لوگو آرال گام

بهترین بانک برای افتتاح حساب ارزی در ترکیه

سرمایه گذاری opening a bank account in canada trustimm

مهاجرت به کشورهای خارجی از جمله کشور ترکیه در سالیان اخیر در ایران رواج یافته است و افراد زیادی چه برای مقاصد تحصیلی و چه برای مقاصد کاری و مالی به این کشورها مهاجرت می‌کنند. برای زندگی در کشورهای خارجی و تأمین نیازهای خود، به تأمین و حمایت مالی و افتتاح حساب ارزی در ترکیه نیاز دارید.

برای بهره‌مندی از حمایت مالی نیز به افتتاح حساب بانکی در یکی از بانک‌های معتبری که به ایرانیان مهاجر خدمات گسترده و مفیدی را ارائه می‌دهند نیازمند هستید. علاوه بر این افرادی که به کشورهای خارجی از جمله ترکیه مهاجرت می‌کنند برای انجام فعالیت‌های مختلف از جمله خرید ملک، ثبت شرکت و کسب‌وکارهای مختلف، تحصیل، سرمایه‌گذاری و غیره نیازمند افتتاح حساب در بانک‌های معتبر و واجد شرایط آن کشور هستند.

لازم به ذکر است برای افتتاح حساب ارزی در بانک‌های کشور ترکیه نیازی به حضور در خاک این کشور  ندارید و به کمک یک وکیل مجرب به راحتی می‌توانید حساب ارزی معتبری را در بانک‌های واجد شرایط ترکیه باز کنید.نحوه شناسایی و پیدا کردن بانک‌های ارائه دهنده خدمات بانکی و ارزی به ایرانیان در کشورهای خارجی و چگونگی افتتاح حساب ارزی در این بانک‌ها از مهم‌ترین و اساسی‌ترین سؤالاتی هستند که برای اکثر مهاجران مخصوص مهاجرانی که به کشور ترکیه مهاجرت می‌کنند به وجود می‌آید.

علاوه بر این انتخاب بهترین بانک برای افتتاح حساب نیز یکی از دغدغه‌های مهاجرت به کشور ترکیه است. همه اینها مسائلی هستند که در ادامه این مقاله قصد داریم به آنها پاسخ دهیم و مهاجران را راهنمایی کنیم تا انتخاب درستی در زمینه افتتاح حساب در بانک‌های معتبر خارجی داشته باشند.

افتتاح حساب ارزی در بانک‌های ترکیه

افتتاح حساب ارزی در بانک‌های کشور ترکیه برای افرادی که به این کشور مهاجرت می‌کنند خیلی پیچیده نیست. مهاجران و اتباع خارجی برای افتتاح حساب ارزی در بانک‌های کشور ترکیه نیازمند شماره هویت ملی معتبر خارجی یا مجوز اقامت و یا مجوز کار هستند. بدون در اختیار داشتن موارد ذکر شده امکان افتتاح حساب ارزی در ترکیه برای مهاجرین و اتباع خارجی از جمله ایرانی‌ها در ترکیه وجود ندارد.

افتتاح حساب ارزی در ترکیه

مدارک لازم برای افتتاح حساب ارزی در بانک‌های معتبر ترکیه

افتتاح حساب در ترکیه نسبت به بقیه کشورهای خارجی و اروپایی بسیار ساده‌تر است و پیچیدگی خاصی ندارد. مدارکی که برای افتتاح حساب ارزی در بانک‌های معتبر ترکیه نیاز دارید نیز شامل موارد خاص و نادری نمی‌شوند.

اصل پاسپورت، کد مالیاتی، کارت اقامت در ترکیه یا کارت کیملیک و سیم‌کارت ترکیه مواردی هستند که برای افتتاح حساب ارزی در بانک‌های معتبر کشور ترکیه نیاز دارید. شما با فراهم کرد و در اختیار داشتن موارد فوق به راحتی می‌توانید در بانک‌های معتبر ترکیه به صورت غیرحضوری نیز حساب ارزی متناسب با خود را افتتاح کنید.

سن مناسب افتتاح حساب در بانک‌های ترکیه

هر کشوری دارای قوانین معین و مشخصی در رابطه با بانک‌ها و افتتاح حساب‌های بانکی است که همه بانک‌ها باید به این قوانین احترام گذاشته و به آنها پایبند باشند. یکی از قوانینی که به صورت عمومی برای همه بانک‌های کشورهای خارجی وضع می‌شود، شرایط سنی افتتاح کنندگان حساب در بانک‌های معتبر است.

خوشبختانه این قوانین در اکثر کشورها از جمله ترکیه خیلی سختگیرانه نیستند و همه افرادی که به سن ۱۸ سال رسیدن می‌توانند به تنهایی حساب ارزی خود را در بانک‌های معتبر این کشورها افتتاح کنند. در کشور ترکیه افراد زیر ۱۸ سال فقط با مراجعه والدین خود می‌توانند حساب ارزی افتتاح کنند و به تنهایی نمی‌تواند حساب معتبر بانکی افتتاح کنند.

افتتاح حساب ارزی در ترکیه

شرایط و ضوابط افتتاح حساب ارزی در بانک‌های ترکیه

افتتاح حساب ارزی و بانکی در هر کشوری قوانین، شرایط و ضوابط خاص خود را دارد. بانک‌های کشور ترکیه در این مورد نیز خیلی سخت‌گیر نیستند و شرایط پایه و اساسی‌ای وجود دارد که افراد باید آنها را رعایت کنند تا بتوانند به راحتی در بانک‌های معتبر این کشور حساب ارزی باز کنند. این شرایط عبارت‌اند از:

  • افراد برای افتتاح حساب در بانک‌های معتبر کشور ترکیه به واریز مبلغ ۱۶۰ هزار دلار به حساب خود نیاز دارند. این مبلغ پس از واریز باید به مدت سه ماه در حساب خود فرد بماند.
  • نیاز به حضور فردی ساکن ترکیه و وکالت دادن به این فرد از طریق کنسولگری کشور ترکیه

بهترین بانک‌های ترکیه برای افتتاح حساب ارزی

تعداد بانک‌هایی که دولت‌های کشورهای مختلف اجازه ارائه خدمات به مهاجران و اتباع خارجی و غیرمقیم را به آنها می‌دهند در کشورهای مختلف متفاوت است. در کشور ترکیه نیز بانک‌ها و مؤسسات محدودی هستند که اجازه خدمت‌رسانی به مهاجران به اتباع خارجی و غیرمقیم را دارند. این محدودیت‌ها نسبت به مهاجران ایرانی باتوجه‌به شرایط سخت و دشوار بین‌المللی ایران، بیشتر نیز هست.

بر همین اساس دولت کشور ترکیه به سه بانک، بانک ایش، بانک واکیف و بانک زراعت اجازه خدمت‌رسانی به مهاجران و اتباع خارجی و غیرمقیم را داده است. باتوجه‌به محدودیت‌های بین‌المللی ایران بهترین گزینه برای افتتاح حساب ایرانیان در ترکیه بانک زراعت است.  این بانک دولتی است از همین رو این بانک مناسب‌ترین بانک برای افتتاح حساب ارزی توسط ایرانیان است.

سود بانکی در بانک‌های معتبر ترکیه

میزان سوددهی بانک‌ها در کشورهای خارجی بسته به نظام بانکداری هر کشور متفاوت است. گروهی از کشورهای خارجی و اروپایی سود بیشتری به افتتاح کنندگان حساب‌ها پرداخت می‌کند و یک سری نیز سود کمتری را پرداخت می‌کند و در عوض خدمات دیگری را به مشتریان خود ارائه می‌دهند.

در کشور ترکیه و در بانک زراعت میزان سوددهی بانکی در سال ۲۰۲۲ برای سپرده‌های لیر چیزی در حدود ۱۵ درصد و برای سپرده‌های یورو هم نرخ یک درصد برای سود سالیانه در نظر گرفته شده است. به‌طورکلی نرخ سوددهی در کشور ترکیه نه خیلی کم و نه خیلی زیاد است و نسبت به دیگر کشورهای خارجی و اروپایی سوددهی متوسطی دارند.

مراحل افتتاح حساب ارزی در بانک‌های کشور ترکیه (زراعت بانک)

با اینکه افتتاح حساب ارزی در بانک‌های ترکیه مخصوصاً بانک زراعت پیچیدگی و شرایط خاصی را می‌طلبد؛ ولی همچنان یک سری مراحل وجود دارد که افراد برای افتتاح حساب در بانک‌های کشور ترکیه باید آنها را انجام دهند. در ادامه به معرفی و شرح این مراحل می‌پردازیم.

۱- نوشتن آدرس محل زندگی

در مرحله اول باید آدرس محل زندگی خود را در قسمت در نظر گرفته شده در فرم افتتاح حساب بانک موردنظر بنویسید. در صورتی که اقامت دائم ترکیه داشته باشید، می‌توانید آدرس محل سکونت خود را بنویسید و اگر اقامت دائمی در ترکیه ندارید می‌توانید آدرس یکی از دوستان و آشنایانی که در کشور ترکیه اقامت دارند را ذکر کنید.

۲-کد مالیاتی

در مرحله بعد باید کد مالیاتی خود را در فرم افتتاح حساب ارزی بانک مدنظر خود ذکر کنید. اگر تاکنون کد مالیاتی خود را دریافت نکرده‌اید می‌توانید با مراجعه به اداره دارایی کشور ترکیه درخواست دریافت کد مالیاتی خود را انجام داده و کد مالیاتی خود را دریافت کنید. خوشبختانه اداره دارایی کشور ترکیه بابت ارائه کد مالیاتی شما هزینه‌ای را دریافت نمی‌کند و شما می‌توانید به طور رایگان و بدون هیچ درنگ و معطلی ای کد مالیاتی خود را دریافت کنید.

۳-ارائه مدارک و اعلام آخرین زمان ورود به کشور ترکیه

در هنگام افتتاح حساب ارزی در بانک‌های کشور ترکیه باید اصل و یک کپی از گذرنامه خود را به بانک مربوطه تحویل دهید تا آنها نیز بتوانند در بانک خود برای شما حساب ارزی افتتاح کنند. علاوه بر این برای افتتاح حساب ارزی در بانک‌های ترکیه نیازمند ارائه آخرین زمان ورود به کشور ترکیه هستید و در واقع باید به ریاست بانک مهر آخرین ورود خود به کشور ترکیه را نشان دهید.

۴-انتخاب ارز موردنظر برای افتتاح حساب

در این مرحله باید با یکی از ارزهای معتبر جهانی؛ یعنی دلار یا یورو و یا ارز ملی ترکیه یعنی لیر در این بانک‌ها حساب باز کنید. در واقع در این مرحله شما باید انتخاب کنید که با کدام یک از ارزهای نامبرده قصد افتتاح حساب در این بانک‌ها را دارید. در نظر داشته باشید بعد از این مرحله و افتتاح حساب خود با یکی از ارزهای نامبرده شده امکان فعالیت در بازارهای بورس ترکیه و بورس جهانی را خواهید داشت.

افتتاح حساب ارزی در ترکیه

۵-خرید سیم‌کارت

در مرحله آخر شما نیاز دارید که یک سیم‌کارت ترکیه خریداری کرده و از طریق این سیم‌کارت اقدامات و خدمات بانکی موردنیاز خود را انجام دهید.

کلام آخر

افتتاح حساب ارزی در کشورهای خارجی برای تأمین مالی، خریدوفروش انواع و اقسام کالاها، زمین، خانه‌ها و انجام امورات مختلف امری ضروری است. کشور ترکیه از کشورهایی است که سخت‌گیری چندانی در رابطه با افتتاح حساب مهاجران اتباع خارجی انجام نداده است و افراد می‌توانند با فراهم کردن یکسری شرایط پایه و عمومی در بانک‌های کشور ترکیه افتتاح حساب کنند.

بانک زراعت نیز از بهترین بانک‌های ترکیه در ارائه خدمات به مهاجران و اتباع خارجی است. افتتاح حساب در این بانک نیز پیچیدگی خاصی ندارد. امید است مطالب گفته شده در این مقاله برای کسانی که قصد مهاجرت به کشور ترکیه را دارند مفید واقع شده باشد.

اشتراک گذاری
چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 1 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *