موسسه مهاجرت به ترکیه آرال‌ گام

اقامت ترکیه (بررسی 8 روش بدون ریسک)

ترکیه اقامت ترکیه

اقامت در کشور همسایه رو به پیشرفت ایران

ترکیه کشوری با طبیعت زیبا و اقتصادی رو به رشد است که در سال های اخیر توجه ایرانیان زیادی را برای مهاجرت به سمت خود جلب کرده است. دلیل استقبال بالای ایرانیان از اقامت در ترکیه در کنار نزدیکی مسافت و فرهنگ مردم این کشور به فرهنگ ما، هزینه های پائین مهاجرت و گزینه‌های اقامتی بسیار مناسبی است که دولت ترکیه در اختیار افراد خارجی قرار داده است.

شما با دریافت اقامت ترکیه به روش‌های گوناگونی که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت، می‌توانید یک زندگی زیبا را از نو در این کشور بسازید. کشور ترکیه با شیوه‌‌های گوناگون دریافت ویزایی که ارائه می‌دهد، باعث شده تا بسیاری از مردم بنا به هر دلیلی از جمله کار و یا گردشگری به این کشور سفر کنند.

همچنین دارا بودن مراکز تاریخی و گردشگری بسیار زیاد و البته هم مرز بودن ترکیه با کشور عزیزمان ایران باعث شده تا بسیاری از مردم ایران حداقل یک بار به این کشور زیبا سفر کرده باشند. کشور ترکیه دارای یکی از معتبرترین پاسپورت‌های دنیا نیز می‌باشد.

در این مطلب علاوه بر اقامت ترکیه و نحوه گرفتن اقامت ترکیه، به مزایای دریافت پاسپورت و تابعیت این کشور نیز خواهیم پرداخت. پس در ادامه این مطلب از مؤسسه مهاجرتی آرال گام با ما همراه باشید.

مختصری درباره کشور ترکیه

کشور ترکیه تنها بازمانده امپراطوری عثمانی در دنیا می‌باشد که در حال حاضر قلعه‌های این امپراطوری در سراسر ترکیه به مکان‌های تاریخی تبدیل شده‌اند. این کشور سالانه مبلغ زیادی را از طریق گردشگرانی که برای دیدن آثار باستانی طبیعت زیبایش کسب می‌کند. همچنین ترکیه به دلیل راه داشتن به چندین دریا مثل دریای سیاه و دریای مروارید دارای موقعیت جغرافیایی عالی بوده و باعث شده پل ارتباطی بین کشورها شود و همواره مورد توجه صاحبان کسب و کار بسیاری در سراسر دنیا قرار گرفته است. درباره این کشور باید این نکته را هم بیان کرد که ارزش پایین‌تر لیر نسبت به دلار و یورو که تقریبا معادل با 2 هزار تومان است، باعث شده تا اقامت ترکیه سهولت پیدا کند.

اقامت ترکیه

مزایای دریافت اقامت ترکیه

همانطور که اشاره کردیم، کشور ترکیه به دلیل دارا بودن شرایط متنوع برای دریافت انواع ویزا، بسیار مورد توجه مهاجران از سراسر دنیا به ویژه ایران قرار گرفته است. ترکیه از کشورهایی است که به سرمایه‌گذاری اهمیت بسیاری داده و با سرمایه گذاری در ترکیه می‌توان اقامت دائم یا موقت این کشور را گرفت.

این کشور دارای یکی از قدرتمندترین پاسپورت‌ها در جهان با رتبه 52 (طبق آخرین آمار سال 2022) نیز می‌باشد. پاسپورت و داشتن تابعیت کشور ترکیه به شما این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به دریافت ویزا به بیشتر از 30 کشور دنیا در لحظه سفر کنید. از دیگر ویژگی‌های این پاسپورت قدرتمند آن است که شما برای سفر به کشورهای عضو پیمان شنگن نیازی به دریافت این ویزا نخواهید داشت و به راحتی قادر خواهید بود تا به 26 کشور عضو این پیمان سفر کنید.

انواع ویزا برای اخذ اقامت ترکیه

مانند دیگر کشورها، ترکیه نیز دارای دو نوع ویزای دائمی و موقتی می باشد. مهاجرت و گرفتن اقامت در ترکیه به نسبت دیگر کشورها آسان می باشد و به راحتی اقامت دائم و تابعیت کشور را برای مهاجران اعطا می کند. برای گرفتن اقامت موقتی نیز در این کشور شما به مشکل برنخواهید خورد و به راحتی می توانید اقامت موقت را بگیرید. زیرا ترکیه یکی از آسان‌ترین شیوه نامه‌های اعطای ویزای موقت را درست مثل ویزای دائمی دارد.

سرمایه گذاری در ترکیه

افراد متقاضی برای دریافت ویزای این کشور قادر خواهند بود تا با راه‌های مختلفی که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت، پس از دریافت تابعیت برخلاف قوانین اکثر کشورها به فردی با دو تابعیت تبدیل شوند. یعنی اینکه همزمان علاوه بر تابعیت کشور ترکیه، قادر هستند تا تابعیت کشور اصلی خود را هم حفظ کنند. با ما در معرفی انواع راه‌های اخذ اقامت ترکیه همراه باشید :

1.  ویزای توریستی جهت اخذ اقامت ترکیه

یکی از رایج‌ترین شیوه‌های دریافت ویزای کشور ترکیه ویزای توریستی می‌باشد که خود این نوع ویزا نیز انواع مختلفی دارد. گردشگرانی که قصد دارند به ترکیه سفر کنند، باید این را بدانند که برای اقامت در این کشور به مدت حداکثر 3 ماه نیازی به دریافت ویزا ندارند. ولی آن دسته از افرادی که قصد دارند بیشتر از این مدت را در خاک ترکیه بگذرانند، باید این ویزا را تهیه کنند.

البته این را هم به خاطر بسپارید که شما به ازای هر 6 ماه دارا بودن اقامت ترکیه ، مجاز هستید تا 90 روز را هم بدون ویزا در این کشور سپری کنید. منظور از بیشتر از 3 ماه، حداکثر 1 سال اقامت می‌باشد. لازم است بدانید که شما برای مدت زمان اقامت طولانی‌تر از 3 ماه الزاما مجبور به انتخاب این روش نیستید.

راه‌های مقرون به صرفه‌تری هم وجود دارند که ما در ادامه مطلب به آن‌ها خواهیم پرداخت.

برای دریافت اقامت توریستی 1 ساله کشور ترکیه راه‌هایی از جمله اجاره ملک و یا اشتغال به کار وجود دارند که می توان روش های با ریسک پایین تری نیز انتخاب کرد. شما می‌توانید با سرمایه‌گذاری درست در کشور ترکیه به اقامت دائم این کشور هم دست پیدا کنید. در ادامه مطلب گریزی هم به مبحث اجاره خانه خواهیم زد تا شما عزیزان را کمی در این باره آگاه‌تر کنیم.

اجاره خانه برای دریافت ویزای توریستی یک ساله

این کار ساده‌ترین راه برای دریافت ویزای توریستی یک ساله کشور ترکیه است. البته باید در نظر داشته باشید که این قانون برای برخی از شهرها صدق نمی‌کند. پس لازم است قبل از انجام هرکاری بابت منطقه مورد نظر خود استعلام بگیرید که خدای نکرده متضرر نشوید.

به عنوان مثال این قانون اجاره کردن خانه در شهر استانبول و محله‌های آن را شامل نمی شود و فرد ممکن است با این کار متضرر شده و شاید سرمایه خود را از دست بدهد. همانطور که گفته شد، این روش ریسک‌پذیری بالایی را می‌طلبد و ممکن است بنا به هر دلیلی درخواست اقامت فرد متقاضی رد شده و او موظف باشد تا خانه را ظرف مدت 10 روز تخلیه کرده و تا 6 ماه هم نتواند درخواست مجدد برای دریافت ویزای این کشور را داشته باشد.

این کار معایب بسیاری هم دارد. به عنوان مثال فرد مقیم این کشور از طریق اجاره خانه به هیچ عنوان یک شهروند ترکیه‌ای محسوب نشده و سابقه شهروندی حتی به مدت 1 ساعت هم نخواهد داشت. همچنین باید در نظر داشته باشید که قانون به هیچ عنوان با این افراد یاری نمی‌کند؛ زیرا همانطور که گفته شد، این افراد شهروند ترکیه به حساب نمی‌آیند.

در رابطه با قیمت اجاره خانه در کشور ترکیه هم باید به این موضوع اشاره کرد که اجاره یک خانه کاملا معمولی در شهر استانبول حدودا  بین 3000 تا 5000 لیر معادل تقریبا ماهانه 6 تا 10 میلیون تومان برای شما آب خواهد خورد.

2.  ویزای کار ترکیه

کشور ترکیه از کشورهایی است که کمی در اعطای ویزای کار سخت‌گیرانه عمل می‌کند. آن هم به این دلیل که نرخ بیکاری در کشور ترکیه به میزان 13 درصد است. در ترکیه کار مخصوصا در شهر استانبول کمی سخت ‌پیدا می‌شود ولی اینطور هم نیست که کاری برای ایرانیان وجود نداشته باشد. فقط باید ببینید که با توجه به حرفه و تخصص شما، در کدام شهر و شرکت این کشور به شما نیاز دارند.

برای این کار هم سایت‌های متنوعی وجود دارند که شرکت‌های مختلف در سراسر ترکیه در آن اعلام استخدام نیرو می‌کنند. برای دریافت ویزای کار کشور ترکیه هم باید در نظر داشته باشید که چندین راه برای دریافت این نوع ویزا وجود دارد.

از مزایای این نوع ویزا می‌توان به امکان دریافت پاسپورت و تابعیت این کشور پس از مدت خاصی اشاره کرد. همانطور که گفته شد، در ابتدا شما باید به صورت آنلاین یا با دارا بودن انواع دیگر ویزا مثل ویزای توریستی به دنبال کار باشید. برای این کار در نظر داشته باشید که شما باید از طرف کارفرما یک دعوتنامه دریافت کرده و آن را به سفارت این کشور تحویل دهید.

پس از طی روند اداری دریافت ویزا شما معمولا در کمتر از مدت 3 ماه ویزای کار خود را دریافت کرده و قادر خواهید بود به این کشور به عنوان یک فرد شاغل و نه یک توریست و یا هر شخص دیگری سفر کنید.

ضمنا باید در نظر داشته باشید که ویزای کار اعطایی به فرد متقاضی کار در ابتدا به مدت 2 سال بوده و پس از این مدت نیاز به بروزرسانی مداوم دارد. پس از گذشت 3 الی 4 بار تمدید یعنی گذشت 8 سال اقامت دائم این کشور به شما تعلق گرفته و دیگر نیاز نخواهید داشت که دائما آن را تمدید کنید.

همچنین با گذشت 2 سال دیگر یعنی جمعا مدت 10 سال کار در ترکیه، به شما پاسپورت و تابعیت این کشور اعطا می‌شود. این به این معنی است که پس از گذشت مدت 10 سال کار در این کشور شما رسما یک شهروند ترکیه محسوب شده و از تمام حقوق شهروندی این کشور از جمله حق رأی برخوردار خواهید بود.

3.  اقامت ترکیه از راه تحصیل در این کشور

با توجه به اینکه اکثر دانشگاه‌های ایران مورد تأیید دیگر کشورها نیستند، کشور ترکیه به دلیل اعتبار دانشگاه‌هایش می‌تواند یک سکوی پرتاب برای دانشجویان رشته‌های مختلف باشد. این کشور سالانه دانشجویان بسیاری را از سراسر دنیا به ویژه ایران پذیرش می‌کند. البته ویزای تحصیلی فقط مخصوص دانشجویان نیست.

این ویزا برای افراد بالای 6 سال که قصد تحصیل در ترکیه را دارند، صادر شده و تا پایان مقطع دکترا هم می‌تواند پیش برود. برای آن دسته از افرادی که قصد تحصیل در مدارس ترکیه را دارند، باید بگوییم که ترکیه هم مثل ایران هم مدارس دولتی و غیر انتفاعی دارد.

تحصیل در ترکیه

تحصیل در مدارس دولتی این کشور رایگان بوده ولی در اینجا کمی محدودیت سر راه محصلین قرار می‌گیرد. در مدارس دولتی اکثر کتاب‌ها به زبان ترکی استانبولی تدریس می‌شوند و نیاز است که دانش‌آموز به این زبان ترکی یک آشنایی کلی داشته باشد تا دروس را متوجه شود.

البته در مدارس غیر انتقاعی این کشور دروس به زبان انگلیسی هم تدریس می‌شوند ولی همانطور که از اسم این نوع مدارس پیداست، شما باید برای تحصیل در این مدارس هزینه‌ای را به صورت سالانه پرداخت کنید. برای مقاطع پرمتقاضی‌تر یعنی همان دانشگاه در مقطع کارشناسی هم شما باید ابتدا در دانشگاه مورد نظر خود پذیرفته بشوید تا بتوانید ویزای تحصیلی کشور ترکیه را دریافت کنید.

البته باید در نظر داشته باشید که با دارا بودن ویزای تحصیلی در هر مقطعی به شما اقامت دائم و یا تابعیت این کشور تعلق نخواهد گرفت. در مقاطع بالاتر هم شرایط به همین صورت بوده و تفاوت چندانی در این زمینه وجود ندارد. شما برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان آرال گام تماس حاصل فرمایید.

4.  ازدواج، تولد و پس از آن دریافت اقامت ترکیه

از راه‌های دیگر برای دریافت ویزای کشور ترکیه می‌توان به ازدواج و تولد اشاره کرد. در رابطه با ازدواج باید بگوییم که شما در همان ابتدای کار اقامت دائم و پاسپورت ترکیه را دریافت نخواهید کرد. در ابتدا پس از ثبت ازدواجتان با یک تبعه این کشور به شما اقامت موقت به مدت 3 سال اعطا می‌شود. پس از گذشت این زمان و زندگی پیوسته شما با همسرتان بدون هیچ وقفه و طلاقی و البته پس از به اثبات رساندن آن، مجاز خواهید بود تا برای دریافت تابعیت کشور ترکیه اقدام کنید.

همچنین مسئله دیگری هم به نام تولد وجود دارد. درکشور ترکیه تولد دارای 2 بخش به نام خاک و خون است که البته شاید نامش کمی برای شما عجیب باشد. خاک به این معنا است که اگر فرزند شما در ناف کشور ترکیه و مثلا شهر استانبول! هم متولد شده باشد ولی یکی از پدر یا مادر او تبعه این کشور نباشند، مجاز به دریافت تابعیت این کشور تنها به دلیل متولد شدن در خاک ترکیه نخواهد بود. اما اگر یکی از والدین از تبعه کشور ترکیه باشد، فرزند آن‌ها در هر جای دنیا هم که باشد و در هر خاکی که متولد شده باشد، دارای تابعیت کشور ترکیه بوده و شهروند این کشور محسوب خواهد شد.

5.  ثبت شرکت و اشتغال‌زایی

از دیگر راه‌های دریافت اقامت کشور ترکیه از نوع دائم ایجاد اشتغال و گسترش کسب و کار در این کشور می‌باشد. شما کارآفرینان عزیز می‌توانید با امکاناتی که دولت این کشور در اختیار شما قرار خواهد داد، کسب و کار خود را رشد داده و همینطور بنا به دلیل موقعیت استراتژیک این کشور و دسترسی به دریاهای مختلف، کسب و کار خود را در سطح بین‌المللی گسترش داده و در سطح جهانی مطرح کنید.

البته برای این کار شما باید موفق شوید تا ابتدا در این کشور، ثبت شرکت کنید. پس از ثبت شرکت و ارائه مدارک آن به کشور ترکیه و پس از طی کردن مراحل اداری، به شما ویزای ثبت شرکت و اشتغال‌زایی این کشور تعلق گرفته و اقامت ترکیه به مدت 5 سال اعطا خواهد شد.

برای دریافت اقامت دائم و سپس تابعیت و پاسپورت ترکیه، شما باید ظرف این 5 سال به تعهدات خود عمل کنید. از نمونه این تعهدات اشتغال‌زایی برای 50 شهروند ترکیه‌ای است. یعنی اینکه شما در فعالیت خود حداقل 50 شغل مختلف برای 50 فرد ترکیه‌ای را در نظر بگیرید. پس از مدت 5 سال و رعایت نکات ذکر شده، مجاز به دریافت تابعیت این کشور خواهید بود.

6.  خرید ملک برای دریافت اقامت ترکیه

خرید ملک نیز از شایع‌ترین و همینطور ساده‌ترین راه‌ها برای دریافت اقامت کشور ترکیه می‌باشد. از راه‌های جالبی که ترکیه در جلو پای مهاجران و مخصوصا سرمایه‌گذاران قرار داده، خرید املاک و مستغلات در این کشور زیبا می‌باشد.

در ترکیه شما با خرید املاک و هر یک از مستغلات با مبلغ بیشتر از 250 هزار دلار معادل 6 میلیارد و 500 میلیون تومان به پول ایران، خود را در لیست افراد واجد شرایط برای دریافت تابعیت این کشور قرار خواهید داد. کشور ترکیه نیز پس از طی کردن مدت کوتاهی برای انجام امور اداری، تابعیت شما را پذیرفته و رسما با اعطای پاسپورت، شما را به عنوان یک شهروند به کشورش معرفی می‌کند.

خرید ملک در ترکیه

خالی از لطف نیست که بگوییم برای خرید املاک و مستغلات به عنوان مثال شما می‌توانید بیشتر از یک ملک مثل 10 ملک بخرید که مجموع ارزش‌ آن‌ها به بیشتر از مقدار گفته شده برسد. همینطور در نظر داشته باشید که این مبلغ برای اعطای تابعیت و دریافت پاسپورت این کشور می‌باشد. یعنی که اگر شما ملکی به قیمت کمتر از 250 هزار دلار را خریداری کنید، شما واجد شرایط دریافت تابعیت نخواهید بود؛ اما می‌توانید نام خود را در لیست افرادی که در انتظار دریافت اقامت موقت به مدت 5 ساله هستند، ببینید.

در این مدت 5 ساله شما مهلت خواهید داشت تا پس‌انداز خود را جمع کرده و مجموع ارزش‌های املاک خود را به بیشتر از 250 هزار دلار افزایش دهید تا بتوانید برای اقامت ترکیه (İkamet İzni Çeşitleri) آن هم از نوع دائم اقدام کنید.

بهترین شهرها برای خرید خانه جهت اخذ اقامت ترکیه

اگر قصد دارید به روش خرید املاک و یا مستغلات در کشور ترکیه اقامت بگیرید، پس لازم است کمی در مورد بهترین شهرهای ترکیه بدانید. شهرهای این کشور به دلیل موقعیت‌های مختلفی که دارند مثل قرارگیری مراکز تاریخی در یک شهر خاص و یا قرار داشتن در محل تلاقی دریاهای مختلف، گردشگران زیادی را از سراسر دنیا به سمت خود جذب می‌کنند.

اول از همه به سراغ پایتخت سابق این کشور در دوره آتاتورک یعنی آنکارا می‌رویم. این شهر در حال حاضر از بهترین شهرها از دیدگاه صنعت و همینطور موقعیت کاری است. همینطور میزان جرم در این شهر به طور چشمگیری پایین بوده و امنیت نیز به خوبی برقرار است. قیمت خانه در شهر آنکارا هم پایین بوده و شما می‌توانید با مقدار پول یکسان یک خانه شیک‌تر را نسبت به استانبول تهیه کنید.

برای صاحبان کسب و کار که در زمینه گردشگری و ارائه خدمات به توریست‌ها فعالیت می‌کنند، آنتالیا می‌تواند به دلیل موقعیت تفریحی و سیاحتی از بهترین گزینه‌ها برای خرید ملک و زندگی در ترکیه باشد.

اگر هم قصد دارید تا از هرگونه هیاهو به دور باشید، بد نیست به شهر بورسا هم نیم نگاهی داشته باشید. بورسا از آن دسته شهرهایی است که وقتی شما پنجره خانه‌تان را باز می‌کنید، چیزی جز زیبایی طبیعت خلق شده توسط خدا را نمی‌بینید.

برای آن دسته از عزیزانی که تمایل دارند نزدیک به ایران باشند، شهر مالاتیا از بهترین گزینه‌‌ها برای اقامت ترکیه به شمار می‌رود. همچنین مالاتیا برای دوست‌داران میوه هم یک پیشنهاد عالی به شمار می‌رود. زیرا این شهر تأمین کننده بیشتر از 80 درصد زردآلو در کل کشور ترکیه به حساب می‌آید.

در انتهای معرفی شهرهای ترکیه، شاید بد نباشد که کمی هم در رابطه با قیمت خانه‌ها در شهرهای مختلف این کشور بدانید. در شهر آنکارا قیمت هر متر خانه به طور متوسط در حدود 10 میلیون تومان است. همچنین در آنتالیا هم شما می‌توانید در محدوده متری 13 میلیون تومان بابت هر متر، یک خانه پیدا کنید.

7.  سرمایه‌گذاری برای دریافت اقامت ترکیه

اگر قصد دارید در کشور ترکیه برای دریافت تابعیت اقدام کنید، یکی از راه‌‌هایی که دولت این کشور پیش روی شما قرار داده، سرمایه‌‌گذاری در زمینه های مختلف است که ما در ادامه به این مبحث خواهیم پرداخت.

شاید تعریف همه از سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه یکسان نباشد. در مبحث سرمایه‌گذاری، از آنجایی که دولت ترکیه به سپرده‌گذاری آن هم به نرخ دلار بسیار اهمیت می‌دهد، به افراد دارای سرمایه پیشنهاد می‌کند که در ازای سرمایه‌گذاری در این کشور با شیوه‌نامه‌های مختلف از جمله سپرده‌گذاری در حساب بانکی و غیره، به آن‌ها پاسپورت ترکیه را اعطا کند.

از انواع راه‌هایی که دولت پیشنهاد می‌دهد، می‌توان به سرمایه‌گذاری در پروژه‌های ساخت املاک اشاره کرد. این پروژه‌ها برای ساخته شدن یک سرمایه‌گذار با مقدار دارایی زیادی را می‌طلبند که ترکیه برای تأمین این سرمایه‌ها، افراد را ترغیب به شرکت در این پروژه‌ها می‌کنند. دولت این کشور برای ترغیب این افراد، به آن‌ها پیشنهاد می‌‌دهد تا در ازای سرمایه‌گذاری در این پروژه‌ها آن‌ها مجاز خواهند بود تا به راحتی برای اخذ تابعیت این کشور اقدام کنند. البته این مبلغ باید حداقل 500 هزار دلار آمریکا باشد تا شامل موارد ذکر شده در بالا شود.

از دیگر شیوه‌های دریافت اقامت ترکیه سپرده‌گذاری بانکی در یکی از بانک‌های ترکیه به مدت 3 سال است. این روش هم درست مانند روش قبلی یک کف قیمتی 500 هزار دلاری را داشته و باعث شده تا سرمایه‌گذاران زیادی به انجام این کار سوق داده شوند. همچنین بد نیست بدانید که در گذشته کف قیمت 3 میلیون دلار بود اما حال این میزان برای افزایش سپرده‌گذاران در این کشور کاهش پیدا کرده است.

خرید سهام از دیگر راه‌های دریافت تابعیت کشور ترکیه است. این شیوه هم از قاعده کاهش کف قیمت مستثنی نبوده و حداقل سرمایه برای خرید سهام هم به مبلغ 500 هزار دلار آمریکا کاهش پیدا کرده است. خرید اوراق قرضه دولتی هم از دیگر راه‌های اخذ اقامت ترکیه است. ترکیه این راه را هم پیش پای شما قرار داده تا بتوانید پاسپورت ترکیه را به راحتی دریافت کنید. برای این شیوه هم شما تا 3 سال مجاز به فروش این اوراق نخواهید بود.

8.  دریافت ویزا برای خانواده فرد مقیم در ترکیه

ویزای خانواده مختص افرادی است که برای مثال قصد دارند تا در کنار فرزندان محصل خود و یا در کنار همسر شاغلشان در این کشور باشند. کشور ترکیه تمهیداتی را برای این افراد در نظر گرفته است که به افراد محصل این اجازه را می‌هد تا در مدت زمان تحصیل، خانوادشان را هم در کنار خود داشته باشند. همچنین برای افراد شاغل در این کشور هم این اجازه داده شده تا همسر و فرزندان خود را در این کشور مستقر کنند.

البته کشور ترکیه برای افراد بالاتر از 18 سال به هیچ عنوان این نوع ویزا را صادر نکرده و فرزند مؤظف است تا خودش از روش‌های دیگر اقدام به دریافت اقامت ترکیه کند.

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزا

کشور ترکیه مانند هر کشور دیگری به یکسری مدارک عمومی نیاز دارد تا بتواند ویزای افراد را صادر کند. از جمله این مدارک می‌توان به گواهی عدم سوء پیشینه اشاره کرد. در ضمن مدارک دیگری هم از جمله کپی برگ‌های پاسپورت مورد نیاز سفارت این کشور هستند که باید در آن‌ها آخرین ورودی و خروجی شما نمایش داده شده باشد. مدارک دیگر از جمله بیمه سلامت هم از ملزومات دریافت ویزا به حساب می‌آیند.

سؤالات متداول در زمینه اقامت ترکیه

در این بخش قصد داریم تا به سؤالات شما عزیزان درباره اقامت ترکیه پاسخ بدهیم.

با اجاره کردن خانه در ترکیه تا چه مدت اقامت این کشور را دریافت می‌کنیم؟

در جواب باید گفت که شما با اجاره کردن خانه تنها یک سال اقامت ترکیه را دریافت می‌کنید. بد نیست بدانید که مجاز هستید تا این ویزا را سالانه با توجه به اجاره‌نامه خود تمدید کنید.

من ایرانی هستم ولی تابعیت ترکیه را دارم. آیا فرزند من بعد از تولد تابعیت ترکیه را دریافت می‌کند؟ و اینکه برای دریافت تابعیت این کشور حتما باید فرزند من در خاک این کشور متولد شود؟

جواب مثبت است. مهم نیست فرزند شما در کدام کشور متولد می‌شود، تا زمانی که تابعیت کشور ترکیه را دارید، فرزند شما پس از تولد تابعیت این کشور را دریافت خواهد کرد.

همسر من در ترکیه اقامت موقت دارد. من تا چه زمانی می‌توانم در ترکیه زندگی کنم؟

مادامی که همسر شما در ترکیه اقامت داشته باشد، شما هم می‌توانید در کنار همسرتان زندگی کنید. در نظر داشته باشید که شما پس از پایان کار همسرتان در این کشور باید هر چه سریعتر ترکیه را ترک کنید وگرنه پلیس این کشور می‌تواند شما را دستگیر کند.

مدت زمان دریافت ویزای خرید خانه و اقامت همسر حداکثر تا چه مدتی اعطا می‌شود؟

شما برای دریافت ویزای خرید خانه معمولا باید 1 ماه صبر کنید. اما گاهی این پروسه می‌تواند زمانبر شده و تا حداکثر 3 ماه هم به طول بیانجامد. در رابطه با اقامت همسر هم می‌توان گفت در حدود 1 ماه کاری می‌توانید این ویزا را دریافت کنید و به همسرتان در ترکیه ملحق شوید.

آیا می‌توانم با ویزای تحصیلی اقدام به دریافت پاسپورت ترکیه کنم؟

خیر. ویزای تحصیلی تنها موقتی بوده و پس از اتمام تحصیل شما در این کشور باطل می‌شود. شما برای دریافت پاسپورت ترکیه باید راه‌های دیگری مثل ویزای کار یا انواع سرمایه‌گذاری را امتحان کنید.

سخن پایانی

افرادی که قصد دارند به کشورهای دیگر مهاجرت کنند، حتما اسم کشور ترکیه از ذهنشان حداقل برای یکبار گذر کرده است. کشور ترکیه به دلیل دارا بودن امکانات ویژه و البته تسهیلات متنوع برای سرمایه‌گذاران و مهاجران افراد زیادی را به سمت خود جذب کرده است.

این کشور بنا به دلایل مختلف از جمله صنعت گردشگری بسیار قوی و همینطور تفاوت ارزش مالی کمتر با ريال به نسبت دلار و یورو سالانه افراد زیادی را برای کار و یا تحصیل جذب می‌کند. ترکیه برای محصلین اقامت موقت را صادر می‌کند و این اقامت به هیچ عنوان قابل تبدیل به نوع دائم نخواهد بود. علاوه بر این‌ها بسیار برای سرمایه‌گذاران ارزش قائل شده و به آن‌ها این اجازه را می‌دهد تا با سرمایه‌گذاری در زمینه‌های مختلف به تابعیت و پاسپورت این کشور دست پیدا کنند.

این موارد همگی گوشه‌هایی از مزایای دریافت اقامت ترکیه هستند. کشور ترکیه در زمینه رشد صنایع مختلف آنچنان گسترده است که به سرمایه‌گذاران این اجازه را می‌دهد تا هر نوع کسب و کاری را که بخواهند در این کشور ایجاد کنند. هزینه زندگی در این کشور هم چیزی شبیه به هزینه زندگی در تهران و یا شهرهای گران‌قیمت ایران است و فرق چندانی ندارد. در خاطر داشته باشید که برای سفر توریستی برای مدت کم به ترکیه به هیچگونه ویزایی نیاز نداشته و به راحتی آب خوردن می‌توانید به این کشور سفر کنید.

ما در آژانس مهاجرتی آرال گام به شما عزیزان این اطمینان را می‌دهیم که با توجه به سابقه درخشان و تجربه‌های موفقی که در زمینه مهاجرت به نقاط مختلف دنیا داریم، شما متقاضیان را در تمامی مسیر مهاجرت خود به طور کامل همراهی کرده و از هیچ کمکی دریغ نکنیم. شما همین حالا می‌توانید با کارشناسان مجرب ما ارتباط برقرار کنید و از کمک و مشورت متخصصین آرال گام بهره ببرید.

اشتراک گذاری
چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
4.8 از 5 از 4 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *