موسسه مهاجرت به ترکیه آرال‌ گام

مهاجرت به ترکیه

ترکیه مهاجرت به کشور ترکیه

مهاجرت به ترکیه توجه بسیاری را بخصوص در ایران به خود جلب کرده است. زیرا کشور ترکیه در سال‌های اخیر با سرمایه‌گذاری‌های بسیار و پیشرفت‌های اقتصادی مناسب توانسته به یکی از کشورهای سطح بالا دنیا تبدیل شود. مهاجران زیادی سالانه به دلیل ویژگی‌های عالی زندگی در این کشور به ترکیه مهاجرت می‌کنند. از جمله این ویژگی‌ها به خصوص برای شهروندان ایرانی می‌توان به رواج داشتن دین اسلام در میان مردم ترکیه و شباهت سبک زندگی آن‌ها به ایرانیان اشاره کرد. مهاجرت به ترکیه شرایط و قوانین زیادی دارد و با انواع ویزاها امکانپذیر است. در این مطلب آرال گام قصد داریم تا به بررسی تمام جنبه‌های مهاجرتی مثل زندگی، کار و تحصیل در ترکیه بپردازیم.

راه های مهاجرت به ترکیه

مهاجرت تحصیلی به ترکیه : یکی ارازن‌ترین و همچنین آسان‌ترین راههای مهاجرت به ترکیه ، مهاجرت تحصیلی به این کشور است. متقاضیان مهاجرت تحصیلی به ترکیه باید موفق به اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های دولتی و یا خصوصی ترکیه شوند.

برای اطلاعات بیشتر در این مورد مطالعه مقاله مهاجرت تحصیلی به ترکیه پبشنهاد می‌شود.

مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک : مطمئن‌ترین و در عین حال گران‌ترین راه مهاجرت به ترکیه و اخذ شهروندی این کشور ، خرید ملک در این کشور است. برای اخذ شهروندی این کشور متقاضیان باید ملکی به ارزش حداقل 400هزار دلار در یکی از مناطق مورد تأیید خریداری کنند.

اطلاعات بیشتر را در مقاله اقامت ترکیه از طریق خرید ملک دریافت کنید.

سرمایه گذاری در ترکیه : از دیگر راه های مهاجرت به ترکیه سرمایه گذاری در این کشور است که متقاضیان می‌توانند در یکی از پروژه های تفریحی ، تجاری و حتی مسکونی این کشور مشارکت کنند.

اطلاعات بیشتر در مقاله سرمایه‌گذاری در ترکیه.

اخذ ویزای کاری ترکیه : از دیگر راه های مهاجرت ارزان به ترکیه اخذ ویزای کاری این کشور است. علاقه مندان مهاجرت کاری به ترکیه می توانند با راه اندازی کسب و کار مستقل و یا دعوت به کار رسمی در یکی از ارگان ها ، پروژه ها و یا شرکت های ترکیه، اقدام به اخذ ویزای کاری ترکیه کنند.

 

هزینه مهاجرت به ترکیه

متقاضیان مهاجرت به ترکیه علاوه بر هزینه های مسکن ، بلیت هواپیما ، خوراک و پوشاک ، هزینه اینترنت ، هزینه حمل و نقل عمومی و هزینه تحصیل ( در صورت اخذ ویزای تحصیلی ) ملزم به پرداخت هزینه هایی هستند که ما در این مقاله از این هزینه ها تحت عنوان هزینه مهاجرت به ترکیه یاد می کنیم. برای دریافت اقامت موقت یا دائم ترکیه طی مراحل اداری و اخذ برخی مجوزها نیاز به پرداخت هزینه دارد ، که در زیر برخی از این هزینه ها برای آگاهی بیشتر علاقه مندان ارائه شده است. همچنین برای آگاهی بیشتر علاقه مندان می توانند به مقاله هزینه مهاجرت به ترکیه مراجعه فرمایند.

 هزینه ویزای الکترونیکی ترکیه : 14 الی 71 یورو

 هزینه ویزای برچسبی ترکیه : 117 الی 180 یورو

 هزینه کارت اجازه اقامت : 160000 لیر

 هزینه اجازه اقامت : 1040 لیر

 هزینه بیمه درمانی : 500 الی 1750 لیر

 هزینه دفتر اسناد رسمی ترجمه : 450 لیر

 هزینه صدور گواهینامه آپوستیل : 8923 لیر

اطلاعات بیشتر در مورد هزینه مهاجرت به ترکیه

هزینه زندگی درترکیه

طبیعتا دغدغه دیگر بعد از موفقیت در مهاجرت به ترکیه، تامین هزینه‌های زندگی در ترکیه است.

هزینه زندگی در ترکیه باتوجه به سبک زندگی هر فرد متفاوت خواهد بود. یعنی به طور کلی مدیریت هزینه‌ها در ترکیه به عواملی چون محل اقامت ، عادت های فردی ، میزان مصرف انرژی ومواردی از این قبیل بستگی دارد. اما جالب است بدانید که کشور ترکیه رتبه 40 را در بین بهترین کشورها برای زندگی به خود اختصاص داده است. اگر شما جزء افرادی هستید که در داخل ایران از زندگی نرمال برخوردار هستید پس قادر به اداره ی زندگی خود در ترکیه نیز خواهید بود. درجدول زیر میانگین برخی هزینه های ضروری در شهر استانبول ترکیه ارائه شده است.

عنوان

میانگین هزینه

هزینه ماهیانه اجاره آپارتمان تک‌خوابه در داخل شهر

شروع از 14000 لیر

هزینه ماهیانه اجاره آپارتمان تک‌خوابه در خارج از شهر

شروع از 8000 لیر

هزینه ماهیانه اجاره خوابگاه برای دانشجویان

شروع از 5000 لیر

هزینه ماهیانه قبوض خدماتی

بین 1500 الی 2000 لیر

هزینه ماهیانه حمل و نقل عمومی

بین 300 الی 700 لیر

هزینه ماهیانه خوراک

1500 لیر

کشور ترکیه را بیشتر بشناسیم

کشور ترکیه، کشوری در قاره آسیا می‌باشد که دارای تنوع فرهنگی و جغرافیایی بالا می‌باشد. این کشور در آخرین آمار سال 2021 حدود 85 میلیون نفر جمعیت داشته است. پایتخت کشور ترکیه شهر آنکارا می‌باشد که دومین شهر پرجمعیت این کشور نیز به حساب می‌آید. یکی از نکات جالب درباره مردم این کشور این است که به دلیل همسایگی با کشور ایران و روابط خوب دیپلامتیک دو کشور، فرهنگ مردم ترکیه بسیار شبیه به مردم ایران می‌باشد. همچنین مردم ترکیه نسبت به دین اسلام پایبند هستند و درصد بسیار بالایی از مردم این کشور از جوامع غربی تاثیر نپذیرفته‌اند.

کشور ترکیه به لطف وضعیت جغرافیای عالی دارای مناطق دیدنی بسیار و انواع گونه‌های زیست محیطی می‌باشد. این کشور دارای انواع مناطق طبیعی زیبا مانند سواحل دیدنی و آبشارهای آرامش‌بخش می‌باشد. ترکیه به دلیل سرمایه‌گذاری بر مناطق دیدنی خود در چندین سال اخیر توانسته به یکی از کشور‌های محبوب برای گردشگران تبدیل شود. همچنین به دلیل ثبات اقتصادی بالا در این کشور مهاجران زیادی از کشورهای مختلف به خصوص شهروندان ایرانی به قصد اقامت دائم این کشور به ترکیه مهاجرت می‌کنند.

 • آب و هوای کشور ترکیه

آب و هوای کشور ترکیه به دلیل رشته‌ کوه‌های فراوان، گستردگی جغرافیایی و مجاورت با دریای مدیترانه و دریای سیاه از تنوع بالایی برخوردار است. این کشور که کشوری چهار فصل به حساب می‌آید، دارای انواع شهرهای ساحلی می‌باشد که در فصل‌های تابستان و پاییز برای مهاجران بسیار مناسب است. بیشتر مناطق کشور ترکیه دارای زمستان‌های بارانی و سرد و تابستان‌های خشک و گرم می‌باشد.

 • فرهنگ مردم ترکیه

مردم ترکیه دارای فرهنگی عامه پسند و غنی می‌باشند که به دلیل همسایگی با کشورمان و دارا بودن دین یکسان بسیار شبیه به ایرانیان می‌باشند. مردم این کشور بسیار مهمان‌نواز، وطن‌پرست و حیوان دوست هستند. یکی دیگر از ویژگی‌های خوب و قابل تحسین مردم ترکیه احترام گذاشتن‌شان به افراد مسن می‌باشد. تفاوت عمده مردم این کشور با ایرانیان گویش و زبانشان است که ترکی می‌باشد.

مهاجرت به ترکیه

انواع ویزا برای مهاجرت به ترکیه

مهاجرت به کشور ترکیه دارای روش‌ها و ویزاهای بسیاری می‌باشد که در ادامه مطلب به آن می‌پردازیم. دولت این کشور ویزاهای مختلفی را برای افراد علاقه‌مند ایجاد کرده است تا داوطلبان بتوانند با توجه به مشخصات‌شان یکی از این ویزاها را انتخاب کنند. این ویزاها شامل ویزای دانشجویی، ویزای کار و سایر ویزاها می‌باشد که در ادامه بیشتر راجع به آن‌ها صحبت خواهد شد.

1 _ ویزای دانشجویی برای مهاجرت به ترکیه

کشور ترکیه با ارائه ویژگی‌های بسیار خوب تحصیلی و کمک هزینه‌های مالی به دانشجویان خارجی به یکی از بهترین مقاصد تحصیلی تبدیل شده است. از ویژگی‌های عالی تحصیل در این کشور می‌توان به هزینه کم در ازای کیفیت خوب تحصیل اشاره کرد. دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه‌های برتر کشور ترکیه و بهره‌مندی از سیستم آموزشی سطح بالای این کشور نیازمند مدارک و مشخصاتی می‌باشند. از جمله این مدارک می‌توان به آیلتس پنج و نیم به بالا و حداقل نمره تافل 46 تا 59 اشاره کرد.

هزینه‌های تحصیلی در مقاطع مختلف دانشگاه‌های ترکیه بسته به دانشگاه و آن مقطع متفاوت می‌باشد. به طور کلی میانگین هزینه‌های تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی 600 تا 1500 دلار و به زبان ترکی 240 تا 750 دلار سالانه می‌باشد.

_ شرایط دریافت ویزای تحصیلی در کشور ترکیه

شرایط دریافت ویزای تحصیلی در مقاطع مختلف متفاوت می‌باشد و نیازمند مدارک خاصی است. به طور کلی برای دریافت این ویزا ابتدا علاقه‌مندان باید نسبت به پذیرش در یکی از دانشگاه‌های کشور ترکیه اقدام کنند. شما می‌توانید با ارسال رزومه تحصیلی و مدارکی دیگر مانند آزمون معتبر ترکی یا انگلیسی خود به دانشگاه‌های این کشور شانستان را برای دریافت پذیرش تحصیلی امتحان کنید. پس از دریافت این مدرک شما مجوز اقدام به دریافت ویزای تحصیلی را دریافت می‌کنید.

دریافت ویزای تحصیلی کشور ترکیه نیازمند یک سری مشخصات و مدارکی می‌باشد. برای مثال داوطلبان می‌بایست حتما در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های این کشور شرکت کنند، تا بتوانند نسبت به این ویزا اقدام کنند. از این آزمون‌ها می‌توان به آزمون YOS اشاره کرد. این آزمون برای افراد خارجی در دانشگاه‌های مورد نظر گرفته می‌شود.

_ بورسیه‌های تحصیلی در کشور ترکیه

بورسیه‌های تحصیلی در کشور ترکیه از طرف دولت و دانشگاه‌ها به دانشجویان مستعد اعطا می‌شود. این بورسیه‌ها گاهی تمام هزینه‌های تحصیل و گاهی بخشی از آن هزینه‌ها را شامل می‎شود. برای دریافت این کمک هزینه‌ها دانشجویانی که موارد زیر را دارا می‌باشند در اولویت قرار دارند:

 • رزومه تحصیلی قوی
 • دارا بودن مقالات علمی به زبان انگلیسی
 • ریز نمرات بالا در مقاطع پیشین تحصیلی
 • انگیزه نامه خوب
 • افرادی که تابعیت کشورهای آمریکا، آلمان یا امارات متحده عربی را دارا باشند

یکی از معروف‌ترین بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان خارجی، بورسیه Türkiye Scholarships می‌باشد. این بورسیه‎ تحصیلی که بسیار در میان دانشجویان خارجی محبوب است، تمام هزینه‌های دانشجویی و زندگی این دانشجویان را پوشش می‌دهد.

_ برترین دانشگاه‌های کشور ترکیه

کشور ترکیه دارای دانشگاه‌ها و مراکز معتبر آموزشی بسیاری می‌باشد که بسیاری از آن‌ها نیز مورد تایید وزارت علوم کشور ایران هستند. در ادامه مطلب پنج دانشگاه برتر این کشور را معرفی می‌کنیم.

دانشگاه بغازیچی برترین دانشگاه کشور ترکیه بر اساس آخرین رتبه بندی سایت Us News در سال 2021 می‌باشد. این دانشگاه دارای رتبه 24 در میان دانشگاه‌های آسیایی را دارا می‌باشد. دانشگاه بغازیچی با حدود 400 دانشجوی خارجی جزو دانشگاه‌هایی می‌باشد که دانشجویان خارجی را به سختی ثبت نام می‌کند.

دانشگاه فنی خاورمیانه یکی از دانشگاه‌های فنی برتر در کشور ترکیه می‌باشد، که برای فعالیت‌های پژوهشی خود بسیار معروف می‌باشد. این دانشگاه دومین دانشگاه ترکیه و 74 آسیا می‌باشد. دانشگاه فنی خاورمیانه دارای 23 هزار دانشجو می‌باشد که حدود 1.400 نفر آن‌ها خارجی می‌باشد.

 • دانشگاه فنی استانبول (Istanbul Technical University)

دانشگاه فنی استانبول واقع در پرجمعیت‌ترین شهر ترکیه می‌باشد. این دانشگاه نیز به دلیل کنفرانس‌های علمی خود در این کشور معروف می‌باشد. دانشگاه فنی استانبول رتبه 81 را میان دانشگاه‌های قاره آسیا دارا می‌باشد.

دانشگاه‌ حاجت تپه یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های کشور ترکیه می‌باشد که دارای رتبه 89 میان دانشگاه‌های آسیایی می‌باشد. این دانشگاه یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های ترکیه به حساب می‌آید که حدود 52 هزار نفر دانشجوی مشغول به تحصیل دارد.

 • دانشگاه بیلکنت (Bilkent University)

دانشگاه بیلکنت یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور ترکیه برای دانشجویانی است که به دنبال دوره‌های تحصیلی زبان انگلیسی هستند. این دانشگاه دارای رتبه 121 در آسیا می‌باشد، که با تعداد 10 هزار دانشجو از کوچک‌ترین دانشگاه‌های ترکیه نیز می‌باشد.

 • از دیگر دانشگاه‌های برتر ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دانشگاه آنکارا (Ankara University) رتبه 137 آسیا

دانشگاه استانبول (Istanbul University) رتبه 155 آسیا

دانشگاه کوچ (Koc University) رتبه 159 آسیا

_ هزینه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه

دانشگاه‌های زیادی در کشور ترکیه وجود دارند که دروس خود را به زبان‌های انگلیسی و ترکی ارائه می‌کنند. با اینکه تحصیل در زبان انگلیسی دانشگاه‌های این کشور کمی گران‌تر از زبان ترکی است، با این حال تحصیل در ترکیه مقرون به صرفه محسوب می‌شود. تحصیل در این کشور به نسبت دیگر کشورهای اروپایی بسیار ارزان‌تر می‌باشد. دانشگاه‌های دولتی این کشور معمولا بین 100 تا 4000 یورو در سال هزینه دارند در حالی که دانشگاه‌های خصوصی حدود 20000 یورو در سال خرج دارد.

شهریه برخی از دانشگاه‌های کشور ترکیه به شرح زیر است:

دانشگاه حاج تپه: سالانه بین 520 تا 5240 یورو

دانشگاه بیلکنت: سالانه حدود 11400 یورو

دانشگاه فنی خاورمیانه: سالانه بین 236 تا 5000 یورو

دانشگاه بغازیچی: سالانه بین 1080 تا 6000 یورو

2- ویزای کاری برای مهاجرت به ترکیه

شاید شنیده باشید که اتباع ایرانی برای مهاجرت به کشور ترکیه نیاز به دریافت ویزا ندارند. این درست است اما کسانی که قصد گردشگری در این کشور را داشته باشند می‌توانند بدون دریافت ویزا از این کشور دیدن کنند. با این حال کسانی که می‌خواهند برای کار و اقامت دائم به این کشور سفر کنند نیاز به دریافت ویزای ترکیه دارند. داوطلبان این ویزا می‌توانند با جمع آوری مدارک مورد نیاز و تکمیل فرم درخواست در سفارت خانه این کشور نسبت به دریافت ویزای خود اقدام کنند.

_ مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کاری کشور ترکیه

دریافت ویزای کاری کشور ترکیه یکی از محبوب‌ترین روش‌های دریافت اقامت در این کشور می‌باشد. افرادی علاقه‌مند به دریافت ویزای کاری کشور ترکیه ملزم به دارا بودن مدارک زیر می‌باشند:

 • پاسپورت معتبر
 • دو قطعه عکس
 • گواهی پذیرش کارفرما
 • مشخصات کارفرما
 • حداقل تحصیلات با مدرک دیپلم

_ هزینه درخواست ویزای کاری در کشور ترکیه

درخواست ویزای کشور ترکیه مانند هزینه‌های زندگی در این کشور مقرون به صرفه می‌باشد. در ادامه شرح این هزینه‌ها آورده شده‌اند:

 • هزینه ویزای کاری یک ساله 615 لیر
 • هزینه ویزای دائم 615 لیر
 • هزینه ویزای کاری مستغل 6152 لیر

دریافت اقامت دائم با استفاده از ویزای کاری

یکی از ویژگی‌های بسیار خوب ویزای کار در کشور ترکیه این است که متقاضیان پس از گذشت هشت سال می‌توانند نسبت به دریافت اقامت دائم خود اقدام کنند. ویزای کاری کشور ترکیه برای صدور اولیه به مدت یک سال اعتبار دارد. متقاضیان می‌بایست پس از اتمام این زمان برای تمدید مجدد ویزای خود اقدام کنند. این ویزا برای بار دوم به مدت سه سال و برای بار سوم به مدت شش سال تمدید می‌شود.

نرخ بیکاری در کشور ترکیه

می‌توان گفت نرخ بیکاری در کشور ترکیه مهم‌ترین مسئله‌ای است که افراد علاقه‌مند پیش از هرگونه اقدام باید آن را بررسی کنند. این نرخ در کشور ترکیه پس از شیوع کرونا در سال 2019 افزایش سه درصدی داشته است و به 12.9 درصد در سال 2021 رسیده است. این آمار کمی برای داوطلبان ویزای کاری ترکیه گران کننده است، زیرا حدود پنج درصد از میانگین کشورهای اروپایی بیشتر می‌باشد. بنابراین اگر علاقه‌مند به کار در کشورهای اروپایی هستید می‌توانید گزینه‌های دیگری مانند اتریش و پرتغال را در نظر بگیرید.

میانگین درآمد شهروندان کشور ترکیه

شهروندان کشور ترکیه از قدرت اقتصادی و خرید نسبتا خوبی برخوردار هستند. بر اساس آمارهای آژانس‌های معتبر مربوطه در کشور ترکیه میانگین حقوق مردم در این کشور برابر با هشت هزار لیر در ماه است. این میزان برابر با 960 دلار در ماه می‌باشد.

نحوه پیدا کردن شغل در ترکیه

برای پیدا کردن شغل و موقعیت کاری در کشور ترکیه علاقه‌مندان می‌توانند با استخدام یک وکیل در این کشور نسبت به این مهم اقدام کنند. این کار با اینکه کاملا قانونی و بدون نقص می‌باشد اما بسیار هزینه بر است. افراد علاقه‌مند به دریافت ویزای کار می‌توانند در سایت‌های کاریابی کشور ترکیه به این مورد مهم اقدام کنند. علاوه بر اینکه به راحتی می‌تواند در گوگل سرچ کنید لیست کوتاهی از بهترین سایت‌های این زمینه در ادامه مطلب آورده شده است:

 • سایت کاریابی فیس بوک Facebook Jobs
 • سایت معتبر کاریر net
 • سایت معروف ایندید com

مشاغل مورد نیاز در کشور ترکیه

از مهم‌ترین نکات برای مهاجرت به کشور خارجی بررسی شغل‌های پردرآمد در آن کشور می‌باشد. در این بخش از مطلب می‌خواهیم به بررسی مشاغل مورد نیاز در کشور ترکیه بپردازیم:

 • جراحان و پزشکان ماهانه 29 هزار لیر
 • قاضی‌ ماهانه 24 هزار لیر
 • وکیلان ماهانه 20 هزار لیر
 • مدیران بانکی ماهانه 17 هزار لیر
 • حسابداران ماهانه 17 هزار لیر
 • ارتودنتیست ماهانه 16 هزار لیر
 • استادان دانشگاهی ماهانه 14 هزار لیر
 • خلبانی ماهانه 11 هزار لیر

مالیات بردرآمد در کشور ترکیه

مالیات بردرآمد در کشور ترکیه در ازای مبلغ اجاره دریافتی، درآمد کار، سود ناشی از یک سرمایه‌گذاری اعمال می‌شود. تفاوتی ندارد که سود دریافتی شما از کجا باشد، مالیات این کشور بر آن اعمال می‌شود. این نرخ معمولا بین 15 تا 35 درصد تغییر می‌کند.

مالیات‌های این کشور شامل موارد زیر می‌شود:

 • مالیات وارد بر سرمایه‌گذاری: تا 35 درصد
 • مالیات وارد بر درآمد: تا 35 درصد
 • مالیات وارد بر خرید ملک: از چهار درصد

3- ویزای سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه

دولت کشور ترکیه در سال 2016 برنامه‌ای را جهت سرمایه‌گذاری افراد خارجی در این کشور تصویب کرد تا افراد بتوانند با استفاده از این روش اقامت این کشور را دریافت کنند. ویزای سرمایه‌گذاری کشور ترکیه ویژگی‌های بسیاری مانند شهروندی، اقامت دائم و پاسپورت دوم را به همراه دارد. سرمایه‌گذاری برای مهاجرت به کشور ترکیه دارای روش‌های مختلفی است که از محبوب‌ترین آن‌ها می‌توان به خرید ملک و بازکردن حساب در بانک‌های این کشور اشاره کرد.

خرید ملک برای سرمایه‌گذاران همواره از محبوبیت خاصی برخودار بوده است. دریافت ویزای ترکیه با این روش نیاز به خرید ملک با حداقل 250 هزار دلار دارد. این مبلغ یکی از کم‌ترین هزینه‌های لازم برای سرمایه‌گذاری در کشورهای اروپایی می‌باشد.

از دیگر ویژگی‌های سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان اقامت خانواده متقاضی در ترکیه
 • هیچ پیش نیازی برای دریافت اقامت در ترکیه لازم نمی‌باشد
 • دریافت شهروندی در سه تا شش ماه

حداقل میزان لازم برای سرمایه‌گذاری در ترکیه

یکی از نکات جالب توجه برای علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در کشورهای اروپایی حداقل میزان لازم برای سرمایه‌گذاری در آن کشور است. یکی از نکات بارز سرمایه‌گذاری در ترکیه نیز همین می‌باشد که میزان لازم برای سرمایه‌گذاری در این کشور به نسبت کشورهای دیگر مانند انگلستان و آلمان بسیار پایین‌تر می‌باشد. میزان سرمایه لازم برای سرمایه‌گذاری به روش‌های مختلف به شرح زیر است:

 • سرمایه‌گذاری در ملک 250 هزار دلار
 • بیعانه در بانک ترکیه 500 هزار دلار
 • سرمایه‌گذاری ثابت 500 هزار دلار

بهترین شهرهای ترکیه برای سرمایه‌گذاری

از مسائل مهم برای سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه انتخاب یک شهر مناسب می‌باشد. داوطلبان همواره به دنبال بهترین و سودآورترین شهر برای انتقال سرمایه‌های خود بوده‌اند. در ادامه نام بهترین شهرهای این کشور را با توجه به موقعیت‌های اقتصادی هر شهر آورده‌ایم:

 • استانبول

اولین شهر این لیست که رتبه اول آن خیلی هم دور از انتظار نبود، شهر استانبول می‌باشد. استانبول یکی از بهترین شهرهای ترکیه در طول سالیانه اخیر در همه زمینه‌ها بوده است. این شهر به یکی از بهترین مکان‌ها برای اخداث پروژه‌های عظیم دولت ترکیه مانند فرودگاه جدید استانبول می‌باشد. پل‌های معلق، ساختمان‌های بلند، همه و همه در این شهر قدیمی و توریستی یافت می‌شود.

 • ترابزون

ترابزون یکی از زیباترین شهرهای ترکیه می‌باشد که دارای جاذبه‌های گردشگری زیادی می‌باشد. این شهر که در شمال کشور ترکیه واقع شده است میزبان مهاجران زیادی مانند اعراب می‌باشد. این شهر به عنوان یکی از بهترین شهرها برای سرمایه‌گذاری در املاک شناخته می‌شود.

 • آنکارا

آنکارا، شهری با سازه‌های بسیار بلند، کمپانی‌های معروف و دیگر امکانات اقتصادی می‌باشد. این شهر که پایتخت کشور ترکیه نیز به حساب می‌آید، در سالیان اخیر همواره محل مناسبی برای سرمایه‌گذاری‌های مختلف بوده است.

 • ازمیر

ایزمیر یا ازمیر شهری باستانی و زیبا که با توجه به دارا بودن مکان‌های مهم بسیاری مانند دارا بودن نه دانشگاه رسمی یکی از مهم‌ترین شهرهای ترکیه به حساب می‌آید. این شهر نیز همواره یکی از بهترین مقاصد تاجران بوده است. تمدن و تجارت دو رکن اساسی این شهر می‌باشند که آن را به یکی از بهترین شهرها برای تجارت تبدیل کرده است.

 • سانساراک

سانساراک از بهترین شهرها برای مهاجرت به ترکیه و سرمایه‌گذاری است. این شهر دارای جاذبه‌های طبیعی بسیاری می‌باشد. سانساراک علاوه بر تمام زیبایی‌ها دارای اقتصاد رو به پیشرفتی می‌باشد. این شهر مناسب افرادی است که می‌خواهند در شهری کم هزینه اما آینده دار سرمایه‌گذاری کنند.

انواع ویزاهای خاص برای مهاجرت به ترکیه

علاوه بر ویزاهای ذکر شده دولت کشور ترکیه ویزاهای دیگری نیز برای افرادی با اهداف خاص طراحی کرده است. این ویزاها به شرح زیر می‌باشند:

 • ویزای موقت باستان شناسی
 • ویزای موقت مستند سازی در کشور ترکیه
 • ویزای حمل و نقل
 • ویزای موقت تورهای مسافرتی

روش اقدام برای دریافت ویزای ترکیه به صورت آنلاین

دولت کشور ترکیه برای آسان‌تر کردن شرایط ثبت‌ نام و دریافت ویزای این کشور سامانه آنلاینی را برای این منظور ترتیب دیده است. داوطلبان می‌توانند با ورود به سایت رسمی دریافت ویزای کشور ترکیه به صورت الکترونیکی با انجام سه مرحله ساده، ویزای خود را دریافت کنند.

 • گام اول: داوطلبان می‌بایست وارد سامانه شوند
 • گام دوم: بر روی دکمه اپلای (Apply) کلیک کنند، اطلاعات خواسته شده به همراه نوع ویزای درخواستی را وارد کنند
 • گام سوم: پرداخت هزینه‌های لازم
 • گام چهارم: پس از پرداخت هزینه، یک تاییدیه و لینک دانلود برای دریافت ویزای الکترونیکی شما روی صفحه نمایش داده خواهد شد.

با این حال اگر به صورت آنلاین و حضوری می‌خواهید برای ثبت درخواست ویزا اقدام کنید، پیشنهاد می‌شود با یک وکیل با تجربه در زمینه مهاجرت صحبت کنید. برای ثبت درخواست، مدارک شما باید دارای ویژگی‌های خاصی باشند. در غیر این صورت ویزای شما از طرف کشور ترکیه ریجکت می‌شود.

دریافت شهروندی ترکیه

دریافت پاسپورت کشور ترکیه به شما این اجازه را می‌دهد تا به 125 کشور دنیا بدون ویزا یا پاسپورت دیگری سفر کنید. یکی از بهترین ویژگی‌های این پاسپورت علاوه بر اجازه ورود به 125 کشور دنیا این است که دارندگان آن می‌توانند با توجه به روابط خوب دولت دو کشور ترکیه و آمریکا، برای اقامت دائم در آمریکا درخواست دهند و این اقامت را از طریق ویزای E-2 دریافت کنند.

شما می‌توانید شهروندی این کشور را با اقامت از طریق ویزاهای مختلف در این کشور دریافت کنید. کوتاه‌ترین راه برای دریافت این مدرک از طریق ویزای سرمایه‌گذاری می‌باشد که در طول مدت سه تا شش ماه شهروندی این کشور را دریافت کنید.

بیمه و خدمات درمانی کشور ترکیه

یکی از نگرانی‌ها و دغدغه‌های اصلی مهاجران سیستم درمانی و هزینه درمان در کشورهای مقصد است. در کل سیستم درمانی کشور ترکیه دارای مزایای و معایب بسیاری می‌باشد. این سیستم در سالیان اخیر دچار تغییرات و تحولاتی در جهت پیشرفت داشته است که باعث شده در میان کشورهای جهان سیستم درمانی این کشور رتبه 70 را از آن خود کند. در ادامه سیستم درمانی کشور ترکیه و انواع بیمه‌های سلامت این کشور را بیشتر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

روند تغییر و اصلاحات مورد نیاز نظام سلامت

با گذشت زمان و در دهه گذشته دولت کشور ترکیه بر آن شده است که تغییرات لازم را در سیستم درمانی خود به وجود بیاورد. این کشور با سرمایه‌گذاری حدود 120 میلیارد دلار در این زمینه توانست تا نواقص بزرگش را پوشش دهد و روند رو به رشدی را پیش بگیرد. دولت کشور ترکیه در کنار تلاش برای تقویت سیستم درمانی خود سعی داشته تا حد امکان هزینه‌های پرداختی توسط خود شهروندان را کاهش دهد. به عبارت دیگر امروز درصد زیادی از هزینه‌های درمان توسط بیمه و دولت این کشور پوشش داده می‌شود.

بیمه‌های درمانی در کشور ترکیه

گزینه‌های زیادی برای بیمه درمانی در کشور ترکیه وجود دارند که افراد خارجی می‌توانند با هزینه کم خود را بیمه کنند. یکی از نکات مهم این است که افراد خارجی برای دریافت اقامت خود در این کشور نیازمند دارا بودن بیمه می‌باشند.

این کشور علاوه بر دارا بودن بیمه‌های خصوصی بسیار دارای یک بیمه دولتی به نام (Sosyal Guvenlik Kurumu) می‌باشد. این بیمه به افرادی تعلق می‌گیرد که با هر نوع ویزایی مدت یک سال در این کشور را گذارنده باشند.

بیمه دولتی ترکیه یا همان (SGK) موارد زیر را پوشش می‌دهد:

 • هزینه‌های بیماران در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های دولتی
 • هزینه‌های مربوط به بارداری
 • شامل تخفیف در مراکز درمانی خصوصی

با این وجود افراد خارجی می‌توانند در یک سال اولیه حضور خود در این کشور از بیمه‌های خصوصی استفاده کنند که سالانه مبلغ 30 تا 100 دلار هزینه دارد.

گران‌ترین شهرهای ترکیه برای زندگی

کشور ترکیه با وجود گستردگی و موقعیت جغرافیایی خود دارای مناطقی با هزینه‌های زندگی مختلف می‌باشد. لیستی از گران‌ترین شهرهای کشور ترکیه به شرح زیر است:

 • استانبول
 • بورشا
 • آنکارا
 • آنتالیا
 • ایزمیر

ارزان‌ترین شهرهای ترکیه

گاهی اوقات برخی از افراد علاقه‌مند به مهاجرت به ترکیه با توجه به شرایط و بودجه مالی خود به دنبال اقامت در شهرهای ارزان می‌باشند. شاید گاهی نیز به دنبال شهرهای کم هزینه برای گذراندن تعطیلات‌شان در این کشور باشند. در ادامه لیستی از شهرهای ارزان ترکیه برای زندگی و تعطیلات آورده شده است.

از ارزان‌ترین شهرها برای اقامت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سانلیورفا (Sanliurfa)
 • کایسری (Kayseri)
 • مرسین (Mersin)
 • کنیا (Konya)
 • ایسکندرون (Iskenderun)

از ارزان‌ترین شهرها برای گذراندن تعطیلات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پاتارا (Patara)
 • دایلان (Dalyan)
 • آلانیا (Alanya)
 • الودنیز (Ölüdeniz)
 • مارماریس (Marmaris)

مزایای اقامت در کشور ترکیه

زندگی در کشور ترکیه دارای مزایا بسیاری می‌باشد که سالانه تعداد زیادی افراد خارجی را برای گردشگری و اقامت به خود جذب می‌کند. از مراکز خرید فوق العاده گرفته تا سواحل زیبا و آبشارهای دیدنی در کنار هزینه کم برای اقامت این کشور توانسته به یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری جهان تبدیل شود. از دیگر مزایای زندگی در این کشور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آب و هوا و وضعیت جوی
 • سلامت غذایی
 • شبکه عالی حمل و نقل
 • سبک زندگی بیرون عالی از خانه

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی

کشور ترکیه با آب و هوای مناسبی که در اکثر مناطق خود دارد نگرانی سازگاری با آب و هوا را برای مهاجران از بین می‌برد. با این حال مهاجران به دنبال بهترین شهرهای این کشور هستند تا برای اهدافی مانند زندگی یا تحصیل به آنجا مهاجرت کنند.

این شهرها که جزو پرجمعیت‌ترین و معروف‌ترین شهرهای ترکیه به حساب می‌آیند عبارت‌اند از:

1- استانبول، پرجمعیت‌ترین شهر ترکیه

شهر استانبول پرجمعیت‌ترین شهر ترکیه به حساب می‌آید که سالانه تعداد زیادی مهاجر را به خود جذب می‌کند. این کشور علاوه بر دارا بودن جاذبه‌های گردشگری زیاد دارای کیفیت بالایی برای زندگی نیز می‌باشد. استانبول بزرگ‌ترین کلانشهر در اروپا به حساب می‌آید که دارای مناطق گردشگری زیادی مانند مسجد ایاصوفیا می‌باشد.

مهم‌ترین شهر توریستی کشور ترکیه یعنی همان استانبول در غربی‌ترین نقطه این کشور واقع شده است و دارای سواحل دریای مرمره و سیاه می‌باشد.

2- آنکارا، پایتخت ترکیه

شهر آنکارا با جمعیتی بیش از پنج میلیون نفر که حدود 10 میلیون از جمعیت استانبول کم‌تر است، پایتخت کشور ترکیه به حساب می‌آید. این شهر به عنوان پایگاه اقتصادی این کشور به حساب می‌‌آید. همین مسئله سبب شده تا به یکی از بهترین گزینه‌های برای سرمایه‌گذاری در ترکیه به حساب بیاید.

3- ازمیر، شهری گردشگری و تجاری

شهر ازمیر نیز یکی از شهرهای تجاری و گردشگری کشور ترکیه است که حدود سه میلیون نفر جمعیت دارد. این شهر سواحل زیبایی دارد و دارای آب و هوای معتدل مدیترانه‌ای می‌باشد. ازمیر یکی از قطب‌های تجاری و بندری کشور ترکیه نیز محسوب می‌شود که از این حیث اهمیت بالایی دارد.

4- آنتالیا

آنتالیا نیز یکی دیگر از معروف‌ترین شهرهای ترکیه است که اکثر ایرانیان با سواحل زیبای این کشور آشنا هستند. سواحل چشم‌نواز و دلنشین این شهر سبب شده تا آنتالیا به یکی از توریستی‌ترین شهرهای کشور ترکیه محسوب شود. البته آب و هوای این شهر در فصل تابستان گرم می‌باشد و پیشنهاد می‌شود که در فصل بهار از این شهر دیدن کنید

اشتراک گذاری
چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
4.5 از 5 از 13 رای