موسسه مهاجرت به ترکیه آرال‌ گام

15 دانشگاه برتر ترکیه که به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند

تحصیل 15 دانشگاه برتر ترکیه که به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند
فهرست عناوین

آیا می‌خواهید رویاهای تحصیلی خود را در ترکیه دنبال کنید، اما تمایل دارید در رشته‌ای که به زبان انگلیسی تدریس می‌شود درس بخوانید؟

برای شما خبرهای خوبی داریم. ترکیه دارای تعدادی دانشگاه دولتی و خصوصی با امکانات رفاهی و مدرن بسیار زیاد است که دروسی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند و کار را برای دانشجویان بین‌المللی ساده می‌سازند. از همین رو، تحصیل در ترکیه یکی از گزینه‌های محبوب دانشجویان جهت ادامه‌ی تحصیلات است.

اعضای هیئت علمی و تسهیلگران در این دانشگاه‌ها از رتبه خوبی برخوردار بوده و اغلب سهم بسزایی در ارائه‌ی باکیفیت رشته‌های خود دارند. ما لیستی از چند دانشگاه، که دوره‌های آموزشی به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند را در این مقاله ذکر کرده و شرایط اخذ پذیرش از آن‌ها را نیز لیست کرده‌ایم. علاوه‌بر این، سایر اطلاعات مفیدی که برای تحصیل و زندگی در ترکیه به آن‌ها نیاز دارید را گردآوری کرده‌ایم. پس از این مقاله به عنوان دانش‌نامه‌ای کامل و مجهز استفاده کنید.

ترکیه ملتی است که در شرق اروپا و غرب آسیا با پیوندهای فرهنگی با امپراتوری‌های یونان باستان، ایران، روم، بیزانس و عثمانی در میان است. این کشور دارای دانشگاه‌های ارزان قیمت  زیادی است که شهریه آن‌ها برای دانشجویان بین‌المللی از 600 تا 1500 دلار در سال است.

هزینه‌ی زندگی در ترکیه نیز در سطح پایینی قرار دارد که معمولاً بین 300 تا 400 دلار در ماه تخمین زده می‌شود. این مقاله نیز بر روی دانشگاه‌های مقرون‌به‌صرفه در ترکیه تمرکز دارد.

چرا تحصیل در ترکیه

سیستم آموزش عالی در ترکیه در چند دهه اخیر از نظر کیفیت و استاندارد توسعه یافته است. این امر در لیست رتبه بندی دانشگاه‌های بین‌المللی منعکس می‌شود، زیرا بر اساس رتبه‌بندی The Times Higher Education BRICS و Emerging Economies Rankings 2014، هفت دانشگاه ترکیه در بین 100 دانشگاه برتر و 3 مورد از آن‌ها در بین 10 دانشگاه برتر قرار دارند.

دانشگاه‌های ترکیه نیز رشته‌های تحصیلی زیادی را به زبان انگلیسی در زمینه‌های پزشکی، مهندسی، علوم انسانی، بازرگانی و مالی ارائه می‌دهند.

حقایق قابل توجه در مورد ترکیه

 • پایتخت این کشور آنکارا است، اما بزرگ‌ترین شهر آن استانبول است.
 • زبان رسمی ترکی استانبولی است. همچنین به زبان‌های کردی، عربی، ارمنی و یونانی صحبت می‌شود.
 • دین اصلی اسلام است.
 • جمعیت حدود 78 میلیون نفر است.
 • واحد پول لیر ترکیه کد شماره گیری بین‌المللی +90 و دامنه اینترنتی آن .tr است
 • هم مرز با هشت کشور: بلغارستان، یونان، گرجستان، ارمنستان، ایران، عراق، سوریه، و منطقه نخجوان آذربایجان
 • حدود 5 درصد از خشکی آن در قاره اروپا، 95 درصد در آسیا قرار دارد.
 • بخش‌های عمده‌ی صنعتی شامل بنزین، فولاد، معدن، تولید خودرو، منسوجات و تولید مواد غذایی است
 • غذاهای سنتی ترکی احتمالاً بیشتر با کباب (گوشت پخته شده روی سیخ)، مزه (غذاهای کوچک متنوع) و باقلوا (دسر بسیار شیرین بر پایه شیرینی فیلو) هستند.

هزینه زندگی و تحصیل در ترکیه چقدر است

هزینه‌های تخمینی زندگی برای دانشجویان بین‌المللی حداقل 300 تا 400 دلار در ماه بسته به سبک زندگی و عادات خرج کردن دانشجو است. همچنین، دانشجویان باید برای کتاب‌ها و هزینه‌های اداری که تقریباً 100 تا 150 دلار در هر ترم است، بودجه اختصاص دهند.

هزینه‌ی تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی کم، مقرون به صرفه و بسته به رشته‌ی تحصیلی، متفاوت است. برای رشته‌های تحصیلی به زبان انگلیسی، شهریه از 600 تا 1500 دلار در سال متغیر است.

سطح زبان انگلیسی برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های انگلیسی زبان ترکیه

بسیاری از دانشگاه‌ها به عنوان میزبانی مناسب برای دانشجویان انگلیسی زبان توصیه می‌شوند و رشته‌های تحصیلی موجود به زبان انگلیسی زیادی را ارائه می‌دهند. چه در سطح کارشناسی و چه در مقطع کارشناسی ارشد. از آنجایی که اکثر کلاس‌ها در اکثر دانشگاه‌های پایه و برخی از دانشگاه‌های دولتی به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، دانشجویانی که نمره‌ی خوبی در آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی دارند، می‌توانند در رشته‌های تحصیلی مقاطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد ثبت نام شوند.

این دانشگاه‌ها تضمین می‌کنند که دانشجویان از نظر زبانی برای رشته‌های تحصیلی آماده هستند. معمولاً در صورتی که دانشجویان نتوانند گواهی مهارت زبان انگلیسی خود را حین ثبت نام ارائه کنند، باید در آزمون تعیین سطح دانشگاه شرکت کنند تا سطح زبان انگلیسی آن‌ها مشخص شود.

برای دانشجویانی که تسلط به زبان انگلیسی آن‌ها سطح مورد نظر دانشگاه را برآورده نمی‌کند، قبل از شروع تحصیل در مقطع کارشناسی، یک برنامه آموزشی فشرده برای آمادگی زبان وجود دارد که باید در آن شرکت کنند.

برنامه آمادگی زبان انگلیسی در دانشگاه‌های ترکیه

دانشجویانی که مهارت آن‌ها در زبان انگلیسی برای کسب نمرات مورد نیاز تعیین شده توسط دانشگاه کافی نیست، در برنامه آمادگی زبان تحصیلی قرار می‌گیرند که با نیازهایشان مطابقت دارد و از سطوح مبتدی تا پیشرفته را شامل می‌شود. هر سطح برنامه درسی مخصوص به خود را دارد که در آن دانشجویان می‌توانند فرصت‌هایی برای تمرین مهارت‌های زبان انگلیسی خود بیابند.

هدف از برنامه مقدماتی انگلیسی کمک به دانشجویان برای ارتقای سطح زبان انگلیسی است تا بتوانند در زمینه‌های تحصیلی خود توانمند باشند. اعضای هیأت علمی حاضر در موسسات آمادگی زبان دانشگاه‌ها، معمولاً دارای حداقل مدرک کارشناسی ارشد در زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم یا یک رشته‌ی مرتبط نزدیک به آن هستند. اکثرا تمام این اساتید نیز چندین سال سابقه تدریس زبان انگلیسی دارند و در تخصص خود حرفه‌ای هستند.

لیست دانشگاه‌های ترکیه که به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند

در زیر لیستی از برخی از دانشگاه‌های ترکیه آمده است که رشته‌های تحصیلی را به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌دهند.

 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه بین‌المللی قبرس
 • دانشگاه مدیترانه شرقی
 • دانشگاه اروپایی لفکه
 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه فنی خاورمیانه
 • دانشگاه فنی استانبول
 • دانشگاه خاور نزدیک
 • دانشگاه قفقاز
 • دانشگاه آنادولو
 • دانشگاه قاضی
 • دانشگاه فرات
 • دانشگاه فنی گبزه
 • دانشگاه آتیلیم
 • دانشگاه بیلکنت

دانشگاه آنکارا

دانشگاه آنکارا دانشگاهی است که توسط آتاتورک و برای پایه گذاری اصول و اصلاحات آتاتورک تأسیس شده است. آنکارا یک دانشگاه یکپارچه است که تاریخ و مأموریت جمهوری‌خواهان را با ملت شناسایی کرده است.

15 دانشگاه برتر ترکیه که به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند

این هدف آنکارا است که دانشگاهی نوآور باشد که تحقیقات خاصی انجام می‌دهد، دانش و استعدادهای خود را به نفع بشریت و کشور به کار می‌گیرد و با ایجاد تغییر در سطح جهانی آینده را هدایت می‌کند. این دانشکده دارای 18 دانشکده است که شامل دوره‌هایی مانند کشاورزی، هنر، علوم کاربردی، علوم هسته‌ای، علوم پزشکی/بهداشتی، مهندسی، حقوق، علوم، الهیات، ارتباطات، دندانپزشکی، 13 دانشکده تحصیلات تکمیلی، مجموعه‌ای از موسسات حرفه‌ای و 2 مرکز آموزشی است.

فرایند اپلای در دانشگاه آنکارا

مدارک عمومی مورد نیاز عبارتند از:

SAT I : متقاضیانی که حداقل 1100 امتیاز را در کل و حداقل 650 امتیاز را در امتحان ریاضی کسب کرده‌اند.

ABITUR : متقاضیانی که نمره ای بین 1-4 کسب کرده اند.

INTERNATIONAL BACCALAUREATE: متقاضیانی که دارای مدرک دیپلم بین‌المللی بوده و حداقل 30 امتیاز را کسب کرده‌اند.

دانشگاه‌ها امتحانات خود را مانند آزمون YÖS اجرا می‌کنند. متقاضیانی که حداقل 50 امتیاز استاندارد را از آزمون مهارت‌های یادگیری پایه کسب کرده باشند، پذیرفته خواهند شد.

ACT :متقاضیانی که حداقل 24 امتیاز را کسب کرده‌اند.

دانشگاه بین‌المللی قبرس

دانشگاه بین‌المللی قبرس یک دانشگاه مدرن است که در پایتخت قبرس واقع شده است. قبرس شمالی، مروارید دریای مدیترانه، در سنگ بنای سه قاره و غنی از نظر تاریخ و فرهنگ، یک تجربه‌ی واقعا بین‌المللی را ارائه می‌دهد. این دانشگاه در 4 فوریه 1997 تأسیس شد.

15 دانشگاه برتر ترکیه که به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند

دانشگاه بین‌المللی قبرس مأموریت دارد تا با توسعه و انتشار دانش جهانی، به نفع تمام جامعه، یک تجربه‌ی واقعا بین‌المللی ایجاد کند.

در حال حاضر این دانشگاه در رشته‌های زیر دارای دانشکده است:

علوم و فنون کشاورزی، هنر و علوم ارتباطات، اقتصاد و علوم اداری، آموزش، مهندسی، هنرهای زیبا، داروسازی، حقوق. علاوه بر این، دانشگاه بین‌المللی قبرس همچنین دارای سه موسسه‌ی تخصصی و یک دانشکده‌ی تحصیلات تکمیلی است:

دانشکده‌ی گردشگری و هتلداری، علمی کاربردی و هنرستان (ارائه چهار برنامه‌ی دو ساله)

موسسه مطالعات و تحقیقات تحصیلات تکمیلی (تامین هماهنگی رشته‌های تحصیلی تحقیقاتی کارشناسی ارشد و کارشناسی ارشد).

دانشگاه مدیترانه شرقی

دانشگاه مدیترانه شرقی در تلاش برای تربیت فارغ‌التحصیلانی است که عوامل اساسی برای عملکرد جهانی در حرفه را درونی کرده‌اند. این دانشگاه با زیرساخت‌های بسیار توسعه یافته و رشته‌های تحصیلی با کیفیت، دانشجویان خود را برای مشاغل بین‌المللی آماده می‌سازد و آن‌ها را به افراد خلاق و پرتلاش برای کارآفرینی تبدیل می‌کند.

15 دانشگاه برتر ترکیه که به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند

دانشگاه مدیترانه شرقی آموزش با کیفیت را از طریق رشته‌های تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد در دوره‌هایی مانند معماری، هنر و علوم، تجارت و اقتصاد، مطالعات رسانه، آموزش، مهندسی، علوم پزشکی و بهداشت، و حقوق ارائه می‌دهد.

فرآیند پذیرش در دانشگاه مدیترانه شرقی آسان، ساده و سازماندهی شده است.

مدارک مورد نیاز عبارتند از:

فرآیند درخواست در مقطع کارشناسی

 • فتوکپی دیپلم دبیرستان و ریز نمرات.
 • یک قطعه عکس پاسپورتی
 • دو ارجاع‌نامه (یکی باید دانشگاهی باشد)
 • فتوکپی پاسپورت بین‌المللی (صفحه اطلاعات مربوطه)
 • شناسنامه
 • یک کپی از مدرک تسلط به زبان انگلیسی

فرآیند درخواست در مقطع کارشناسی ارشد

 • ریز نمرات رسمی تمام دوره‌های تحصیلی در سطح دانشگاه. اگر CGPA روی رونوشت از 4.00 نباشد، یک جدول نمره ارائه شود.
 • فتوکپی گواهی مدارک دریافت شده از دانشگاه یا موسسات معادل (یعنی 4 سال تحصیل در مقطع کارشناسی). ترجمه انگلیسی این اسناد در صورتی که به زبانی غیر از انگلیسی باشد، ضروری است.
 • سه ارجاع‌نامه (برای فارغ‌التحصیلان دانشگاه مدیترانه شرقی لازم نیست).
 • جزئیات هر کمک هزینه یا بورسیه‌ای که قبلاً به شما اعطا شده است.
 • تمکن مالی. داوطلبان موظفند مدرکی مبنی بر ضمانت مالی ارائه دهند که نشان دهد بودجه کافی برای پرداخت شهریه و هزینه‌های زندگی در دسترس است.

دانشگاه اروپایی لفکه

دانشگاه اروپایی لفکه که توسط بنیاد علمی قبرس تأسیس شد و در سال 1990 فعالیت می‌کند، پایتخت آموزشی جمهوری ترک قبرس شمالی با زیرساخت‌های عالی و تجهیزات فن‌آوری است و هدف آن تربیت محققان و افراد مبتکری است که دانش و تجربه در زمینه‌هایی مانند بهداشت، آموزش و پرورش، هنرهای زیبا و ارتباطات دارند.

15 دانشگاه برتر ترکیه که به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند

علاوه بر این، این دانشگاه نقش مهمی در به نمایش گذاشتن حداکثر پتانسیل دانشجویان و کسب توانایی کاری حرفه‌ای در دنیای جهانی ایفا می‌کنند. دانشگاه اروپایی لفکه رشته‌های تحصیلی باکیفیتی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دوره‌هایی مانند کشاورزی، معماری، هنر و علوم، اقتصاد و مطالعات اداری، مطالعات ارتباطات، آموزش، مهندسی، علوم بهداشتی و حقوق ارائه می‌دهد.

فرآیند درخواست از دانشگاه اروپایی لفکه

مدارک عمومی مورد نیاز عبارتند از:

برای رشته‌های تحصیلیی که نیاز به آزمون استعداد دارند، دانشجو باید حداقل 150 امتیاز خام را از آزمون «TQM » (تست مهارت پایه) کسب کرده باشند و باید در «امتحان استعداد» طراحی شده توسط دانشگاه اروپایی لفکه موفق شوند.

دانشجویانی که حق ثبت نام در این دانشگاه را دریافت می‌کنند می‌توانند برای ثبت نام به اداره پذیرش اقدام کنند.

از دیگر مدارک مورد نیاز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دیپلم دبیرستان یا گواهی فارغ‌التحصیلی (اصل + 4 فتوکپی)
 • کارت شناسایی (فتوکپی)
 • گواهی اقامت با اعتبار کافی
 • 8 عکس در اندازه پاسپورت که در شش ماه گذشته گرفته شده است
 • «سند وضعیت سربازی» را از شاخه‌های نظامی مربوطه دانشجویان پسر که به سن خدمت سربازی رسیده‌اند، ارائه دهید.
 • فیش بانکی شهریه‌ی آموزش

دانشگاه کوچ

دانشگاه کوچ که در سال 1993 در استانبول تأسیس شد، یک دانشگاه بنیادی غیرانتفاعی است. این دانشگاه با هدف بهترین بودن، جوانان با استعداد برجسته و مربیان ارزشمند را گرد هم آورده است. هدف این دانشگاه در واقع کمک به سطح جهانی دانش است. فارغ‌التحصیلان دانشگاه کوچ به ارزش‌های اخلاقی، مسئولیت اجتماعی و ارزش‌های دموکراتیک در بالاترین سطح مجهز هستند.

15 دانشگاه برتر ترکیه که به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند

دانشگاه کوچ با چشم انداز خود به عنوان یک مرکز برتر و با رویکرد دانشجو محور در تدریس، امروزه حدود 6000 دانشجو را آموزش می‌دهد. این دانشگاه که در زمینه علوم انسانی و ادبیات، اقتصاد و علوم اداری، علوم، مهندسی، حقوق و دانشکده پزشکی و دانشکده پرستاری فعالیت می‌کند، دارای 22 رشته در مقطع کارشناسی، 29 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و 25 رشته در مقطع دکتری است.

نحوه‌ی درخواست جهت اخذ پذیرش

مدارک عمومی مورد نیاز عبارتند از:

 • دیپلم رسمی دبیرستان یا فارغ‌التحصیلی اخیر
 • اصل شناسنامه یا پاسپورت.
 • عکس‌های بیومتریک (پس زمینه سفید) با درج نام و نام خانوادگی در پشت.
 • اجازه اقامت.
 • رسید پرداخت شهریه (در زمان ثبت نام، از دانشجویانی که می‌خواهند از تخفیف فرزندان کارکنان شرکت‌های گروه کوچ بهره مند شوند، انتظار می‌رود با ارائه سند رسمی مبنی بر کار یکی از والدین خود اقدام کنند).

دانشگاه فنی استانبول

دانشگاه فنی استانبول یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های فنی در جهان است که در آستانه 250 سالگی خود قرار دارد. دانشگاه فنی استانبول، اولین دانشگاه فنی کشور ترکیه،‌ با تدریس مهندسی و معماری است. وجود این دانشگاه، برای گسترش مرزهای علم و دانش، فناوری، هنر و پاسخگویی به نیازهای جامعه، لازم است. این دانشگاه دارای تعدادی مؤسسه است که دوره‌های زیر را نیز ارائه می‌دهند.

معماری، برق – الکترونیک، شیمی – متالورژی، معماری دریایی و علوم دریایی، ادبیات، علوم، هواپیما و علوم فضایی، فناوری‌های نساجی، طراحی،‌کامپیوتر و اطلاعات.

فرآیند درخواست جهت اخذ پذیرش

مدارک عمومی مورد نیاز عبارتند از:

 • اصل دیپلم دبیرستان،
 • «گواهی معادل» که معادل دیپلم دبیرستان متقاضی با دیپلم دبیرستان ترکیه را که از سفارت جمهوری ترکیه یا از وزارت آموزش ملی ترکیه اخذ می‌شود، ارائه‌ می‌دهد.
 • اصل مدرکی که میانگین نمرات فارغ‌التحصیلی را ذکر می‌کنند یا نسخه‌ی ترجمه شده به ترکی یا انگلیسی که توسط سفارت یا کنسولگری جمهوری ترکیه تایید شده است.
 • اصل گواهی نتایج امتحان که برای درخواست ارائه می‌شود یا نسخه‌‌ای معتبر که به ترکی یا انگلیسی ترجمه شده است.
 • اصل شناسنامه یا پاسپورت یا کپی مصدق صفحاتی که اطلاعات هویتی را نشان می‌دهد،
 • رسید بانکی مبنی بر تمکن مالی
 • «ویزای دانشجویی» که باید از سفارت یا کنسولگری جمهوری ترکیه دریافت شود.
 • 6 عکس پاسپورتی
 • گواهی انطباق زبان انگلیسی یا ترکی بین‌المللی و معتبر
 • شماره شناسایی خارجی
 • هر مدرکی که بیمه درمانی معتبر در طول دوره تحصیل دانشگاهی را نشان دهد.
 • هرگونه مدرکی که دارای وجه تمکن مالی تعیین شده توسط کمیته اداری دانشگاه باشد.

دانشگاه خاور نزدیک

دانشگاه خاور نزدیک در نیکوزیا، پایتخت قبرس شمالی واقع شده است و به عنوان یک موسسه آموزش عالی بین‌المللی محسوب می‌شود. این دانشگاه با استخدام کارکنان بسیار ماهر، گسترده‌ترین فرصت‌های تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را به بیش از 26 هزار دانشجو از بیش از 100 کشور ارائه می‌دهد. دانشگاه خاور نزدیک از بدو تأسیس در سال 1988، با هدف تربیت افراد با اعتماد به نفس، واجد شرایط، فداکار و مصمم، پیشرفتی باورنکردنی داشته و به بزرگ‌ترین مؤسسه آموزش عالی و مرکز فرهنگی کشور تبدیل شده است.

دانشگاه خاور نزدیک با هدف توسعه روابط اجتماعی، فرهنگی و دانشگاهی بین جامعه بین‌المللی و جامعه ترکیه تاسیس شده است و مطابق با اصول تمدن معاصر و با هدف کمک به امکانات آموزشی همسایه و کشورهای جهان سوم پیش می‌رود.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش

نتایج آزمون گواهی عمومی آموزش متوسطه (GCSE)

نتایج آزمون بین‌المللی گواهینامه عمومی آموزش متوسطه (IGCSE )

نتایج آزمون بین‌المللی Baccalaureate

نتایج آزمون کالج آمریکایی (ACT)

نتایج آزمون آزمون استعداد تحصیلی (SAT)

نتایج آزمون توجیحی (برای دانشجویان اردنی و فلسطینی)

نتایج آزمون Baccalaureate  (برای دانشجویان لبنانی، عراقی و سوری)

نتایج آزمون دیپلم دبیرستان (Diploma Debirestan) (ویژه دانشجویان ایرانی)

نتایج آزمون Higher Secondary Certificate  (برای دانشجویان پاکستانی، هندی و بنگلادشی)

نتایج آزمون WAEC/NECO  (برای دانشجویان نیجریه‌ای)

نتایج آزمون GAOKAO  (برای دانشجویان چینی)

دیپلم دبیرستان (برای سایر دانشجویان بین‌المللی)

دانشگاه قفقاز

دانشگاه قفقاز یک دانشگاه دولتی در ترکیه است که آموزش عالی در سطوح حرفه‌ای (کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) را در چارچوب تقاضای جهانی و محلی ارائه می‌دهد. علاوه بر این، دانشگاه قفقاز با بخش‌های مختلف صنعتی از جمله کشاورزی، گردشگری و تجارت، برای توسعه و اجرای راه‌حل‌هایی در مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی همکاری نزدیکی دارد.این دانشگاه دارای مؤسسات و بخش‌هایی است که دوره‌های زیر را نیز ارائه می‌دهند.

معماری، گردشگری، مهندسی، آموزش، بهداشت، درمان و علوم پزشکی، الهیات و هنرهای زیبا.

دانشگاه آنادولو

دانشگاه آنادولو آکادمی علوم اقتصادی و بازرگانی اسکی شهیر است که در سال 1958 تاسیس شد. این موسسه که در سال 1982 به دانشگاه آنادولو تبدیل شد، به زودی جای خود را نه تنها به عنوان یک موسسه، بلکه به عنوان یک دانشگاه معاصر، پویا و نوآور در بین بزرگ‌ترین دانشگاه‌های جهان باز کرد.

این دانشگاه در تلاش است تا دانشجویان خود را در بهترین آینده ممکن در محیط‌های آموزشی خلاقانه و پویا با جدیدترین امکانات تکنولوژیکی آماده کند که هر کدام با کادر آموزشی موفق خود در تلاش هستند تا در زمینه‌ی مربوط به خود بهترین باشند و تمام وقت خود را با دانشجویان به اشتراک بگذارند.

اکثر رشته‌های ارائه شده در این دانشگاه به حالت مجازی نیز تدریس می‌شوند و از‌ آن‌ها می‌توان به داروسازی، ادبیات، آموزش، علوم، هنرهای زیبا، هوانوردی و فضانوردی، حقوق، علوم اقتصادی و اداری، علوم ارتباطات، مدیریت، معماری و طراحی، مهندسی، علوم بهداشتی، علوم ورزشی و گردشگری اشاره کرد.

دانشگاه قاضی

دانشگاه قاضی در سال 1926 به دستور قاضی مصطفی کمال آتاتورک تأسیس شد و نام آن در سال 1982 به دانشگاه قاضی تغییر یافت. دانشگاه قاضی یک دانشگاه معتبر ملی و بین‌المللی و پیشرو با سطح آموزشی بالا، فعالیت‌های خلاقانه و خدمات رفاهی خوب است. طیف گسترده‌ای از تحقیقات اصلی از علم و فناوری گرفته تا هنر در این دانشگاه انجام می‌شود.

همچنین دانشگاه قاضی که دارای رشته‌هایی مانند پزشکی، مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی، مهندسی عمران، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی صنایع و … است، رشته‌های تحصیلی خاصی را در خارج از کشور ترکیه و به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد.

فرآیند درخواست جهت اخذ پذیرش

مدارک مورد نیاز برای درخواست

فرم درخواستی که توسط متقاضی پر شده است

کپی صفحات پاسپورت که نشان دهنده هویت و مدت اعتبار است و ترجمه این صفحات (ترجمه باید توسط نمایندگان خارجی ترکیه تایید شده باشد).

رونوشت مدارک تایید شده توسط نمایندگان یا دفاتر اسناد رسمی خارجی ترکیه

ریز نمرات تایید شده توسط رئیس دبیرستان و ترجمه‌ی رسمی آن‌ها

دو قطعه عکس پاسپورتی

تمکن مالی، یعنی سندی که نشان می‌دهد متقاضی امکان تحصیل در طول دوره تحصیلی را دارد.

دانشگاه فرات

دانشگاه فرات خدمات آموزشی خود را در سال 1967 در الازیغ آغاز کرد. شهری که دارای حیات فرهنگی غنی است. ماموریت این دانشگاه آموزش افرادی است که واجد شرایط، کارآفرین، نوآور، با اعتماد به نفس، پرسشگر، با مسئولیت در آموزش و پژوهش، پیشبرد ارزش‌های علمی و اخلاقی هستند.

این دانشگاه دارای دانشکده‌ها، مؤسسات، دبیرستان‌ها، آموزشگاه‌های حرفه‌ای، بخش‌های نظارتی و مراکز تحقیقاتی است که اساساً رشته‌های تحصیلی مختلف را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد و شامل دندانپزشکی، آموزش، علوم، علوم انسانی و اجتماعی،‌ اقتصاد و علوم اداری، الهیات، ارتباطات، معماری، مهندسی، علوم بهداشتی، فرآورده‌های آبی، علوم ورزشی، آموزش فنی، فناوری، پزشکی و دامپزشکی است.

فرآیند درخواست جهت اخذ پذیرش

مدارک مورد نیاز برای درخواست

 • اصل شناسنامه یا پاسپورت.
 • عکس‌های بیومتریک (پس زمینه سفید) با درج نام و نام خانوادگی در پشت.
 • اجازه اقامت.
 • رونوشت رسمی
 • ترجمه رسمی رونوشت (ترکی یا انگلیسی)
 • نتایج آزمون معتبر (SAT، GCE) نیز باید آپلود شود.
 • تمکن مالی

دانشگاه فنی گبزه

دانشگاه فنی گبزه یکی از دانشگاه‌های پیشرو است که می‌توانید به عنوان دانشگاه فنی نسل جدید کشور ترکیه در نظر بگیرید. جو این دانشگاه،‌ کاملاً متفاوت و رقابتی است و هدف آن این است که شما را برای زندگی آینده آماده کند.

دانشگاه فنی گبزه در سال 1992 توسط موسسه فناوری گبزه تاسیس شد. دانشگاه فنی گبزه با زیرساخت‌ها، تجهیزات و کادر علمی، جوان‌ترین اما با تجربه‌ترین دانشگاه است که مهم‌ترین پایگاه علمی کشور را تشکیل می‌دهد. از دیگر فعالیت‌های آن می‌توان به  انجام تحقیقات علمی، فناوری پایه و کاربردی و انتشار آن‌ها در مجلات و کتب معتبر بین‌المللی اشاره کرد.

دانشگاه فنی گبزه دوره‌هایی را در زمینه مهندسی کامپیوتر، مهندسی زیستی، مهندسی محیط زیست، مهندسی صنایع، مهندسی عمران، مهندسی نقشه، مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک، علوم مواد و مهندسی، فیزیک، شیمی، ریاضی، زیست شناسی مولکولی و ژنتیک، علوم استراتژی عملیاتی، معماری و مهندسی الکترونیک ارائه می‌دهد.  بخش‌های تشکیل دهنده‌ی این دانشگاه،  4 دانشکده و 9 موسسه است.

فرآیند درخواست جهت اخذ پذیرش

مدارک مورد نیاز برای درخواست

 • فرم درخواست برای دانشجویان بین‌المللی
 • سند معتبر نتیجه آزمون: نسخه اصلی نتیجه آزمون یا رونوشت محضری. (اگر مدرک به زبانی غیر از انگلیسی یا ترکی باشد ترجمه آن را نیز همراه داشته باشید).
 • دیپلم دبیرستان: نسخه ترکی دیپلم دبیرستان که باید توسط دفتر اسناد رسمی یا توسط کنسولگری تایید شود.
 • رونوشت رسمی سوابق: یک سند رسمی که نشان دهنده تمام دروس و نمراتی است که متقاضی در دبیرستان کسب کرده است.
 • فتوکپی صفحات موجود در پاسپورت شما که تصویر و اطلاعات هویتی شما را نشان می‌دهد
 • 2 قطعه عکس پاسپورتی با سایز 4.5*6 (باید در 6 ماه گذشته گرفته شده باشد و به راحتی قابل تشخیص باشد)

دانشگاه آتیلیم

دانشگاه آتیلیم در سال 1997 تأسیس شد. این دانشگاه در آنکارا قرار دارد و هدف آن این است که دانشگاهی باشد که آموزش با کیفیت، تولید علم و فناوری، انجام تحقیقات و آینده‌ای روشن را ارائه می‌دهد. این دانشگاه در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی Times Higher Education (THE) رتبه چهارم را در بین دانشگاه‌های ترکیه کسب کرد.

این دانشگاه به منظور ایجاد فرهنگ پژوهشی در مقطع کارشناسی و پرورش دانشجویان محقق و خلاق سازماندهی شده است. پروژه‌های تحقیقاتی کارشناسی  یکی از مهم‌ترین بخش‌های تحصیل در دانشگاه آتیلیم است.

فرآیند درخواست جهت اخذ پذیرش

مدارک مورد نیاز برای درخواست

 • اصل گواهی فارغ‌التحصیلی؛ دیپلم متوسطه / دیپلم / کارشناسی و کارشناسی ارشد (برای تحصیلات تکمیلی)
 • اصل کارنامه
 • 6 عکس بیومتریک (پاسپورتی)
 • رسید بانکی مبنی بر پرداخت شهریه
 • معادل نامه مبنی بر اینکه تحصیلات دوره متوسطه مطابق با سیستم آموزشی ترکیه است.
 • نامه شناسایی مبنی بر اینکه دانشگاهی که داوطلب از آن فارغ‌التحصیل شده است توسط شورای آموزش عالی ترکیه به رسمیت شناخته شده است.
 • مدرک معتبر انگلیسی یا ترکی بسته به زبان آموزشی در بخش/رشته‌ی انتخابی.

دانشگاه بیلکنت

دانشگاه بیلکنت در 20 اکتبر 1984 به عنوان یک دانشگاه خصوصی تأسیس و بعداً با مصوبه مجلس تصویب شد. ماموریت این دانشگاه، ایجاد مرکز تعالی در آموزش عالی و تحقیقات بود. از دیرباز هدف موسسین نیز تأسیس یک دانشگاه خصوصی بود که با کیفیت بالای آموزشی و پژوهشی متمایز شود.

به منظور تسهیل ارائه‌ی رشته‌های تحصیلی آموزشی و پژوهشی، دانشگاه با بسیاری از دانشگاه‌های خارج از کشور همکاری کرده است. دانشگاه بیلکنت با دانشگاه‌هایی از کشورهای پیشرفته مانند ایالات متحده، بریتانیا، کانادا، استرالیا، ژاپن، ایتالیا، سوئد و سوئیس یک برنامه تبادل دانشجو اجرا می‌کند. دوره‌ها و رشته‌هایی که در دانشگاه بیلکنت به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند عبارتند از: مهندسی، ادبیات، بازرگانی و مطالعات اداری، موسیقی و هنرهای نمایشی، زیست شناسی مولکولی، آموزش و معماری.

فرآیند درخواست جهت اخذ پذیرش

مدارک مورد نیاز برای درخواست

 • اصل شناسنامه یا پاسپورت.
 • عکس‌های بیومتریک
 • اجازه اقامت.
 • رونوشت رسمی
 • ترجمه رسمی رونوشت (ترکی یا انگلیسی)
 • نتایج آزمون‌های معتبر بین‌المللی (SAT، GCE و …) نیز باید آپلود شود.

شهریه دانشگاه‌ها در ترکیه چگونه است؟

دانشجویان بین‌المللی که موفق به اخذ بورسیه‌ی تحصیلی نمی‌شوند، باید شهریه بپردازند. هزینه‌ی تحصیل بسته به دانشگاه‌هایی که در آن‌ها آموزش به زبان انگلیسی است، از 1000 تا 20000 دلار در سال متغیر است. تفاوت در شهریه‌ها بستگی به نوع دانشگاه (خصوصی یا دولتی) دارد.

شرایط عمومی پذیرش برای دانشجویان بین‌المللی

اگر رشته‌ی تحصیلی موردعلاقه‌ی خود را در ترکیه پیدا کرده‌اید، قدم بعدی بررسی شرایط لازم برای درخواست جهت اخذ پذیرش است. اگرچه همیشه باید الزامات دقیق را در وب سایت دانشگاه بررسی کنید، اما باید شرایط و ضوابط خاصی را نیز رعایت کنید.

درخواست اخذ پذیرش برای مقطع کارشناسی در ترکیه

برای تحصیل در مقطع کارشناسی، متقاضیان باید مدارک زیر را به دانشگاه ارائه دهند:

 • فرم درخواست دانشجویی بین‌المللی
 • دیپلم دبیرستان و ترجمه آن (ترکی یا انگلیسی)
 • رونوشت رسمی و ترجمه آن (ترکی یا انگلیسی)
 • گواهی مهارت زبان انگلیسی (متقاضیان باید برای اطلاع از حداقل شرایط زبان انگلیسی با دانشگاه تماس بگیرند. دانشجویانی که گواهی آزمون زبان انگلیسی ندارند، می‌توانند پس از ورود به دانشگاه، در آزمون مهارت خود دانشگاه شرکت کنند. کسانی که در آزمون مهارت مردود می‌شوند باید در برنامه مقدماتی انگلیسی ارائه شده توسط دانشگاه شرکت کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با دفتر پذیرش دانشگاه مربوطه تماس حاصل فرمایید.)
 • نتایج آزمون ورودی دانشگاه بین‌المللی معتبر (لطفاً برای آزمون‌های قابل قبول با دفتر پذیرش تماس بگیرید. دانشجویانی که در آزمون‌های بین‌المللی نمرات کافی به دست نیاورده‌اند، می‌توانند در آزمون خود دانشگاه که برای دانشجویان بین‌المللی است، شرکت کنند.)

درخواست اخذ پذیرش برای تحصیلات تکمیلی در ترکیه

برای تحصیلات تکمیلی، متقاضیان باید مدارک زیر را به دانشگاه ارسال کنند.

 • فرم درخواست دانشجویی بین‌المللی
 • مدرک لیسانس یا فوق لیسانس و ترجمه آن (ترکی یا انگلیسی)
 • رونوشت رسمی و ترجمه آن (ترکی یا انگلیسی)
 • رزومه به روز شده
 • انگیزه‌ نامه
 • توصیه نامه
 • گواهی مهارت زبان انگلیسی (متقاضیان باید برای اطلاع از حداقل شرایط زبان انگلیسی با دانشگاه تماس بگیرند. دانشجویانی که گواهی آزمون زبان انگلیسی ندارند، می‌توانند پس از ورود به دانشگاه، در آزمون مهارت خود دانشگاه شرکت کنند. کسانی که در آزمون مهارت مردود می‌شوند باید در برنامه مقدماتی انگلیسی ارائه شده توسط دانشگاه شرکت کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با دفتر پذیرش دانشگاه مربوطه تماس حاصل فرمایید.)
 • نتیجه آزمون ورودی رشته‌های تحصیلات تکمیلی (لطفا برای امتحانات قابل قبول با دفتر پذیرش تماس بگیرید.)
 • هزینه درخواست

ویزای الکترونیکی ترکیه

متقاضیان فقط باید به سایت www.evisa.gov.tr ​​وارد شوند، اطلاعات درخواستی را ارائه دهند، (پس از تایید درخواست) پرداخت آنلاین انجام دهند و ویزای الکترونیکی خود را دانلود کنند. لطفا توجه داشته باشید که ویزای الکترونیکی تنها زمانی معتبر است که هدف از سفر گردشگری یا تجارت باشد. اهداف دیگر، مانند کار و تحصیل، مستلزم ویزایی است که توسط سفارت‌ها یا کنسولگری‌ها داده می‌شود.

15 دانشگاه برتر ترکیه که به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند

لطفاً برای کسب اطلاعات دقیق در مورد رشته‌های تحصیلی موجود به زبان انگلیسی، از وب‌سایت‌های هر دانشگاه دیدن کنید. به دانشجویان بین‌المللی اکیداً توصیه می‌شود که برای تعیین سطح انتظارات از تحصیل در خارج از کشور و هزینه‌های قابل اعمال، با دفتر بین‌المللی دانشگاه اصلی یا دفتر پذیرش دانشگاه میزبان تماس بگیرند.

نحوه‌ی اخذ ویزای تحصیلی

برای ثبت نام رسمی به عنوان دانشجو در دانشگاه‌های ترکیه اخذ ویزای دانشجویی قبل از خروج از کشور خود الزامی است. بنابراین دانشجویانی که بدون ویزای دانشجویی به ترکیه می‌آیند نه اجازه ثبت نام دانشجویی در دانشگاه را خواهند داشت و نه اجازه اقامت در این کشور را دریافت می‌کنند.

ویزای دانشجویی باید از نزدیک‌ترین کنسولگری به محل اقامت شما دریافت شود. ویزای دانشجویی را نمی‌توان از داخل ترکیه صادر کرد.

شما باید یک کپی از «نامه‌ی پذیرش» خود از دانشگاه ترکیه و یک فرم درخواست ویزای تکمیل شده را به کنسولگری ترکیه ارسال کنید. کارکنان کنسولگری در صورت درخواست می‌توانند فرم درخواست را به شما ارائه دهند.

لطفاً توجه داشته باشید که معمولاً از زمان ارسال درخواست تا دریافت ویزا حدود هشت هفته طول می‌کشد. ویزای دانشجویی در پاسپورت شما مهر خواهد شد.

سخن آخر

تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه، دو گزینه را برای شما مهیا می‌کند. تحصیل به زبان ترکی استانبولی و تحصیل به زبان انگلیسی. اگر تمایل دارید که از ترکیه به عنوان سکوی پرش به کشوری دیگر استفاده کنید، می‌توانید تحصیل به زبان انگلیسی را انتخاب کنید. اما اگر تمایل دارید که برای زندگی و کار در ترکیه بمانید، بهتر است از همان ابتدا با تحصیل به زبان ترکی استانبولی، خود را در این زبان شیرین غوطه‌ور کنید.

اگرچه  از آنجا که تحصیل در ترکیه به نسبت مقرون‌به‌صرفه‌تر است، رقابت برای تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی زبان این کشور نیز بیشتر است. اگر تمایل دارید که به صورت تضمینی از یکی از دانشگاه‌های انگلیسی زبان موجود در این کشور پذیرش بگیرید،  به شما توصیه می‌کنیم که با موسسه مهاجرتی آرال گام، حتما تماس بگیرید.

ما با سال‌ها تجربه و اطلاعاتی که در زمینه‌ی مهاجرت دانشجو به کشور ترکیه داریم، می‌توانیم خدمات همه‌جانبه و کامل خود را جهت کمک به شما برای اخذ پذیرش از دانشگاه ترکیه‌ای محبوبتان، به کار بگیریم. پس همین حالا با ما تماس بگیرید و از مشاوره‌ی رایگان آرال گام، بهره ببرید.

اشتراک گذاری
چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 1 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *