موسسه مهاجرت به ترکیه آرال‌ گام

استانبول کارت

کارت های بانکی ترکیه استانبول کارت

استانبول کارت؛ ضرورتی برای تمامی افراد در استانبول

اقامت در ترکیه برای گردشگران و افرادی که اقامت این کشور را دارند هزینه‌های مختلفی به همراه دارد. این هزینه‌ها در شهرهای توریستی مانند استانبول کمی بیشتر از شهرهای دیگر ترکیه است. این شهر به دلیل جاذبه‌های گردشگری بسیاری که دارد از محبوب‌ترین مقاصد توریستی در جهان می‌باشد. یکی از گزینه‌های استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی با هزینه‌های اقتصادی استفاده از استانبول کارت (Istanbul Kart) است. این کارت امکان استفاده از تمامی وسایل حمل و نقل عمومی را برای شهروندان داخلی و بین‌المللی ایجاد می‌کند. در ادامه این مطلب با ما همراه شوید تا با استانبول کارت و کاربردهای آن بیشتر آشنا شوید.

استانبول کارت چیست؟

گشت و گذار در شهر بزرگ استانبول بدون وسیله نقلیه برای افراد خارجی یکی از دغدغه‌های این افراد به شمار می‌رود. استانبول کارت این مسئله را تا حد امکان ساده کرده است. این کارت برای استفاده از تمامی وسایل حمل و نقل عمومی در استانبول می‌باشد.

استانبول کارت

استفاده از کارت استانبول امکان گردش در این شهر به صورت مقرون به صرفه و ارزان را برای شما فراهم می‌کند. به عبارت دیگر می‌توانید با استفاده از این کارت به تمامی وسایل حمل و نقل عمومی دسترسی داشته باشید. کارت استانبول توسط شهرداری استانبول به مردم ارائه می‌شود.

از کجا می‌توان کارت وسایل حمل و نقل عمومی را دریافت کرد

بسیاری از گردشگران از عدم توانایی دریافت کارت استانبول در فرودگاه‌های بین‌المللی این کشور شکایت داشته‌اند. شکایات به دلیل عدم توانایی دریافت این کارت‌ها از دستگاه‌های مربوطه در فرودگاه‌ها بوده است. البته در پاسخ به این شکایات باید اشاره داشت که کارت‌های مخصوص برای حمل و تقل عمومی در شهر استانبول، تنها از شهرداری‌ها دریافت می‌شوند.

البته در فرودگاه‌های بین‌المللی نیز کارت‌هایی با عنوان استانبول کارت به افراد ارائه می‌شود که برای استفاده یک تا ده بار هستند. این ویژگی برای افراد فراهم شده تا بتوانند پیش از مراجعه به شهرداری‌ها کارت استانبول خود را دریافت کنند.

استانبول کارت

یکی از موارد جالبی که شهرداری ترکیه برای گردشگران ایجاد کرده است، استفاده از نرم‌افزار موبایل و دریافت استانبول کارت به صورت آنلاین است. البته که دریافت فیزیکی این کارت به تمامی گردشگران توصیه می‌شود، با دریافت اپلیکیشن “Istanbulkart” از فروشگاه‌های نرم‌افزار مخصوص موبایل هوشمند خود از خدمات این کارت بهره‌مند شوید. در نظر داشته باشید که این نرم‌افزار به زبان ترکی است. استفاده از نرم‌افزار Istanbulkart به گردشگران خارجی توصیه نمی‌شود، زیرا این نرم‌افزار با کارت‌های اعتباری بین‌المللی و حساب‌های ترکیه کار می‌کند.

گردشگران می‌توانند به محض رسیدن به فرودگاه جدید استانبول با استفاده از دستگاه‌های 24 ساعته‌ای که در برخی از نقاط فرودگاه قرار دارند، کارت استانبول خود را دریافت کنند. پیشنهاد می‌شود که به محض رسیدن از دستگاه‌های زرد یا آبی فرودگاه IST این کارت را دریافت کنید، زیرا برای رفتن به داخل شهر نیاز دارید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. لازم به ذکر است که این وسایل وجه نقد قبول نمی‌کنند.

مزایای استفاده از استانبول کارت

همانطور که تا به اینجای مطلب مطالعه کردید، کارت استانبول یک کارت برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی است که مزایای بسیاری دارد. یکی از این مزایای کارت استانبول، هم‌سایز بودن آن با کارت‌های اعتباری و راحتی شارژ کردن آن است. در ادامه با مزایای دریافت این کارت بیشتر آشنا می‌شویم.

استفاده برای اهداف چندگانه

یک کارت استانبول می‌تواند امکان استفاده از تمامی وسایل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس، قطار، فری‌ها و دیگر وسایل برای شما فراهم کند. شما حتی با استفاده از این کارت می‌توانید سوار نوستالژیک‌ترین وسایل حمل و نقل عمومی در استانبول یعنی تراموا (Tramways) شوید. لازم به ذکر است که استفاده از اکثر وسایل حمل و نقل عمومی در این شهر وجه نقد قبول نمی‌کنند. به عبارت دیگر به هر حال باید یک توکن برای استفاده از این وسایل دریافت کنید.

قابلیت پیش‌پرداخت

 استانبول کارت، یک کارت پیش‌پرداختی و قابل شارژ است. بدین معنا که شما نباید هر دفعه‌ برای سوار شدن در یکی از وسایل حمل و نقل عمومی در صف بایستید و آن را شارژ کنید. شما می‌توانید به مقدار لازم پیش از استفاده از این وسایل، کارت خود را شارژ کنید و به دفعات لازم از آن استفاده کنید. توجه داشته باشید که نقد کردن باقی مانده پول در کارت استانبول کاری سخت و طاقت‌فرسا است؛ بنابراین به اندازه نیاز آن را شارژ کنید.

استفاده آسان

استانبول کارت

 یکی دیگر از مزایای استفاده از کارت استانبول راحتی استفاده آن است. شما برای پرداخت کردن هزینه خود حتما نیاز ندارید تا کارت را به دستگاه مورد نظر اتصال دهید. شما می‌توانید با گرفتن کارت در سه سانتی‌متری دستگاه کارت‌خوان، هزینه خود را بدون دردسر پرداخت کنید. در بیشتر موارد شما حتی نیاز ندارید که کارت استانبول را از کیف پول خود خارج کنید. گردشگران می‌توانند تنها با قرار دادن کیف پول خود در نزدیکی دستگاه کارت‌خوان و شنیدن صدای بوق و نور سبز از پرداخت خود اطمینان حاصل کنند.

تخفیفات عالی

با دریافت استانبول کارت به طور عادی شما 40 درصد تخفیف نسبت به قیمت معمول دریافت می‌کنید. به عبارت دیگر به جای پرداخت پنج لیر باید سه لیر پرداخت کنید. شما می‌توانید با استفاده از پنج وسیله حمل و نقل در هرکدام 40 درصد تخفیف دریافت کنید.

کارت استانبول پس از شیوع کووید-19

پیش از سال 2019 کارت استانبول را می‌توانستید برای تمامی اعضای خانواده خود به کار گیرید. اما با شیوع کویید-19 در این سال دولت ترکیه قانون جدیدی را در راستای دریافت کارت‌های استانبول وضع کرد. از سال 2019 به بعد تمامی افراد به صورت مجزا باید این کارت را برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی دریافت کنند. همچنین تا پیش از شیوع ویروس کرونا نیاز به فعال کردن کارت استانبول خود نداشتید، اما پس از شیوع این بیماری، تمامی گردشگران باید کارت استانبول خود را فعال کنند.

فعال‌سازی کارت استانبول

همانطور که گفته شد فعال‌سازی کارت استانبول پس از شیوع کرونا و برای جلوگیری از شیوع این ویروس ضروری شد. از تاریخ پانزدهم جولای 2020 فعال‌سازی این کارت با استفاده کد هس (Hes code) بنابر نظر وزارت بهداشت ترکیه ضروری شد.

در ابتدا باید اشاره کنیم که هس کد به معنای “برای سلامتی در خانه بمانیم” است. این طرح را وزارت بهداشت کشور ترکیه برای پیش‌گیری از شیوع ویروس کرونا اجرایی کرده است. در طرح هس کد هر فرد دارای یک استانبول کارت است و در صورت مبتلا شدن به بیماری کویید-19 کارت‌ این افراد و اعضای خانواده‌شان باطل می‌شود.

استانبول کارت

برای فعال کردن کارت استانبول خود باید آن را به هس کد خود لینک کنید. جهت لینک کردن هس کد به این کارت باید با مراجعه به وب‌سایت رسمی استانبول کارت ترکیه فرم لینک به کارت خود را به زبان انگلیس یا ترکی تکمیل کنید. در صورت انجام شدن مراحل لینک به صورت صحیح کارت استانبول شما با موفقیت و سریعا قابل استفاده می‌شود.

در روند عادی با ورود به کشور ترکیه یک هس کد دریافت می‌کنید. در صورتی که این کد را ندارید، می‌توانید با ارسال یک پیامک به شماره 2023 هس کد خود را دریافت کنید. پیامک شما باید حاوی اطلاعاتی مانند ملیت‌تان باشد که در ادامه به بررسی تمامی محتویات پیامک می‌پردازیم:

  • باید عبارت “HES” را در ابتدای پیامک خود تایپ کنید
  • در قسمت دوم باید کد ملیت خود را وارد کنید (می‌توانید کدها را از این سایت مشاهده کنید)
  • شماره پاسپورت خود را پس از کد ملیت بنویسید
  • سال توله و نام فامیلی شما اخرین قسمت‌های این پیامک برای دریافت هس کد می‌باشند

یک نمونه پیامک برای ارسال به شماره 2023 به شرح زیر است:

HES IRAN 123456789 1968 AFSHAR

هزینه دریافت کارت استانبول و انواع آن

یکی از نکات برجسته خرید کارت استانبول قیمت کم آن است با توجه به ویژگی‌هایی که دارد. این هزینه در کشور ترکیه برابر با 13 لیر است. استانبول کارت‌هایی که در این کشور می‌توانید تهیه کنید، انواع مختلفی دارند. اصلی‌ترین آن به نام کارت بی‌نام استانبول است، که گردشگران از شهرداری‌ها دریافت می‌کنند. انواع مختلف کارت‌های مخصوص حمل و نقل عمومی در شهر استانبول برابر زیر است:

  • کارت تخفیف استانبول: کارت تخفیف استانبول برای افرادی خاص مانند دانشجویان است که قصد دارند با استفاده از این ویژگی هزینه کم‌تری برای حمل و نقل عمومی خرج کنند
  • کارت رایگان استانبول: کارت رایگان استانبول برای افرادی است که قصد دارند به صورت رایگان از حمل و نقل عمومی ترکیه استفاده کنند. معمولا افراد بالای 65 سال این کارت را دریافت می‌کنند
  • کارت آبی استانبول: کارت آبی استانبول را می‌توان به عنوان اصلی‌ترین کارت استفاده از حمل و نقل عمومی اشاره کرد که مخصوص شهروندان ترک و دارندگان اقامت در این کشور است.

پیش از این نیز اشاره شد که افراد می‌توانند کارت‎‌های یک یا چند بار مصرف از فرودگاه‌ها دریافت کنند. هزینه کارت استانبول یک بار مصرف برابر با هفت لیر،  کارت دو بار مصرف برابر با 11 لیر، کارت سه بار مصرف برابر با 15 لیر، کارت پنج بار مصرف برابر با 23 لیر و کارت 10 بار مصرف برابر با 40 لیر است.

استفاده و شارژ کردن استانبول کارت

نحوه استفاده از کارت‌های استانبول برای تمامی گردشگران آسان می‌باشد. اما باید توجه داشته باشید که پیش از استفاده از این کارت‌ها باید آن‌ها را شارژ کنید. برای شارژ کردن کارت‌های استانبول می‌توانید به دکه روزنامه فروشی یا فروشگاه‌های کوچک مراجعه کنید و به دنبال دستگاهی به نام ” Akbil Dolum Noktası” بگردید.

استانبول کارت

شما همچنین می‌توانید از سرویس‌های مخصوص در ایستگاه‌های حمل و نقل استفاده کنید. این دستگاه‌های مخصوص اسکناس‌های 5، 10 و 20 لیری دریافت می‌کنند. شاید در صورتی که بخواهید کارت خود را شارژ کنید، بر روی دستگاه عبارت تنها 50 لیری را مشاهده کنید، که امروز دیگر کاربردی ندارد.

لازم به ذکر است که کودکان زیر شش سال نیازی به خرید استانبول کارت ندارند. تمامی کودکان زیر شش سال (شامل شش ساله‌ها) می‌توانند بدون پرداخت هزینه با استفاده از تمامی وسایل حمل و نقل عمومی در استانبول با خانواده گردش کنند. افراد بالای شش سال نیز می‌توانند استانبول کارت مخصوص دانش‌آموزان را دریافت کنند.

سوالات متداول در این موضوع

برخی سوالاتی که ممکن است برای شما پیش آمده باشد

استانبول کارت چیست؟
استانبول کارت، یک کارت برای استفاده از تمامی وسایل حمل و نقل عمومی در شهر استانبول است.
دریافت کارت استانبول برای ایرانیان امکان‌پذیر است؟
بله؛ تمامی گردشگران از جمله ایرانیان می‌توانند برای گشت‌وگذار در شهر بزرگ استانبول، کارت استانبول را دریافت کنند.
هزینه دریافت کارت استانبول در کشور ترکیه چقدر است؟
هزینه دریافت کارت استانبول برای تمامی گردشگران برابر با 13 لیر است.
مزیت استفاده از کارت استانبول چیست؟
با استفاده از کارت استانبول می‌توانید تا 40 درصد تخفیف نسبت به قیمت‌های معمول دریافت کنید.
آیا با کارت استانبول سرپرست خانواده، دیگر اعضای خانواده می‌توانند از آن استفاده کنند؟
تا سال 2019 و پیش از شیوع ویروس کرونا امکان استفاده از یک کارت برای تمامی اعضای خانواده امکان‌پذیر بود، اما از این سال به بعد دریافت کارت اختصاصی برای تمامی افراد اجباری است.

استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی با استانبول کارت ترکیه

استانبول به عنوان بزرگ‌ترین شهر ترکیه، یکی از بهترین مقاصد گردشگری در جهان است که سالانه پذیرای تعداد زیادی مهاجر می‌باشد. مسئله حمل و نقل در این شهر همواره یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های مسافرین بوده است. استانبول کارت استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی را برای شما آسان می‌کند.  از مزایای این کارت می‌توان به تخفیف 40 درصد و امکان استفاده از تمامی وسایل نقلیه عمومی اشاره کرد.

اخذ کارت استانبول برای تمامی گردشگران امکان‌پذیر است. گردشگران می‌توانند با ورود به کشور ترکیه، از همان فرودگاه کارت‌های چند بار مصرف استانبول را دریافت کنند تا بتوانند کارت اصلی را اخذ نمایند. این کارت‌ها هزینه‌ای از 7 تا 40 لیر دارند. جهت مهاجرت به کشور ترکیه و استفاده از خدمات مهاجرتی مناسب می‌توانید با موسسه مهاجرتی آرال گام تماس بگیرید.

اشتراک گذاری
چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
اولین کسی باشید که به این پست رأی میدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *