موسسه مهاجرت به ترکیه آرال‌ گام

دانشگاه ساکاریا

تحصیل دانشگاه ساکاریا

دانشگاه ساکاریا که اغلب به سادگی به عنوان SAU شناخته می‌شود، یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی است که در شهر سردیوان، مرکز استان ساکاریا ترکیه واقع شده است. دانشگاه ساکاریا که یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های ترکیه با بیش از 85000 دانشجو به حساب می‌آید، فعالیت تحقیقاتی بسیار بالایی دارد و برنامه‌ی جامع فارغ‌التحصیلی آن، مدرک دکترا در رشته‌های علوم، فناوری، مهندسی و علوم انسانی است.

این دانشگاه همچنین مدارک حرفه‌ای در تجارت را ارائه می‌دهد که به نوبه‌ی خود، علاقه‌ی دانشجویان بین‌المللی جهت تحصیل در ترکیه را افزایش داده است. پزشکی، حقوق، پرستاری، مددکاری اجتماعی و دندانپزشکی، از جمله رشته‌هایی هستند که در این دانشگاه، به خوبی و با کیفیت بسیار بالایی ارائه می‌شوند. این مرکز میزبان پنج مؤسسه مختلف است: علوم تربیتی، علوم طبیعی، علوم بهداشتی، علوم اجتماعی و مؤسسه خاورمیانه.در ترکیه، دانشگاه ساکاریا اولین و تنها دانشگاه دولتی است که گواهینامه کیفیت ISO-2002 و گواهینامه سطح صلاحیت برتری EFQM را دریافت کرده است.

تاریخچه‌ی دانشگاه ساکاریا

هسته‌ی دانشگاه ساکاریا توسط دانشکده مهندسی و معماری که در سال  1970 و وابسته به دانشگاه فنی استانبول تأسیس شد، تشکیل شده است. ماموریت آن نیز آموزش افراد با انواع تجهیزات مورد نیاز تمدن مدرن است. این دانشکده در سال 1971 به آکادمی دولتی مهندسی و معماری تبدیل شد و از سال 1982 تا 1992 به عنوان دانشکده فعالیت می‌کرد.

دانشگاه ساکاریا

ساکاریا در سال 1980، دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری فلسفه (PhD) را آغاز کرد. برنامه‌ها نیز توسط İTÜ (دانشگاه فنی استانبول) اجرا شد. این دانشگاه در سال 1982 به عنوان دانشکده مهندسی ساکاریا به دانشگاه فنی استانبول محدود شد. در نهایت این دانشگاه از ITÜ خارج شد و در سال 1992 به دانشکده مهندسی دانشگاه ساکاریا تبدیل شد. سرانجام دانشگاه ساکاریا بر اساس قانون شماره 3837 مورخ 3 ژوئیه 1992 تأسیس شد.

دانشگاه ساکاریا به‌عنوان یکی از دانشگاه‌هایی که در دهه 1990 تأسیس شد، نه تنها به دلیل موفقیت در تکمیل واحدهای دانشگاهی و زیرساخت‌های فنی، بلکه به دلیل پیشرفت‌هایش در آزمایشگاه‌ها، خدمات آموزشی و اجتماعی، زیرساخت‌های اینترنتی و انفورماتیک الگوی خوبی است.

لیست دانشکده‌ها

 • دانشکده مهندسی

این اولین دانشکده دانشگاه ساکاریا است. این دانشکده که در ابتدا به عنوان «مدرسه مهندسی و معماری ساکاریا» در سال 1970 تأسیس شد، در سال 1992 به عنوان «دانشکده مهندسی ساکاریا» نامگذاری شد. این دانشگاه شامل هشت بخش مختلف، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، مهندسی برق الکترونیک، مهندسی صنایع، مهندسی متالورژی و مواد، مهندسی محیط زیست، مهندسی ژئوفیزیک، و مهندسی مواد غذایی است.

 • دانشکده کامپیوتر و علوم اطلاعات
 • دانشکده بازرگانی
 • دانشکده تعلیم و تربیت

دانشکده آموزش که در سال 1997 تأسیس شد، فعالیت علمی خود را در پردیس هندک ادامه می‌دهد. این بزرگ‌ترین دانشکده است که خارج از محوطه اصلی قرار دارد.

 • دانشکده علوم سیاسی

این دانشکده که در ابتدا به عنوان دانشکده علوم اقتصادی و اداری در ژوئیه 1992 تأسیس شد، در می 2014 با نام دانشکده علوم سیاسی شامل پنج گروه مختلف، علوم سیاسی و مدیریت دولتی، روابط بین‌الملل، اقتصاد، اقتصاد کار و روابط صنعتی، عمومی سازماندهی شد.

 • دانشکده آموزش فنی
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده علوم و هنر
 • دانشکده هنرهای زیبا

این دانشکده که در سال 1997 تأسیس شد، میزبان سه بخش نقاشی، سرامیک و صنایع دستی سنتی ترکیه است.

 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده الهیات

این دانشکده، در سال 1992 تاسیس شد و خارج از محوطه اصلی دانشگاه واقع شده است. دانشکده الهیات با بیش از 80 کارمند علمی، مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را برای حدود 3500 دانشجو ارائه می‌دهد.

 • دانشکده ارتباطات

این دانشکده در سال 2012 تأسیس شد و میزبان چهار بخش روابط عمومی و تبلیغات، روزنامه‌نگاری، رادیو تلویزیون و سینما و علوم ارتباطات است.

 • دانشکده مدیریت
 • دانشکده علوم ورزشی
 • دانشکده فنی

دانشکده فنی از سال تحصیلی 2010-2011 درهای خود را به روی دانشجویان باز کرده است و در حال حاضر پنج گروه مهندسی در دانشکده وجود دارد: مهندسی عمران، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی مکانیک، مهندسی مکاترونیک، مهندسی متالورژی و مهندسی مواد.  روش‌های آموزشی و تدریس دانشکده فنی با سایر دانشکده‌ها متفاوت است. دانشکده مدل آموزشی 7+1 را بر اساس همکاری دانشگاه و صنعت اجرا می‌کند.

یکی از اهداف این مدل کمک به دانشجویان کارشناسی خود برای تبدیل شدن به یک مهندس با مهارت‌های عملی خوب است. در این مدل دانشجویان دروس نظری و کاربردی را می‌گذرانند و قبل از فارغ‌التحصیلی فرصتی برای تمرین دانش نظری خود در زمینه مرتبط با صنعت دارند.برای این منظور برنامه درسی به این صورت تنظیم شده است: دروس نظری و کاربردی 7 ترم، کاربرد در شرکت‌های صنعتی برای 1 ترم.

 • دانشکده گردشگری

کتابخانه دانشگاه ساکاریا

کتابخانه دانشگاه ساکاریا نزدیک به 10 کتابخانه جداگانه دارد. از میان آن‌ها، کتابخانه سلیمان دمیرل بزرگترین کتابخانه واحد در سیستم کتابخانه دانشگاه ساکاریا است و یکی از بزرگ‌ترین ساختمان‌های محوطه دانشگاه است. در سال 1995، کتابخانه سلیمان دمیرل به ساختمان فعلی خود منتقل شد که 7000 متر مربع مساحت دارد و در مساحت 5000 متر مربع واقع شده است. در سال 2014، یک ساختمان اضافی افتتاح شد که شامل بسیاری از فضاهای مطالعه و اتاق های مطالعه بود.

دانشگاه ساکاریا

کتابخانه دانشگاه ساکاریا، همراه با کتابخانه‌های دانشکده و کتابخانه‌های مدارس حرفه‌ای، بیش از 710000 منبع اطلاعاتی (بیش از 700000 کتاب، 7.620 مقاله پایان‌نامه، 3.717 سی‌دی و دی‌وی‌دی) و 1.766 مجله چاپی در مجموع دارد. در طبقه بندی کتب و مجلات از سیستم طبقه بندی دیویی استفاده شده است. همچنین در صورت لزوم می‌توان از تسهیلات امانت بین کتابخانه‌ای استفاده کرد. از طریق اشتراک پایگاه‌های الکترونیکی، دسترسی الکترونیکی به کتاب‌ها و مجلات متعدد و آرشیو دو قرنی مجله مشهور «تایم» نیز در اختیار کاربران قرار گرفته است.

دانشگاه ساکاریا همچنین میزبان کتابخانه ابن هلدون واقع در ساختمان مؤسسه خاورمیانه است. این کتابخانه با میزبانی کتاب‌هایی که عمدتاً درباره سیاست، جامعه و فرهنگ خاورمیانه است، مواد اولیه را برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی و محققان دانشگاهی فراهم می‌کند. کتابخانه‌های دانشکده الهیات و دانشکده آموزش که به این کتابخانه متمرکز در خاورمیانه اضافه شده است، میزبان مطالب خواندنی متمرکز بر منطقه هستند.

مدارک لازم جهت ثبت نام

ثبت نام به صورت حضوری در دفتر امور دانشجویی انجام می‌شود.

*افراد زیر 18 سال برای تکمیل ثبت نام خود باید رضایت نامه داشته باشند.

(1) اصل دیپلم دبیرستان و ترجمه آن به صورتی که مورد تایید سفارت‌های ترکیه یا کنسولگری‌ها باشد.

(2) کسانی که دارای تابعیت ترک یا دوتابعیتی هستند باید مدارک خود را برای اظهارات ارائه دهند.

که یعنی باید ثابت کنند که تحصیلات دبیرستان خود را در یک کشور خارجی (به جز قبرس شمالی) به پایان رسانده‌اند. تحویل مدارک ورودی و خروجی به خارج از کشوری که شامل آن می‌شود نیز ضروری است.

(3) «معادل نامه» از وزارت آموزش ترکیه یا از سفارت‌های ترکیه، که گواهی می‌دهد که مدرک شما معادل دیپلم دبیرستان ترکیه است.

(4) اصل رونوشت و ترجمه ترکی آن که به تایید وزارت امور خارجه رسیده است.

(5)  متقاضیانی که با نتایج SAT پذیرفته می‌شوند، باید نتیجه آزمون خود را به هیئت کالج ارسال کنند. در غیر این صورت، از آن‌ها خواسته می‌شود تا نتایج امتحان را در وب سایت رسمی هیئت کالج SAT ثبت کنند. داوطلبانی که نتوانند نمرات خود را به صورت آنلاین تأیید کنند، بررسی نخواهند شد.

توجه داشته باشید، متقاضیانی که با نتایج ACT پذیرفته می‌شوند نیز باید نتایج آزمون را در سایت تایید کنند. داوطلبانی که قادر به انجام این کار نیستند، از ثبت نام محروم خواهند شد.

– داوطلبانی که با مدارک GCE A Level و IGCSE اقدام می‌کنند باید تاییدیه خود را به همراه داشته باشند و از آن‌ها خواسته می‌شود تا نتایج آزمون خود را از وب سایت‌های رسمی تأیید کنند.

همچنین لازم است که نمرات اعلام شده توسط برنامه‌های مذکور دقیقاً مشابه نتایج به دست آمده باشد. در غیر این صورت، از ثبت نام منع خواهید شد.

– کسانی که با نتیجه YOS درخواست دهند در صفحه تأیید دانشگاه بررسی می‌شوند.

– متقاضیانی که با نتایج آزمون WAEC پذیرفته می‌شوند، باید کارت ورود آزمون خود را حفظ کنند.

(6) گواهی مهارت ترکی (اسناد مراکزی که نتیجه آزمون مشخصی ندارند، پذیرفته نخواهد شد.)

(7) دانشجویان بین‌المللی ملزم به داشتن مجوز اقامت رسمی در ترکیه هستند.

*دوره های معافیت ویزا برای هر کشور متفاوت است.

* دانشجویان می‌توانند با مراجعه به کنسولگری‌های کشور، راجع به دوره‌های معافیت ویزا آگاهی یابند. آن‌ها حتی می‌توانند از طریق اینترنت، یا دفاتر اداره مهاجرت استانی راجع به این قوانین آگاه شوند.

(8) یک کپی از پاسپورت، کارت شناسایی، کارت آبی.

(9) برای دانشجوان با تابعیت دوگانه، یک کپی از سند رسمی ثبت هویت.

(10) چهار قطعه عکس پاسپورتی

(11) فیش شهریه (با شماره به شعبه بانک در پردیس واریز می‌شود و باید  از اداره امور دانشجویی دریافت شود.)

* در صورتی که مشخص شود اطلاعات و مدارک اعلام شده توسط داوطلب در طول دوره درخواست و/یا ثبت نام درست نیست، ثبت نام حذف خواهد شد و تمامی حقوق دانشجو  لغو می‌شود.

بورسیه تحصیلی دانشگاه ساکاریا

بورسیه‌ی تحصیلی که توسط سایت دانشگاه ساکاریا معرفی می‌شود، بورسیه‌ی تحصیلی ترکیه است. این بورسیه، نه تنها حمایت مالی را ارائه می‌دهد، بلکه ثبت نام و اخذ پذیرش در دانشگاه را برای دانشجویان و در رشته‌ی مورد نظرشان تضمین می‌کند. با این ویژگی، بورسیه‌ی تحصیلی ترکیه با سایر برنامه‌های بورسیه در جهان متفاوت است. جدا از تحصیلات دانشگاهی، هدف آن ارائه‌ی مزایای برنامه‌ها و فعالیت‌های فوق برنامه اجتماعی، فرهنگی و آکادمیک، آن هم در زمانی است که در ترکیه هستند.

دانشگاه ساکاریا

پس از اهدای بورسیه، ارتباط نزدیک با دانشجویان بین‌المللی نه تنها در طول تحصیل بلکه پس از فارغ‌التحصیلی نیز برقرار است. دانشجویانی که تحصیلات عالی خود را در ترکیه به پایان رسانده‌اند، داوطلبانه به سفیران کشور تبدیل می‌شوند که پل‌های دوستی بین ترکیه و کشورهایشان ایجاد می‌کنند. بنابراین، شبکه‌ی فارغ‌التحصیلان ترکیه به منظور محافظت از روابط دانشگاه ساکاریا با فارغ‌التحصیلان آن در سراسر جهان ایجاد شده است.

فرصت های بورسیه

1: پرداخت ماهانه بورسیه

 • برای دانشجویان کارشناسی; 1000 لیر
 • برای دانشجویان کارشناسی ارشد. 1300 لیر
 • برای دکتری؛ 1800 لیر
 • برای دارندگان بورسیه‌های تحقیقاتی. 4000 لیر

2: محل اقامت

خوابگاه‌ها بیشتر دولتی هستند اما خوابگاه‌های خصوصی و خوابگاه‌های برخی از بنیادهای غیرانتفاعی نیز وجود دارد. علاوه بر این‌ها، برخی از دانشگاه‌ها دارای اقامتگاه‌های مخصوص به خود هستند.

3: شهریه

با اخذ این بورسیه، هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه و زبان ترکی توسط ریاست جمهوری پرداخت می‌شود.

4:  بیمه سلامت

دانشجویان بین‌المللی که از طریق بورسیه تحصیلی ترکیه در ترکیه تحصیل خواهند کرد، تحت پوشش «بیمه سلامت عمومی» قرار می‌گیرند تا به آن‌ها خدمات بهداشتی برابر، واجد شرایط و جامع ارائه شود که توسط دولت ترکیه ارائه می‌شود.

5: آموزش زبان ترکی

به دانشجویانی که واجد شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه هستند و همچنین به زبان ترکی صحبت نمی‌کنند به مدت یک سال آموزش رایگان زبان ترکی اعطا می‌شود. دانشجویان بورسیه تحصیلی ترکیه همچنان در طول تحصیل در ترکیه از تمام فرصت‌های بورسیه بهره مند می‌شوند.

6: حمل و نقل

بورسیه‌ی تحصیلی ترکیه توسط پشتیبانی حمل و نقل ریاست جمهوری در اولین ورود و خروج پس از فارغ‌التحصیلی ارائه می‌شود. پشتیبانی حمل و نقل ممکن است توسط ریاست جمهوری یا به صورت نقدی در مقدار مشخص شده ارائه شود.

دسترسی به دانشگاه ساکاریا

ساکاریا در نزدیکی استانبول، بزرگ‌ترین شهر ترکیه واقع شده است. از فرودگاه آتاتورک استانبول تا ساکاریا حدود 2 تا 3 ساعت طول می‌کشد. دسترسی به ساکاریا از شهرهای دیگر با کمک اتوبوس‌ها و قطارهایی که در هر زمان در دسترس هستند آسان است.

دانشگاه ساکاریا در حاشیه شهر، تقریباً 10 کیلومتر از ترمینال اتوبوس ساکاریا و 5 کیلومتر از مرکز شهر واقع شده است. شرکت‌های اتوبوسرانی خدمات شاتل رایگان بین پایانه اتوبوس و محوطه دانشگاه ارائه می‌دهند. از طرف دیگر، می‌توانید با اتوبوس‌های شهری (مینی‌بوس‌ها و اتوبوس‌های عمومی) یا یک کلاهک (تاکسی‌های زرد) برای رسیدن به محوطه دانشگاه سوار شوید.

از مرکز شهر، اتوبوس‌های عمومی و سایر خدمات مینی بوس، امکان دسترسی دانشجویان به محوطه دانشگاه و سایر واحدهای دانشگاه را فراهم می‌کند. در محدوده‌ی محوطه دانشگاه، تمامی وسایل حمل و نقل عمومی رایگان است.

سخن آخر

با توجه به نکاتی که راجع به دانشگاه ساکاریا گفته شد، طبیعتا بدیهی است که اخذ پذیرش در این دانشگاه به بهترین و کامل‌ترین مدارک نیاز دارد. در صورت نیاز، می‌توانید با موسسه مهاجرتی آرال گام تماس بگیرید تا به شما در رابطه با جمع‌آوری مدارک تحصیلی و افزایش شانس شما در اخذ پذیرش و بورسیه کمک کنیم. آرال گام، با تجربه‌ی درخشانی که سال‌هاست در زمینه‌ی اخذ پذیرش برای دانشجویان مهاجر جهت تحصیل در ترکیه به دست آورده است، می‌تواند با اطمینان کامل در این زمینه، کمکتان کند.

اشتراک گذاری
چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 1 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *