موسسه مهاجرت به ترکیه آرال‌ گام

ماوی کارت ترکیه (Mavi Kart)

کارت های بانکی ترکیه ماوی کارت ترکیه

ماوی کارت ترکیه ؛ سفر بدون وجه نقد در ترکیه

اقامت ترکیه و زندگی در شهرهای مختلف مانند شهر بزرگ استانبول هزینه‌های مختلفی به همراه دارد که یکی از رایج‌ترین آن‌ها هزینه رفت‌وآمد در این شهرها است. وسایل نقلیه عمومی از محبوب‌ترین روش‌هایی هستند که گردشگران با استفاده از آن‌ها می‌توانند از تمامی نقاط شهر استانبول دیدن کنند. دولت کشور ترکیه با ایجاد کارت‌های استانبول آبی یا همان ماوی کارت توانسته است هزینه استفاده از وسایل نقلیه عمومی را کاهش دهد و امکانات بسیار خوبی را برای گردشگران فراهم کند. یکی از این امکانات پرداخت هزینه‌های حمل و نقل با 40 درصد تخفیف است. در ادامه این مطلب با ماوی کارت ترکیه و شرایط دریافت آن بیشتر آشنا می‌شویم.

ماوی کارت ترکیه یا همان کارت آبی چیست

گشت و گذار در شهر استانبول و کشور ترکیه همواره با مسئله وسیله نقلیه همراه بوده است که استانبول کارت‌ها این مسئله را رفع کرده‌اند. ماوی کارت (Mavi kart) ترکیه یا همان کارت استانبول آبی یکی از انواع استانبول کارت‌ها برای استفاده از تمامی وسایل نقلیه عمومی این شهر است. استانبول کارت را می‌توان به عنوان بهترین گزینه پرداخت وسایل حمل و نقل عمومی در نظر گرفت که مزایای بسیاری دارد. این کارت مناسب افرادی است که با ثبت شرکت در ترکیه توانسته‌اند اقامت دائم در ترکیه را دریافت کنند.

انواع کارت‌های استانبول

ماوی کارت ترکیه

لازم به ذکر است که امروزه بسیاری از وسایل حمل و نقل عمومی در کشور ترکیه وجه نقد قبول نمی‌کنند. این ویژگی سبب شده است تا تمامی گردشگران به محض ورودی به کشور ترکیه ماوی کارت خود را دریافت کنند و از این کارت برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند. همانطور که گفته شد، این کارت یکی از انواع استانبول کارت‌ است. از دیگر انواع استانبول کارت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کارت بی‌نام استانبول:

کارت اصلی استانبول به نام کارت بی‌نام استانبول است که از اداره‌های شهرداری و دستگاه‌های مخصوص قابل دریافت است

 • کارت رایگان استانبول:

کارت رایگان استانبول شبیه به کارت ماوی است، اما تفاوتی که دارد این می‌باشد که به صورت رایگان به برخی از افراد اعطا می‌شود. معمولا افراد بالای 65 سال این کارت را دریافت می‌کنند

 • کارت تخفیف‌دار استانبول:

کارت تخفیف‌دار استانبول از کارت‌های مخصوص برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی است که به برخی از افراد مانند دانش‌آموزان و دانشجویان اعطا می‎شود.

البته به غیر از انواع کارت استانبول که یکی از آن‌ها ماوی کارت یا همان کارت آبی است، کارت‌های یک تا چند بار مصرف در فرودگاه‌ها قابل دریافت هستند. این کارت‌های چند بار مصرف انواع مختلفی دارند که می‌توانید از یک تا ده بار از آن استفاده کنید. هزینه این کارت‌های چندبار مصرف به شرح زیر است:

 • هزینه کارت یک بار مصرف برابر با 7 لیر
 • هزینه کارت دو بار مصرف برابر با 11 لیر
 • هزینه کارت سه بار مصرف برابر با 15 لیر
 • هزینه کارت پنج بار مصرف برابر با 23 لیر
 • هزینه کارت ده بار مصرف برابر با 40 لیر

مزایای دریافت ماوی کارت

همانطور که مطالعه کردید، ماوی کارت یکی از کارت‌ها برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی است. دریافت این کارت امروزه به دلیل شیوع ویروس کرونا برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی توسط تمامی افراد الزامی می‌باشد. از مزایای دریافت ماوی کارت ترکیه می‌توان به شارژ کردن راحت آن‌ها و قابل استفاده برای تمامی وسایل نقلیه عمومی اشاره کرد. در ادامه این بخش با مزایای دریافت ماوی کارت بیشتر آشنا می‌شویم.

قابل استفاده برای تمامی وسایل نقلیه عمومی

یکی از مزایای برجسته دریافت ماوی کارت ترکیه این است که می‌توانید با استفاده از تنها یک کارت هزینه تمامی وسایل نقلیه را پرداخت کنید. به عنوان مثال امکان استفاده از وسایل نقلیه‌ای مانند اتوبوس، مترو، فری‌ها و وسایل دیگر برای شما فراهم می‌شود.

با داشتن ماوی کارت می‌توانید سوار قدیمی‌ترین وسایل حمل و نقل در کشور ترکیه به نام تراموا – Tramways – شوید. گفتنی است که امروزه پرداخت هزینه وسایل حمل و نقل عمومی به صورت وجه نقد برای شهروندان امکان‌پذیر نیست. به عبارت دیگر باید یک بلیط برای ورود و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی تهیه کنید. به جای این کار می‌توانید تنها با دریافت ماوی‌کارت از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید.

قابلیت استفاده آسان از ماوی کارت

یکی دیگر از مزایای دریافت و استفاده از ماوی کارت جهت حمل و نقل در کشور ترکیه می‌توان به استفاده آسان از آن‌ها اشاره کرد. برای پرداخت هزینه وسایلی که استفاده می‌کنید نباید حتما کارت به دستگاه بچسبانید؛ بلکه می‌توانید با قرار دادن ماوی کارت در چندین سانتی‌متری باکس پرداخت، هزینه سفر خود را بدون خرید بلیط پرداخت کنید.

ماوی کارت ترکیه

در برخی از وسایل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس‌ها حتی نیاز ندارید ماوی کارت را از کیف پول خود خارج کنید. شما می‌توانید با داشتن این کارت در کیف پول خود و قرار دادن کیف پول در نزدیکی باکس پرداخت، هزینه را بدون دردسر پرداخت کنید.

شارژ و دریافت آسان ماوی کارت

ماوی کارت به صورت شارژ شده قابل دریافت است و در صورت تمام شدن این شارژ نیز می‌توانید به آسانی و با استفاده از دستگاه‌هایی که در جای جای شهر قرار گرفته‌اند، شارژ کنید. این ویژگی برای گردشگران امکان این را فراهم کرده است که بتوانند در صورت تمام شدن اعتبار ماوی کارت خود سریعا آن را شارژ کنند.  شما می‌توانید ماهانه ماوی کارت خود را تا سقف 275 لیر ماهانه شارژ کنید.

تخفیف‌های مناسبتی ماوی کارت برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی

ماوی کارت‌ها در تعطیلات کشور ترکیه شامل تخفیفاتی می‌شوند که دانشجویان یا دانش‌آموزان می‌توانند از آن استفاده کنند. لازم به ذکر است که این کارت تنها با کارت اقامتی کشور ترکیه ارائه می‌شود. به طور معمول با دریافت این کارت هزینه‌های شما 60 درصد می‌شود. به عبارت دیگر 40 درصد تخفیف دریافت می‌کنید. اخذ شهروندی ترکیه می‌تواند تخفیف‌های جذابی برای شما به همراه داشته باشد.

چه کسانی می‌توانند برای دریافت ماوی کارت ثبت نام کنند

دریافت ماوی کارت برای تمامی افرادی که اقامت کشور ترکیه را دارند، امکان‌پذیر است. کسانی که اقامت این کشور را ندارند و قصد دارند برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی کارت استانبول دریافت کنند، می‌توانند از کارت‌های چند بار مصرف استفاده کنند. دریافت ماوی کارت بیشتر به دانشجویان ایرانی پیشنهاد می‌شود که قصد دارند هزینه رفت‌وآمد خود در کشور ترکیه را کاهش دهند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ماوی کارت

افرادی که قصد دارند ماوی کارت ترکیه را دریافت کنند، باید در سایت رسمی استانبول کارت ثبت نام کنند. این روش به صورت آنلاین است و زمان زیادی نمی‌برد. روش دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید این کارت را دریافت کنید. با مراجعه به یکی از شهرداری‌های ترکیه و در دست داشتن مدارک مورد نیاز ماوی کارت خود را دریافت کنید. این مدارک به شرح زیر هستند:

 • مدرک اقامت در کشور ترکیه به صورت موقت یا دائم
 • یک قطعه عکس گرفته شده در شش ماه اخیر
 • پرداخت 13 لیر

تاثیرات کویید-19 بر روی قوانین دریافت ماوی کارت

با شیوع ویروس کرونا و همه‌گیر شدن این ویروس، استفاده از کارت‌های حمل و نقل عمومی افراد دیگر در کشور ترکیه به مانند ماوی کارت غیر قانونی است. به همین علت داشتن یک کارت حمل و نقل مجزا برای هر فرد در کشور ترکیه الزامی می‌باشد. همچنین یکی دیگر از تغییراتی که با پاندمی ویروس کرونا در ترکیه ایجاد شد، فعال کردن این کارت‌ها با استفاده از هس کد (Hes code) است. برای فعال‌سازی ماوی کارت خود با استفاده از هس کد باید این کد را دریافت کرده باشید.

ماوی کارت ترکیه

هس در ترکیه، یک طرحی است که توسط سازمان بهداشت این کشور راه‌اندازی شده است و برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا می‌باشد. این طرح جهت اجرایی شدن در سیستم وسایل حمل و نقل عمومی نیاز به فعال بودن ماوی کارت دارد. در صورتی که هس کد خود را در کشور ترکیه دریافت نکرده‌اید، باید برای فعال کردن این کارت کد هس را دریافت کنید.

به صورت عادی با ورود به کشور ترکیه یک هس کد دریافت می‌کنید، اما در حالتی که به هر دلیلی این کد را به همراه ندارید، می‌توانید با یک پیامک به سامانه 2023 هس کد مختص به خود در کشور ترکیه را دریافت کنید. پیامک ارسالی باید شامل محتویاتی باشد که آن را به صورت ترتیبی ارسال کنید.

در ابتدای پیامک باید عبارت HES را تایپ کنید. در ادامه می‌بایست کد ملیت خود را تایپ کنید. این کدها را می‌توانید در این لینک مشاهده کنید. پس از وارد کردن اطلاعات گفته شده باید شماره پاسپورت خود را وارد کنید. همچنین در قسمت آخر باید سال تولد و نام فامیل خود را به انگلیسی تایپ کنید تا هس کد شما ارسال شود.

چگونگی درخواست برای ماوی کارت ترکیه

افرادی که اقامت کشور ترکیه را دارند، می‌توانند به صورت آنلاین برای دریافت ماوی کارت خود اقدام کنند. این روش برای افرادی مناسب است که کردیت کارت داشته باشند تا بتوانند هزینه خود را به صورت آنلاین پرداخت کنند. با این حال بسیاری از دانشجویان در این کشور تنها می‌توانند با وجه نقد ماوی کارت دریافت کنند. برای این منظور باید به یکی از شهرداری‌های ترکیه مراجعه کنید تا با پرداخت 13 لیر و شارژ کردن کارت، ماوی کارت ترکیه را دریافت کنید.

ماوی کارت ترکیه

دریافت ماوی کارت تنها برای شهروندان بالاش شش سال الزامی می‌باشد. تمامی کودکان شش ساله یا کم سن‌تر می‌توانند بدون پرداخت هزینه از وسیل حمل و نقل عمومی استفاده کنند. دانش‌آموزانی که وارد مدرسه شده‌اند و بیش از شش سال سند دارند می‌توانند ماوی کارت مخصوص دانش‌آموزان را دریافت کنند.

از کدام اداره‌ها می‌توان ماوی کارت را دریافت کرد

همانطور که پیش از نیز اشاره شد، اصلی‌ترین اداره‌ای که باید ماوی کارت خود را از آن جا دریافت کنید، شهرداری‌های مختلف کشور ترکیه است. البته می‌توانید از نمایندگان رسمی استانبول کارت نیز انواع کارت‌های حمل و نقل مانند ماوی کارت را دریافت کنید.

هزینه دریافت ماوی کارت

ماوی کارت ترکیه به صورت ماهیانه شارژ می‌شود که هزینه آن باید در اول هر ماه توسط دارندگان پرداخت شوند. این هزینه برای برخی از اشخاص جامعه مانند دانش‌آموزان و دانشجویان متفاوت است. هزینه خرید ماوی کارت در سال 2021 برابر با 13 لیر است، برای شارژ کردن این کارت باید ماهانه مبلغ 50 لیر را پرداخت کنید، البته این هزینه برای دانش‌آموزان و دانشجویان می‌باشد.

هزینه شارژ کردن ماوی کارت برای افرادی که در زمینه آموزش و پرورش کشور ترکیه شاغل هستند مانند معلمین یا بالای 60 سال سن دارند، برابر با 170 لیر است. این هزینه برای افرادی که در دو دسته گفته شده قرار نگیرند، برابر با 275 لیر می‌باشد. شما می‌توانید با یک بار شارژ کردن ماوی کارت خود از 180 واحد حمل و نقل عمومی استفاده کنید.

روش‌های مختلفی وجود دارد تا ماوی کارت خود را شارژ کنید. از این روش‌ها می‌توان به استفاده از دستگاه‌های اتوماتیک Biletmatik اشاره کرد. این دستگاه‌ها را می‌توانید در فروشگاه‌های کوچک و بزرگ و پایانه‌های مسافربری مشاهده کنید. از دیگر روش‌های شارژ کردن ماوی کارت می‌توان به: نمایندگی استانبول کارت و سایت استانبول کارت اشاره کرد.

نکات مهمی که باید پس از خرابی ماوی کارت بدانید

ماوی کارت‌ها به مانند کارت اعتباری محکم هستند، اما امکان دارد در صورت استفاده نادرست یا فشار زیادی، شکسته شوند یا خراب شوند. در صورت خراب شدن ماوی کارت خود باید به یکی از ادارت رسمی ارائه این کارت مراجعه کنید و با ارائه مدارک شناسایی خود و پرداخت هزینه مجددا ماوی کارت ترکیه را دریافت کنید. در صورت مفقود شدن این کارت می‌توانید با شماره 153 تماس بگیرید و ماوی کارت را مسدود کنید.

با دریافت ماوی کارت ترکیه به راحتی در این کشور سفر کنید

ماوی کارت کشور ترکیه یکی از انواع کارت‌های مخصوص برای استفاده از سیستم حمل و نقل این کشور است. این کارت به دلیل مزایای بسیاری که دارد که تخفیف 40 درصدی هزینه‌های حمل و نقل و استفاده از تمامی وسایل حمل و نقل عمومی دو تا از مهم‌ترین آن‌ها هستند. ماوی کارت برای افرادی قابل دریافت است که اقامت این کشور را داشته باشند. این کارت گزینه مناسبی برای دانشجویان بین‌المللی می‌باشد.

اشتراک گذاری
چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
3 از 5 از 2 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *