موسسه مهاجرت به ترکیه آرال‌ گام

نوماراتاژ چیست؟

مهاجرت نوماراتاژ چیست؟

چگونه برای ملک یا خانه‌ی اجاره‌ای خود در ترکیه نوماراتاژ دریافت کنید

همانطور که می‌دانید، اگر یک تبعه‌ی خارجی هستید و می‌خواهید بیشتر از زمانی که ویزای شما اجازه می‌دهد در ترکیه بمانید، باید برای اخذ اجازه‌ی اقامت اقدام کنید. هنگامی که برای اولین بار برای اجازه اقامت درخواست می‌دهید، اداره کل مهاجرت قرارداد اجاره محضری یا سند مالکیت شما را به عنوان مالک خانه به عنوان مدرک آدرس می‌پذیرد. اما اخیراً از مهاجران خواسته شده است که کپی سند مالکیت و نوماراتاژ (نوماراتاژ) خانه را ارائه دهند.

گواهی شماره‌گذاری یا نوماراتاژ در ترکی به عنوان numarataj belgesi شناخته می‌‌شود. در صورت ارائه نکردن کپی درخواستی، درخواست اجازه اقامت شما در صورتی که ظرف 30 روز به مهاجرت تحویل داده نشود، باطل می‌‌شود. ما در ادامه راجع به نحوه‌ی دریافت نوماراتاژ و هزینه‌ی اخذ آن بیشتر توضیح خواهیم داد.

نوماراتاژ چیست؟

نوماراتاژ سندی است که از شهرداری به دست می‌آید و جزئیات «شماره و آدرس» خانه‌ای که در آن زندگی خواهید کرد را ارائه می‌دهد. این سند به مالک داده می‌‌شود اما می‌تواند توسط مستاجران یا شخص ثالث و وکیل نیز درخواست شود.

نوماراتاژ محل دقیق، آدرس و عملکرد یک ساختمان یا یک آپارتمان در ساختمان مذکور را ثبت می‌کند. شماره گذاری، یا همان طور که گاهی اوقات در ترکی به آن numaralama گفته می‌‌شود، ثابت می‌کند که محل زندگی شما در سیستم ثبت آدرس مرکزی ترکیه ثبت شده است.

چرا برای اجازه اقامت خود به یک نوماراتاژ نیاز دارم؟

از 1 نوامبر 2021، مقامات مهاجرت شروع به درخواست این سند برای جلوگیری از رفتار متقلبانه و اطمینان از ثبت صحیح کلیه املاک/آدرس‌ها در سیستم ثبت آدرس ملی کرده‌اند. برای املاکی که به درستی ثبت شده‌اند، نیازی به این سند نیست.

نوماراتاژ چیست؟

این اقدام همچنین از اقامت غیرقانونی و نشان دادن خود به عنوان مالک در مواقع غیرقانونی جلوگیری می‌کند. اغلب اوقات، افراد خود را به عنوان مالک املاکی نشان می‌دهند که وجود ندارند یا هنوز ثبت نشده‌اند.

طبق قوانین ترکیه و به طور خاص مقررات مربوط به آدرس و شماره گذاری، هیچ دو ساختمانی نمی‌توانند نام و شماره یکسانی را در محدوده شهرداری داشته باشند. همین آیین نامه همچنین نحوه به دست آوردن این اعداد را تعیین می‌کند.

نحوه درخواست نوماراتاژ در ترکیه

توجه: اگر مکانی را اجاره می‌کنید، همیشه قبل از درخواست نوماراتاژ از شهرداری، ابتدا از صاحبخانه خود سوال کنید. اگر صاحبخانه شما از ارائه کپی به شما امتناع کرد، آن ساختمان را اجاره نکنید.

برای دریافت یک نوماراتاژ برای خانه خود، باید به شهرداری محلی خود یا نزدیکترین اداره کل ثبت اسناد و املاک مراجعه کنید. یک جستجوی سریع در گوگل به شما مسیرهای خوبی را ارائه می‌دهد.

وقتی به شهرداری رسیدید، به دنبال اداره بازسازی و شهرسازی یا مشابه آن باشید. برخی از شهرداری‌ها نیز ممکن است دفاتر خاصی به نام «نوماراتاژ اوفیسی» داشته باشند که کار را برای شما راحت می‌کند.

در آنجا از شما خواسته می‌‌شود که برای اخذ نوماراتاژ درخواست دهید. در این برنامه، شما باید اطلاعاتی از قبیل زیر را ارائه دهید:

 • آدرس کامل شما
 • قبوض برق و آب به عنوان مدرک
 • مختصات ساختمان
 • پروانه ساختمان
 • قرارداد اجاره/اجاره
 • نام منطقه، شهرک مسکونی، شماره خانه و محله
 • سند مالکیت

مدارکی که برای دریافت نوماراتاژ نیاز دارید

از شما خواسته می‌‌شود مدارک زیر را ارائه دهید:

 • فتوکپی شناسنامه متقاضی (شناسنامه یا پاسپورت، ترجمه شده و محضری)
 • یک کپی از گواهی سکونت یا سند مالکیت ساختمان
 • پروانه ساختمان
 • در صورتی که ساختمان متعلق به یک شرکت باشد، مهر شرکت یا امضاء سند مجوز بخشنامه
 • برای پروژه‌های جدید، پروژه معماری مورد تایید شهرداری
 • اگر به عنوان مستاجر درخواست می‌دهید، یک کپی از قرارداد
 • اگر مستاجر یا شخص ثالث هستید، باید یک کپی از وکالتنامه محضری نیز از طرف مالک ارائه دهید.

هزینه‌ی اخذ نوماراتاژ چقدر است؟

اگرچه خود گواهی هزینه زیادی ندارد، اما برای ساختمان‌های جدید یا ثبت‌نشده و مراحل دیگر باید هزینه‌ای بپردازید.

هزینه‌های زیر که برای نوماراتاژ ثبت شده، راهنمای سال 2021 است:

 • 450 لیر برای ساختمان‌های چند طبقه‌ای در محدوده قانون شماره 6360
 • 250 لیر برای محل کار در محدوده قانون شماره 6360
 • 100 لیر برای باغ‌های تفریحی در محدوده قانون شماره 6360
 • 300 لیر برای اقامت‌های مجردی در محدوده قانون شماره 6360
 • 600 لیر برای اقامتگاه‌های چند طبقه‌ای
 • 450 لیر برای محل کار
 • 200 لیر برای باغ‌های تفریحی
 • 140 لیر برای هزینه کشف جاده
 • 500 لیر برای اقامتگاه‌های تک، دوبلکس و تریپلکس
 • 500 لیر برای دیوارهای حائل، حفاری و غیره در محدوده‌ی سایر سازه‌ها.

کشف جاده در نوماراتاژ چیست؟

اگر ساختمان جدید است یا ملک قبلاً ثبت نشده است، باید این کار را انجام دهید.

در مواردی که سازه یا ساختمان در پایگاه داده آدرس ملی ترکیه یا در سیستم شماره گذاری ثبت نشده باشد، افسران شناسایی منصوب شده توسط رئیس مدیریت آدرس اقدامات لازم را انجام می‌دهند. عمل کشف، به معنی شناسایی ساختمان و مکان آن و سپس ثبت آن در سیستم است.

نحوه‌ی پرداخت هزینه‌ی شماره گذاری

هزینه توسط اداره خدمات مالی شهرداری کلانشهر با یک رسید تعیین و به صندوق واریز می‌‌شود.

اگر ساختمان شما قبلاً نوماراتاژ داشته باشد، اکثر شهرداری ها یک کپی را به صورت رایگان یا هزینه اسمی ارائه می‌دهند. شهرداری ها معمولاً برای دانلود آدرس ثبت شده هزینه ای دریافت نمی‌کنند، اما اگر ملک ثبت نشده باشد، می‌توانند هزینه‌ای از شما بگیرند.

مدت زمانی که طول می‌کشد تا نوماراتاژ خود را دریافت کنید تا حد زیادی به میزان مشغله شهرداری شما بستگی دارد. به طور کلی حدود یک ماه طول می‌کشد. اما اگر ملک شما در پایگاه ملی ثبت نشده باشد، ممکن است زمان بیشتری ببرد.

نکات مهم در اخذ نوماراتاژ

وقتی دفتر شهرداری را در Google Maps جستجو می‌کنید، نام شهر خود را جستجو کنید.

قبل از اینکه به دفتر بروید، مطمئن شوید که از صاحبخانه یا صاحب هتل بخواهید تا آدرس محل زندگی شما را بنویسد. هنگامی که به دفتر شهرداری رسیدید، باید سراغ مسئول نوماراتاژ بروید. آدرسی را که یادداشت کرده‌اید را به آن شخص نشان دهید و او آدرس صحیح را در سوابق کامپیوتری پیدا خواهد کرد.

در این مورد شما باید هزینه سند را پرداخت کنید. اگر یک زوج هستید، هر کدام از شما به نسخه‌ای از numarataj belgesi نیاز دارید، زیرا نام شما روی آن خواهد بود، و هر یک از شما به‌صورت جداگانه برای اقامت درخواست می‌دهد (مگر اینکه یکی از شما ترک باشد).

نحوه پر کردن درخواست اجازه اقامت بعد از اخد نوماراتاژ

برای پر کردن درخواست به وب سایت اجازه اقامت مراجعه کنید: https://e-ikamet.goc.gov.tr/

مطمئن شوید که از یک مرورگر وب پشتیبانی شده استفاده می‌کنید. سایت به شما می‌گوید که کدام مرورگرها پشتیبانی می‌‌شوند.

می‌توانید از وب سایت اجازه اقامت به زبان‌های انگلیسی، ترکی، روسی یا عربی استفاده کنید. ممکن است حین پر کردن فرم، با خطاهایی در تاریخ مواجه شوید (قالب تاریخ مدام تغییر کند)، بنابراین در نهایت از نسخه ترکی سایت استفاده کنید. برای اینکه در زبان به هیچ‌وجه به مشکل نخورید، می‌توانید یک نسخه انگلیسی را در صفحه‌ی مرورگر دیگری باز نگه دارید تا بتوانید گام به گام آن را دنبال کنید.

نوماراتاژ چیست؟

توجه داشته باشید که انتخاب درخواست خانواده برای خارجیانی است که با شهروندان ترکیه ازدواج کرده‌اند. اگر شما یک زوج هستید، اما هیچ یک از شما ترک نیست، باید هر کدام به صورت فردی درخواست دهید.

اگر با شخص دیگری – یک دوست یا فرد مهم – درخواست می‌دهید، توصیه می‌کنیم با دو لپ تاپ جداگانه و تمام اسناد خود بنشینید تا بتوانید همزمان به فرم‌ها رسیدگی کنید. به این ترتیب می‌توانید مطمئن شوید که از مرحله به مرحله پشت سر هم می‌روید. این به شما کمک می‌کند از سوء تفاهم در پر کردن فرم جلوگیری کنید (می‌توانید با یکدیگر مشورت کنید). همچنین می‌توانید اطمینان حاصل کنید که اطلاعات یکسانی را پر کرده‌اید (به عنوان مثال، هر دو تاریخ یکسانی را که می‌خواهید اجازه اقامت شروع شود، قرار داده‌اید).

هنگام پر کردن درخواست، به تاریخ‌ها دقت کنید. همانطور که در بالا اشاره کردیم، نسخه‌ی انگلیسی زبان سایت به فرمت ماه/روز/سال تغییر می‌کند. به همین دلیل است که برای پر کردن فرم، بهتر است به نسخه ترکی زبان روی آورید – این به شما اجازه می‌دهد تا به طور مداوم از قالب تاریخ روز/ماه/سال استفاده کنید.

حین پر کردن فرم، از شما پرسیده می‌‌شود که می‌خواهید اجازه اقامت خود را از چه تاریخی شروع کنید. شما می‌توانید آخرین تاریخی که ویزای توریستی خود معتبر است یا چند روز قبل از آن را انتخاب کنید تا از همه‌چیز اطمینان حاصل شود.

در این فرم، از شما شماره شناسایی خارجی را می‌خواهند. اگر این اولین درخواست شما برای مجوز اقامت است، هنوز آن شماره را ندارید. پس می‌توانید آن را خالی بگذارید.

از شما هم آدرس ترکی و هم آدرس کشور خودتان خواسته می‌‌شود. همانطور که در بالا ذکر کردیم، برای آدرس ترکی خود باید از آدرس ارائه شده در نوماراتاژ، (فرم تأیید آدرسی که از شهرداری دریافت کرده اید) استفاده کنید.

پس از تکمیل درخواست خود، مطمئن شوید که نسخه دیجیتال را ذخیره کرده‌اید. شما باید این را پرینت بگیرید و با خود به همراه داشته باشید.

در پایین صفحه اول، هزینه‌هایی را که باید بپردازید مشاهده خواهید کرد. در اینجا حداقل دو مورد وجود دارد – یکی برای درخواست و دیگری برای کارت مجوز اقامت که از طریق پست دریافت خواهید کرد.

کد HES و شماره مالیات

برای پر کردن فرم اخذ اقامت، شما به کد HES و شماره مالیات نیاز دارید. کد HES را می توان از وب‌سایت دانلود کرد و برای شماره مالیاتی، می‌توان به صورت آنلاین درخواست داده و مدارک را پرینت گرفت.  هر دو مورد در واقع در وب‌سایت مهاجرت فهرست شده‌اند و شما می‌توانید با مطالعه‌ی دقیق، به هر آنچه نیاز دارید برسید. اما کمک گرفتن از کسی که می‌داند چگونه کار می‌کند بسیار بهتر است و شما می‌توانید از این مطمئن شوید که همه چیز به درستی انجام شده است.

نکته‌ی دیگری نیز وجود دارد که اگر رعایت نکنید، کل روند به تعویق میفتد. ممکن است بین آدرس اجاره نامه و آدرس سند نوماراتاژ تطابق وجود نداشته باشد. در واقع، ممکن است نام محله تغییر کرده باشد و در اجاره‌نامه ثبت نشده باشد. بنابراین، شهرداری نمی‌تواند سندی را به شما ارائه دهد که نام محله در‌آن به درستی ذکر نشده باشد. پس حتما از تطابق همه‌چیز مطلع شوید، چون ممکن است صاحب‌خانه از تغییر نام محله، مطلع نشده باشد.

گواهی انطباق چیست؟

گواهی انطباق سندی است که مناسب بودن ملک غیرمنقول خریداری شده توسط یک خارجی را برای درخواست شهروندی ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری تعیین می‌کند. همانطور هم که می‌دانید، شما در ترکیه می‌توانید با سرمایه گذاری در املاک و برخی از گزینه‌های دیگر برای شهروندی اقدام کنید. این یک نوع استثنایی از شهروندی برای سرمایه گذاران است که می‌تواند در عرض 2 یا 3 ماه با خرید ملک در ترکیه به ارزش حداقل 250000 دلار آمریکا به دست آید.

گواهی انطباق یکی از مهمترین مدارکی است که باید پس از انتقال سند مالکیت اخذ شود. اگر املاک خریداری شده برای شهروندی مناسب نبود یا به عبارت دیگر، ثابت شده است که ارزش آن کمتر از 250000 دلار آمریکا ایست، سرمایه گذاران نمی‌توانند برای شهروندی درخواست دهند. بنابراین گواهی انطباق سندی است که نشان می‌دهد املاک خریداری شده برای شهروندی ترکیه مناسب است.

برای گواهی انطباق املاک خریداری شده به ارزش 250000 دلار آمریکا کجا باید درخواست داد؟

برای اخذ سند انطباق، پس از انتقال سند مالکیت به همراه مدارک زیر به اداره کل ثبت اسناد و املاک و کاداستر مراجعه می شود:

مدارک مورد نیاز برای گواهی انطباق املاک:

 1. فیش های بانکی مبنی بر اینکه قیمت فروش ملک به فروشنده واریز شده است.
 2. گزارش ارزیابی املاک و مستغلات
 3. تعهد «به مدت 3 سال فروخته نمی‌شود»، که روی سند مالکیت درج شده باشد.

سخن آخر

همانطور که در این مقاله خواندید، اخذ گواهی شماره‌گذاری یا همان نوماراتاژ به طور کلی سخت نیست، ولی جزئیات زیادی دارد که اگر کوچک‌ترین اشتباهی حین درخواست و جمع‌آوری مدارک ایجاد شود، روند اخذ نوماراتاژ و در نهایت، اخذ مجوز اقامت را ماه‌ها به تعویق میندازد.

پس بهتر است که از شخص یا موسسه‌ای کارآمد کمک گرفته شود. موسسه مهاجرتی آرال گام به شما در خرید ملک، اخذ شماره‌ی مالکیت، اخذ نوماراتاژ و اخذ مجوز اقامت ترکیه به خوبی کمک خواهد کرد و تمام اطلاعات لازم را نیز در اختیارتان قرار می‌دهد تا در صورت تمایل، خودتان به امور مربوط به جمع‌آوری مدارک، رسیدگی کنید.

اشتراک گذاری
چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 1 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *