لوگو آرال گام

هزينه مهاجرت به تركيه

اقامت هزينه مهاجرت به تركيه

یکی از سوالاتی که مطرح است این است که هزينه مهاجرت به تركيه چقدر است؟ در این مقاله سعی خواهیم نمود بیشتر هزینه‌هایی که به هنگام اخذ اقامت ترکیه نیاز است را مورد بررسی قرار دهیم. البته هزینه‌ها بسته به نوع ویزایی که برای آن اقدام می‌کنید (ویزای کاری، ویزای توریستی، ویزای تحصیلی و …) و بسته به انواع گزینه‌های اقامتی که وجود دارد شامل اجازه اقامت کوتاه مدت، اجازه اقامت طولانی مدت، اجازه اقامت خانوادگی و اجازه اقامت دانشجویی، هزينه مهاجرت به تركيه متغیر خواهد بود.

هزينه مهاجرت به تركيه : هزینه درخواست ویزا

هنگام ارائه درخواست خود باید هزینه خاصی برای ویزای ترکیه بپردازید. هزینه ویزای برچسب ترکیه و ویزای الکترونیکی متفاوت است. بسته به ملیت شما، هزینه ویزای الکترونیکی ترکیه از 14 تا 71 یورو متغیر است.

هزينه مهاجرت به تركيه

از سوی دیگر، هزینه ویزای ترکیه برای ویزای برچسب از 117 یورو کمترین، تا 180 یورو بالاترین، برای اکثر ملیت ها شروع می شود. با این حال، شهروندان برخی از کشورهای دیگر همانند امارات متحده عربی ممکن است مجبور به پرداخت ویزای بالاتر تا سقف 465 یورو باشند.

هزينه مهاجرت به تركيه : اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

با سرمایه گذاری در ترکیه می‌توانید موفق به اخذ اقامت و تابعیت این کشور شوید. اخذ تابعیت ترکیه برای شهروندان ایرانی به شرطی امکان پذیر است که حداقل مبلغ سرمایه گذاری در ملک به مبلغ 250.000 دلار آمریکا انجام شود یا 500.000 دلار در یکی از بانک‌های ترکیه سپرده گذاری شود. لازم به ذکر است که مدارک مورد نیاز و تصدیق مدارک برای ایرانیان قبل از ارائه درخواست شهروندی جدید ترکیه باید به دقت ارزیابی شود.

مقاله پیشنهادی: توصیه می‌کنم مقالات اقامت ترکیه ترکیه با خرید ملک را مطالعه بفرمایید.

مراحل اخذ اقامت ترکیه چیست؟

سوال درباره نحوه دریافت اجازه اقامت در ترکیه یکی از مهم ترین سوالاتی است که در ذهن خارجی‌های تازه وارد یا شهروندان ترکیه ای که میزبان آن‌ها هستند می باشد.

  • اجازه اقامت با مراجعه به ادارات مهاجرت واقع در استانی که فرد خارجی در آن اقامت خواهد داشت، اخذ می شود.
  • درخواست ها به صورت آنلاین توسط مشاوران متخصص مجموعه انجام می شود.
  • مدارک وقت ملاقات و سایر مدارک لازم تهیه می شود و شخص متقاضی مدارک را روز قرار به افسر اداره مهاجرت ارائه می کند.
  • سپس پس از تایید درخواست اجازه اقامت در نتیجه ارزیابی انجام شده توسط کمیسیون، کارت اجازه اقامت به آدرس اقامت شخص ارسال می شود.

هزينه مهاجرت به تركيه : هزینه‌های اجازه اقامت (2022)

هزینه کارت اجازه اقامت معادل 160،00 لیر، هزینه اجازه اقامت معادل 1040 لیر و هزینه‌های بیمه درمانی معادل 500- 1750 لیر (بسته به سن شخص خارجی متفاوت است و برای خارجی‌های زیر 65 سال اجباری است)، حداکثر هزینه دفتر اسناد رسمی و ترجمه معادل 450 لیر و هزینه‌های صدور گواهینامه آپوستیل معادل 89،23 لیر در هر صفحه (البته این گواهینامه ممکن است لازم نباشد) است و تمامی موارد ذکر شده از جمله هزينه مهاجرت به تركيه می‌باشد.

160000 لیر کارت اجازه اقامت
1040 لیر اجازه اقامت
500-1750 لیر بیمه درمانی
450 لیر دفتر اسناد رسمی و ترجمه
8923 لیر صدور گواهینامه آپوستیل

هزينه مهاجرت به تركيه : جدول هزینه بیمه درمانی خصوصی

بیمه درمانی خصوصی که برای افراد خارجی اجباری است، بین 500 تا 1.750 لیر متغیر است، لیست قیمت دقیق در زیر آمده است. در صورت تایید اجازه اقامت، هزینه یک ساله و هزینه کارت به حداکثر 1.250 لیر افزایش می یابد. معمولاً هزینه‌های اجازه اقامت ترکیه بسته به ملیت متفاوت است.

هزينه مهاجرت به تركيه

قیمت بیمه نامه سلامت (Sigorta) نیز با توجه به گروه سنی بین افراد مختلف متفاوت است، اما افراد مسن به ویژه افراد بالای 65 سال از شرط اخذ بیمه نامه سلامت معاف هستند. این هزینه برای سال 2022 معادل 160.00 لیر است. بیمه درمانی برای افراد زیر 65 سال بویژه کودکان و خردسالان زیر 18 سال اجباری است. هزینه های اجازه اقامت برای کودکان نصف بزرگسالان است.

قیمتهای بیمه درمانی خصوصی برای مجوز اقامت
سن هزینه سن هزینه
0-5 1.300 TL 41-45 1.250 TL
6-17 1.300 TL 46-50 1.500 TL
18-25 800 TL 51-55 1.700 TL
26-30 1.000 TL 56-60 2.400 TL
31-35 1.050 TL 61-64 4.000 TL
36-40 1.150 TL 65-70 5.500 TL

هزينه مهاجرت به تركيه : هزینه‌های تایید وزارت امور خارجه

اسناد جواز اقامت مطابق قانون اوراق ارزشی شماره 210 در حیطه اوراق ارزشمند بوده و هر ساله مشمول هزینه سندی است که توسط وزارت دارایی تعیین می شود. معافیت هزینه سند برای اتباع هیچ کشوری مطرح نیست.

هزينه مهاجرت به تركيه : محاسبه هزینه مجوز اقامت

هنگامی که ثبت نام اجازه اقامت خود را در سایت https://e-ikamet.goc.gov.tr به پایان رساندید، سیستم آنلاین به طور خودکار هزینه‌های اجازه اقامت شما را محاسبه می کند و هزینه کل را به شما می‌دهد. هنگامی که فرم İkamet İzni Kayıt (فرم ثبت اجازه اقامت) تکمیل شده خود را دانلود کردید، کل هزینه در صفحه اول چاپ می شود. صرف نظر از اینکه چه محاسباتی انجام داده اید، این هزینه ای است که باید پرداخت کنید. اما می توانید قبل از درخواست اجازه اقامت، هزینه را نیز محاسبه کنید.

İkamet Harç Bedeli (هزینه رسیدگی به مجوز اقامت) برای بررسی و پردازش درخواست اجازه اقامت شما است. این هزینه بر اساس ملیت و بر اساس دلار آمریکا محاسبه می شود، بنابراین بسته به نرخ تبدیل ارز، می تواند از فردی به فرد دیگر و روز به روز متفاوت باشد. زیرا برای هر روزی که مجوز اقامت در ماه اول پوشش می دهد (با حداقل و حداکثر مبلغ) و همچنین یک هزینه ثابت برای هر ماه اضافی وجود دارد.

بیشتر بخوانیم: پیشنهاد می‌گردد مقاله کیملیک چیست؟ را بخوانید.

نحوه پرداخت هزینه‌های اجازه اقامت ترکیه در اداره مهاجرت چگونه است؟

دفاتر Göç İdaresi Genel Müdürlüğü (مدیر کل مدیریت مهاجرت) در مراکز شهرهای استانی که همنام استان هستند، مانند ازمیر و آنتالیا دارای یک vezne (صندوق) هستند که توسط اداره مالیات اداره می شود. اما دفاتر شعبه‌ای مانند آن‌هایی که در نواحی مختلف استانبول هستند، یا در شهرهایی که جمعیت خارجی زیادی دارند، ممکن است نداشته باشند. در این موارد، شما باید به ساختمان دیگری، در جایی دیگر در شهر بروید و هزینه ها را در آنجا بپردازید.

پرداخت هزینه ها قبل از قرار ملاقات مصاحبه

بهتر است مثلاً 45 دقیقه قبل از قرار ملاقات خود به اداره مهاجرت بروید تا هزینه های خود را قبل از مصاحبه پرداخت کنید. فقط صندوقدار را پیدا کنید، فرم ثبت نام مجوز اقامت دانلود شده و چاپ شده و پاسپورت یا اجازه اقامت فعلی خود را به کارمند نشان دهید و به صورت نقدی پرداخت کنید.

پرداخت هزینه‌ها در طول قرار ملاقات مصاحبه

اما فرض کنید شما برای یک اجازه اقامت دو ساله درخواست می‌دهید اما مطمئن نیستید که متخصص مهاجرت به شما دو سال کامل را بدهد یا خیر. آنها ممکن است فقط یک سال به شما فرصت دهند. این اغلب برای برنامه‌های کاربردی برای اولین بار به خصوص در استانبول صدق می کند. اگر وضعیت شما اینطور است، می توانید منتظر باشید تا متخصص مهاجرت در پایان مصاحبه تصمیم بگیرد که برای چه مدت به شما اجازه اقامت بدهد. بعد اقدام به پرداخت مبلغ اعلام شده نموده و رسید خود را دریافت نمایید.

یک کپی از رسیدهای پرداخت هزینه اجازه اقامت خود را نگه دارید

برای افزودن به بسته درخواست اجازه اقامت خود به رسید پرداخت هزینه خود نیاز دارید. و دلیل دیگری وجود دارد که ممکن است به آن برای سفر به خارج از ترکیه و بازگشت قبل از دریافت کارت اجازه اقامت نیاز داشته باشید.

برای سفر به خارج از ترکیه و ورود مجدد، رسید پرداخت مورد نیاز است

اگر برای اجازه اقامت ترکیه درخواست داده اید و ویزای فعلی یا مجوز اقامت شما منقضی شده است، برای سفر به خارج از ترکیه و بازگشت بدون ویزا باید İkamet İzni Müracaat Belgesi (سند درخواست اجازه اقامت) را از اداره مهاجرت دریافت کنید. سند درخواست اجازه اقامت به شما این امکان را می دهد که حداکثر 15 روز در خارج از ترکیه باشید و سپس مجددا وارد شوید، مشروط بر اینکه پاسپورت خود و یک کپی از رسیدها را داشته باشید که نشان می دهد هزینه های مجوز اقامت خود را پرداخت کرده اید. بنابراین در صورت نیاز به سفر قبل از دریافت کارت مجوز اقامت، حتما رسید خود را نگه دارید.

هزينه مهاجرت به تركيه : سایر هزینه‌های مرتبط با اجازه اقامت

علاوه بر هزینه درخواست اجازه اقامت، هزینه چاپ کارت و هزینه یکبار ورود (اگر بدون ویزا وارد ترکیه شده اید) و هزینه‌های مرتبط زیر را نیز خواهید داشت:

  • هزینه چهار عکس بیومتریک: می‌توانید عکس‌های خود را در هر استودیو عکاسی با قیمت حدود 30 ₺ بگیرید.
  • هزینه بیمه سلامت: از سال 2022، برای سیاست هایی که به طور خاص برای مجوزهای اقامت صادر می شود، یک قیمت حق بیمه برای سال اول و قیمت بالاتر برای سال دوم و بعد وجود دارد. این به این دلیل است که در سال اول، پوشش محدودتری وجود دارد. همچنین میزان پرداختی شما به سن شما بستگی دارد به شرح زیر:
هزینه (حق بیمه) بیمه درمانی مجوز اقامت ترکیه (2022)
سن سال اول اقامت سال دوم و به ازای هر سال اقامت اضافه‌تر
0-5 ₺1,600 ₺2,400
6-17 ₺1,200 ₺1,800
18-25 ₺810 ₺1,215
26-30 ₺1,080 ₺1,620
31-35 ₺1,080 ₺1,620
36-40 ₺1,080 ₺1,620
41-45 ₺1,500 ₺2,250
46-50 ₺1,674 ₺2,511
51-55 ₺2,394 ₺3,591
56-60 ₺3,600 ₺5,400
61-64 ₺6,000 ₺9,000

همچنین هزینه بیمه خصوصی به طور خاص برای مجوزهای اقامت طراحی نشده است. شما می توانید بیمه نامه های خصوصی درمانی ترکیه را خریداری کنید که بیش از حداقل های دولتی را پوشش می دهد. آنها می توانند هر چیزی را که شما بخواهید پوشش دهند و البته هر چه پوشش بیشتری بخواهید، هزینه بیشتری نیز خواهد داشت.

هزینه مجوز اقامت ترکیه چقدر است؟

به عنوان مثال هزینه کارت اجازه اقامت 110 لیر ، هزینه اقامت 605،46 لیر (80 دلار) و هزینه ویزا 695،00 لیر است. هزینه اجازه اقامت ممکن است بسته به کشور محل اقامت متقاضی متفاوت باشد. می توانید هزینه مجوز را در وب سایت رسمی زیر محاسبه کنید.

https://www.e-ikamet.com/en/practices/calculating-the-residence

سخن پایانی

همانطور که قدم به قدم هزینه‌ مهاجرت به ترکیه را از زوایای مختلف با هم بررسی نمودیم، هزینه مهاجرت به ترکیه شامل هزینه‌های مختلفی می‌باشد و بسته به نوع ویزای درخواستی شما و نوع اقامت شما در این کشور و بسته به شرایط خود شخص متغیر است و لذا نمی‌توان هزینه کاملا دقیق و ثابتی را برای آن برآورد نمود اما هزینه‌ها بصورت حدودی ذکر شدند. موسسه مهاجرتی آرال گام با سال‌ها تجربه در کنار شما خواهد بود تا تمامی مراحل را به درستی طی کنید و در نهایت موفق به اخذ اقامت ترکیه شوید.

سوالات متداول در این موضوع

برخی سوالاتی که ممکن است برای شما پیش آمده باشد

پاسپورت من چقدر باید اعتبار داشته باشد تا واجد شرایط درخواست ویزای ترکیه باشم؟
طبق قوانین ترکیه، مسافرانی که مایل به ورود به ترکیه هستند باید پاسپورتی با تاریخ انقضا حداقل 60 روز پس از “مدت اقامت” ویزا، ویزای الکترونیکی، معافیت ویزا یا اجازه اقامت خود داشته باشند.
مدت زمان دریافت اقامت ترکیه چقدر است؟
مدت زمانی که بعد از مصاحبه تا دریافت اقامت منتظر می مانید از فردی به فرد دیگر متفاوت است اما حداکثر از 90 روز کاری تجاوز نمی کند. در بیشتر موارد، در استانبول حدود 45 روز و بیشتر این پروسه طول می کشد.
هزینه اقامت ترکیه از طریق خرید ملک چقدر است؟
اخذ اقامت ترکیه با سرمایه گذاری ملکی به ارزش 250000 دلار در ترکیه امکان پذیر است. اجازه اقامت پس از 2 سال قابل تمدید است تا زمانی که شما وضعیت مالکیت قانونی ملک را حفظ کنید.
مالیات بر دارایی در ترکیه برای ملک خریداری شده چقدر است؟
4 درصد از قیمت فروش ملک باید در هنگام خرید یا فروش ملک در ترکیه به عنوان مالیات خرید ملک به مقامات مالیاتی ترکیه پرداخت شود. اگرچه، در عمل این نرخ معمولاً به طور مساوی بین خریدار و فروشنده تقسیم می شود، بنابراین نرخ مالیات برای هر طرف 2٪ است.
آیا به بیمه مسافرتی ترکیه نیاز داریم؟
تمامی مسافرانی که نیاز به درخواست ویزا ترکیه دارند، ملزم به داشتن پوشش مناسب بیمه مسافرتی در ترکیه هستند.
هزینه‌های اجازه اقامت ترکیه به چه نحوی پرداخت می‌شود؟
می‌توانید هزینه‌های اجازه اقامت را به‌صورت آنلاین در اداره مالیات یا در صندوق‌دار اداره مهاجرت (در صورت وجود) پرداخت کنید.
اشتراک گذاری
چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
3.7 از 5 از 3 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *