موسسه مهاجرت به ترکیه آرال‌ گام

هزينه مهاجرت به تركيه

اقامت هزينه مهاجرت به تركيه

مهاجرت به ترکیه یا هر کشور دیگری، ملاحظات خاص خود را قبل از تصمیم‌گیری و اقدام دارد. یکی از ملاحظات اساسی در نظر گرفتن هزینه‌های مربوط به مهاجرت قبل و بعد از این اقدام است. در این مقاله خواهیم کوشید تا به جنبه‌های مختلف هزینه مهاجرت به ترکیه بپردازیم.

هزینه‌های مهاجرت بسته به نوع ویزایی که برای آن اقدام می‌کنید (ویزای کاری، ویزای توریستی، ویزای تحصیلی و …) و بسته به انواع گزینه‌های اقامتی که وجود دارد شامل اجازه اقامت کوتاه مدت، اجازه اقامت طولانی مدت، اجازه اقامت خانوادگی و اجازه اقامت دانشجویی، هزينه مهاجرت به تركيه متغیر خواهد بود.

فرایند کلی مهاجرت به ترکیه

مهاجرت به ترکیه فارغ از اینکه قصد استفاده  از کدام روش را داشته باشید، شامل طی کردن اقدامات اداری و پرداخت هزینه‌های مربوط به آن می‌شود. از هزینه‌های سفارت تا ترجمه مدارک، هزینه درخواست ویزا و … . گذشته از آن در شرایط کنونی راه‌های مهاجرت به ترکیه به چند گزینه محدود منحصر می‌شود. فرد متقاضی مهاجرت به کشور ترکیه از بین روش‌های مهاجرت تحصیلی، خرید ملک و یا سرمایه گذاری ناگزیر به انتخاب یکی از آن‌هاست. البته مهاجرت به ترکیه از طریق کار نیز در سال‌های گذشته یکی از روش‌های مرسوم مهاجرت به این کشور محسوب می‌شد؛ که در سال‌های اخیر با توجه به مشکلات اقتصادی ترکیه، این گزینه مهاجرتی برای اتباع غیرترک بسیار سخت و تقریبا غیرممکن شده است.

 در نتیجه عمده هزینه مهاجرت به ترکیه بستگی به روش مهاجرتی شما دارد که در کنار آن باید هزینه‌های ثابت اداری مربوطه را نیز در نظر بگیرید. در ابتدا اجازه دهید به هزینه‌ راه‌های مهاجرت به ترکیه بپردازیم.

راه های مهاجرت به ترکیه

مهاجرت تحصیلی به ترکیه

یکی ارازن‌ترین و همچنین آسان‌ترین راه‌های مهاجرت به ترکیه ، مهاجرت تحصیلی به این کشور است. متقاضیان مهاجرت تحصیلی به ترکیه باید موفق به اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های دولتی و یا خصوصی ترکیه شوند.

برای اطلاعات بیشتر در این مورد مطالعه مقاله مهاجرت تحصیلی به ترکیه پبشنهاد می‌شود.

مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک

مطمئن‌ترین و در عین حال گران‌ترین راه مهاجرت به ترکیه و اخذ شهروندی این کشور ، خرید ملک در این کشور است. برای اخذ شهروندی این کشور متقاضیان باید ملکی به ارزش حداقل 400هزار دلار در یکی از مناطق مورد تأیید خریداری کنند.

اطلاعات بیشتر را در مقاله اقامت ترکیه از طریق خرید ملک دریافت کنید.

سرمایه گذاری در ترکیه

از دیگر راه های مهاجرت به ترکیه سرمایه گذاری در این کشور است که متقاضیان می‌توانند در یکی از پروژه های تفریحی ، تجاری و حتی مسکونی این کشور مشارکت کنند.

اطلاعات بیشتر در مقاله سرمایه‌گذاری در ترکیه.

اخذ ویزای کاری ترکیه

از دیگر راه های مهاجرت ارزان به ترکیه اخذ ویزای کاری این کشور است. علاقه‌مندان مهاجرت کاری به ترکیه می توانند با راه‌اندازی کسب و کار مستقل و یا دعوت به کار رسمی در یکی از ارگان‌ها، پروژه‌ها و یا شرکت‌های ترکیه، اقدام به اخذ ویزای کاری ترکیه کنند.

اطلاعات بیشتر در مقاله اقامت کاری ترکیه

 

هزنیه‌های ثابت مهاجرت به ترکیه

متقاضیان مهاجرت به ترکیه علاوه بر هزینه های مسکن ، بلیت هواپیما ، خوراک و پوشاک ، هزینه اینترنت ، هزینه حمل و نقل عمومی و هزینه تحصیل ( در صورت اخذ ویزای تحصیلی ) ملزم به پرداخت هزینه هایی هستند که ما در این مقاله از این هزینه ها تحت عنوان هزینه مهاجرت به ترکیه یاد می کنیم. برای دریافت اقامت موقت یا دائم ترکیه طی مراحل اداری و اخذ برخی مجوزها نیاز به پرداخت هزینه دارد ، که در زیر برخی از این هزینه ها برای آگاهی بیشتر علاقه مندان ارائه شده است. همچنین برای آگاهی بیشتر علاقه مندان می توانند به مقاله هزینه مهاجرت به ترکیه مراجعه فرمایند.

 هزینه ویزای الکترونیکی ترکیه : 14 الی 71 یورو

 هزینه ویزای برچسبی ترکیه : 117 الی 180 یورو

 هزینه کارت اجازه اقامت : 160000 لیر

 هزینه اجازه اقامت : 1040 لیر

 هزینه بیمه درمانی : 500 الی 1750 لیر

 هزینه دفتر اسناد رسمی ترجمه : 450 لیر

 هزینه صدور گواهینامه آپوستیل : 8923 لیر

هزينه مهاجرت به تركيه

 هزینه‌های تایید وزارت امور خارجه

اسناد جواز اقامت مطابق قانون اوراق ارزشی شماره 210 در حیطه اوراق ارزشمند بوده و هر ساله مشمول هزینه سندی است که توسط وزارت دارایی تعیین می شود. معافیت هزینه سند برای اتباع هیچ کشوری مطرح نیست.

هزینه اخذ مجوز اقامت ترکیه

هنگامی که ثبت نام اجازه اقامت خود را در سایت https://e-ikamet.goc.gov.tr به پایان رساندید، سیستم آنلاین به طور خودکار هزینه‌های اجازه اقامت شما را محاسبه می کند و هزینه کل را به شما می‌دهد. هنگامی که فرم İkamet İzni Kayıt (فرم ثبت اجازه اقامت) تکمیل شده خود را دانلود کردید، کل هزینه در صفحه اول چاپ می شود. صرف نظر از اینکه چه محاسباتی انجام داده اید، این هزینه ای است که باید پرداخت کنید. اما می توانید قبل از درخواست اجازه اقامت، هزینه را نیز محاسبه کنید.

İkamet Harç Bedeli (هزینه رسیدگی به مجوز اقامت) برای بررسی و پردازش درخواست اجازه اقامت شما است. این هزینه بر اساس ملیت و بر اساس دلار آمریکا محاسبه می شود، بنابراین بسته به نرخ تبدیل ارز، می تواند از فردی به فرد دیگر و روز به روز متفاوت باشد. زیرا برای هر روزی که مجوز اقامت در ماه اول پوشش می دهد (با حداقل و حداکثر مبلغ) و همچنین یک هزینه ثابت برای هر ماه اضافی وجود دارد.

بیشتر بخوانیم: پیشنهاد می‌گردد مقاله کیملیک چیست؟ را بخوانید.

علاوه بر هزینه درخواست اجازه اقامت، هزینه چاپ کارت و هزینه یکبار ورود (اگر بدون ویزا وارد ترکیه شده اید) و هزینه‌های مرتبط زیر را نیز خواهید داشت:

  • هزینه چهار عکس بیومتریک: می‌توانید عکس‌های خود را در هر استودیو عکاسی با قیمت حدود 30 ₺ بگیرید.
  • هزینه بیمه سلامت: از سال 2022، برای سیاست هایی که به طور خاص برای مجوزهای اقامت صادر می شود، یک قیمت حق بیمه برای سال اول و قیمت بالاتر برای سال دوم و بعد وجود دارد. این به این دلیل است که در سال اول، پوشش محدودتری وجود دارد. همچنین میزان پرداختی شما به سن شما بستگی دارد به شرح زیر:
هزینه (حق بیمه) بیمه درمانی مجوز اقامت ترکیه (2022)
سن سال اول اقامت سال دوم و به ازای هر سال اقامت اضافه‌تر
0-5 ₺1,600 ₺2,400
6-17 ₺1,200 ₺1,800
18-25 ₺810 ₺1,215
26-30 ₺1,080 ₺1,620
31-35 ₺1,080 ₺1,620
36-40 ₺1,080 ₺1,620
41-45 ₺1,500 ₺2,250
46-50 ₺1,674 ₺2,511
51-55 ₺2,394 ₺3,591
56-60 ₺3,600 ₺5,400
61-64 ₺6,000 ₺9,000

همچنین هزینه بیمه خصوصی به طور خاص برای مجوزهای اقامت طراحی نشده است. شما می توانید بیمه نامه های خصوصی درمانی ترکیه را خریداری کنید که بیش از حداقل های دولتی را پوشش می دهد. آنها می توانند هر چیزی را که شما بخواهید پوشش دهند و البته هر چه پوشش بیشتری بخواهید، هزینه بیشتری نیز خواهد داشت.

به طور خلاصه هزینه‌های اجازه اقامت در ترکیه به شرح زیر است

هزینه کارت اجازه اقامت معادل 160،00 لیر، هزینه اجازه اقامت معادل 1040 لیر و هزینه‌های بیمه درمانی معادل 500- 1750 لیر (بسته به سن شخص خارجی متفاوت است و برای خارجی‌های زیر 65 سال اجباری است)، حداکثر هزینه دفتر اسناد رسمی و ترجمه معادل 450 لیر و هزینه‌های صدور گواهینامه آپوستیل معادل 89،23 لیر در هر صفحه (البته این گواهینامه ممکن است لازم نباشد) است و تمامی موارد ذکر شده از جمله هزينه مهاجرت به تركيه می‌باشد.

160000 لیر کارت اجازه اقامت
1040 لیر اجازه اقامت
500-1750 لیر بیمه درمانی
450 لیر دفتر اسناد رسمی و ترجمه
8923 لیر صدور گواهینامه آپوستیل

نحوه پرداخت هزینه‌های اجازه اقامت ترکیه 

دفاتر Göç İdaresi Genel Müdürlüğü (مدیر کل مدیریت مهاجرت) در مراکز شهرهای استانی که همنام استان هستند، مانند ازمیر و آنتالیا دارای یک vezne (صندوق) هستند که توسط اداره مالیات اداره می شود. اما دفاتر شعبه‌ای مانند آن‌هایی که در نواحی مختلف استانبول هستند، یا در شهرهایی که جمعیت خارجی زیادی دارند، ممکن است نداشته باشند. در این موارد، شما باید به ساختمان دیگری، در جایی دیگر در شهر بروید و هزینه ها را در آنجا بپردازید.

پرداخت هزینه ها قبل از قرار ملاقات مصاحبه

بهتر است مثلاً 45 دقیقه قبل از قرار ملاقات خود به اداره مهاجرت بروید تا هزینه های خود را قبل از مصاحبه پرداخت کنید. فقط صندوقدار را پیدا کنید، فرم ثبت نام مجوز اقامت دانلود شده و چاپ شده و پاسپورت یا اجازه اقامت فعلی خود را به کارمند نشان دهید و به صورت نقدی پرداخت کنید.

پرداخت هزینه‌ها در طول قرار ملاقات مصاحبه

اما فرض کنید شما برای یک اجازه اقامت دو ساله درخواست می‌دهید اما مطمئن نیستید که متخصص مهاجرت به شما دو سال کامل را بدهد یا خیر. آنها ممکن است فقط یک سال به شما فرصت دهند. این اغلب برای برنامه‌های کاربردی برای اولین بار به خصوص در استانبول صدق می کند. اگر وضعیت شما اینطور است، می توانید منتظر باشید تا متخصص مهاجرت در پایان مصاحبه تصمیم بگیرد که برای چه مدت به شما اجازه اقامت بدهد. بعد اقدام به پرداخت مبلغ اعلام شده نموده و رسید خود را دریافت نمایید.

نکته: برای افزودن به بسته درخواست اجازه اقامت خود به رسید پرداخت هزینه خود نیاز دارید. و دلیل دیگری وجود دارد که ممکن است به آن برای سفر به خارج از ترکیه و بازگشت قبل از دریافت کارت اجازه اقامت نیاز داشته باشید.

نکته: اگر برای اجازه اقامت ترکیه درخواست داده اید و ویزای فعلی یا مجوز اقامت شما منقضی شده است، برای سفر به خارج از ترکیه و بازگشت بدون ویزا باید İkamet İzni Müracaat Belgesi (سند درخواست اجازه اقامت) را از اداره مهاجرت دریافت کنید. سند درخواست اجازه اقامت به شما این امکان را می دهد که حداکثر 15 روز در خارج از ترکیه باشید و سپس مجددا وارد شوید، مشروط بر اینکه پاسپورت خود و یک کپی از رسیدها را داشته باشید که نشان می دهد هزینه های مجوز اقامت خود را پرداخت کرده اید. بنابراین در صورت نیاز به سفر قبل از دریافت کارت مجوز اقامت، حتما رسید خود را نگه دارید.

 

هزینه زندگی درترکیه

بعد از مهاجرت به ترکیه؛ هزینه‌های اصلی

طبیعتا دغدغه دیگر بعد از موفقیت در مهاجرت به ترکیه، تامین هزینه‌های زندگی در ترکیه است.

هزینه زندگی در ترکیه باتوجه به سبک زندگی هر فرد متفاوت خواهد بود. یعنی به طور کلی مدیریت هزینه‌ها در ترکیه به عواملی چون محل اقامت ، عادت های فردی ، میزان مصرف انرژی ومواردی از این قبیل بستگی دارد. اما جالب است بدانید که کشور ترکیه رتبه 40 را در بین بهترین کشورها برای زندگی به خود اختصاص داده است. اگر شما جزء افرادی هستید که در داخل ایران از زندگی نرمال برخوردار هستید پس قادر به اداره ی زندگی خود در ترکیه نیز خواهید بود. درجدول زیر میانگین برخی هزینه های ضروری در شهر استانبول ترکیه ارائه شده است.

عنوان

میانگین هزینه

هزینه ماهیانه اجاره آپارتمان تک‌خوابه در داخل شهر

شروع از 14000 لیر

هزینه ماهیانه اجاره آپارتمان تک‌خوابه در خارج از شهر

شروع از 8000 لیر

هزینه ماهیانه اجاره خوابگاه برای دانشجویان

شروع از 5000 لیر

هزینه ماهیانه قبوض خدماتی

بین 1500 الی 2000 لیر

هزینه ماهیانه حمل و نقل عمومی

بین 300 الی 700 لیر

هزینه ماهیانه خوراک

1500 لیر

هزینه بیمه درمانی ترکیه

بیمه درمانی خصوصی که برای افراد خارجی اجباری است، بین 500 تا 1.750 لیر متغیر است، لیست قیمت دقیق در زیر آمده است.

قیمتهای بیمه درمانی خصوصی برای مجوز اقامت
سن هزینه سن هزینه
0-5 1.300 TL 41-45 1.250 TL
6-17 1.300 TL 46-50 1.500 TL
18-25 800 TL 51-55 1.700 TL
26-30 1.000 TL 56-60 2.400 TL
31-35 1.050 TL 61-64 4.000 TL
36-40 1.150 TL 65-70 5.500 TL

هزینه درمان در کشور ترکیه به طور کلی کمتر از میانگین جهانی آن است. افرادی که از طریق یکی از راه‌های مهاجرت به ترکیه که پیشتر اشاره شد موفق به اخذ اقامت دائم یا موقت ترکیه شوند می توانند از خدمات بیمه های درمانی این کشور استفاده کنند و تا میزان قابل توجهی هزینه های درمان را در این کشور کاهش دهند. حال باتوجه به نوع بیمه و خدماتی که هر بیمه تحت پوش قرار می دهد هزینه درمان برای هر فردی می‌تواند متفاوت باشد.
اما باید توجه داشته باشید که در صورت عدم استفاده از بیمه‌های درمانی ، هزینه درمان در این کشور به طور قابل ملاحظه ای بالا خواهد بود. پس توصیه کارشناسان ما در موسسه آرال‌گام این است که حتی برای اقامت کوتاه مدت در این کشور از خدمات بیمه استفاده کنید. لازم به ذکر است هزینه بیمه درمانی در کشور ترکیه به عواملی نظیر سن افراد و همچنین خدمات تحت پوشه بیمه بستگی دارد.
در صورت استفاده از بیمه درمانی باتوجه به اینکه بسیاری از پزشکان درترکیه ( نزدیک 80 درصد ) در بیمارستان ها بیماران خود را ویزیت می کنند و مطب خصوصی ندارند به راحتی می توانید در بیمارستان های خصوصی و یا دولتی ویزیت شوید. هزینه ویزیت برای پزشکان عمومی معمولا رایگان و برای پزشکان متخصص مبلغی بین 85 تا 200 لیر است.

هزينه مهاجرت به تركيه

قیمت بیمه نامه سلامت (Sigorta) نیز با توجه به گروه سنی بین افراد مختلف متفاوت است، اما افراد مسن به ویژه افراد بالای 65 سال از شرط اخذ بیمه نامه سلامت معاف هستند. این هزینه برای سال 2022 معادل 160.00 لیر است. بیمه درمانی برای افراد زیر 65 سال بویژه کودکان و خردسالان زیر 18 سال اجباری است. هزینه های اجازه اقامت برای کودکان نصف بزرگسالان است.

 

سخن پایانی

همانطور که قدم به قدم هزینه‌ مهاجرت به ترکیه را از زوایای مختلف با هم بررسی نمودیم، هزینه مهاجرت به ترکیه شامل هزینه‌های مختلفی می‌باشد و بسته به نوع ویزای درخواستی شما و نوع اقامت شما در این کشور و بسته به شرایط خود شخص متغیر است و لذا نمی‌توان هزینه کاملا دقیق و ثابتی را برای آن برآورد نمود اما هزینه‌ها بصورت حدودی ذکر شدند. موسسه مهاجرت به ترکیه آرال گام با سال‌ها تجربه در کنار شما خواهد بود تا تمامی مراحل را به درستی طی کنید و در نهایت موفق به اخذ اقامت ترکیه شوید.

پاسپورت من چقدر باید اعتبار داشته باشد تا واجد شرایط درخواست ویزای ترکیه باشم؟
طبق قوانین ترکیه، مسافرانی که مایل به ورود به ترکیه هستند باید پاسپورتی با تاریخ انقضا حداقل 60 روز پس از “مدت اقامت” ویزا، ویزای الکترونیکی، معافیت ویزا یا اجازه اقامت خود داشته باشند.
مدت زمان دریافت اقامت ترکیه چقدر است؟
مدت زمانی که بعد از مصاحبه تا دریافت اقامت منتظر می مانید از فردی به فرد دیگر متفاوت است اما حداکثر از 90 روز کاری تجاوز نمی کند. در بیشتر موارد، در استانبول حدود 45 روز و بیشتر این پروسه طول می کشد.
هزینه اقامت ترکیه از طریق خرید ملک چقدر است؟
اخذ اقامت ترکیه با سرمایه گذاری ملکی به ارزش 250000 دلار در ترکیه امکان پذیر است. اجازه اقامت پس از 2 سال قابل تمدید است تا زمانی که شما وضعیت مالکیت قانونی ملک را حفظ کنید.
مالیات بر دارایی در ترکیه برای ملک خریداری شده چقدر است؟
4 درصد از قیمت فروش ملک باید در هنگام خرید یا فروش ملک در ترکیه به عنوان مالیات خرید ملک به مقامات مالیاتی ترکیه پرداخت شود. اگرچه، در عمل این نرخ معمولاً به طور مساوی بین خریدار و فروشنده تقسیم می شود، بنابراین نرخ مالیات برای هر طرف 2٪ است.
آیا به بیمه مسافرتی ترکیه نیاز داریم؟
تمامی مسافرانی که نیاز به درخواست ویزا ترکیه دارند، ملزم به داشتن پوشش مناسب بیمه مسافرتی در ترکیه هستند.
هزینه‌های اجازه اقامت ترکیه به چه نحوی پرداخت می‌شود؟
می‌توانید هزینه‌های اجازه اقامت را به‌صورت آنلاین در اداره مالیات یا در صندوق‌دار اداره مهاجرت (در صورت وجود) پرداخت کنید.
اشتراک گذاری
چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
3.7 از 5 از 3 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *