موسسه مهاجرت به ترکیه آرال‌ گام

آزمون DUS ترکیه

تحصیل آزمون DUS ترکیه

آزمون DUS ترکیه یک آزمون ورودی است که برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری برگزار می‌گردد. طبق روند مرسوم کشور ترکیه برای پذیرش دانشجویان بین المللی و نیز داخلی آزمون هایی برگزار می نماید.

جهت تحصیل دندانپزشکی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در کشور ترکیه بایستی در آزمون DUS شرکت و نمره قبولی کسب نمایید. شایان ذکر است که جهت شرکت در این آزمون باید مدرک دندانپزشکی معتبر در مقطع کارشناسی ارائه نمایید.

تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید ت با آزمون DUS و نیز شرایط و مزایای آن بیشتر آشنا شوید.

آزمون DUS ترکیه چیست؟

هر ساله آزمون DUS در دانشگاه‌های ترکیه هم دولتی و هم خصوصی و نیز موسسات معتبر OSYM برای پذیرش دانشجو از سراسر جهان برگزار می‌شود. سازمان OSYM در راستای تعیین سطح آزمون‌های دانشگاه‌های خصوصی و دولتی در کشور ترکیه تاسیس شده است.

 

آزمون DUS ترکیه

 

برای تحصیل دندانپزشکی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری شما نیازمند قبولی در آزمون DUS ترکیه هستند. از سال 2012 به بعد این آزمون به عنوان یک آزمون رسمی و معتبر جهت تحصیل در رشته دندانپزشکی شناخته شد.

مزایای آزمون DUS ترکیه چیست؟

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه از جمله مشاغل و رشته‌های پرسود و آینده‌دار است. عدم نیاز به مدرک زبان انگلیسی از مزیت‌های برجسته آزمون DUS ترکیه است. به عبارتی دیگر آزمون ورودی DUS جهت تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به زبان ترکی است، از اینرو نیازی به ارائه مدرک زبان انگلیسی نیست.

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در یک دوره 2 تا 4 ساله به اتمام می‌رسد. بعد از گذراندن دوره‌های دندانپزشکی دانشجویان بین المللی این فرصت را خواهند یافت تا وارد بازار کار ترکیه شوند.

در دهه اخیر دانشگاه‌های ترکیه از لحاظ سیستم آموزشی ارتقاء و بهبود چشمگیری داشته است. زیرا مقامات ترکیه بر آن شده اند تا با سرمایه‌گذاری در بخش آموزش عالی با دانشگاه‌های اروپایی رقابت نمایند.

به همین جهت ترکیه پذیرای مهاجرت دانشجویان از سراسر جهان برای تحصیل در رشته دندانپزشکی و قبولی در آزمون DUS می‌باشد.

دانشگاه حاجت تپه و دانشگاه استانبول از جمله دانشگاه‌های معروف در زمینه تحصیل دندانپرشکی در ترکیه هستند. که البته برای ورود به این ا=دانشگاه‌ها و ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری باید حتما نمره قبولی در آزمون DUS را دریافت کنید.

در ادامه این مقاله همراه باشید تا آزمون DUS را بیشتر بشناسیم.

آزمون DUS ترکیه کی برگزار می‌شود؟

کشور ترکیه دو بار در سال در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی و نیز موسسات معتبر در ماه سپتامبر و ماه می اقدام به برگزاری آزمون DUS می نماید.

شرایط آزمون DUS ترکیه چیست؟

اکثر دانشجویانی که دوره دندانپزشکی عمومی را به مدت چهار سال گذرانده باشند می‌توانند در آزمون DUS شرکت کنند و این آزمون محدودیت سنی ندارد. دانشجویان بین المللی با ارائه یک پاسپورت معتبر می‌توانند در این آزمون برای ورود به دانشکده‌های دندانپزشکی و ادامه تحصیل در این رشته شرکت نمایند.

همچنین افرادی که قصد دارند در کشور ترکیه کار کنند و یا می‌خواهند مطالعاتی انجام دهند نیز از واجدین شرایط آزمون DUS محسوب می‌شوند و می‌توانند در این آزمون شرکت کنند. دانشجویان خواهان تحصیل در که دوره دندانپزشکی در مقاطع ارشد و دکتری که معدل کل آن‌ها بالاتر از 3.6 باشند مجاز به شرکت در  آزمون DUS ترکیه خواهند بود.

آزمون DUS ترکیه چه ساختاری دارد؟

سوالات آزمون DUS به دو قسمت اصلی تقسم می‌شود. سوالات بخش اول از دوره دندانپزشکی عمومی گذرانده شده توسط دانشجویان است و سوالات بخش دوم را دندانپزشکی کلینیکی و مطالب تخصصی دندانپزشکی تشکیل می‌دهد. لیستی از این سوالات در ادامه آورده شده است:

  • پریودنتولوژی
  • پروتز دندان
  • ترمیم و زیبایی
  • جراحی فک و دندان
  • ارتودنسی
  • دندانپزشکی کودکان
  • رادیولوژی فک و دندان
  • اندودنتیکس

بخش اول سوالات از 40 سوال و قسمت دوم که شامل سوالات تخصصی است از 80 سوال تشکیل شده است که تمامی سوالات صورت چهار گزینه‌ای طرح شده‌اند. در مجموع شما در آزمون DUS به 120 سوال عمومی و تخصصی در رشته دندانپزشکی پاسخ خواهید داد.

مدت زمان این آزمون 150 دقیقه است و باید این نکته را هم در نظر داشته باشید که این آزمون درای ضریب منفی هم هست.

آزمون DUS ترکیه چه مدت اعتبار دارد؟

این آزمون همانند آزمون‌های آیلتس یا تافل یا آزمون‌های اینچنینی از اعتبار جهانی برخوردار نیست و فقط در کشور ترکیه و برای ورود به دانشگاه‌های ترکیه برای تحصیل دندانپزشکی در مقاطع ارشد و دکتری اعتبار دارد.

بخش آزمون زبان ترکی به مدت دو تا سه سال اعتبار دارد اما اعتبار بخش علمی آزمون DUS به تفکیک گرایش تفاوت‌هایی دارد. هر دانشگاه ترکیه در بخش علمی نمره قبولی خاص خود را دارد که در دیگر دانشگاه‌های ترکیه به رسمیت شناخته نمی‌شود.

زمان اعلام نتایج و نمره قبولی آزمون DUS ترکیه

بسته به گرایش تخصصی که دانشجو برای ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی انتخاب می‌نماید، نمره‌ی خام قبولی آزمون DUS، 50 است. اما این نمره خام به نمره استاندارد تبدیل خواهد شد. نتایج این آزمون در سایت OSYM منتشر خواهد شد. همچنین میانگین نمره خام آزمون DUS در این سایت بارگذاری خواهد شد.

 

آزمون DUS ترکیه

 

داوطلبانی که در این آزمون شرکت کردند تنها 10 روز پس از انتشار و دریافت نتایج فرصت دارید تا به دانشگاهی که از پیش انتخاب نموده‌اید مراجعه و اقدام به تکمیل مراحل ثبت نام خود نمایید.

برای شرکت در آزمون DUS ترکیه چه مدارکی مورد نیاز است؟

ارائه پاسپورت معتبر

کسب نمره قبولی در آزمون KPSS / ALES

داشتن معدل کل بالاتر از 3.6

داشتن و ارائه مدرک کارشناسی در زمینه دندانپزشکی عمومی

برای شرکت در آزمون DUS ترکیه چه میزان هزینه لازم است؟

110 لیر برای شرکت در آزمون DUS لازم است و اگر به هر دلیلی بخواهید ثبت نام را به تعویق بیندازید این هزینه به 250 لیر تغیر خواهد یافت.

آیا آزمون DUS ترکیه فقط در کشور ترکیه برگزار می‌شود؟

آزمون DUS فقط مختص دانشگاه‌های ترکیه است و اعتبار جهانی ندارد. این آزمون در راستای تعیین سطح علمی دانشجویانی طراحی شده است که قصد تحصیل در رشته دندانپزشکی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در کشور ترکیه را دارند. شهرهای آنکارا، ازمیر و استانبول آزمون  DUSرا در ترکیه برگزار می‌کنند. پس زمانیکه تصمیم گرفتید در ترکیه به تحصیل و کار در زمینه دندانپزشکی بپردازید، برای شرکت در این آزمون بایستی به یکی از این سه شهر سفر کنید.

چرا آزمون DUS ترکیه ضرورت دارد؟

آزمون DUS برای آن دسته از دانشجویانی طراحی شده است که می‌خواهند در رشته دندانپزشکی در کشور تحصیل و کار کنند. با کسب نمره قبولی بالا در این آزمون شانس تحصیل در بهترین دانشگاه‌های ترکیه را خواهید داشت. پذیرش گرفتن از این دانشگاه‌ها آسان است کافیست اپلای کنید و درخواست خود را ارسال کنید.

با شرکت در آزمون DUS و کسب یک نمره قابل قبول و حتی عالی به هنگام کار و تحصیل در ترکیه کمک فراوانی به شما خواهد کرد و به اعتبار شما خواهد افزود. اگر موفق به کسب نمره بالا در این آزمون شوید شانس پیدا کردن کار در شرکت‌های معتبر و بزرگ ترکیه را خواهید و این نمره عالی فرصت‌های زیادی را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

آزمون DUS ترکیه

 

با توجه به اینکه آزمون DUS به زبان ترکی استانبولی برگزار می‌شود، به نوعی مهارت و تسلط شما به زبان ترکی هم سنجیده و مورد ارزیابی خواهد گرفت.

از آنجایی که این آزمون در داخل خاک ترکیه و برای دانشگاه‌های ترکیه از اعتبلار بالا و اهمیت فراوانی برخوردار است و نیز از آنجایی که برای اخذ ویزا تحصیلی ترکیه  نیاز به اثبات و ارائه مدرک معتبر زبان ترکی است، شرکت و قبولی در این آزمون در پروسه اخذ ویزا  کمک شایانی خواهد کرد.

یکی از مزیت‌های خوب قبولی در آزمون DUS کاهش قابل توجه هزینه‌های تحصیل دندانپزشکی در کشور ترکیه خواهد بود.

آیا آزمون DUS به زبان ترکی است؟

این آزمون مخصوص ورود به دانشگاه‌های ترکیه و تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه است، زیبان این آزمون ترکی استانبولی می‌باشد. پس برای پاسخگویی به سوالات و شرکت در آزمون باید تسلط شما به زبان ترکی استانبولی در سطح خوبی باشد.

منابع آزمون DUS ترکیه چیست؟

یکی از مشکلات آزمون DUS این است که بیشتر منابع این آزمون بصورت آنلاین و مستقیم دردسترس نیستند و شما از طریق مطالعه کتب درسی و جزوات می‌توانید آمادگی لازم برای شرکت در این آزمون را کسب کنید.

اما در این مقاله سعی داریم یکی از بهترین منابعی که میتوانید بصورت آنلاین از آن استفاده کنید را به شما معرفی کنیم. تا به نوعی با مباحث و طرح سوالات آزمون DUS ترکیه بیشتر آشنا شوید. سایت‌های گوناگونی وجود که با جستجو در گوگل می‌توانید آنها را بیابید، اما میخواهیم وب ‌سایت زیر به به شما معرفی نماییم:

https://www.welcomeinturkey.com/

دوره‌ها و کورس‌های مختص آزمون‌های ترکیه را در این وب سایت خواهید یافت. با کمی جستجو در این وبسایت پیرامون منابع آزمون DUS ترکیه اطلاعات و آگاهی زیادی کسب خواهید نمود. همچنین ویدیو و مقالات بسیاری برای شرکت کنندگان در این آزمون بارگذاری شده است.

آیا با کسب نمره بالا در آزمون DUS ترکیه امکان دریافت بورسیه هست؟

اگر دانشجویان بین المللی در کنار شرایط تعیین شده برای بورسیه‌های تحصیلی ترکیه، موفق به کسب نمره عالی در آزمون DUS ترکیه نیز شوند، می‌توانند شانس خود را برای اخذ بورسیه تحصیلی دندانپزشکی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری را افزایش دهند.

به بیانی دیگر داتشجویان بین المللی با داشتن یک رزومه تحصیلی عالی و نیز ارائه توصیه نامه از سوی اساتید دانشگاه خود و همچنین کسب نمره بالا در آزمون DUS می‌توانند به موفق به دریافت بورسیه تحصیلی شوند.

بورسیه‌های تحصیلی اعطا شده به داتشجویانی که در رشته پزشکی تحصیل می‌کنند انواع گوناگونی دارد. برخی از این بورسیه‌های تحصیلی تمام هزینه‌های تحصیلی و هزینه‌های زندگی را پوشش می‌دهند و برخی از بورسیه‌های تحصیل ترکیه صرفا بخشی از هزینه‌های تحصیلی را تحت پوشش قرار می‌دهند.

با قبولی در آزمون DUS ترکیه از فرصت‌ دوره‌های مشارکتی بهرمند شوید

منظور از فرصت دوره‌های مشارکتی، امکان مشارکت با دانشگاه‌های برتر است. اگر موفق به کسب نمره قبولی در آزمون DUS ترکیه و در نتیجه موفق به تحصیل دندانپزشکی در ترکیه شدید، در صورت یرخورداری از شرایط لازم، از فرصت دوره‌های مشارکتی با دانشگاه‌های برتر جهان بهره‌مند خواهید شد.

 

آزمون DUS ترکیه

 

برنامه‌های مشارکتی به منظور ارتقای سطح علمی دانشجویان طراحی و اجرا می‌گردد. طرح‌های مشارکتی امکان و فرصت برقراری ارتباط با دانشگاه‌های برتر اروپایی را به صورت علمی و پژوهشی برای دانشجویان کوشا ایجاد خواهد نمود.

مقررات آزمون DUS ترکیه چیست؟

همانند هر آزمون دیگری آزمون DUS ترکیه هم برای شرکت کنندگان آن مقرراتی تعیین نموده است که افراد را ملزم به رعایت کرده است. شرکت کنندگان بایستی حتما دوره دندانپزشکی را گذرانده باشند و مدرک کارشناسی خود را از یک دانشگاه معتبر دریافت نموده باشند.

آزمون ورودی DUS ترکیه همواره با هر رده سنی پذیرای افراد برای تحصیل و کار در رشته دندانپزشکی در ترکیه است. لازم به ذکر است که از همراه داشتن ساعت مچی، هایلایتر و وسایلی از این قبل در جلسه آزمون خودداری نمایید. جهت پاسخگویی به سوالات از استفاده از مدادهای رنگی خودداری نموده. در روز آزمون پاسپورت خود برای احراز هویت به همراه داشته باشید.

سعی کنید که ساعتی قبل از آزمون به محل برگزاری آزمون بروید. برای خروج هم با مسئول آزمون هماهنگ شوید. اگر تاخیری در حضور به موقع در آزمون داشته باشید اجازه شرکت در آزمون را نداشته و همچنین وجهی به شما عودت نخواهد داده شد.

کاربرد‌های آزمون DUS ترکیه چیست؟

شاید این سوال در ذهن شما نقش ببندد که آزمون DUSترکیه چه کاربردی دارد و چرا کسب نمره قبولی بالا مهم است و چگونه به شما کمک خواهد کرد؟ و ما به تمامی سوالاتی دیگری که ذهن شما را به خود مشغول نموده پاسخ خواهیم داد.

در ادامه همراه ما باشید تا تک تک کاربرد‌های این آزمون را توضیح دهیم:

برای کسب یک موقعیت شغلی خوب و مناسب و تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه‌های برتر ترکیه چه خصوصی و چه دولتی،‌ شما به نمره بالای آزمون DUS  نیاز خواهید داشت.

برای اینکه دندانپزشکی حرفه‌ای و متخصص شناخته شوید و برای خود در کشور ترکیه اعتبار کسب کنید، سعی کنید که در این آزمون نمره عالی قبولی را بدست آورید.

بیشتر دانشچویان در کنار تحصیل برای جبران هزینه‌های زندگی در کشور ترکیه کار می‌کنند. اگر در نمره آزمون DUS  ترکیه نمره خوبی بگیرد نشان دهنده این است که به اندازه کافی به زبان ترکی مسلط هستید و در نهایت راحت‌تر شغل پیدا خواهید کرد.

در واقع زمانیکه نمره عالی در این آزمون کسب می‌کنید، مدرک این آزمون اثبات کننده سطح توانایی شما و میزان متخصص بودن شما برای ورود به شرکت‌های بزرگ است.

در چه برای مهاجرت کاری و چه مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه، به طوری برای زندگی کردن در ترکیه بایستی مهارت کافی در زبان ترکی استانبولی داشته باشید. که با قبولی در آزمون  DUSترکیه این توانایی را اثبات خواهید نمود.

از طرفی زمانیکه به سفارت جهت اخذ ویزا مراجعه می‌نمایید بای مدرکی دال بر تسلط به زبان ترکی ارائه دهید. که ارائه مدرک آزمون  DUSکفایت خواهد کرد.

همچنین با قبولی در آزمون  DUSترکیه و نیز کسب یک نمره عالی، هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی را برای خود کاهش داده‌اید. زیرا میتوانید موفق به دریافت بورسیه تحصیلی شوید.

برای قبولی در آزمون  DUSترکیه در چه دوره‌ها و کلاس‌هایی شرکت کنیم؟

قطعا حالا که تصمیم به ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی در مقطع ارشد و دکتری را گرفته‌اید و می‌خواهید در آزمون ورودی DUS ترکیه شرکت کنید، از خودتان می‌پرسید که در چه دوره‌ها و کلاس‌هایی شرکت و از چه منابعی برای مطالعه استفاده کنم.

یکی از بهترین موسساتی که در زمینه برگزاری دوره‌های آزمون DUS فعالیت دارد، موسسه GLOBAL ACADEMIA می باشد. این موسسه معروف و شناخته شده خدمات خوبی در زمینه آزمون DUS و نیز یادگیری زبان ترکی استانبولی ارائه می‌دهد. به یاد داشته باشید که تمام سوالات این آزمون به زبان ترکی استانبولی است.

این موسسه از اساتید حرفه‌ای برای برگزاری دوره‌ها و کلاس‌های آزمون DUS ترکیه بهره جسته است و همچنین امکان شرکت بصورت آنلاین و حضوری را برای مخاطبان خود فراهم نموده است.

علاوه بر این شایان ذکر است که دانشگاه حاجت‌تپه با نظارت مستقیم خود دوره‌هایی را برای شرکت کنندگان در آزمون DUS ارائه می دهد که این کورس‌ها بسیار مشهور هستند. کلاس‌ها به صورتی طراحی شده‌اند که تمام موارد آزمونی مرور و تست‌ها آنالیز می‌شوند.

پروسه آزمون DUS ترکیه چیست؟

ابتدا باید در سایت OSYM یک فرم مربوط به شرکت در آزمون DUS را پر کنید. این فرم مریوط به پروسه تکمیل ثبت نام آزمون DUS شامل آپلود یا بارگذاری پاسپورت و انتخاب شهر محل آزمون‌تان می‌شود.

در نظر داشته باشید که توزیع و یا فروشی از دفترچه‌ راهنما آزمون DUS ترکیه صورت نمی‌پذیرد. همچنین بایستی یادآوری کنم که به مراکز OSYMبرای احراز هویت مراجعه نمایید. اگر اطلاعات و عکس‌تان قبلا در OSYM AIS تایید شده باشد می‌توانید ثبت نام اینترنتی کنید در غیر این صورت به یکی از مراکز  OSYM مراجعه کنید.

 

آزمون DUS ترکیه

 

پس از تکمیل و ارسال فرم درخواست شرکت در آزمون DUS، ایمیلی شامل شماره درخواست دریافت می‌کنید که منجر به فعال شده حساب کاربری شما در دانشگاه مورد نظرتان میگردد. پس از آنکه اقدام به تایید نام کاربری و رمز خود نمودید و نیز اطلاعات خواسته شده در فرم را کامل کردید و نیز ایمیل تایید صحت اطلاعات وارد شده برای شما ارسال شد، حالا می‌توانید پروسه ثبت نام را ادامه دهید.

اگر تصمیم به ثبت نام حضوری هم گرفتید باید در روز‌ها و ساعت اداری به این مراکز مراجعه کنید. و در آخر یک الی دو هفته پیش از آزمون کارت ورود به جلسه آزمون برای شما صادر می‌گردد. پس از اینکه در روز آزمون به 120 سوال عمومی و تخصصی در زمینه دندانپزشکی در 150 دقیقه پاسخ دادید، یک ماه پس از آزمون هم نتایج منتشر خواهد شد.

نهایتا اگر موفق به کسی نمره قبولی در آزمون DUS ترکیه شده باشید، حداکثر  تا10 روز میتوانید به دانشگاه‌ مورد نظر خود مراجعه و پروسه ثبت نام خود را تکمیل نمایید. بایستی خاطر نشان کنم که فرآیند تکمیل ثبت نام در دانشگاه منتخب شما معمولا 45 روز به طول می‌انجامد.

آیا آزمون DUS ترکیه نوع‌های گوناگونی دارد؟

آزمون DUS تنها به یک صورت برگزار می‌گردد و شامل انواع گوناگون آزمون نمی‌شود. این آزمون با هدف بررسی و ارزیابی دانش عمومی و تخصصی شرکت کنندگان در رشته دندانپزشکی طراحی و برگزار می‌گردد.

لازم به ذکر است که داوطلبان این آزمون بایستی پیشتر با شرکت در آزمون‌ها‌ی ALES یا KPSS و کسب نمره قابل قبول تسلط و مهارت خود را در ربان انگلیسی اثبات نموده باشند.

نکته‌ای دیگر که باید بدانید این است که بر اساس دانشگاه انتخابی و انتخاب گرایش مورد نظر، تعداد سوالات و به تبع مدت زمان آزمون متغیر خواهد بود. که حتما باید پیگیر این مطلب بواسطه دانشگاهی که در آزمون DUS ترکیه اقدام به ثبت نام نموده‌اید، شوید.

و دوباره تاکید می‌کنیم آزمون DUS ترکیه به منظور ارزیابی و برای ورود به دانشگاه‌های ترکیه و تحصیل در رشته دندانپزشکی و حتی برای مشغول شدن به کار در شرکت‌های بزرگ ترکیه طراحی و اجرا گردیده است و در خارج از خاک ترکیه اعتباری ندارد.

پس اگر قصد مهاجرت تحصیلی و یا مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه را دارید و می‌خواهید در زمینه دندانپزشکی تحصیل یا فعالیت نمایید، شما ملزم به ثبت نام و شرکت در این آزمون خواهید بود. همانطور که پیشتر در این مقاله به آن اشاره شد، اعتبار آزمون DUS ترکیه و نیز اعتیار زبان ترکی استانبولی که بواسطه آن کسب می‌کنید بین 2 الی 3 سال است.

اشتراک گذاری
چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
2 از 5 از 1 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *