موسسه مهاجرت به ترکیه آرال‌ گام

آزمون TUS ترکیه

تحصیل آزمون TUS ترکیه

آزمون TUS ترکیه برای دانشجویانی که می‌خواهند در رشته‌هایی مثل پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی و شیمی تحصیل نمایند و مدرک تخصصی دریافت کنند، این دانشجویان برای تحصیل در ترکیه باید در آزمون TUS شرکت کنند.

آزمون TUS ترکیه آزمونی است که دانشجو را واجد شرایط تکمیل تحصیلات تکمیلی خود در رشته پزشکی (دانشکده پزشکی در دانشگاه‌های ترکیه) پس از لیسانس می کند، پزشکی که از دانشکده پزشکی فارغ التحصیل شده است می تواند وارد آزمون تحصیلات تکمیلی پزشکی (TUS) شود.

و در صورت قبولی در این آزمون می تواند در رشته پزشکی مورد نظر تخصص داشته باشد و پس از اتمام دوره تخصص پزشک متخصص باشد.

آزمون TUS ترکیه چه ساختاری دارد؟

اطلاعات مهم آزمون TUS ترکیه

  • نتیجه این آزمون همان چیزی است که مشخص می کند دانشجو می تواند کدام رشته را انتخاب کند.
  • ثبت نام در آزمون توسط وزارت آموزش عالی در آنکارا انجام می شود و به زبان ترکی YOK نامیده می شود، درخواست توسط خود دانشجو ارسال می شود.
  • متقاضی نباید بیش از 35 سال سن داشته باشد.

آزمون TUS یکی از سخت ترین امتحانات دانشگاه است. این آزمون در نوبت صبح (9:30) و ظهر (13:30) در رشته های علوم پایه و بالینی برگزار می شود.

آزمون TUS ترکیه

 

همانطور که می دانید، هر فردی که مدرک پزشکی داشته باشد، پزشک عمومی دریافت می کند. در صورتی که پزشک بخواهد در زمینه خاصی آموزش های ویژه ای ببیند، می تواند پس از قبولی در آزمون TUS دوره های 3 تا 6 ساله را در دانشکده های پزشکی، بیمارستان های آموزشی و تحقیقاتی وابسته به وزارت بهداشت یا موسسات پزشکی قانونی بگذراند.

چند سوال در آزمون TUS ترکیه برای پاسخگویی طراحی شده است؟

در مجموع 240 سوال در دو جلسه جداگانه صبح و ظهر مطرح می شود. شرکت کننده باید به 120 سوال علوم پایه و 120 سوال علوم بالینی در 300 دقیقه پاسخ دهد.

سوالات آزمون علوم پایه معمولا از دروس آناتومی، بیوشیمی، بافت شناسی، فیزیولوژی، میکروبیولوژی، فارماکولوژی و پاتولوژی که در 3 سال اول تحصیل در دانشکده پزشکی تدریس می شود، انتخاب می شود. به طور میانگین در رشته های بیوشیمی، میکروبیولوژی، فارماکولوژی و پاتولوژی 22 سوال، آناتومی 14 سوال، فیزیولوژی 10 سوال و بافت شناسی و جنین شناسی 8 سوال مطرح می شود.

در بخش بالینی، شرکت کننده با سوالاتی از 3 سال آخر تحصیل خود مواجه می شود. سوالات داخلی (30 سوال)، اطفال (30 سوال)، جراحی عمومی (30 سوال)، زنان و زایمان (12 سوال) و اینترنی (23 سوال) مطرح می شود.

زمان و هزینه آزمون TUS ترکیه چقدر است؟

این آزمون از فروردین و شهریور سال 1987 دو بار در سال برگزار می شود و متقاضی باید دو ماه قبل از تاریخ آزمون اقدام کند.

تا سال 2012 این آزمون فقط در آنکارا برگزار می شد. اما از آن زمان تاکنون سالانه 14 تا 16 هزار متقاضی در سه شهر استانبول، ازمیر و آنکارا در این آزمون شرکت می کنند.

آزمون TUS ترکیه

 

هزینه این تست 350 لیر می باشد. البته این تعداد ممکن است بسته به خدمات مختلف موسسات برگزار کننده متفاوت باشد.

اعتبار این آزمون به مدت زمان تخصص شما بستگی دارد. در واقع نتیجه این آزمون تا پایان دوره تخصصی شما معتبر است. به عنوان مثال مدت زمان کاردیولوژی 4 سال و جراحی مغز و اعصاب 5 سال است. بنابراین اعتبار این آزمون به ترتیب 4 و 5 سال می باشد.

چه کسانی می تواند در آزمون TUS ترکیه شرکت کنند؟

هرکسی که از دانشگاه پزشکی فارغ التحصیل شده باشد حق دارد در آزمون TUS شرکت کند. البته دانشجویان دوره کارورزی نیز مجاز به شرکت در آزمون هستند. بدیهی است این دانشجویان پس از گذراندن دوره دانشگاهی حق ورود به دوره تخصصی را دارند.

فارغ التحصیلان رشته های داروسازی، شیمی و دامپزشکی نیز می توانند در این آزمون شرکت کنند. لازم به ذکر است این دانش آموزان تنها مجاز به شرکت در قسمت علوم پایه آزمون می باشند. فقط فارغ التحصیلان پزشکی می توانند در آزمون علوم بالینی شرکت کنند.

حداقل نمره آزمون TUS ترکیه چند در نظر گرفته شده است؟

برای شرکت در این آزمون، یک دکتر فارغ التحصیل باید حداقل نمره لازم را در یکی از آزمون های پذیرفته شده توسط سازمان سنجش ترکیه مانند YDS کسب کند. برای این منظور، ابتدا هر متقاضی باید حداقل نمره 50 را در یکی از آزمون های زبان کسب کند.

متقاضی همچنین می تواند نمره ای معادل مدرک زبان بین المللی که توسط سازمان سنجش ترکیه پذیرفته شده است ارائه دهد.

داوطلبانی که در آزمون TUS شرکت می کنند با توجه به نمره خود رتبه بندی خواهند شد. هر داوطلب باید مفاهیم، اصول و روش های اولیه را بداند و بتواند از دانش خود استفاده کند.

حداقل نمره قبولی در آزمون TUS به انتخاب شما بستگی دارد. حداقل نمره شما بسته به دوره تخصصی و حتی دانشگاه مقصد متفاوت است. به عنوان مثال حداقل نمره برای شرکت در دوره قلب و عروق 70، برای جراحی مغز و اعصاب 56، برای جراحی پلاستیک 59، برای پوست 57 و برای اورولوژی 56 است.

مزایای آزمون TUS ترکیه چیست؟

در این قسمت به بررسی و تشریح مزایای و کاربرد‌های آزمون TUS ترکیه خواهیم پرداخت. و به تمامی سوالات شما در زمینه چرایی ضرورت شرکت در آزمون  TUSپاسخ خواهیم داد.

برای کسب یک موقعیت شغلی خوب و مناسب و تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه‌های برتر ترکیه چه خصوصی و چه دولتی،‌ شما به نمره بالای آزمون TUS  نیاز خواهید داشت.

برای اینکه دندانپزشکی حرفه‌ای و متخصص شناخته شوید و برای خود در کشور ترکیه اعتبار کسب کنید، سعی کنید که در این آزمون نمره عالی قبولی را بدست آورید.

بیشتر دانشچویان در کنار تحصیل برای جبران هزینه‌های زندگی در کشور ترکیه کار می‌کنند. اگر در نمره آزمون TUS ترکیه نمره خوبی بگیرد نشان دهنده این است که به اندازه کافی به زبان ترکی مسلط هستید و در نهایت راحت‌تر شغل پیدا خواهید کرد.

در واقع زمانیکه نمره عالی در این آزمون کسب می‌کنید، مدرک این آزمون اثبات کننده سطح توانایی شما و میزان متخصص بودن شما برای ورود به شرکت‌های بزرگ است.

در چه برای مهاجرت کاری و چه مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه، به طوری برای زندگی کردن در ترکیه بایستی مهارت کافی در زبان ترکی استانبولی داشته باشید. که با قبولی در آزمون  DUSترکیه این توانایی را اثبات خواهید نمود.

از طرفی زمانیکه به سفارت جهت اخذ ویزا مراجعه می‌نمایید بای مدرکی دال بر تسلط به زبان ترکی ارائه دهید. که ارائه مدرک آزمون  TUS کفایت خواهد کرد.

همچنین با قبولی در آزمون  TUSترکیه و نیز کسب یک نمره عالی، هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی را برای خود کاهش داده‌اید. زیرا میتوانید موفق به دریافت بورسیه تحصیلی شوید.

آزمون TUS ترکیه در کجا و در کدام موسسات برگزار می‌شود؟

آزمون TUS  ترکیه فقط مختص دانشگاه‌های ترکیه است و اعتبار جهانی ندارد. این آزمون در راستای تعیین سطح علمی دانشجویانی طراحی شده است که قصد تحصیل در رشته‌های پزشکی و زیر مجموعه‌های پزشکی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در کشور ترکیه را دارند.

شهرهای آنکارا، ازمیر و استانبول آزمون  TUSرا در ترکیه برگزار می‌کنند. پس زمانیکه تصمیم گرفتید در ترکیه به تحصیل و کار در زمینه پزشکی، شیمی، دامپزشکی و دندانپزشکی بپردازید، برای شرکت در این آزمون بایستی به یکی از این سه شهر سفر کنید.

آزمون TUS ترکیه

دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل و همچنین کار و فعالیت در زمینه پزشکی، شیمی، دامپزشکی و دندانپزشکی را در کشور ترکیه دارند، برای اثبات مهارت زبان ترکی استانبولی و همچنین میزان درجه علمی خود بایستی در آزمون ورودی  TUSشرکت کنند.

دانشگاه‌ها و موسسات ترکیه خود اقدام به طراحی، اجرا و برگزاری آزمون  TUSمی‌نمایند. لذا این آزمون فقط برای ورود به دانشگاه‌ها و موسسات ترکیه معتبر بوده و در سایر دانشگاه‌ها در خارج از خاک ترکیه اعتباری ندارد.

مقررات آزمون TUS ترکیه چیست؟

مثل تمام آزمون‌هایی که در سراسر جهان برگزار می‌گردد و مقررات خاص خود را دارند، در ادامه به توضیح الزامات شرکت در آزمون  TUSکه داوطلبان باید در روز آزمون رعایت کنند، خواهیم پرداخت:

تمامی افراد با هر رد سنی اگر شرایط ذکر شده در زیر را داشته باشند می‌توانند در این آزمون شرکت کنند.

از بردن اکسسوری‌هایی مانند مداد رنگی، هایلات و وسایل اینچنینی خودداری کنید. پاسپورت خود را که هنوز مهلت اعتبار آن تمام نشده است را به همراه داشته باشید. اصل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و اسکن شده آن را در روز آزمون به همراه داشته باشید.

همچنین یادآور می‌شوم که با در دست داشتن کپی پاسپورت اجاز شرکت در آزمون را نخواهید داشت. اگر به هر دلیلی نتوانید به موقع در محل برگزاری آزمون حاضر شوید و تاخیر کنید، اجاز شرکت در آزمون را نداشته و وجهی هم به شما عودت نخواهد داده شد.

به یاد داشته باشید در محل آزمون دوربین‌های مدار بسته وجود دارد و در تمام طول مدت آزمون مراقب شما خواهند بود. پس از به همراه داشتن تقلب و دیکشنری یا وسایل الکترونیکی خودداری کنید. همچنین نمی‌توانید در حین آزمون سیگار بکشید.

اگر می‌خواهید از محل آزمون خارج شوید حتما با مسئول مربوطه هماهنگ کنید در غیر این صورت تخلف محسوب می‌شود. پس از آنکه نتایح را دریافت و مشاهده نمودید، احتیاط کنید که اطلاعات شخصی خود را در اختیار کسی قرار ندهید و خود شخص موظف به حراست اطلاعات شخصی است.

یکی از الزامات شرکت در آزمون  TUSترکیه، گذراندن یک دوره شش ساله پزشک عمومی توسط داوطلبان است.

اگر تبعه ترکیه باشید ولی دوره دبیرستان را در ترکیه نگذرانده باشید، می توانید اقدام به شرکت در آزمون TUS نمایید.

برای قبولی در آزمون  TUSترکیه در چه دوره‌ها و کلاس‌هایی شرکت کنیم؟

قطعا حالا که تصمیم به ادامه تحصیل در رشته‌های پزشکی، شیمی، دامپزشکی و دندانپزشکی در مقطع ارشد و دکتری را گرفته‌اید و می‌خواهید در آزمون ورودی TUS ترکیه شرکت کنید، از خودتان می‌پرسید که در چه دوره‌ها و کلاس‌هایی شرکت و از چه منابعی برای مطالعه استفاده کنم.

یکی از بهترین موسساتی که در زمینه برگزاری دوره‌های آزمون TUS فعالیت دارد، موسسهElite ACADEMIA می باشد. این موسسه معروف و شناخته شده خدمات خوبی در زمینه آزمون TUS و نیز یادگیری زبان ترکی استانبولی ارائه می‌دهد. به یاد داشته باشید که تمام سوالات این آزمون به زبان ترکی استانبولی است.

این موسسه از اساتید حرفه‌ای برای برگزاری دوره‌ها و کلاس‌های آزمون TUS ترکیه بهره جسته است و همچنین امکان شرکت بصورت آنلاین و حضوری را برای مخاطبان خود فراهم نموده است.

علاوه بر این شایان ذکر است که دانشگاه حاجت‌تپه با نظارت مستقیم خود دوره‌هایی را برای شرکت کنندگان در آزمون TUS ارائه می دهد که این کورس‌ها بسیار مشهور هستند. کلاس‌ها به صورتی طراحی شده‌اند که تمام موارد آزمونی مرور و تست‌ها آنالیز می‌شوند.

نمره قبولی آزمون TUS ترکیه چند است؟

کشور ترکیه دو بار در سال در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی و نیز موسسات معتبر در ماه سپتامبر و ماه می اقدام به برگزاری آزمون TUS می نماید. برای آن دسته دانشجویان بین المللی که می‌خواهند در رشته‌های پزشکی، شیمی، دامپزشکی و دندانپزشکی تحصیل کنند، این آزمون ورودی توسط دانشگاه‌ها و موسسات ترکیه برگزار می‌شود. نمره آزمون TUS ترکیه از 100 نمره است. اما معیار و حداقل نمره قبولی آزمون TUS بر اساس گرایش‌های رشته‌های ذکر شده و نیز دانشگاه منتخب و مورد نظر دانشجو متغیر است. در ادامه حداقل نمره‌های قبولی این آزمون برای برخی رشته‌ها لیست شده‌ است:

حداقل نمره قبولی آزمون TUS ترکیه رشته
۴٧ رشته بیهوشی
51 جراحی عمومی
65 جراحی قلب و عروق
48 نورولوژی
47 ژنتیک پزشکی

اما آن چیز که قابل ذکر است دانشجویان برای اینکه شانس ورود به دانشگاه ها و موسسات ترکیه را داشته باشند، نباید کمتر از نمره 40 را در آزمون TUS کسب کنند.

نکته دیگری که حتما باید از آن مطلع باشید آزمون TUS ترکیه در دو روز متوالی برگزار می‌شود. در روز اول بخش زبان ترکی امتحان گرفته خواهد شد و اگر موفق به کسب حداقل نمره قبولی یعنی نمره 60 شوید، اجازه خواهید بافت در بخش علمی آزمون هم شرکت کنید.

نتایج آزمون TUS ترکیه کی اعلام می‌شود؟

در بخش قبلی اشاره کردیم که آزمون TUS ترکیه در روز برگزار می‌شود و متشکل از دو بخش است. روز اول بخش زبان ترکی استانبولی برگزار شده و در صورتی که موفق شوید در این بخش نمره قبولی کسب کنید می‌توانید در روز دوم در بخش علمی آزمون شرکت کنید.

و برای آزمون بخش علمی شما باید در روز حداقل نمره 60 را در بخش زبان ترکی استانبولی کسب کرده باشید. نتایج آزمون هم در سایت OSYM منتشر خواهد شد.

آزمون  TUSترکیه شامل چند سوال است؟

آزمون  TUS ترکیه شامل دو بخش مهارت زبان انگلیسی و سوالات تخصصی مرتبط با گرایش انتخابی فرد (پزشکی، دامپزشکی، دندانپزشکی و شیمی) است. تعداد سوالات آزمون  TUS ترکیه متغیر بوده به نحوی که در برخی سال‌ها آزمون  TUSبا 240 سوال با مدت پاسخگویی 300 دقیقه برگزار میشد. اما در سال‌های اخیر این آزمون با 200 سوال با مدت پاسخگویی 210 دقیقه برگزار و اجرا می‌گردد. درباره این آزمون می‌توانید در سایت OSYM بیشتر مطالعه کنید و اطلاعات دقیقی کسب کنید.

آیا آزمون TUS ترکیه نوع‌های گوناگونی دارد؟

آزمون TUS تنها به یک صورت برگزار می‌گردد و شامل انواع گوناگون آزمون نمی‌شود. این آزمون با هدف بررسی و ارزیابی دانش عمومی و تخصصی شرکت کنندگان در رشته پزشکی و نیز مهارت و تسلط آن‌ها بر زبان ترکی استانبولی طراحی و برگزار می‌گردد.

نکته‌ای دیگر که باید بدانید این است که بر اساس دانشگاه انتخابی و انتخاب گرایش مورد نظر، تعداد سوالات و به تبع مدت زمان آزمون متغیر خواهد بود. که حتما باید پیگیر این مطلب بواسطه دانشگاهی که در آزمون TUS ترکیه اقدام به ثبت نام نموده‌اید، شوید.

و دوباره تاکید می‌کنیم آزمون TUS ترکیه به منظور ارزیابی و برای ورود به دانشگاه‌های ترکیه و تحصیل در رشته دندانپزشکی و حتی برای مشغول شدن به کار در شرکت‌های بزرگ ترکیه طراحی و اجرا گردیده است و در خارج از خاک ترکیه اعتباری ندارد.

پس اگر قصد مهاجرت تحصیلی و یا مهاجرت به ترکیه را دارید و می‌خواهید در زمینه پزشکی، شیمی، دامپزشکی و دندانپزشکی تحصیل یا فعالیت نمایید، شما ملزم به ثبت نام و شرکت در این آزمون خواهید بود.

همانطور که پیشتر در این مقاله به آن اشاره شد، اعتبار آزمون TUS ترکیه و نیز اعتیار زبان ترکی استانبولی که بواسطه آن کسب می‌کنید بین 2 الی 3 سال است.

آزمون TUS ترکیه چه مدت اعتبار دارد؟

این آزمون همانند آزمون‌های آیلتس یا تافل یا آزمون‌های اینچنینی از اعتبار جهانی برخوردار نیست و فقط در کشور ترکیه و برای ورود به دانشگاه‌های ترکیه برای تحصیل در رشته‌های زمینه پزشکی، شیمی، دامپزشکی و دندانپزشکی در مقاطع ارشد و دکتری اعتبار دارد.

بخش آزمون زبان ترکی به مدت دو سال اعتبار دارد اما اعتبار بخش علمی آزمون TUS به تفکیک گرایش تفاوت‌هایی دارد. هر دانشگاه ترکیه در بخش علمی نمره قبولی خاص خود را دارد که در دیگر دانشگاه‌های ترکیه به رسمیت شناخته نمی‌شود.

بخش بندی‌ آزمون TUS ترکیه چگونه است؟

زبان ترکی استانبولی در دو گروه  تقسیم بندی می‌شود:

بخش سوالات زبان ترکی آزمون TUS ترکیه :

  • در بخش اول سوالات زبان ترکی، تکست‌هایی به زبان آلمانی، انگلیسی و فرانسه طراحی شده که منطبق با هر تکست سوالاتی به زبان ترکی طرح گردیده است.
  • در بخش دوم سوالات زبان ترکی، تکست‌هایی به زبان ایتالیایی، اسپانیولی و روسیه‌ای طراحی شده است. که این تکست ها شامل 200 لغت است و از متقاضی خواسته شده تا آن را به زبان ترکی استانبولی ترجمه کند.

سوالات علمی و تخصصی آزمون TUS ترکیه:

بخش علمی و تخصصی این آزمون در سه گروه  تقسیم بندی می‌شود:

  • سوالات بخش اول : علوم پایه پزشکی یا1
  • سوالات بخش دوم : علوم پایه پزشکی یا 2
  • سوالات بخش کلینیکی یا KTBT

دانشجویانی که در این آزمون شرکت نمودهآند با توجه به رشته فارغ التحصیلی (پزشکی یا غیر پزشکی) فقط به بخشی از سوالات پاسخ خواهند داد.

سوالات بخش اول و سوالات بخش کلینیکی یا  KTBT مختص فارغ التحصیلان دانشکده پزشکی است. به سوالات بخش اول،‌سوالات نوع 1 یا TTBT.1 نیز اطلاق می‌گردد. 100 یا 120 سوال با مدت زمان پاسخگویی 105 یا 150 دقیقه برای فارغ التحصیلان دانشکده پزشکی طراحی شده است. سوالات بخش اول و سوالات بخش دوم برای دانشجویان فارغ التحصیل شده از دانشکده غیر پزشکی در نظر گرفته شده است. به سوالات بخش دوم، ‌سوالات نوع 2 یا TTBT.2 نیز گفته می‌شود.

مباحث سوالات علمی و تخصصی آزمون  TUSترکیه

سوالات بخش اول (TTBT.1) :

تعداد سوالات (درصد) نوع سوالات علمی و تخصصی آزمون  TUSترکیه
٪20 بیوشیمی
٪20 میکروبیولوژی
٪20 پاتولوژی
٪20 فارماکولوژی
٪10 آناتومی
٪4 جنین شناسی و بافت شناسی
٪6 فیزیولوژی

سوالات بخش دوم (TTBT.2) :

تعداد سوالات (درصد) نوع سوالات علمی و تخصصی آزمون  TUSترکیه
٪45 بیوشیمی
٪45 میکروبیولوژی
٪5 فیزیولوژی
٪5 جنین شناسی و بافت شناسی

سوالات بخش کلینیکی یا  KTBT:

تعداد سوالات (درصد) نوع سوالات علمی و تخصصی آزمون  TUSترکیه
٪30 داخلی
٪30 کودکان
٪25 کودکان
٪15 زنان و مامایی

آزمون TUS ترکیه چه ساختاری دارد؟

که آزمون TUS ترکیه در روز برگزار می‌شود و متشکل از دو بخش است. روز اول بخش زبان ترکی استانبولی برگزار شده و در صورتی که موفق شوید در این بخش نمره قبولی کسب کنید می‌توانید در روز دوم در بخش علمی آزمون شرکت کنید.

و برای آزمون بخش علمی شما باید در روز حداقل نمره 60 را در بخش زبان ترکی استانبولی کسب کرده باشید. نتایج آزمون هم در سایت OSYM منتشر خواهد شد. نتایج در صبح روز دوم قابل مشاهده است و درصوت قبولی می‌توانید در همان روز در بخش سوالات علمی و تخصصی نیز شرکت کنید.

اعتبار این آزمون به مدت زمان تخصص شما بستگی دارد. در واقع نتیجه این آزمون تا پایان دوره تخصصی شما معتبر است. اما خبر خوب این است که اگر در آزمون روز اول یعنی در پاسخگویی به سوالات زبان ترکی نمره قبولی را کسب کنید ولی در روز دوم نتوانید به نمره قابل قبولی در بخش سوالات علمی و تخصصی دست یابید، تا دو سال می‌توانید در آزمون علمی و تخصصی آزمون TUS ترکیه شرکت کنید.

اشتراک گذاری
چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 1 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *