موسسه مهاجرت به ترکیه آرال‌ گام

کارت تورکواز

بانکداری ترکیه کارت تورکواز

با افزایش تعداد درخواست های ارائه شده به وزارت کار ترکیه برای دریافت مجوز کار توسط کارگران خارجی، دولت ترکیه قانون کارت تورکواز یا کارت فیروزه‌ای (Turquoise Card) را به عنوان راه حل جایگزین برای تمدید مجوز اقامت سالانه صادر کرده است. دارندگان این کارت و نیز خانوده‌های آن‌ها از مزایای بسیاری بهره‌ خواهند برد و در نهایت می‌توانند موفق به تابعیت و اخذ شهروندی ترکیه شوند.

در حقیقت این طرح از سوی دولت ترکیه با هدف جذب سرمایه‌گذران و نخبگان خارجی با در نظر گرفتن سوابق آن‌ها صورت گرفته است. کارت تورکواز Turkuaz Kart مطابق با سیاست بین‌المللی نیروی کار به خارجیانی اعطا می‌شود که درخواست آن‌ها مطابق با اصول و رویه‌های تعیین‌شده توسط وزارتخانه و نظرات هیئت مشاوره سیاست بین‌المللی نیروی کار باشد.

کارت تورکواز چیست؟

کارت تورکواز یک سیستم اجازه اقامت جدید در ترکیه است که اخیرا توسط مقامات ترکیه اجرا شده است و از طریق آن کارت تورکواز یا کارت فیروزه‌ای به برخی از افراد واجد شرایط مانند دانشمندان، ورزشکاران، هنرمندان، سرمایه گذاران و کسانی که مایل به داشتن ملک در ترکیه هستند اعطا می شود. کارت تورکواز در ترکیه مجوز کار یا اقامت بدون مدت زمان مشخص تلقی می شود و صاحبان  این نوع کارت در اولویت اخذ تابعیت ترکیه هستند. این کارت همسر و فرزندان زیر 18 سال را پوشش می‌دهد.

صدور کارت تورکواز برای سرمایه گذاران خارجی در ترکیه

کارت تورکواز ترکیه را می توان به عنوان کارت سبز در ایالات متحده آمریکا یا به عنوان کارت آبی در اتحادیه اروپا در نظر گرفت. اجازه کار با این کارت از 14 مارس 2017 برای جذب سرمایه گذاران در راستای کار و سرمایه گذاری در ترکیه آغاز شده است.

کارت تورکواز

این کارت به سرمایه گذاران دو حق دائمی شامل حق کار و حق اقامت دائم در ترکیه می دهد. همچنین به خانواده سرمایه گذار از همسر یا شوهر و فرزندان زیر 18 سال اجازه اقامت دائم در ترکیه را می دهد.

امتیازات داشتن کارت تورکواز ترکیه چیست؟

دارنده کارت تورکواز یا کارت فیروزه‌ای از امتیازات و حقوقی برخوردار است که خود شهروندان ترکیه به طور کامل از آن برخوردار هستند. زیرا علاوه بر مراقبت‌های پزشکی در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی ترکیه، از حقوق تحصیل در مدارس و دانشگاه های ترکیه برخوردار هستند. برخی از مزایای کارت فیروزه‌ای این است که دارنده آن را قادر می سازد تا بین استان های ترکیه رفت و آمد کند و یا حتی به خارج از کشور سفر کند.

آنها همچنین کلیه حقوق مربوط به مالکیت املاک و مستغلات را دارند و در اخذ تابعیت ترکیه اولویت دارند. علاوه بر آن پس از اخذ تابعیت ترکیه از خدمت سربازی اجباری معاف می‌شوند.

چه کسانی می توانند کارت تورکواز ترکیه را دریافت کنند؟

کارت تورکواز یا کارت فیروزه‌ای را نمی توان به همه خارجی های ترکیه اعطا کرد، افراد خاصی هستند که می‌توانند آن را دریافت کنند:

 • اتباع خارجی با مدارک علمی بالا که به توسعه علم و فناوری کمک می کنند.
 • سرمایه گذاران خارجی که نیروی انسانی را در اختیار این کشور قرار می دهند و پروژه‌های سرمایه گذاری را انجام می دهند که از اقتصاد ترکیه حمایت می کند.
 • خارجی‌هایی که در زمینه واردات و صادرات کار می کنند.
 • خارجیانی که در تحقیقات علمی کار می کنند و در توسعه سیستم‌های فناورانه کشور مشارکت دارند.
 • ورزشکاران خارجی که در سطح بین المللی در زمینه فعالیت های هنری و ورزشی به موفقیت‌هایی عالی دست یافته‌اند.
 • متفکران و روشنفکران خارجی که در گسترش فرهنگ ترک در سراسر جهان مشارکت دارند.
 • سیاستمداران خارجی که به مسائل مربوط به منافع ملی ترکیه علاقه مند هستند.

چگونه کارت تورکواز ترکیه را دریافت کنیم؟

در خصوص نحوه اخذ فیروز کارت یا کارت تورکواز، اتباع خارجی که به صورت قانونی در ترکیه اقامت دارند، می توانند با استفاده از شماره هویت خارجی خود به مراجع ذینفع مراجعه کنند تا درخواست‌ها را ارزیابی کرده و به صورت الکترونیکی پرونده‌ها را مطالعه کنند و سپس با قبول یا رد آنها پاسخ دهند.

کارت تورکواز

در مورد اتباع خارجی مقیم خارج از ترکیه باید از طریق سفارت‌های رسمی ترکیه در کشور محل اقامت خود اقدام کنند و به نوبه خود درخواست‌ها به صورت الکترونیکی به وزارت کار ترکیه ارسال می شود تا به صورت الکترونیکی ارزیابی شوند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت کارت تورکواز ترکیه چیست؟

مدارک زیادی به عنوان شرایط کارت فیروزه‌ای یا کارت تورکواز مورد نیاز نیست، اما برخی از مدارک ضروری عمومی همانند موارد زیر مورد نیاز هستند:

 • فرم درخواست
 • یک فتوکپی از اجازه اقامت
 • ترجمه تایید شده گواهی تحصیلی از دفتر اسناد رسمی
 • چند قطعه عکس
 • نمونه کارها، پروژه ها یا تحقیقاتی که قبلاً انجام شده است.
 • اسناد و مدارکی که میزان سرمایه گذاری سرمایه گذاران را ثابت می کند.

اداره و مراجعه مربوطه موارد زیر تعیین و ارزیابی می‌نمایند:

1) دیپلم، قرارداد کار، رزومه، انتصاب یا انتصاب نامه، مدارک پذیرفته شده بین المللی که تجربه حرفه ای و زبان های خارجی غیر از زبان مادری را برای خارجیانی که به عنوان نیروی کار واجد شرایط ارزیابی می شوند، مشخص می کند.

2) اسنادی که میزان سرمایه گذاری، سطح اشتغال، میزان صادرات، صلاحیت مالی و منطقه، بخش و رشته کاری را برای خارجیانی که به عنوان سرمایه گذار واجد شرایط ارزیابی می شوند، مشخص کند.

3) دیپلم، مدارکی که شغل و عنوان علمی، تحصیلات دانشگاهی یا مجوز، علامت تجاری یا گواهی ثبت اختراع را برای دانشمند یا محقق مشخص می کند.

4) گواهی موفقیت برای خارجیانی که در سطح ملی و بین المللی در فعالیت های فرهنگی، هنری یا ورزشی موفق شده اند.

5) گواهی فعالیت های انجام شده در سطح بین المللی به عنوان فیروزه داوطلبانه، آثار ادبی و هنری، گواهی های مربوط به فعالیت های ترویجی حاوی اطلاعاتی مانند مدت زمان، پایداری، تداوم و حوزه تأثیر برای خارجی هایی که در شناخت و ترویج فرهنگ ترکیه یا ترکیه مشارکت دارند.

نحوه ارزیابی درخواست صدور کارت تورکواز ترکیه

(1) در ارزیابی درخواست کارت فیروزه، سیستم امتیازدهی در محدوده معیارهای تعیین شده توسط اداره کل مطابق با سیاست بین المللی کار ایجاد می شود.

(2) برنامه هایی که در محدوده سیستم امتیازدهی امتیاز کافی را کسب می کنند مثبت ارزیابی می شوند.

(3) در ارزیابی درخواست‌های ارائه شده برای اتباع خارجی مندرج در بندهای بالا، گواهی انطباق اخذ شده از سازمان یا مؤسسه عمومی مربوط ( در صورت وجود) می تواند درج شود.

(4) در ارزیابی درخواست های ارائه شده برای دانشجویان آموزش رسمی که در سال آخر تحصیلات کارشناسی خود هستند یا دارای تحصیلات تکمیلی هستند که با مهارت‌ها، پتانسیل‌ها یا مطالعات و تحقیقات آکادمیک عالی در رشته خود موفقیت های برجسته ای دارند، نظر مؤسسه ای که در آن مشغول به تحصیل هستند و اعضای هیأت علمی شاغل در آنجا و نیز نظرات سازمان‌ها و مؤسسات مرتبط می تواند اخذ شود.

مقررات پذیرش کارت تورکواز ترکیه چیست؟

پس از ارائه مدارک مورد نیاز برای اخذ فیروز کارت یا همان کارت تورکواز، پرونده به صورت الکترونیکی مطالعه و ارزیابی می شود و ارزیابی الکترونیکی با استفاده از سامانه امتیازدهی انجام می شود. برنامه‌هایی که در سیستم امتیازدهی امتیاز کافی کسب کنند، مثبت ارزیابی می شوند. در حالی که درخواست کارت فیروزه‌ای برای افرادی که معیارهای ارزیابی مشخص شده توسط وزارتخانه را ندارند، رد می شود.

چگونه کارت تورکواز ترکیه باطل می‌شود؟

کنند که آیا کارت فیروزه را می توان باطل کرد یا خیر؟ پاسخ مثبت است، کارت فیروزه در موارد زیر قابل لغو یا باطل می‌شود:

الف) عدم رعایت معیارهای ارزیابی تعیین شده توسط وزارت،

ب) عدم رعایت سیاست بین المللی کار،

ج) حاوی اطلاعات و اسناد نادرست یا گمراه کننده،

د) عدم ارائه دلیل کافی در رابطه با اشتغال اتباع خارجی.

ه) برای مشاغل و مشاغلی که در قوانین دیگر برای اتباع ترکیه محدود شده است، ارائه شده است.

و) به اتباع خارجی که از طرف وزارت کشور به آنها اطلاع داده شده است ارائه می شود تا در زمره خارجیانی قرار گیرند که اجازه ورود به ترکیه را ندارند. در محدوده مواد مربوط به اتباع خارجی و قانون حمایت بین المللی به اتباع خارجی که برای نظم عمومی، امنیت عمومی یا نگرانی های بهداشت عمومی اجازه کار در ترکیه را ندارند، ارائه می شود.

ح) به اتباع خارجی که تابعیت کشورهایی هستند که جمهوری ترکیه آن‌ها را به رسمیت نمی شناسد یا روابط دیپلماتیک برقرار نمی کند (مگر با تایید وزارت امور خارجه) ارائه می شود.

ط) در مهلت قانونی ارسال یا تکمیل نشده باشد رد می شود.

اخذ شهروندی ترکیه برای دارندگان کارت تورکواز

دارندگان کارت فیروزه‌ای یا کارت تورکواز پس از اخذ مجوز اقامت دائم و اجازه اقامت کاری در یک شرکت دولتی یا خصوصی در ترکیه، پس از گذشت 5 سال از تاریخ اخذ اقامت دائم می توانند برای شهروندی ترکیه اقدام کنند.ضروری است که درخواست اجازه اقامت برای خویشاوندان دارنده کارت فیروزه‌ای مطابق با روال درخواست کارت تورکواز و همزمان با این درخواست به وزارتخانه ارائه شود.

کارت تورکواز

اما در درخواست کارت فیروزه از خارج از کشور، درخواست این اتباع خارجی در صورت داشتن اطلاعات مورد نیاز برای اجازه اقامت، حداکثر ظرف 90 روز پس از ورود به ترکیه به وزارت کشور قابل ارائه است، مشروط بر اینکه از مدت معافیت ویزا یا ویزای آنها تجاوز نکند.

در درخواست اجازه اقامت برای خویشاوندان دارنده کارت تورکواز ترکیه، گواهی ازدواج برای همسر و گواهی هایی که حاکی از والدین یا وابستگی فرزند است در درخواست قید می‌شود.

مدت زمان اعتبار کارت تورکواز ترکیه چقدر است؟

هنگامی که برای اولین بار کارت فیروزه خود را دریافت می کنید، یک دوره انتقال سه ساله خواهید داشت که ممکن است هر از چند گاهی تحت نظارت باشد. این دوره برای اطمینان از اینکه تعهد خود را برای انجام کاری که فیروز کارت برای آن صادر شده است. ظرف مدت شش ماه پس از پایان دوره انتقال، می توانید برای دائمی شدن کارت فیروزه اقدام کنید. پس از درخواست دوم، فیروز کارت مادام العمر معتبر است.

سیستم کارت تورکواز چیست؟

یک سیستم مجوز کار جدید و تسهیل شده تحت عنوان کارت فیروزه‌ای یا کارت تورکواز است که برای وارد کردن نیروی کار خارجی واجد شرایط به ترکیه طراحی شده است. افرادی که سرمایه گذاری‌هایی را برای حمایت از توسعه ترکیه انجام می دهد و با تجربه حرفه‌ای خود به توسعه علمی و فناوری و نوآوری کمک می‌کند، می‌توانند موفق به دریافت کارت تورکواز شوند.

کارت تورکواز مطابق با سیاست بین‌المللی نیروی کار به خارجیانی اعطا می‌شود که درخواست آن‌ها مطابق با اصول و رویه‌های تعیین‌شده توسط وزارتخانه و نظرات هیئت مشورتی سیاست بین‌المللی نیروی کار با توجه به سوابق تحصیلی آن‌ها از جمله تجربه حرفه‌ای، کمک به علم و فناوری، تأثیر فعالیت یا سرمایه گذاری آنها بر اقتصاد ملی و نرخ اشتغال ترکیه مناسب تشخیص داده شود.کارت تورکواز به مدت 3 سال به عنوان دوره انتقال داده می شود.

وزارت کار در دوره انتقال مذکور با درخواست اطلاعات و مدارک مربوط به فعالیت های انجام شده از کارفرما خارجی بر این فرآیند نظارت خواهد داشت. پس از گذشت سه سال، طبق ماده 16، کارت انتقال به کارت دائمی تورکواز یا فیروزه تبدیل می شود. این درخواست تبدیل باید ظرف 180 روز قبل از انقضای دوره انتقال و در هر صورت قبل از انقضای دوره انتقال انجام شود. هرگونه درخواستی که برای حذف سابقه دوره انتقالی پس از اتمام این مدت ارائه شود رد خواهد شد و کارت فیروزه فاقد اعتبار خواهد بود.

گواهی اعطا شده به همسر خارجی و فرزند(فرزندان) دارنده کارت تورکواز ممکن است به عنوان اجازه اقامت استفاده شود که نشان می دهد دارنده گواهی یکی از بستگان خارجی دارای کارت تورکواز است. خارجی دارای کارت فیروزه حق استفاده از حقوق اعطا شده توسط حق دائمی کار را که توسط این قانون تنظیم می شود، دارد.

سخن پایانی

با دریافت کارت تورکواز (Turquoise Card) شما حق کار و حق اقامت دائم در کشور ترکیه را خواهید داشت و پس از سپری شدن مدت سه سال در صورت برآوردن تمام شرایط موفق به اخذ تابعیت و شهروندی ترکیه خواهید داشت. هدف اصلی ارائه این طرح از سوی دولت ترکیه و صدور این نوع کارت و قائل شدن امتیازات فراوانی به دارندگان این کارت و نیز خانوده‌های آن‌ها (همسر و فرزندان زیر 18 سال)، برای جذب سرمایه گذاران خارجی در راستای کار و سرمایه گذاری در ترکیه آغاز شده است.

موسسه مهاجرتی آرال گام با سال‌ها تجربه در زمینه مهاجرت به ترکیه، با ارائه خدمات مشاوره تخصصی بر آن است تا مسیر دریافت  کارت Turquoiseو در نهایت اخذ شهروندی کشور ترکیه را تسهیل بخشد.

اشتراک گذاری
چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 2 رای