موسسه مهاجرت به ترکیه آرال‌ گام

کیملیک چیست؟

ترکیه کیملیک چیست؟

کیملیک چیست؟ هر آنچه را که باید درمورد مجوز کیملیک بدانید؛

برای ورود به ترکیه برای مقاصد گردشگری، ویزای گردشگری کفایت می‌کند. برای ایرانی‌ها، در صورت حضور کوتاه مدت، نیازی به ویزا نیست. اما اگر قصد داشته باشید که بیش از 30 روز در ترکیه بمانید، باید جهت دریافت کیملیک یا همان مجوز اقامت ترکیه اقدام کنید. درخواست اقامت به صورت آنلاین فقط توسط شما (یا نماینده)در ترکیه ارائه می‌‌شود و شما نمی‌توانید این درخواست را در سفارت ترکیه که در ایران یا هر کشور دیگری به جز ترکیه قرار دارد، ارائه دهید.

کیملیک یا مجوز اقامت ترکیه مجوزی است که برای اهدافی مانند اسکان، کار یا تحصیل  اخذ می‌شود. کیملیک به شما امکان می‌دهد در ترکیه زندگی کنید، تحصیل کنید، ازدواج کنید، گواهینامه رانندگی ترکیه‌ای بگیرید، شماره مالیاتی بگیرید، حساب بانکی باز کنید، ملک بخرید، سرمایه گذاری کنید و … .اگر هدف شما از مهاجرت به ترکیه کار کردن است، فقط به مجوز کار نیاز دارید که به عنوان اجازه اقامت نیز عمل می‌کند.

چه کسانی به مجوز اقامت ترکیه نیاز دارند

هر فردی که به قصد اقامت بیش از 30 روز در این کشور به ترکیه نقل مکان می‌کند، پس از ورود باید مجوز اقامت ترکیه را دریافت کند. بدون اجازه اقامت، اقامت شما در ترکیه غیرقانونی تلقی می‌شود.

البته اگر یکی از موارد زیر در مورد شما صدق کند، از این شرط معاف خواهید بود:

 • شما یک «گواهی ثبت» برای درخواست حفاظت بین‌المللی داشته باشید.
 • بر اساس کنوانسیون‌های متقابل یا چندجانبه که جمهوری ترکیه نیز عضو آن است، از مجوز اقامت معاف باشید.
 • شما یک افسر دیپلماسی یا کنسولگری باشید که در ترکیه دفتر دارید.
 • شما برای دفاتر نمایندگی موسسات بین‌المللی در ترکیه کار کنید.
 • شناسنامه شما حاوی یکی از برچسب‌های زیر باشد:

«متقاضی حمایت بین‌المللی»

«وضعیت حفاظت بین‌المللی»

«بی تابعیتی»

انواع کیملیک ترکیه

کیملیک چیست؟

 

بسته به نوع ویزای شما، هدف درخواست و مدت اقامت در نظر گرفته شده در ترکیه، می‌توانید برای یکی از مجوزهای اقامت زیر درخواست دهید:

کیملیک کوتاه مدت

 1. مجوز اقامت کوتاه مدت ترکیه بیشترین درخواست را در بین سایر مجوزهای اقامت دارد. شما می‌توانید این اجازه اقامت را برای هر یک از اهداف زیر دریافت کنید:
 2. برای تحقیقات علمی
 3. برای ایجاد ارتباطات تجاری یا تجارت
 4. برای شرکت در یک برنامه آموزشی ضمن خدمت
 5. برای اهداف آموزشی یا مشابه در چارچوب برنامه‌های تبادل دانشجو.
 6. برای اهداف گردشگری
 7. برای درمان (در صورتی که بیماری شما سلامت عمومی را تهدید نکند).
 8. برای شرکت در دوره‌های آموزش زبان ترکی استانبولی

کیملیک خانوادگی

کیملیک خانوادگی را می‌توان به همسر خارجی یک تبعه ترکیه، فرزندان خردسال او و فرزند خارجی تحت تکفل وی اعطا کرد. اسپانسر باید درآمد کافی برای حمایت از متقاضیان اجازه اقامت داشته باشد تا بتوانند مجوز را دریافت کنند.

کیملیک دانشجویی

اگر با هدف ثبت نام در آموزش ابتدایی یا متوسطه در ترکیه سفر کرده‌اید، می‌توانید اجازه اقامت دانشجویی دریافت کنید. اگر قبلاً مجوز اقامت خانوادگی دارید، به این مجوز نیاز نخواهید داشت.

همچنین اگر قصد دارید در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری، آموزش تخصصی پزشکی (TUS) و آموزش تخصصی دندانپزشکی (DUS) در مقاطع بالاتر تحصیل کنید، واجد شرایط درخواست برای این اقامت خواهید بود.

اجازه اقامت طولانی مدت

اگر حداقل به مدت هشت سال بدون وقفه در ترکیه اقامت داشته باشید، با مجوز اقامت صادر شده توسط مقامات ترکیه، می‌توانید درخواستی برای مجوز طولانی مدت ترکیه که اعتبار نامحدودی دارد، ارائه دهید.

توجه داشته باشید که اگر برای مدت مشخص شده در ترکیه به عنوان پناهنده، پناهنده مشروط و دارندگان وضعیت حمایت ثانویه، دارندگان مجوز اقامت بشردوستانه و حمایت موقت در ترکیه اقامت داشته اید، واجد شرایط درخواست نیستید.

کیملیک بشردوستانه

اگر بدون ویزا یا اجازه اقامت معتبر در ترکیه هستید، اما تصمیمی برای اخراج شما اتخاذ نشده است، منتظر اخراج خود هستید یا به دلایل اضطراری نمی‌توانید به کشور محل اقامت خود بازگردید، می‌توانید برای این اجازه اقامت اقدام کنید

کیملیک برای قربانیان قاچاق انسان

اگر قربانی قاچاق انسان هستید و در ترکیه هستید، می‌توانید برای این اجازه اقامت اقدام کنید.

چند نکته در ارتباط با انواع کارت‌های کیملیک

 • کارت کیملیک تجاری، معمولا 3 ماهه صادر می‌‌شود و صاحب کارت، نیازی به اقامت مداوم یا اقامت در ترکیه ندارد.
 • کارت کیملیک پزشکی، برای خارجی‌هایی که برای درمان پزشکی و بیمارستانی از طریق ویزای پزشکی وارد ترکیه می‌‌شوند، صادر می‌‌شود.
 • کارت کیملیک ملکی، برای خارجیانی که دارای ملکی در ترکیه با ارزشی کمتر از 250000 دلار هستند صادر می‌‌شود و اجازه اقامت مداوم با تضمین تمدید مجوز اقامت ممکن است.
 • کارت کیملیک دانشجویی، پس از اتمام تحصیلات عالی و فارغ‌التحصیلی از دانشگاه ترکیه، شش ماهه خواهد بود.
 • خارجی‌هایی که با ویزای کار وارد ترکیه می‌‌شوند و دارای کارت مجوز کار هستند، پس از اتمام اعتبار کارت می‌توانند جهت اخذ مجدد آن یا اخذ کیملیک درخواست دهند.
 • برای اخذ کیملیک یک ساله، پاسپورت باید برای حداکثر مدت 2 سال اقامت اعتبار داشته باشد.

نحوه درخواست کیملیک ترکیه

برای درخواست کیملیک باید مراحل مختلفی را دنبال کنید. اولین چیزی که باید بدانید این است که باید ظرف یک ماه پس از ورود به ترکیه برای اجازه اقامت اقدام کنید.تصمیم بگیرید که برای کدام نوع اجازه اقامت می‌خواهید درخواست دهید و سپس درخواست آنلاین را در وب سایت وزارت کشور ترکیه https://e-ikamet.goc.gov.tr/ تکمیل کنید.

کیملیک چیست؟

شما باید نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، نام والدین، ملیت و اطلاعات تماس خود را وارد کنید. سپس باید به سایت «سیستم قرارهای مرکزی» مراجعه کرده و از نزدیک‌ترین دفتر اداره کل مدیریت مهاجرت وقت بگیرید. در واقع، باید فرمی را با اطلاعات و آدرس خود در ترکیه تکمیل کنید.سپس آدرس نزدیکترین دفتر DGMM و لیست مدارک مورد نیاز، تاریخ‌ها و زمان‌های موجود برای قرار ملاقات و هزینه درخواست و کارتی که باید بپردازید به شما ارائه می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای کیملیک

در روز انتصاب، باید چندین مدرک را به نزدیک‌ترین دفتر اداره کل مدیریت مهاجرت ارائه دهید. مدارک مورد نیاز برای اجازه اقامت ترکیه به شرح زیر است:

 • فرم درخواست اجازه اقامت.
 • چهار عکس بیومتریک.
 • اصل پاسپورت
 • کپی محضری گذرنامه یا سند مسافرتی.
 • مدرکی مبنی بر منابع مالی کافی و پایدار برای مدت اقامت. شما باید ثابت کنید که حداقل 500 یورو برای هر ماه که در ترکیه سپری می‌کنید، در حساب بانکی خود دارید یا مدرکی ارائه دهید که این مبلغ را ماهانه دریافت خواهید کرد.
 • مدارک بیمه سلامت.

توجه داشته باشید که با توجه به وضعیت شما، نوع اجازه اقامتی که برای آن درخواست می‌کنید و ملیت شما، ممکن است مجبور شوید مدارک اضافی را ارائه دهید. مطمئن شوید که همه آن‌ها را به موقع ارسال کرده باشید.

مراحل دریافت کیملیک

1: پس از ورود به ترکیه، شما می‌توانید جهت درخواست به صورت آنلاین اقدام نمایید.

2: از شما خواسته می‌‌شود تا بهترین تاریخ و زمان قرار را برای خود انتخاب کنید.

3: از طریق ایمیل ثبت نام PDF ای با شماره درخواست و تاریخ و ساعت قرار ملاقات رزرو شده در ترکیه که به شما اختصاص داده شده است و فقط توسط شما قابل مشاهده است، دریافت خواهید کرد.

4: شما می‌توانید در هر زمان درخواست اجازه اقامت خود را در وب سایت اداره مهاجرت پیگیری کنید.

5: هنگامی که مجوز اقامت شما به پایان رسید، همچنان می‌توانید به عنوان دانشجو، شاغل یا سرمایه‌گذار در ترکیه بمانید و آن را تمدید نمایید.

6: اتباع خارجی می‌توانند تا زمانی که نتیجه‌ی درخواست آن‌ها مشخص شود، در هر شهری در ترکیه بمانند.

هزینه گرفتن کارت کیملیک

طبق گزارش رسمی Official Gazette، هزینه‌ی کارت کیملیک کاری به شرح زیر است:

کیملیک کاری مدت زمان هزینه‌ی کارت در سال 2022
کیملیک موقت کاری یک ساله 1.386,20  TL
کیملیک کاری نامحدود 13.867,40 TL 160,00 TL
کیملیک کاری مستقل 13.867,40 TL 160,00 TL

نکته: برای اخذ کیملیک کاری بیش از یک سال، باید سالانه 1.386.20 TL را پرداخت نمایید.

 

انواع کیملیک برای اقامت در ترکیه هزینه بر اساس سال 2022
کارت کیملیک برای اقامت کوتاه مدت 160,00 TL
هزینه برای ویزای یک بار ورود 1033,60 TL

مزایای اخذ کیملیک

مردم ممکن است به هر دلیلی از جمله نگرانی‌های آینده، کار در شرکت‌های بین‌المللی و یا شروع به کار مشاغلی با حقوق بالاتر، در سطح شخصی یا شرکتی در ترکیه سرمایه گذاری کنند. پس برای اینکار، باید شرکت یا تجارتی در ترکیه راه اندازی کنند یا تصمیم به خرید ملک بگیرند. در این صورت، به مدت زمان بیشتری برای حضور در ترکیه و انجام برخی اقدامات لازم دارند.

کیملیک چیست؟

پس برای اینکه بتوانید مدت زمان بیشتری در ترکیه بمانید، پس باید جهت اخذ کیملیک یا مجوز اقامت در ترکیه درخواست دهید. البته پس از 8 سال اقامت کامل با اجازه اقامت کوتاه مدت در ترکیه، می‌توانید مستقیماً با اجازه کار نامحدود، اجازه اقامت بلند مدت که نیازی به تمدید ندارد را دریافت کنید. خارجی‌هایی که شرایط شهروندی را دارند می‌توانند برای شهروندی و پاسپورت ترکیه درخواست دهند.کارت شناسایی اجازه اقامت ترکیه، توسط اداره کل مدیریت مهاجرت در وزارت کشور و در 250 دفتر ارائه می‌‌شود و 6 نوع مختلف اجازه اقامت را که توسط ماده 30 قانون خارجی و حمایت بین‌المللی شماره 30 تنظیم شده است صادر می‌‌کند.

در صورت دریافت این کارت، شما مزایای زیادی خواهید داشت. برای مثال، می‌توانید به راحتی به داخل و خارج از ترکیه سفر کنید یا فرزندان خود را در مدرسه ای در ترکیه ثبت نام کنید و دنبال کار بگردید.  البته برای اینکار، باید حداقل 6 ماه اجازه اقامت داشته باشید. همچنین می‌توانید یک شرکت ترکیه‌ای راه اندازی کنید یا تحقیقات تجاری انجام دهید.

همچنین شایان ذکر است که کارت اجازه اقامت در ترکیه یا همان  e-Kimlik ، امکان سفر معاف از ویزا را به 115 کشور دیگر بدون پاسپورت ترکیه شامل روسیه، ژاپن، سنگاپور، تایلند، مالزی، برزیل و غیره می‌دهد. در نهایت هم می‌توان گفت که اخذ کارت کیملیک، به شروع روند مهاجرت شما در ترکیه کمک می‌‌کند.

مدت اعتبار کارت کیملیک

اعتبار کارت کیملیک به نوع مجوزی که دارید بستگی دارد، به شرح زیر:

اجازه اقامت کوتاه مدت می‌تواند حداکثر برای دو سال در یک زمان صادر شود.

مجوزهای اقامت طولانی مدت با اعتبار نامحدود صادر می‌شود.

اعتبار مجوز اقامت دانشجویی به مدت زمان تحصیل بستگی دارد. اگر دوره تحصیل شما کمتر از یک سال باشد، مدت اجازه اقامت نمی‌تواند از دوره تحصیل تجاوز کند.

اجازه اقامت خانواده ممکن است برای یک دوره حداکثر سه سال در یک زمان صادر شود.

مجوز اقامت بشردوستانه حداکثر برای مدت یک سال اعطا و تمدید می‌شود.

اجازه اقامت برای قربانیان قاچاق انسان برای مدت سی روز صادر می‌شود.

مدت زمان صدور کیملیک

اداره مهاجرت دولتی در 81 شهر / 250 منطقه در سراسر کشور در دسترس است، با این حال زمان انتظار، زمان پروسه و تحویل کارت کیملیک متفاوت است. در استان استانبول 3-4 ماه، آنکارا 2-3 ماه و در آنتالیا و شهرها و تفرجگاه‌های جمعیتی کوچکتر 1 ماه یا کمتر طول خواهد کشید.

کیملیک با اعتبار بیش از 90 روز در ترکیه

در صورتی که تمایل دارید، مجوز اقامتی بیش از 90 روز در ترکیه را اخذ کنید، باید  به محض ورود به ترکیه، یک آپارتمان یا خانه اجاره کنید، حساب بانکی تشکیل دهید و بیمه درمانی ترکیه را با پوشش مدت اقامت درخواستی دریافت کنید.مدت زمان درخواست شده برای ماندن در فرم درخواست آنلاین شما باید با دوره‌ی اعتبار مدارک شما مطابقت داشته باشد، به عنوان مثال تا اگر می‌خواهید اقامت دو ساله داشته باشید، باید پاسپورتی با حداکثر اعتبار دو ساله داشته باشید و با بیمه‌ی درمانی تا دو سال آینده قرار داد ببندید.

همچنین باید از محل اقامت خود نیز مطمئن باشید.پس از اخذ کیملیک،  محدودیت زمانی برای اقامت در داخل یا خارج از ترکیه ندارد و  در تاریخ انقضای چاپ شده در پشت منقضی می‌‌شود.کارت کیملیک، برای ورود و خروج بدون ویزا در 66 فرودگاه ترکیه، 180 بندر و 26 مرز جمهوری ترکیه قابل استفاده است.

تمدید کیملیک

اجازه اقامت هر سال با درخواست تمدید، تمدید می‌شود. شما از 60 روز قبل از تاریخ انقضا، باید درخواست خود را ارسال کنید. دانشجویانی که اقامت 1 ساله خود را تکمیل می‌کنند، می‌توانند کار کنند و برای کارت شناسایی مجوز کار خارجی در ترکیه نیز اقدام کنند.

سخن آخر

با توجه به اینکه قصد دارید برای چه علتی در ترکیه بمانید، باید مدارک متفاوتی را جهت اخذ اجازه اقامت یا همان کیملیک ارائه دهید. طبیعتا اطلاعات و اقداماتی که جهت اخذ این مجوز نیاز دارید، بیش از راهنمایی‌های موجود در این مقاله خواهد بود.

آرال گام با پشتیبانی همه جانبه و اطلاعات کاملی که در این زمینه دارد، می‌تواند به شما جهت اخذ کیملیک به ساده‌ترین شکل ممکن کمک کند. در صورتی که تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه‌ی اخذ کیملیک داشته باشید و یا به کمک مشاوران دفتر مهاجرتی آرال گام، جهت اخذ کیملیک اقدام نمایید، حتما با ما تماس بگیرید.

اشتراک گذاری
چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 1 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *