موسسه مهاجرت به ترکیه آرال‌ گام

کیملیک ترکیه چیست و چگونه می‌توان آن را دریافت کرد؟

مهاجرت کیملیک ترکیه

کیملیک ترکیه چیست؟ می‌دانید که ترکیه جزو کشورهایی است که برای سفر به آن نیاز به ویزا نداریم؛ اما نه برای همیشه! امکان اقامت بدون ویزا تا ۳ ماه در خاک ترکیه برای ایرانیان فراهم است اما برای اقامت بیشتر از ۳ ماه نیاز به دریافت کیملیک کارت است. همانطور که معنی لغوی کلمه کیملیک معادل «هویت» است، داشتن این کارت هم نشان‌دهنده هویت شما در خاک ترکیه خواهد بود. به واسطه کیملیک کارت ترکیه، ساکنین این کشور تا حداقل یک سال اجازه اقامت دارند.

اما چگونه می‌توان کیملیک کارت را دریافت کرد؟ چه مدت طول می‌کشد تا این کارت صادر شود؟ آیا دریافت کیملیک کارت ترکیه شرایط خاصی دارد؟ ما سعی کردیم پاسخ تمامی این سوالات و موارد مشابه آن‌ها که دغدغه افراد زیادی بوده است را در این مقاله بدهیم؛ لطفا با ما همراه باشید.

کیملیک کارت ترکیه چیست؟

کیملیک کارت ترکیه چیست و چه معنایی دارد؟ کیملیک ترکیه یا Tc kimlik kartı تا حدودی مشابه کارت ملی در ایران است. داشتن آن به منزله تایید شهروندی ترکیه نیست؛ بلکه تنها اقامت مجاز افراد را تایید می‌کند. به واسطه این کارت، افراد مقیم در ترکیه هویت مشخصی خواهند داشت. از همین رو برای افرادی که قصد دارند بیش از ۳ ماه در ترکیه بمانند، از الزامات است.

اطلاعات مندرج بر روی کیملیک کارت ترکیه شامل تمامی مشخصات هویتی فرد اعم از عکس، نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، ملیت و… می‌شود. همچنین هر کارت حاوی یک شماره سریال ۱۱ رقمی است که با عدد ۹۹ آغاز می‌شود و به Number  T.C معروف است. (T.C مخفف عبارت جمهوری ترکیه است.)

در پشت کارت کیملیک ترکیه، اطلاعاتی نظیر شهر محل اقامت، نوع اقامت، تاریخ صدور اقامت، مدت اقامت و… درج می‌شود. مدت اقامت افراد، اعتبار کیملیک کارت آن‌ها را تعیین می‌کند.

توجه کنید که نداشتن کیملیک کارت می‌تواند برایتان دردسرساز شود. در صورت تشخیص این مسئله توسط پلیس ترکیه، یا دیپورت می‌شوید و یا حین خروج از خاک این کشور بابت تمامی روزهایی که بدون داشتن کیملیک کارت در ترکیه ساکن بوده‌اید از شما جریمه دریافت می‌شود.

شرایط و مدارک لازم برای دریافت کیملیک کارت چیست؟

در وهله اول، مهم‌ترین شرط برای دریافت کیملیک ترکیه، اخذ اقامت ترکیه است که معمولاً یک‌ساله است. این اقامت از راه‌های مختلفی چون خرید ملک در ترکیه، تحصیل یا سرمایه‌گذاری حاصل می‌شود. بنابراین اگر از سوی اداره مهاجرت، شرایط اخذ اقامت ترکیه را نداشته باشید، امکان دریافت کیملیک کارت را نیز نخواهید داشت.

همچنین برای دریافت کیملیک کارت ترکیه لازم است که سابقه رفتار خلاف قوانین ترکیه نداشته و خود و اعضای خانواده را بیمه کرده باشید. (منظور از خلاف قوانین، صرفاً ارتکاب جرم نیست؛ بلکه اشتغال بدون مجوز یا اقامت غیرمجاز و مواردی از این قبیل را نیز شامل می‌شود.)

روش‌های دریافت کیملیک ترکیه

برای دریافت کیملیک کارت ترکیه 2 راه وجود دارد: خرید خانه و تحصیل.

دریافت کیملیک ترکیه با خرید ملک

خرید ملک در ترکیه یکی از روش‌هایی است که امکان دریافت کارت کیملیک را برای متقاضیان فراهم می‌کند. برای این کار ارزش ملکی مهم است؛ اگر ملک شما در شهرهای کوچک ترکیه باشد حداقل 50 هزار دلار و اگر در شهرهای بزرگ‌تر مانند استانبول، آنکارا و … باشد حداقل 70 هزار دلار باید ارزش داشته باشد.

یکی از الزامات خرید ملک در ترکیه دریافت گزارش ارزشیابی یا اکسپرتیز ریپورت است که به منظور جلوگیری از سودجویی و اطمینان از نرخ واقعی ملک مورنظر کاربرد دارد. تهیه این گزارش تقریبا 2 روز طول می‌کشد.

پس از طی این مراحل نوبت به ثبت رسمی سند ملک می‌رسد. به سندهای رسمی در ترکیه، تاپو (Tapu) و به دفاتر اسناد رسمی نوتر گفته می‌شود. روز معامله تعیین شده و خریدار و فروشنده در دفاتر نوتر حاضر می‌شوند. همچنین طبق قانون کشور ترکیه، لازم است که یک مترجم رسمی مورد تایید وزارت دادگستری این کشور نیز حین انجام معامله حضور داشته باشد. در صورت عدم حضور این شخص و یا رسمی نبودن او، حق اعتراض دارید زیرا دفاتر نوتر باید این قانون را اجرا کنند.

پس از اتمام مراحل، انتقال پول انجام گرفته و طرفین قرارداد تنظیم‌شده یا همان تاپو را امضا می‌کنند تا انتقال ملک با موفقیت انجام گیرد. اما برای استفاده از خدمات شهری ترکیه باید حتما به اداره‌های آب، برق و … مراجعه کنید و انشعابات لازم را به نام خود درآورید.

با داشتن سند رسمی خرید خانه و اسناد مربوط به آن می‌توانید نسبت به دریافت کیملیک ترکیه اقدام نمایید. در بخش‌های بعدی به مراحل دریافت کیملیک کارت می‌پردازیم.

دریافت کیملیک ترکیه به واسطه تحصیل در ترکیه

برای دریافت کیملیک کارت تحصیلی باید از سوی دانشگاه پذیرش شده و مراحل ثبت‌نام را تکمیل کنید. پس از تکمیل مراحل ثبت‌نام مطابق با قوانین دانشگاه، برگه پذیرش ثانویه برای شما صادر می‌شود که باید آن را به اداره مهاجرت ترکیه یا گوچ ارائه دهید.

برای ارائه مدارک خود به اداره گوچ لازم است که یک وقت مصاحبه تنظیم کنید. در موعد مصاحبه باید مدارک اقامت تحصیلی خود را ارائه داده تا مورد بررسی قرار گیرد. در صورتی که مدارک شما کامل باشد با اقامت تحصیلی‌تان موافقت شده و کارت کیملیک ترکیه نیز برایتان صادر می‌شود. صدور این کارت در این روش تقریبا 10 روز زمان می‌برد.

دریافت کیملیک ترکیه

مدارک مورد نیاز برای دریافت کیملیک کارت

برای دریافت کیملیک کارت، برخی مدارک لازم است. اداره مهاجرت معمولاً یک ماه فرصت می‌دهد تا متقاضیان این مدارک را تکمیل کنند؛ در غیر این صورت امکان تأخیر و حتی رد شدن درخواست دریافت کیملیک کارت وجود دارد.

مهم‌ترین این مدارک عبارتند از:

 • پرینت رنگی فرم راندوو یا همان درخواست اقامت در ترکیه
 • اصل و کپی رنگی پاسپورت
 • سند خرید ملک (tapu) با مهر رسمی نوتر (اگر با خرید ملک درخواست اقامت موقت داشته باشید این مدرک نیاز است)
 • برگه پذیرش ثانویه از دانشگاه، در صورت اقامت تحصیلی
 • ۶ قطعه عکس پشت‌نویسی شده
 • کد ورگی یا همان کد مالیاتی
 • رسید پرداخت هزینه صدور کیملیک کارت و حق خاک
 • کپی رنگی آخرین مهر ورود به کشور ترکیه
 • برگه تولد برای فرزندان زیر ۱۸ سال
 • بیمه‌نامه سلامت (برای افراد بین ۱۸ تا ۶۵ سال)
 • تاییدیه آدرس محل سکونت توسط شهرداری مربوطه

در گذشته مدارکی مانند گواهی عدم سوءپیشینه و یا مدرک اثبات‌کننده حضانت فرزند نیز لازم بود اما اکنون این موارد، در لیست مدارک اجباری قرار ندارند.

مراحل کامل دریافت کیملیک کارت

یکی از چالش‌های متقاضیان، این است که نمی‌دانند دقیقاً برای دریافت کیملیک ترکیه، چه مراحلی را باید سپری کنند. در این بخش می‌خواهیم مرحله به مرحله تا دریافت کیملیک کارت باهم پیش برویم.

نکته مهم برای دریافت کیملیک کارت است که حتماً باید در ترکیه حضور داشته باشید. زیرا برخی از مراحل به‌صورت غیرحضوری انجام‌پذیر نیست. با ما همراه باشید تا این مسئله برایتان بیشتر شفاف شود.

 1. خرید بیمه درمانی: اولین مرحله برای دریافت کیملیک کارت خریداری بیمه درمانی در ترکیه است. چرا؟ زیرا در فرم راندوو اطلاعات بیمه‌ای مورد نیاز است و این فرم، یکی از مدارک مهم برای دریافت کیملیک کارت محسوب می‌شود.
 2. تکمیل فرم راندوو: این فرم همان فرم درخواست کیملیک کارت است که هر یک از اتباع خارجی حتی برای ۱ روز حضور بیش از حد مجاز، باید آن را تکمیل نمایند. در تکمیل این فرم دقت کنید و بخش مربوط به شغل را خالی بگذارید؛ زیرا بدون مجوز کار یا همان چالیشما ایزین در ترکیه مجاز به کار کردن نخواهید بود. پس از تکمیل این فرم، نوبت شما برای مراجعه به اداره مهاجرت رزرو شده و زمان دقیق آن (که معمولاً بین ۱ الی ۳ ماه بعد است) از طریق ایمیل اطلاع‌رسانی می‌گردد.
 3. دریافت کد مالیاتی یا ورگی: این کد ۱۱ رقمی حین مصاحبه برای دریافت کیملیک ترکیه نیازتان می‌شود. زیرا بدون این کد مالیاتی ترکیه قادر به افتتاح حساب در ترکیه و هرگونه اقدام اداری دیگر نخواهید بود. برای دریافت کد ورگی می‌توانید به نزدیک‌ترین اداره مالیات در محل سکونت خود مراجعه نمایید.
 4. ثبت سند در دفاتر نوتر: دفاتر نوتر در ترکیه دفترهای ثبت اسناد رسمی هستند که تنها اسناد حاوی مهر آن‌ها توسط اداره مهاجرت مورد تایید است. توجه داشته باشید که به مهر شدن مدارک در ترکیه توسط این دفاتر، نوتر کردن اسناد و مدارک نیز گفته می‌شود.
 5. پرداخت هزینه: هزینه‌های لازم برای دریافت کارت کیملیک شامل هزینه صدور کارت و حق خاک می‌شود که در این مرحله باید پرداخت گردد. سپس رسید این پرداخت‌ها را به مدارک خود اضافه کنید.
 6. شرکت در مصاحبه اقامت در ترکیه: همانطور که گفتیم پس از تکمیل فرم راندوو، زمان دقیق مراجعه به اداره مهاجرت اطلاع داده می‌شود. حین مراجعه مدارک مذکور را همراه خود داشته باشید و به مراحل اداری پرونده خود بپردازید. توجه کنید که عدم حضور در این مصاحبه حضوری، به منزله انصراف از درخواست کیملیک کارت بوده و برای اخذ نوبت جدید، حداقل باید ۱ ماه بعد اقدام نمایید.

کارت کیملیک ترکیه

در نهایت و پس از سپری کردن تمامی مراحل فوق، باید منتظر تاییدیه اداره مهاجرت بمانید. در صورت صدور تاییدیه اقامت ترکیه، کیملیک کارت توسط اداره پست به‌دست متقاضیان می‌رسد. در صورت عدم حضور در نشانی ثبت شده به هر دلیلی، می‌توان با در دست داشتن کد و پاسپورت به دفاتر PTT یا همان مراکز ارسال مرسوله پستی در ترکیه مراجعه نمود و پیگیر کارت کیملیک خود شد.

فراموش نکنید که پس از ارائه مدارک، از فردی که مسئول امور مربوط به کیملیک کارت شما بوده است، رسید مربوطه را دریافت نمایید.

مدت زمان لازم برای صدور کیملیک کارت

صدور کیملیک ترکیه بسته به شهر محل سکونت، بین ۷ الی ۳۰ روز پس از تأیید درخواست، انجام می‌شود. گاهی اوقات حتی بارکد پستی هم به‌دست متقاضیان نمی‌رسد و از همین رو امکان پیگیری از اداره پست وجود ندارد.

راهنمای تمدید کیملیک ترکیه

کیملیک ترکیه معمولاً تا ۱ سال اعتبار دارد. برای تمدید نباید تا سررسید آن صبر کنید. اغلب توصیه می‌شود از ۲ ماه قبل از پایان اعتبار کیملیک، نسبت به تمدید آن اقدام کنید. همانطور که گفتیم، اگر اعتبار کارت کیملیک تمام شود و همچنان در ترکیه باشید یا جریمه‌ای برایتان در نظر گرفته می‌شود یا از ترکیه دیپورت می‌شوید. در حالت دیگر ممکن است از بازگشت به این کشور بین ۱ تا ۵ سال منع شوید.

تا ‍۱۰ روز پس از پایان اعتبار کیملیک امکان تکمیل فرم راندوو و ثبت آن وجود دارد. اما در این شرایط، متقاضی مشمول جریمه می‌شود؛ مگر اینکه برای ثبت راندوو باید از کشور خارج شده و مجدد وارد شود.

مدارک مورد نیاز برای تمدید کیملیک ترکیه

مراحل تمدید کارت کیملیک ترکیه مانند بار اول است. شاید کمی تفاوت در مدارکی که تحویل می‌شود، وجود داشته باشد که برای شفاف‌سازی بیشتر، مدارک مورد نیاز برای تمدید را شرح می‌دهیم:

 • کپی پشت و روی کارت کیملیک ترکیه
 • پاسپورت دارای اعتبار
 • نوتر کردن مدارک و اسناد
 • فرم راندوو
 • برگه تایید محل سکونت که از سامانه الکترونیکی دولت می‌توان دریافت کرد. (در صورت ثبت آدرس در اداره نفوس)
 • آخرین مهر ورود به ترکیه
 • رسید پرداخت هزینه‌های اداری (حق خاک و صدور کارت)
 • عکس پرسنلی
 • بیمه سلامت

مدارک تمدید کیملیک ترکیه برای افراد زیر 18 سال

مدارکی که برای افراد زیر 18 سال مازاد بر مدارک مذکور، مورد نیاز است، عبارتند از:

 • کپی کارت کیملیک ترکیه والدین
 • گواهی تولد
 • صفحه اول راندووی والدین

شرایط تمدید کیملیک

توصیه ما به اکثریت افرادی که قصد تمدید کیملیک کارت خود را دارند این است که تمدید را با روشی متفاوت از مرتبه نخست انجام دهند؛ به‌عنوان مثال اگر با اقامت توریستی اقدام به دریافت کارت کیملیک ترکیه نموده‌اند، این بار با ثبت شرکت یا اجاره خانه درخواست تمدید خود را ثبت نمایند.

آیا امکان اعتراض به رد درخواست تمدید کیملیک کارت ترکیه وجود دارد؟

رد شدن درخواست دریافت کارت کیملیک ترکیه برای هر فردی ممکن است. اما چگونه می‌توان به آن اعتراض کرد؟ در واقع امکان اعتراض وجود ندارد اما می‌توانید تحت شرایطی خاص، درخواست خود را مجدد ثبت کنید.

برای این کار لازم است مهر خروج و ورود مجدد به ترکیه در پاسپورت شما ثبت شود. از همین رو لازم است که حتماً از ترکیه خارج شوید و پس از ورود مجدد، درخواست خود را برای دریافت کارت کیملیک ترکیه مجدداً ثبت کنید. توجه داشته باشید که درخواست مجدد دریافت کارت کیملیک بدون خروج از ترکیه به هیچ عنوان تأیید نخواهد شد.

هزینه دریافت و تمدید کیملیک ترکیه

در یک خانواده هر فرد باید جداگانه یک کارت کیملیک ترکیه برای خود داشته باشد. هزینه چاپ و صدور کارت کیملیک ترکیه در حال حاضر حدود ۱۲۵ لیر برای یک نفر است. اما هزینه‌های جانبی دیگری نیز به این رقم اضافه می‌شوند که برخی از آن‌ها به شرح زیر است:

 • هزینه نوتر کردن مدارک و اسناد
 • هزینه بیمه سالانه، بر اساس شرایط سنی تعیین شده و برای افراد ۱۸ الی ۶۵ سال، بین ۱۰۰ الی ۵۵۰ لیر است.
 • حق خاک، بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ لیر

هزینه کارت کیملیک ترکیه

هر کیملیک کارت تقریبا 1 سال قابل استفاده است و پس از آن، نیاز به تمدید دارد. هزینه تمدید کیملیک ترکیه نیز تقریباً با هزینه اخذ کارت کیملیک اولیه برابر است.

اقدامات لازم در صورت گم شدن کیملیک کارت

در صورت مفقود شدن کارت کیملیک ترکیه حتماً در سریع‌ترین زمان ممکن به اداره پلیس مراجعه نموده و موضوع را اطلاع دهید. زیرا با اعلام مفقودی، ممکن است کارت کیملیک با تأخیر بیش از حد عادی صادر شود.

مرحله بعد ثبت آدرس ملک مسکونی در یکی از مراکز اداره نفوس نزدیک به محل سکونت است. برای این کار کپی کارت کیملیک ترکیه خود یا یکی از اعضای خانواده را به علاوه سند محل سکونت، به همراه خود داشته باشید.

پس از این اقدامات، برگه تأییدیه‌ای برای شما صادر می‌شود که باید آن را با کپی پاسپورت خود و اعضای خانواده و همچنین یک قطعه عکس، به اداره مهاجرت تحویل دهید.

منتظر تایید مدارک بمانید. پس از تایید مبلغی حدود ۷۲ لیر بابت صدور مجدد کارت کیملیک ترکیه از شما دریافت می‌شود. در نهایت پس از حدود ۱ ماه، مجدد صدور کارت کیملیک انجام شده و برایتان ارسال می شود.

مزایای کیملیک ترکیه برای اقامت

تا اینجا سعی کردیم برای دریافت کارت کیملیک ترکیه راهنمایی‌های لازم را انجام دهیم اما مزایای این کارت چیست؟ در ادامه برخی از مزایای داشتن کیملیک کارت را با هم مرور می‌کنیم. 

 • امکان افتتاح حساب بانکی
 • بهره‌مندی از خدمات درمانی رایگان
 • امکان خرید خانه و ماشین
 • اخد و یا تبدیل گواهینامه
 • امکان پرداخت قبوض برق، آب و …
 • بهره‌مندی از اشتراک اینترنت خانگی
 • شرکت در دوره‌های آموزشی
 • ثبت‌نام در مدرسه
 • ورود و خروج نامحدود از کشور

جمع‌بندی

با توجه به مزایای کیملیک کارت و عواقب تمدید نکردن آن قطعاً اهمیت داشتن این کارت اقامت برایتان واضح است. همچنین دریافتید که مراحل دریافت کارت کیملیک ترکیه دوندگی و جزئیات زیادی دارد که بدون اطلاع دقیق از آن‌ها ممکن است با رد درخواست مواجه شوید. از همین رو می‌توانید به تجربیات مجموعه آرال گام اعتماد کرده و برای دریافت کارت کیملیک ترکیه از کارشناسان ما مشاوره بگیرید.

اشتراک گذاری
چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 1 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *