لوگو آرال گام

ده مرحله برای تحصیل رایگان در ترکیه

ترکیه ده مرحله برای تحصیل رایگان در ترکیه

برای ادامه‌ی تحصیل، گزینه‌های زیادی وجود دارد. شما می‌توانید در دانشگاهی در کشور خود تحصیل کنید، تحصیلات خود را به صورت مجازی ادامه دهید یا برای ادامه‌ی تحصیل، به دانشگاهی در خارج از کشور بروید و به عبارتی، مهاجرت تحصیلی کنید. در واقع، هرچه بخش‌های مختلف دنیا ارتباط قوی‌تری باهم برقرار می‌کنند، تصمیم به ترک کشور برای اخذ مدرک یا تجربه‌ی تحصیل در خارج از کشور رایج‌تر می‌شود.

هر سال تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی برای ادامه تحصیلات خود به ترکیه می‌روند. این به دلیل شهرت علمی رو به رشد دانشگاه‌های ترکیه و تجربه‌ی فرهنگی منحصربه‌فرد و به شکل «شرق و غرب» است که دانشجو می‌تواند حین زندگی در آنجا کسب کند. در این مقاله سعی می‌کنیم راه هایی را بررسی کنیم که می‌توانید با هزینه کم و یا حتی رایگان به تحصیل در ترکیه بپردازید.

فهرست عناوین

تحصیل رایگان در ترکیه

1.یک فرم درخواست منحصربه‌فرد ترتیب دهید

برای اینکه بتوانید بورسیه‌ی تحصیلی از دانشگاه، دولت یا سازمان خصوصی دریافت کنید، باید فرم درخواستی تنظیم کنید که شرایط لازم را داشته باشد و در بین هزاران درخواست دیگر برجسته باشد. تنظیم یک فرم درخواست مناسب، مرحله‌ای مهم برای تحصیل رایگان در ترکیه است.

در برخی موارد، ممکن است سوابق تحصیلی جذاب و استثئائی شما کافی نباشد. در صورت امکان، باید اطلاعاتی را وارد کنید که گواهی بر مهارت‌ها، شخصیت و تجربیات شما در خارج از مدرسه باشد، زیرا این موارد به افزایش شانس شما برای دریافت بورسیه‌ی مورد نظرتان کمک می‌کند!

2. هرچه سریع‌تر برای اپلای اقدام کنید

از آنجایی که یک دانشجو باید خود را برای رشته‌ی دانشگاهی یا درخواست بورسیه تحصیلی آماده کند، بهتر است هر چه زودتر ترتیبات لازم را جهت اپلای، انجام دهد. برای اینکه تاثیرگذار باشید، فقط یک فرصت دارید، پس حتما باید برای تنظیم یک درخواست درست و حسابی، وقت کافی داشته باشید.

ده مرحله برای تحصیل رایگان در ترکیه

برخی از دانشگاه‌ها ممکن است جدول زمانی مشابهی برای پذیرش داشته باشند، بنابراین برای اینکه درخواست خود را به موقع برای تمام دانشگاه‌های مورد نظرتان ارسال کنید، باید هرچه زودتر برای تنظیم آن‌ها آماده شوید.

3. برای اخذ بورسیه‌ی دانشگاه‌های ترکیه اقدام کنید

بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه دارای بورسیه یا برنامه‌ی کمک‌های مالی برای دانشجویان بین‌المللی هستند. این‌ بورسیه‌ها می‌توانند مبتنی بر شایستگی یا نیاز دانشجو باشند. دریافت بورسیه‌ی تحصیلی از خود دانشگاه رایج‌ترین روش تحصیل رایگان در ترکیه است.

به عنوان مثال، دانشجویان بین‌المللی که برای ثبت نام در دانشگاه فنی خاورمیانه درخواست داده‌اند، طبق سوابق تحصیلی خود به‌طور خودکار برای تخفیف یا معافیت از پرداخت شهریه ارزیابی می‌شوند. علاوه بر این، این دانشگاه همچنین چندین بورس تحصیلی و برنامه‌های کمک مالی را برای افراد نیازمند ارائه می‌دهد.

دانشگاه بیلکنت نیز برای دانشجویان بین‌المللی خود بورسیه‌های تحصیلی جزئی یا کامل (فول‌فاند) ارائه می‌دهد. متقاضیان بر اساس نتایج تحصیلی خود ارزیابی می‌شوند و بر این اساس بورسیه‌های تحصیلی متفاوتی به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

4. برای یافتن بورسیه‌های خارجی جستجو کنید

به غیر از بورسیه‌های دانشگاهی و دولتی، می‌توانید به دنبال بورسیه‌های تحصیلی از موسسات خصوصی نیز باشید. این‌ بورسیه‌ها می‌توانند توسط سازمان‌ها یا شرکت‌های خصوصی در ترکیه یا کشور خودتان ارائه شوند. پس حتماً به دنبال این فرصت‌ها باشید، چون به بودجه‌ی تحصیل شما در ترکیه کمک می‌کند. توجه داشته باشید که شرکت‌های خاص، ممکن است شرایطی را برای اخذ برنامه‌های بورس تحصیلی خود اعمال کنند، پس حتما جزئیات را مرور کنید تا از شرایط یک بورسیه سردربیاورید.

5. به دنبال بورسیه تحصیلی از دولت ترکیه و کشور خودتان باشید

به غیر از برنامه‌های بورسیه‌ی تحصیلی دولتی در کشور خود، می‌توانید بورسیه‌های تحصیلی ترکیه را که توسط دولت ترکیه تامین می‌شود بررسی کنید. این بورسیه‌ برای تمام سطوح و مقاطع تحصیلی باز است و نه تنها به شما حمایت‌های مالی ارائه می‌دهد، بلکه به اقامت شما در دانشگاه نیز کمک می‌کند.

ده مرحله برای تحصیل رایگان در ترکیه

دریافت کنندگان این بورسیه می‌توانند انتظار داشته باشند که پوشش شهریه، اقامت، بیمه درمانی، بلیط هواپیما یک بار رفت و برگشت، شهریه یک سال دوره‌ی زبان ترکی استانبولی و کمک هزینه‌ی ماهانه را به صورت منظم دریافت کنند.

6. دانشگاه‌های مقرون به صرفه در ترکیه را انتخاب کنید

دانشگاهی را با شهریه‌های مقرون به صرفه و متناسب با بودجه‌ی خود انتخاب کنید تا حتی اگر موفق به دریافت کمک مالی یا بورس تحصیلی نشدید، باز هم بتوانید بودجه‌ی تحصیل خود را در ترکیه تامین کنید. برای تحصیل رایگان در ترکیه باید راه‌های دیگر این لیست را نیز امتحان کنید.

هزینه‌ی تحصیل در یک دانشگاه خصوصی در ترکیه می‌تواند سالانه بین 5000 تا 20000 دلار باشد، بنابراین انتخاب دانشگاه دولتی به جای دانشگاه خصوصی برای پایین نگه داشتن هزینه‌ی تحصیلات عالی ضروری است.

به طور کلی، برای دانشجویان بین‌المللی، شهریه‌ی دوره‌های کارشناسی در دانشگاه‌های دولتی ترکیه از 500 تا 1500 دلار در سال متغیر است. اگر زبان آموزش تحصیلی شما در دانشگاه، ترکی استانبولی باشد، می‌توانید رقم مقرون به صرفه‌تری را انتظار داشته باشید.

7. درخواست اخذ پذیرش خود را ارسال کنید

پس از جمع‌آوری تمام مدارک مورد نیاز، حتما درخواست خود را تکمیل کرده و قبل از پایان مهلت ارسال کنید. هر دانشگاه جدول زمانی پذیرش مربوط به خود را دارد، بنابراین مطمئن شوید که جزئیات را در وب‌سایت دانشگاه بررسی کنید. سعی کنید چند گزینه را در نظر داشته باشید تا در صورتی که انتخاب اول شما به نتیجه نرسید، گزینه‌های بعدی به دادتان برسد.

8. هزینه‌ی زندگی خود را پایین نگه دارید

زندگی در ترکیه به طور کلی کاملا مقرون به صرفه است. با کمتر از 500 دلار در هر ماه، می‌توانید هزینه‌های زندگی خود مانند اقامت، غذا، سلامت، سفر و غیره را پوشش دهید. دانشگاه‌های ترکیه گزینه‌های اقامتی ارزانی را برای دانشجویان بین‌المللی خود فراهم می‌کنند. زندگی در دانشگاه یکی از راه‌های پایین نگه داشتن هزینه‌های شماست. خوردن وعده‌های غذایی در کافه تریای دانشگاه یا آشپزی در خانه راه ایده آل دیگری برای صرفه جویی در هزینه‌ها است.

 9. حین تحصیل کار کنید

اگرچه قانون مربوط به واجد شرایط بودن یک دانشجوی خارجی برای کار حین تحصیل در ترکیه نامشخص است، اما این تازگی ندارد که دانشجویان بین‌المللی را ببینیم که حین تحصیل در ترکیه، در مشاغل پاره‌وقت مختلف کار می‌کنند. اگر مایل به دریافت کمک هزینه‌ی اضافی برای تامین خود در طول مدت اقامت در ترکیه هستید، مشاغل زیادی وجود دارد که می‌توانید انتخاب کنید.

ده مرحله برای تحصیل رایگان در ترکیه

از تدریس خصوصی تا کار در کافه‌های مختلف، گزینه‌ها متنوع و تمام نشدنی هستند. برای اطمینان خاطر، باید قبل از جستجوی شغل پاره‌وقت با دفتر دانشجویان بین‌المللی دانشگاه خود مشورت کنید.

10. به یک برنامه‌ی داوطلبانه‌ی رایگان ملحق شوید

اگر شما دانشجویی هستید که می‌خواهد زبان ترکی را یاد بگیرد، چه چیزی بهتر از این است که با ملحق شدن به یک برنامه‌ی داوطلبانه‌ی رایگان در ترکیه، ارتباط خود را با بومی‌های ترک زبان بیشتر کنید؟ جالب اینجاست که در ازای کار داوطلبانه‌ی خود، غذا و اقامت رایگان دریافت می‌کنید! این احتمالا یکی از غیرمعمول‌ترین روش‌های تحصیل رایگان در ترکیه است، اما با این حال، کاملا معتبر است.

برنامه‌های داوطلبانه می‌تواند شامل پرستاری از بچه، کار در مزرعه و … باشد. شما با این کار، نه تنها زبان و فرهنگ محلی ترک‌زبان‌ها را یاد می‌گیرید و درک می‌کنید، بلکه با خاطره‌ای فراموش‌نشدنی، ترکیه را ترک خواهید کرد.

سخن آخر

طبیعتا برای تحصیل رایگان در کشور مقرون‌به‌صرفه‌ای چون ترکیه راه‌های زیادی وجود دارد. ما سعی کردیم در این مقاله، برخی از این روش‌ها را برای کسانی که تمایل دارند خودشان جهت اپلای و اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ترکی اقدام کنند، ارائه دهیم.

در صورت تمایل، شما می‌توانید از ما، موسسه مهاجرتی آرال گام کمک بگیرید. آرال گام با سال‌ها تجربه‌ی خالصانه و حرفه‌ای در زمینه‌ی مهاجرت تحصیلی به ترکیه، به شما در رسیدن به هدفتان، یعنی تحصیل رایگان در ترکیه کمک خواهد کرد.

 

اشتراک گذاری
چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
اولین کسی باشید که به این پست رأی میدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *