موسسه مهاجرت به ترکیه آرال‌ گام

شهر ازمیر پر از جاذبه های گردشگری در سواحل غربی آناتولی!

گردشکری شهر ازمیر

آیا می‌دانید شهر ازمیر سومین شهر پرجمعیت در ترکیه است که در سواحل غربی آناتولی قرار دارد؟ آیا می‌دانید از چه تعداد جاذبه گردشگری و تفریحی در این شهر می‌توانید دیدن کنید؟

امروزه سفر به ترکیه از سوی ایرانیان به دلایل مختلفی مانند سکونت، تحصیلی، اشتغال و تفریح بسیار افزایش یافته است اما از این بین بیش‌تر افراد با هدف گردشگری به این کشور سفر می‌کنند. چنان که مقصد اکثر مسافران ایرانی استانبول یا آنکارا وغیره است غافل از اینکه گزینه‌های بهتری نیز وجود دارد.

شهری که در گذشته با نام اسمیرنا شناخته می‌شد، یکی از بهترین مقاصد در ترکیه برای گردشگران و توریست‌ها به شمار می‌رود. زیرا این شهر نه‌تنها موقعیت جغرافیایی بی‌نظیری برای تفریح در سواحل دارد بلکه در آن با جاذبه‌های گردشگری بسیاری مواجه می‌شوید.

بنابراین اگر می‌خواهید سفری دلنشین به مقصدی با تفریحات شهری و طبیعی بسیار داشته باشید، بهتر است ابتدا با این شهر آشنا شوید و سپس برای سفر اقدام کنید.

شهر ازمیر کجاست؟

این شهر زمانی شهری باستانی بود اما امروزه یک مرکز تجاری توسعه‌یافته، مدرن و شلوغ است. به طوری که در حال حاضر این شهر که در گذشته با عنوان اسمیرنا شناخته می‌شد، جز شهرهای پرجمعیت ترکیه به شمار می‌رود.

زیرا بر اساس آخرین آمارها اسمیرنا حدود چهار میلیون جمعیت دارد و بعد از استانبول و آنکارا پرجمعیت‌ترین شهر ترکیه است. همچنین این شهر دومین بندر مهم کشور ترکیه محسوب می‌شود. جالب است بدانید این شهر نه‌تنها در گذشته در حوزه تجارت اهمیت زیادی داشته است بلکه امروزه نیز از نظر اقتصادی بسیار پویا است.

به طوری که در آن انواع صابون‌ها، رنگ‌ها و منسوجات را تولید می‌کنند. همچنین این شهر مرکز فرآوری انواع مواد غذایی و تنباکو است. این شهر همچنین در صادرات نیز فعالیت بسیاری دارد و انواع فرش، مواد معدنی و غذایی را صادر می‌کند.

اگر به جنبه مذهبی ازمیر توجه دارید، باید اشاره کنیم که بخش عظیمی از جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند. چنان که در بیشتر فضای شهر مسجد را مشاهده می‌کنید اما در عین حال الکل سرو می‌شود و با زنان بی‌حجاب بسیاری مواجه خواهید شد.

علاوه بر این‌ها در اسمیرنا تعداد زیادی جاذبه‌های گردشگری و طبیعی وجود دارد. به طوری که با سفر به این شهر علاوه بر وقت‌گذارنی در سواحل مدیترانه، تفریحات مختلف دیگری مانند کافه‌گردی، رستوران‌گردی وغیره نیز امکان‌پذیر است.

ضمن اینکه فضای این شهر بسیار زیبا، خاص و دیدنی است. زیرا با قدم زدن در آن متوجه بلوارهای عریض، مراکز خرید بسیار مدرن دارای سقف‌های سنتی و کاشی‌هایی به رنگ قرمز و ساختمان‌های شیشه‌ای می‌شوید. همچنین در این شهر کلیساها و مساجد قدیمی و بازاری از قرن هجدهم وجود دارد.

بنابراین موارد در ادامه برای آشنایی بیش‌تر شما با این شهر به ویژگی‌های مهم آن از جمله موقعیت جغرافیایی، آب‌وهوا، قدمت تاریخی وغیره اشاره می‌کنیم.

موقعیت جغرافیایی

ازمیر از نظر جغرافیایی یکی از بنادر مهم در ترکیه است که در غرب این کشور قرار دارد. این شهر در خلیجی در ساحل غربی آناتولی است که یک فرورفتگی بسیار عمیق به سوی پایین دارد. در واقع این شهر در سواحل دریای اژه واقع شده است.

موقعیت جغرافیایی بی‌نظیر این شهر در سواحل ترکیه آن را به قابل‌سکونت‌ترین و آزادترین شهر برای مسافران تبدیل کرده است. همچنین این موقعیت جغرافیایی در پیشرفت اقتصادی، تجاری و حتی اجتماعی آن بسیار تاثیرگذار بوده است. زیرا اسمیرنا در اطراف یک خلیج بسیار بزرگ قرار دارد که کوه‌ها دور تا دور آن را احاطه کرده‌اند.

آب و هوای شهر ازمیر

اگر می‌خواهید به یکی از شهرهای ترکیه با هوای آفتابی در بیش‌تر ماه‌های سال سفر کنید، اسمیرنا گزینه بی‌نظیر برای شما است. زیرا این شهر آب‌وهوایی بسیار مناسب به‌خصوص برای توریست‌ها و گردشگران دارد. آب‌وهوای این شهر معمولی است و از این نظر جز شهرهای مدیترانه‌ای دسته‌بندی می‌شود.

زیرا تابستان‌ها در اسمیرنا گرم و خشک است و همچنین زمستان‌هایی مرطوب و گرم دارد. چنان که بارش برف در این شهر بسیار کم اتفاق می‌افتد. بر اساس آخرین تحقیقات درباره آب‌وهوای ازمیر گفته شده است که حدودا 148 روز از یک سال در آن هوا آفتابی، صاف و بدون بارش است.

بنابراین اگر به شهرهایی با آب‌وهوای گرم حتی در زمستان علاقه‌مند هستید و دوست ندارید در طول سفر خود با سرما، باران یا برف مواجه شوید، این شهر را برای سفر انتخاب کنید. زیرا میانگین دما در آن 18 درجه سانتی‌گراد تخمین زده شده است.

به همین دلیل در طول سفر خود در هر ماهی از سال به این شهر با لباس گرم نیاز شدیدی پیدا نمی‌کنید و می‌توانید با لباس‌های تابستانی در زمستان به تفریح و گردش بپردازید.

قدمت تاریخی شهر ازمیر

این شهر یکی از شهرهای قدیمی و باستانی در ترکیه به شمار می‌رود. زیرا این شهر را آئولیان‌ها، مردمانی یونانی در قرن یازدهم پیش از میلاد تاسیس کرده‌اند. پس از گذراندن سرگذشتی پرپیچ وخم رومیان این شهر را فتح کردند و به اولین مرکز مسیحیت تبدیل شد.

به طوری که ازمیر یکی از هفت کلیسا محسوب می‌شود. سپس در قرن 4 پس از میلاد مسیح این شهر جز امپراتوری بیزانس شد و در نهایت ترکان عثمانی بر آن حکومت می‌کردند. سال‌ها بعد این شهر به یک بندر جهانی برای زندگی جمعیت گوناگونی از ارمنی‌ها، یهودیان و یونانی‌ها تبدیل شد.

به طوری که خانه مذاهب و فرهنگ‌های گوناگون بوده است. این شهر در طول تاریخ از تمدن‌های مختلفی مانند ایرانیان، آشوری‌ها، یونانیان، روی‌ها، عثمانی‌ها و بیزانسی‌ها میزبانی کرده است. با توجه به این موارد می‌توان گفت این شهر تقریبا دارای 4000 سال سابقه شهری است.

این شهر در سراسر تاریخ خود جز شهرهای تجاری مهم در منطقه دریای مدیترانه به شمار می‌رفته است. همچنین اسمیرنا در سال 1971 میزبان بازی‌های مدیترانه‌ای و در سال 2005 میزبان بازی‌های جهانی بین دانشگاه‌ها بوده است.

جاذبه های گردشگری و تفریحی در اسمیرنا

اسمیرنا توسط جاذبه‌های گردشگری بسیار در دنیا شناخته شده است. به همین دلیل اگر به جاذبه‌های تفریحی و گردشگری علاقه بسیاری دارید، باید با جاذبه‌های این شهر آشنا شوید. زیرا در آن نه‌تنها جاذبه‌های طبیعی بلکه جاذبه‌های تاریخی وغیره نیز وجود دارد.

به طوری که از جمله مهم‌ترین تفریحات و مکان‌های گردشگری ازمیر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

برج ساعت

یکی از مهم‌ترین نمادهای این شهر که پیشنهاد می‌دهیم به‌عنوان گردشگر حتما از آن بازدید کنید، برج ساعت است. این برج را در سال 1901 در کوناک میدان ساخته‌اند. دلیل ساخت این برج بزرگداشت سالگرد به سلطنت رسیدن و بیست و پنجمین سال پادشاهی عبدالحمید دوم بوده است.

برج ساعت شهر ازمیر

ساعت موجود در این برج را امپراتور ویلهلم دوم کشور آلمان هدیه داده بود و از آن در ساخت این برج استفاده کرده‌اند. برج ساعت این شهر حدودا 25 متر مربع ارتفاع دارد و یکی از مکان‌های دیدنی آن به شمار می‌رود.

پرگام در شهر ازمیر

پرگام یکی از شهرهای باستانی و بسیار باشکوه ترکیه است که در بخش شمال این شهر قرار دارد. این شهر در ابتدای قرن سوم پیش از میلاد مسیح تاسیس شده است و از آن به‌عنوان گسترده‌ترین و قدرتمندترین پادشاهی در آناتولی غربی در دوران هلنیستی یاد می‌کنند.

بر اساس بسیاری از گمان‌ها گفته‌اند که کاغذ پوستی در این شهر اختراع شده است. از دیگر جاذبه‌های آن نیز می‌توان به شیب‌دارترین آمف‌تئاتر در دنیا با ظرفیت 1600 نفری و آکروپولیس اشاره کرد. بنابراین اگر به تاریخ علاقه‌مند هستید، در سفر به ازمیر حتما از پرگام دیدن کنید.

آسانسور

در این شهر یک آسانسور عمومی و بسیار معروف وجود دارد که دو خیابان را به یکدیگر متصل می‌کند. زیرا خیابان Halil Rafat Pasa در بالاترین نقطه از یک تپه قرار دارد و خیابان Mithatpasa در پایین آن واقع شده‌است و توسط این آسانسور به یکدیگر وصل شده‌اند.

آسانسور شهر ازمیر

این آسانسور را در سال 1907 ساخته و در 1993 بازسازی کرده‌اند. در تراس بالایی آن می‌توانید منظره‌ای چشمگیر و زیبا از خلیج و شهر را مشاهده کنید. همچنین در آن یک رستوران و کافه در فضای باز برای وقت‌گذرانی وجود دارد که اوقات را برای توریست‌ها شیرین‌تر می‌کنند. برای بازدید از این آسانسور تنها کافی است که پاسپورت ترکیه را تهیه و به اسمیرنا سفر کنید.

 

کلیسای انگلیکن

یکی از کلیساهای معروف و قدیمی این شهر، انگلیکن است که آن را ساکنان انگلیسی لوانتین که بوکا سکونت داشته‌اند، در سال 1835 ساخته‌اند. گردشگران امروزه برای بازدید از کنده‌کاری‌های روی چوب در این کلیسا از آن بازدید می‌کنند.

همچنین از دیگر دلایل شهرت انگلیکن باید به ارگ بسیار بزرگ و پنجره‌های شیشه‌ای و رنگارنگ آن اشاره کنیم که بسیار خیره‌کننده هستند.

آب گرم بالکوا در شهر ازمیر

در ازمیر آب گرمی وجود دارد که بر اساس تحقیقات گفته‌اند شاید اولین مرکز آب‌درمانی در جهان باستان بوده‌ است. این آب گرم که در گذشته به چشمه‌های آگاممنون شهرت داشته است امروزه با نام Balcova آن را می‌شناسند.

این آب گرم در حوزه شهر و در جاده UARLA قرار دارد. به طوری که برای بازدید از آن باید در چهارراه Inciralti به سمت چپ بپیچید و در یک کیلومتری جاده وارد آن شوید. امروزه برای گردشگران و توریست ها در این آب گرم هتل‌های مجلل و امکانات بی‌نظیر و مدرنی ایجاد شده‌ است.

بنابراین اگر می‌خواهید در طول سفر خود در آبی با دمای 63 درجه سانتی‌گراد بیماری‌های خود را درمان کنید و به بدنتان استراحت دهید، حتما این آب گرم را در برنامه خود قرار دهید.

مسجد حصار

مسجد حصار شهر ازمیر

از دیگر جاذبه‌های این شهر باید به مسجد حصار که باشکوه‌ترین مسجد در منطقه حصار است، اشاره کنیم. مسجد حصار را یاکوپ بیگ در سال 1592 به زیباترین شکل ممکن ساخته است. این مسجد امروزه در کنار مجتمع اداری به نام کمرالتی قرار دارد.

زیبایی این مسجد بخاطر گنبد بزرگ آن است که روی هشت پایه قرار گرفته است. همچنین گردشگران از تزئینات خاص روی منبر، محراب و طاقچه بسیار شگفت‌زده می‌شوند.

منطقه خرید بسیار قدیمی kameralti

این منطقه خرید قدیمی در ازمیر یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری آن به شمار می‌رود که سالانه تعداد زیادی از توریست‌ها از آن بازدید می‌کنند. این منطقه مخصوص خرید از خیابان‌های بسیار باریک از کوناک به سوی مرکز شهر تشکیل شده است.

در این مرکز خرید می‌توانید از مغازه‌های کفاش‌ها، جواهرفروشی‌ها، پارچه‌فروشی‌ها وغیره بازدید کید. جالب است بدانید با بازدید از این منطقه می‌توانید حال‌وهوایی یک قرن گذشته را در ساختمان‌های آن احساس کنید. زیرا کاشی‌های پشت‌بام و درگاه‌های خاص قرن نوزدهم در این ساختمان‌ها وجود دارد.

دیگر جاذبه‌های تفریحی اسمیرنا

خیال نکنید که جاذبه‌ها و مکان‌های دیدنی و تفریحی این شهر به مواردی که تابه اینجا ذکر شد، ختم شده است. زیرا آنچه معرفی شد، تنها برخی از مکان‌های گردشگری در اسمیرنا بودند. بنابراین در ادامه به دیگر جاذبه‌های این شهر به صورت موردی اشاره می‌کنیم که از حوصله شما خارج نشود:

 • تفرجگاه kordon
 • نمایشگاه ازمیر
 • خانه مریم باکره
 • قلعه kadifekale
 • آگورا
 • Alsancak
 • بالار سوکاگی
 • بورنووا
 • باسمانه
 • تفرجگاه BUCA
 • تفرجگاه CESME
 • شهر باستانی افسوس
 • شهر ماهیگیری فوکا
 • ساحل مقابل یا KARSIYAKA
 • اسکله پاسپورت
 • شهر SELCUK
 • TEOS
 • استراحتگاه URLA
 • اسکله کونان
 • موزه آتاتورک
 • مسجد آبی
 • و بسیاری موارد دیگر.

علاوه بر مکان‌های گردشگری، تاریخی و تفریحی ذکر شده شما با مهاجرت به ترکیه و سفر یا سکونت در ازمیر می‌توانید در سواحل دریای اژه به تفریح بپردازید. همچنین می‌توانید در سطح این شهر قدم بزنید و از تفریحات شبانه دیدن کنید.

علاوه بر این برای امتحان غذاهای خاص این شهر توصیه می‌کنیم به مراکزی از جمله گوزلسیم، گوزلمه، جنگ برگر، توگبا، مخصوص تورک وغیره مراجعه کنید. کافه آسانسور و کافه بازار نیز برای دسترسی به انواع نوشیدنی‌ها بسیار مناسب هستند.

البته بهتر است تفریح و گردش خود را از میدان کوناک این شهر شروع کنید و به بازدید از فضای شهر، مکان‌های گردشگری، کافه‌ها، رستوران‌ها وغیره بپردازید و سپس از مکان‌های حومه شهر دیدن کنید.

جمع بندی

با توجه به اینکه امروزه بسیاری از ایرانیان از بین کشورهای خارجی ترکیه را برای مهاجرت یا سفرهای تفریحی خود انتخاب می‌کنند، در این متن به معرفی یکی از شهرهای بی‌نظیر و گردشگری آن پرداختیم. به طوری که دانستید این شهر پس از استانبول و آنکارا یکی از شهرهای پرجمعیت ترکیه به شمار می‌رود.

همچنین گفته شد که ازمیر یکی از شهرهای بسیار قدیمی این کشور است و در آن می‌توانید از جاذبه‌های گردشگری و تاریخی بسیاری دیدن کنید و به معرفی آن پرداختیم. به طوری که ابتدا با چگونگی این شهر، موقعیت جغرافیایی، آب‌وهوا و قدمت تاریخی آن آشنا شدید.

سپس به معرفی مکان‌های گردشگری بی‌نظیر این شهر مانند مساجد، کلیساها، شهرهای باستانی، تفرجگاه‌ها وغیره پرداختیم. حال در نهایت اگر به سفر به این شهر علاقه‌مند شدید، می‌توانید با مشاوران آرال گرام ارتباط برقرار کنید. به این صورت در کم‌ترین زمان و با آسان‌ترین روش‌ها می‌توانید شرایط سفر به این شهر را برای خود و خانواده فراهم کنید.

اشتراک گذاری
چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
اولین کسی باشید که به این پست رأی میدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *