موسسه مهاجرت به ترکیه آرال‌ گام

شهر ماردین

گردشکری شهر ماردین

شهر ماردین بر روی شیب تپه‌ای قرار دارد که به سمت جنوب به سمت دشت‌های بین النهرین می‌نگرد. ماردین در مسیرهای اصلی اتصال ترکیه به سوریه و عراق قرار دارد. بر اساس شنیده‌ها، تاریخچه ‌ این شهر به زمان سیل برمی‌گردد.‌  این شهر تحت حکومت هوری-میتانی‌ها، هیتی‌ها، سورها، بابلی‌ها، ‌ایرانیان، رومی‌ها، اعراب و ترکان سلجوقی زندگی می‌کرد. بعدها شعبه ماردین از پادشاهی آرتوکلو به نام «تابکا‌ایلغازیه» تأسیس شد و در‌ این زمان شهر رونق گرفت.

ما در این مقاله، راجع به تمام جزئیات مربوط به شهر ماردین توضیح خواهیم داد. همچنین علاوه بر این مقاله، موسسه مهاجرتی آرال گام با ارائه مشاوره تخصصی آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما در رابطه با شهر ماردین ترکیه خواهد بود. همچنین شما می‌توانید با پر کردن فرم مشاوره رایگان با سازمان مهاجرتی آرال گام در ارتباط باشید.

نام شهر ماردین و تاریخچه‌ی آن

این شهر در گذشته توسط‌ ایرانی‌ها به نام مرده، بیزانسی‌ها به نام مردیا، اعراب به ماریدین و سریانی‌ها به نام مرده مردی شناخته می‌شد. ‌ اینها پس از اشغال منطقه توسط ترکها به ماردین تبدیل شدند.قلعه، مدرسه‌یKasimiye ، مدرسه‌ی Zinciriye  و مسجد جامع از مکان‌های تاریخی مهم در اطراف شهر هستند. دیگر دارایی‌های تاریخی در‌ این منطقه که ارزش دیدن دارند عبارتند از صومعه دیرالزفران و مدرسه‌یHarizm . مقبره قرن پانزدهمی ‌زینل بیگ در نزدیکی آن، با کاشی‌های آبی تزئین شده است.

شهر ماردین

سلطان عیسی مدرسه که قدمت آن به سال 1385 می‌رسد، یک بنای تاریخی جالب و زیبای ترکی با درگاه حکاکی شده باشکوه آن است.مدرسه‌ی Kasim Pasa ، همچنین به دلیل گنبد سنگ کاری زیبای آن، و مسجد Ulu  (بزرگ) با مناره‌ای به خوبی تزئین شده، یکی دیگر از مکان‌های دیدنی است.بهترین نمونه‌های معماری آرتوتی را می‌توان در کیزیلتپه، در 21 کیلومتری (13 مایلی) جنوب ماردین، با مسجد اولو قرن سیزدهمی‌ با نقش برجسته محراب زیبا و درگاهی زیبا مشاهده کرد.دارا یکی از جالب‌ترین اکتشافات آخرین کاوش‌ها در نزدیکی ماردین است. دارا در مسیر نصیبین در نزدیکی مرز سوریه قرار دارد.

در حسنکیف که در مرز استان باتمان قرار دارد، ویرانه‌های پایتخت باستانی قرن دوازدهم آرتوتیدها را خواهید دید. پلی که روزگاری دو قسمت شهر را بر روی رودخانه دجله (دیکله) و کاخ به هم متصل می‌کرد، دیگر پل‌های آن هستند.با تکمیل سد مجاور که بخشی از پروژه GAP است، حسنکیف به طور کامل زیر آب خواهد رفت.صومعه دیرالزعفران یک صومعه سریانی در 9 کیلومتری شرق ماردین است که در قرن نهم ساخته شده است. در حال حاضر ‌ این مکان محل بازدید و پناهگاه فقیران سریانی است.‌  این صومعه تا سال 1932 مرکز مذهبی سریانی‌ها بود.

دیرالزعفران که یکی از بزرگ ترین صومعه‌های موجود در منطقه است. 52 ایلخانی سریانی در ‌ اینجا دفن شده‌اند. قسمت مخفی عبادت به نام «مهزن» قدیمی‌ترین قسمت صومعه است. صومعه با بخش‌های دیگری که بعداً ساخته شد، بزرگ‌تر شد. در اطراف سازه‌هایی که با دیرالزعفران، کلیسای مریم مقدس و صومعه مار یاکوب، تثلیثی را تشکیل می‌دهند، سه قلعه برای حفاظت از تثلیث ساخته شده است.صومعه مار یاکوپ نام خود را از یک کشیش (Marislium) گرفته است.بعدها به «صومعه مروگان» معروف شد.

بر اساس شنیده‌ها، ماربینیامین، یکی از منادیان شرق، استخوان‌های قدیمی‌ترین شاگرد خود را در‌ اینجا دفن کرده است.‌ این صومعه برای مدتی به مارهونسیا نیز معروف بود.این موزه در ‌ایلخانی سابق قرار دارد که در سال 1895 توسط پاتریارک آنتاکیا، ‌ایگناتیوس بنهام بانی ساخته شد.‌ این بنا که اکنون به وضعیت اولیه خود بازسازی شده است، مجموعه‌هایی را در خود جای داده است که از 4000 سال قبل از میلاد مسیح تا به امروز را نشان می‌دهد و دوره‌های آشوری، اورارتویی، هلنیستی، ‌ایرانی، رومی، بیزانسی، سلجوقی، آرتوکلو و عثمانی را نشان می‌دهد. سفال، مهر، مهر استوانه‌ای، سکه، چراغ، مجسمه، بطری اشک و جواهرات از جمله نمایشگاه‌های متعدد و جذاب هستند.

نام شهر ماردین و تاریخچه‌ی آن

ماردین حکاکی به سبک قدیمی‌ را در خانه‌های خود حفظ کرده است. از آنجایی که در یک منطقه آتشفشانی قرار دارد، ورودی اصلی مورد استفاده در معماری محلی، سنگ آهکی است که به راحتی قابل کار است. خانه‌های ماردین که همه ویژگی‌های سبک زندگی بسته را منعکس می‌کنند، توسط دیوارهایی با ارتفاع ۴ متر احاطه شده‌اند و از خیابان جدا شده‌اند.‌ این دیوارها همچنین از شرایط سخت آب و هوایی محافظت می‌کنند.خانه‌ها دارای بخش‌های مجزای مردانه و زنانه هستند و اکثراً آشپزخانه ندارند. مهم‌ترین ویژگی‌ این خانه‌ها، سنگ‌سازی به نام «میدات کار» است. درها، پنجره‌ها و ستون‌های کوچک با طاق‌ها و نقوش گوناگون پوشیده شده‌اند. سکونتگاه مرکزی در سال 1979 به عنوان منطقه شهری اعطا شد.

بالای درهای خانه تصاویری از کعبه در صورتی که صاحب آن به زیارت مکه رفته باشد حک شده است و کوبنده‌های در شکل مشخصی شبیه منقار پرندگان دارند. اغلب خطوط از طریق تونل‌های قوسی در زیر طبقات بالای خانه‌ها می‌گذرد. نقش برجسته حیوانات و میوه‌ها به شهر شخصیتی رویایی می‌بخشد و به نظر می‌رسد دنیای مدرن در حال محو شدن است.آهنگرهای طلا و نقره ارتدکس سوری که کارشان در سراسر کشور مشهور است، هنوز در‌ اینجا هنرهای خود را انجام می‌دهند، کارگاه‌هایشان در کنار کارگاه‌های مسگر مسلمان. در کنار خود ساختمان‌ها می‌توان امیدوار بود که‌ این فرهنگ زنده نیز حفظ شود.

ماردین با داشتن قلمرو استانی 12760 کیلومتر مربع در منطقه‌ای واقع شده است که رشته توروس جنوب شرقی با سکوی عربی در جنوب تلاقی می‌کند. منطقه‌ای به نام «گذر ماردین – میدیات» بخش بزرگی از قلمرو استان را تشکیل می‌دهد. جمعیت استان تقریبا 800 هزار نفر (1395) است. نواحی اداری ماردین عبارتند از درگجیت، دریک، قیزیل تپه، مازیداگی، میدیات، نصیبین، اومرلی، ساوور و یشیلی.پس از اتمام پروژه GAP، 100000 هکتار از اراضی ماردین تحت آبیاری قرار گرفته است. در مناطق تازه آبیاری شده عمدتاً پنبه کشت می‌شود که توسط شرکت‌های منطقه صنعتی سازمان یافته فرآوری می‌شود.

ماردین علاوه بر محصولات آرد، فرآوری میوه و تولید بذر، انگور محلی خود را نیز فرآوری می‌کند. بخشی از کودهای فسفر مورد نیاز کشاورزی از طریق صنایع کودسازی موجود در استان تامین می‌شود. کشاورزی یک تجارت مهم در منطقه است.در چند سال گذشته شهر با ساخت و سازهای جدید در اطراف حومه شهر و مناطق مسکونی جدید بسیار سریع در حال رشد است. ماردین علاوه بر یک منطقه صنعتی سازمان یافته، دارای سایتی برای شرکت‌های کوچک است که زمینه اشتغال مردم محلی را فراهم می‌کند. در نهایت، ماردین نیز منطقه آزاد تجاری خود را دارد.

آیا ماردین ارزش دیدن دارد؟

شهر ماردین ترکیه قطعا ارزش دیدن دارد!‌ این شهر تاریخی و همچنین راهنمای تور ماردین چیزهای زیادی برای ارائه به گردشگران دارد. معماری زیبا، غذاها لذیذ و مکان‌های دیدنی زیادی مانند شهر قدیمی‌ ماردین وجود دارد.اگر قصد سفر به شهر ماردین را دارید، حتما‌ ادامه را برای راهنمای کامل بخوانید.

آیا ماردین برای بازدید امن است؟

شهر ماردین به طور کلی امن است. هنگام سفر به هر مکان جدید باید از عقل سلیم استفاده کنید و از محیط اطراف خود آگاه باشید، اما در شهر ماردین جای نگرانی نیست. در هر صورت بهتر است در مکان‌های توریستی و شناخته شده قدم بزنید. می‌توانید تمام مسافت‌های پیاده‌روی را با وبلاگ سفر ماردین یا تورهای پیاده‌روی ماردین کشف کنید.ممکن است راهنمای رایگان ماردین را در آنجا پیدا کنید، اما راهنماهای پولی احتمالاً گسترده‌تر و قابل اعتمادتر هستند.

چگونه به ماردین ترکیه می‌رسید؟

ماردین در جنوب شرقی ترکیه قرار دارد و از شهرهای محبوبی مانند استانبول، ازمیر و آنتالیا کمی‌ دور است. راحت‌ترین راه برای رفتن به ماردین سفر هوایی است.فرودگاه ماردین 20 کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد. همچنین می‌توانید با اتوبوس یا ماشین شخصی به مرکز شهر ماردین بروید.

گشت و گذار در شهر ماردین

بهترین راه برای رفت و آمد در شهر ماردین پیاده روی است.‌ این به شما‌ این امکان را می‌دهد که واقعاً تمام مناظر و صداهای‌ این شهر تاریخی را تماشا کنید. تورهای پیاده روی در ماردین راه‌های بسیار محبوبی برای کشف شهر قدیمی ‌ماردین است. مطمئن شوید که کفش‌های کتانی راحت و لباس‌های مسافرتی بدون چروک به‌سرعت خشک می‌کنید.اگر خسته شدید، تاکسی و دلموس (مینی بوس) نیز وجود دارد که می‌تواند شما را در شهر ماردین ببرد.

برای شهر ماردین چه بسته بندی کنم؟

حتما کفش‌های راحت بپوشید زیرا در شهر ماردین پیاده روی زیادی خواهید داشت. همچنین باید یک ژاکت یا ژاکت سبک بپوشید زیرا عصرها حتی در تابستان می‌تواند خنک باشد. اگر در مورد آب و هوای ماردین در ماه دسامبر تعجب می‌کنید و در طول زمستان از شهر ماردین دیدن می‌کنید، حتما یک کت گرم بپوشید!

کارهایی که باید در ماردین انجام دهید: سفرهای یک روزه ماردین

اگر به‌ این فکر می‌کنید که بهترین کارها در ماردین چیست، در‌ اینجا مکان‌های بسیار توصیه شده در ماردین وجود دارد.‌ این شهر ارزش دیدن را دارد! علاوه بر‌ این، شما باید 9 مکان در لیست آزمایشی ماردین یونسکو را ببینید. میراث ترکیه از آنچه فکر می‌کنید غنی‌تر است. در شهر ماردین کارهای عالی زیادی برای انجام دادن وجود دارد. برخی از بهترین کارهایی که باید انجام دهید عبارتند از بازدید از موزه ماردین، کاوش در شهر قدیمی ‌و بررسی خرابه‌های دارا.

موزه ماردین

موزه ماردین مکانی عالی برای آشنایی با تاریخ و فرهنگ شهر ماردین است. موزه ماردین در شهر قدیم واقع شده است و نمایشگاه‌هایی از فرهنگ‌های مختلفی که در طول سال‌ها در ماردین زندگی کرده‌اند، دارد. همچنین نمایشگاهی از صنایع دستی سنتی ماردین وجود دارد.

هزینه ورودی موزه ماردین و ساعات کار

موزه ماردین همه روزه باز است و ساعت کاری آن بین 08:30 الی 17:30 می‌باشد. هزینه ورودی موزه ماردین برای هر نفر 25 لیر ترکیه (1.40 دلار آمریکا یا یورو) است. اگر کارت پاس موزه دارید، اولین ورود رایگان است.

صومعه دیرالزعفران (صومعه مور‌هانانیو)

صومعه دیرالزعفران

صومعه دیرالزعفران یک مکان تاریخی زیبا است که در خارج از شهر ماردین قرار دارد.‌ این صومعه در قرن دوازدهم ساخته شد و امروزه نیز یک مکان فعال برای عبادت است. بازدیدکنندگان می‌توانند در محوطه صومعه گشت بزنند و حتی در مراسم عشای ربانی شرکت کنند!صومعه دیرالظفران کلیسایی است که هنوز به طرز خیره کننده‌ای هزاران سال پیش ساخته شده است. شاهد‌ این تاریخ شگفت انگیز فرهنگ سریانی باشید.

هزینه ورودی آرامستان دیرالزعفران و ساعات کار

شما می‌توانید از ساعت 09:30 الی 11:45 و 13:30 الی 16:30 از آرامستان دیرالزعفران دیدن کنید.هزینه ورودی صومعه دیرالظفران برای هر نفر 15 لیره (1 دلار = 18 لیر لیر) است. کارت ترکیه کارت موزه به آرامستان دیرالزعفران نمی‌رسد.

قلعه ماردین

قلعه ماردین یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر ماردین است.‌ این قلعه بر روی یک تپه قرار دارد و مناظر خیره کننده‌ای از شهر را در زیر ارائه می‌دهد. بازدیدکنندگان همچنین می‌توانند داخل قلعه را که به موزه تبدیل شده است، کاوش کنند.

هزینه ورودی قلعه ماردین و ساعات کار

ورود به قلعه ماردین رایگان است، اما اخیراً به دلیل بازسازی به روی بازدیدکنندگان بسته شده است.

خرابه‌های دارا بین النهرین

یکی از کارهای معروف ماردین خرابه دارا است! اگر به شهر ماردین سفر کردید، خرابه‌های دارا باید در لیست شما باشد.‌ این شهر باستانی مکانی بسیار عرفانی است و عکس‌های خیره کننده‌ای را به عکاسان ارائه می‌دهد!

چه کسی شهر دارا را ساخت؟

این شهر در اوایل دوران مسیحیت تأسیس شد و در طول قرن‌ها توسط تعدادی از تمدن‌های مختلف زندگی می‌شد.‌ این شهر در قرن 12 متروکه شد و از آن زمان تا کنون ویران شده است. خرابه‌های دارا یک مقصد گردشگری محبوب است و یکی از پربازدیدترین مکان‌های باستان‌شناسی در ترکیه است.

قیمت بلیط و ساعات کار

ورود ویرانه‌های دارا بین النهرین رایگان است. ساعت کاری نیز از 09:30 صبح تا 18:30 شب است.

خرابه‌های دارا بین النهرین

مدرسه قاسم پاشا

مدرسه قاسم پاشا با نام Kasımiye Medrese شناخته می‌شود، مکانی است که هنگام قدم زدن در شهر ماردین باید از آن دیدن کنید.

قیمت بلیط و ساعت کاری Kasımiye Medresesi

مدرسه از ساعت 08:00 تا 17:00 پذیرای بازدیدکنندگان است. ورود رایگان است.

خانه‌های سنگی ماردین

وقتی از ماردین قدیم دیدن کنید و خانه‌های قدیمی ‌را ببینید شگفت زده خواهید شد. فضای خیره کننده، معماری عالی، ارزش دیدن ساختمان‌ها را دارد. خانه‌های شهر ماردین برای شما الهام بخش خواهد بود.

غذای ماردین: بهترین رستوران‌های ماردین

آداب و رسوم ماردین ترکیه بر غذاها و دیگر چیزهای فرهنگی مطمئناً تأثیر می‌گذارد. غذای ماردین فوق‌العاده غنی است و گزینه‌های زیادی برای هر نوع طعمی ‌ارائه می‌دهد. اگر قصد سفر به بین النهرین را دارید، در شکم خود برای ماردین جا باز کنید!علاوه بر میراث فرهنگی و تاریخی، پاسخ شگفت انگیزی برای‌ اینکه در پرسش ماردین چه باید کرد وجود دارد. جواب غذا خوردن است. در سفر به ماردین باید تمام غذاهای محلی معروف را بچشید.

خرید در ماردین: ماردین به چه چیزی معروف است؟

شراب آشوری، بدون شک. چه به عنوان نوشیدنی یا سوغاتی، خرید کردن یک ‌ایده بسیار منحصر به فرد است.

زندگی شبانه شهر ماردین

شب‌های شهر ماردین درست مانند سواحل دریای مدیترانه ترکیه است. انتظار بیشتری نداشته باشید، اما هنوز هم می‌توانید مطمئناً چیزی در مورد زندگی شبانه در ماردین بدانید.‌ این شهر فقط یک دیسکو در داخل دارد. در صورت علاقه، برخی از میخانه‌ها آهنگ‌های محلی زنده دارند. در برخی از هتل‌های ماردین می‌توانید رویدادهایی را در زمان‌های مختلف پیدا کنید. علاوه بر‌ این می‌توانید به شب‌های سیرا به عنوان یک رویداد شبانه منحصر به فرد و سنتی بپیوندید.

هنگام بازدید از ماردین کجا باید بمانم؟

بهترین هتل‌های ماردین منتظر رزرو شما هستند! در شهر ماردین مکان‌های بسیار خوبی برای اقامت وجود دارد. برخی از برترین هتل‌ها عبارتند از Mardin Hilton Garden Inn، Mardin Ramada Plaza و …. .

سخن آخر

ما در این مقاله تلاش کردیم تا تمام اطلاعات مفید مربوط به شهر ماردین ترکیه را پوشش دهیم. اما در صورتی که به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، با موسسه مهاجرتی آرال گام تماس گرفته و سوالاتتان را با تیم مشاوره‌ی تخصصی ما، مطرح کنید.

مقاله قبلی
مقاله بعدی
اشتراک گذاری
چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
3 از 5 از 2 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *