موسسه مهاجرت به ترکیه آرال‌ گام

نقشه ترکیه

گردشکری نقشه ترکیه

  اگر به هر قصدی که به ترکیه می‌روید، از یک سفر تفریحی که به عنوان یک توریست وارد کشور ترکیه می‌شود تا زمانیکه به منظور اهداف دیگر قصد اقامت طولانی‌تر در این کشور را دارید، بایستی حداقل یک آشنایی ابتدایی از نقشه ترکیه را داشته باشید. زمانی که می‌خواهید در یک کشور اقامت داشته باشید چه به عنوان یک دانشجو که با اخذ ویزای تحصیلی وارد ترکیه شده، چه به عنوان یک سرمایه‌گذار که از طریق گزینه‌های متعددی همچون خرید ملک در ترکیه ویزا دریافت نموده و چه به عنوان یک توریست بایستی با نقشه ترکیه هم بصورت جزئی و هم کلی آشنا باشید و پیش زمینه داشته باشید.

همچنین در نظر گرفتن تمام ملاحظات مالی قبل از هر سفری از جمله اقدامات ضروری است. شرایطی را تصور کنید که در یکی از شهرهای ترکیه تنها برای تبدیل چند ریال یا دلار به لیر باید به دنبال نزدیک‌ترین صرافی باشید. اما اگر کارت بانکی یکی از معتبرترین بانک‌های ترکیه در جیب شما باشد و به راحتی بتوانید با نقل و انتقال لیر خریدهای خود را انجام دهید چه؟ برای این که تجربه‌ای لذت‌بخش از سفری بی‌دردسر به ترکیه داشته باشید؛ به خدمات افتتاح حساب بانکی غیرحضوری در ترکیه و حواله لیر به ترکیه نگاهی بیاندازید.

بررسی اجمالی نقشه ترکیه

ترکیه 783356 کیلومتر مربع مساحت دارد که 97 درصد آن در آسیا و بقیه در اروپا قرار دارد. همانطور که در نقشه فیزیکی کشور بالا مشاهده می شود، بخش اروپایی ترکیه به نام تراکیه شرقی در منتهی الیه شرق شبه جزیره بالکان واقع شده است. بخش آسیایی که توسط تنگه های ترکیه از اولی جدا می شود، بیشتر منطقه فلات آناتولی را اشغال می کند.

نقشه ترکیه

بخش اروپایی ترکیه عمدتاً مجموعه‌ای از تپه‌های متحرک است، در حالی که از طریق تنگه Bosporus به سمت مرکز ترکیه، زمین به یک فلات مرکزی مرتفع (آناتولی) که توسط کوه‌های بلند و ناهموار احاطه شده است. بسیاری از قله ها در ترکیه بیش از 10000 پا هستند و بلندترین و ناهموارترین آنها در کوه‌های توروس شرقی یافت می شوند.

مرتفع ترین نقطه ترکیه کوه آرارات است که قله آن 16948 فوت (5166 متر) است. در امتداد سواحل دریای سیاه و مدیترانه، زمین پایین تر و کاملا حاصلخیز است. رودخانه‌های تیگرا، قیزیلیرمک، ساکاریا و فرات مهم‌ترین رودخانه‌ها هستند و دریاچه وان بزرگترین دریاچه است. به عنوان یک نقطه مورد علاقه زمین شناسی، این کشور روی یکی از خطوط گسل اصلی سیاره قرار دارد و زمین لرزه ها نسبتاً رایج هستند.

بیشتر بخوانیم:

راهنمای اخذ ویزای توریستی ترکیه در سریعترین زمان ممکن

 اقامت در ترکیه

بررسی نقشه ترکیه در نقشه دیوار جهانی

ترکیه یکی از نزدیک به 200 کشوری است که در نقشه چند لایه اقیانوس آبی جهان نشان داده شده است. این نقشه ترکیبی از ویژگی های سیاسی و فیزیکی را نشان می دهد. این شامل مرزهای کشور، شهرهای بزرگ، کوه‌های اصلی در برجستگی سایه‌دار، عمق اقیانوس در شیب رنگ آبی و بسیاری ویژگی‌های دیگر است.

بررسی نقشه ترکیه از لحاظ پراکندگی جمعیت (2022)

از نظر وسعت، ترکیه از نظر مساحت کشور و تعداد ساکنان آن یکی از بزرگترین در جهان است. ترکیه از نظر وسعت سی و هفتمین کشور بزرگ جهان و از نظر مساحت نوزدهمین کشور بزرگ جهان است. همانطور که از کشوری پرجمعیت‌تر از اکثریت جهان انتظار می رود، این کشور همچنین دارای برخی از بزرگترین شهرها و کلان شهرهای جهان است. پرجمعیت ترین شهر ترکیه استانبول است که بیش از 11 میلیون نفر جمعیت دارد. این شهر نه تنها بزرگترین شهر ترکیه است، بلکه هشتمین شهر بزرگ در کل جهان است.

بزرگ‌ترین شهر بعدی ترکیه، آنکارا که 3.5 میلیون نفر جمعیت دارد که با جمعیت 11 میلیونی ترکیه بسیار فاصله دارد، اما هنوز هم تعداد قابل توجهی است که به جمعیت عظیم این کشور کمک می‌کند. ترکیه همچنین دارای چهار شهر دیگر با جمعیت بیش از یک میلیون نفر، 72 شهر با جمعیتی بین 100000 تا 1000000 نفر و 424 شهر با جمعیت حداقل 10000 نفر است.

اکثریت ساکنان ترکیه در شهرهای شهری آن زندگی می کنند و تنها 27 درصد از کل جمعیت در مناطق روستایی زندگی می کنند. ترکیه طی سال‌ها رشد ثابتی را تجربه کرده است، و در حالی که برخی از شهرهای بزرگتر مانند استانبول به خوبی با رشد روبرو بوده‌اند، شهرهای بزرگ دیگر مانند باگجیلار به دلیل ساخت‌وسازهای غیرقانونی و برنامه‌ریزی ضعیف دولت دچار مشکل شده‌اند که منجر به خیابان‌های باریک، ردیف‌های مسکونی شده است.

ساختمان های مملو از ساکنین و سایر اثراتی که از عدم برنامه ریزی دیده می شود. انتظار می رود ترکیه در آینده شاهد رشد مستمر باشد و تنها زمان نشان خواهد داد که آیا بزرگترین شهرهای این کشور قادر به ادامه این روند خواهند بود یا خیر.

شهرهای ترکیه

آدانا، آداپازاری، آدیامان، افیون، آماسیا، آنکارا (آنگورا)، آنتالیا، انطاکیه، آرتوین، باتومی، بدروم، بورسا، کانکری، کارسامبا، کوروم، دنیزلی، دیاربکر، ادیمه، ارگلی، ارزنجان، ارزروم، اسکی‌سبیر، Gaziantep، Gazipasa، Inebolu، Isparta، استانبول (قسطنطنیه)، ازمیر (Smyrna)، Izmit، Karabuk، Karakose، Karaman، Kastamonu، Kayseri، Kesan، Kirikkale، Kirklareli، Konya، Kurtalan، Kutahya، Malatya، Manisa، Mardin، مرسین، موش، نیگده، اردو، سامسون، سیلیفکه، سینوپ، سیواس، تارسوس، تاتوان، تکیرداغ، توکات، ترابزون، اوسکودار، وان و زونگولداک.

موقعیت‌های ترکیه

دریای اژه، آنتالیا کورفیزی، رود ارس، دریاچه بی‌شهیر گولو، دریای سیاه، رودخانه بویوک مندرس، ادرمیت کورفیزی، دریاچه اغریدیر گولو، رود فرات، جملیک کورفیزی، رودخانه زاب بزرگ، قیزیلیرمک (رودخانه هالیس)، دریاچه کورباگا گولو، دریاچه کوس گولو، مرمره دنیزی، دریای مدیترانه، رودخانه پری، دریاچه سیفه گولو، دریاچه ترسکان گولو، رودخانه دجله، دریاچه توز گولو، دریاچه توزلا گولو، دریاچه اولوبات گولو، دریاچه وان گولو و رودخانه یسیلیرماک.

 منابع طبیعی ترکیه

ترکیه دارای منابع معدنی متعددی است که شامل فلدسپات، باریت، بورات، سنباده، خاک رس، منیزیت و سلستیت استرانسیوم می شود. برخی از منابع فلزی این کشور سنگ آهن، مس، کروم، آنتیموان، جیوه و طلا است. از دیگر منابع طبیعی ترکیه می توان به سنگ مرمر، سنگ آهک، پرلیت، پوکه، گوگرد پیریت، زغال سنگ، نیروگاه آبی و زمین های زراعی اشاره کرد.

خطرات طبیعی ترکیه

ترکیه در معرض زمین لرزه های شدید به ویژه در بخش شمالی کشور است که در امتداد کمانی از دریای مرمره تا دریاچه وان امتداد می یابد.

مسائل زیست محیطی ترکیه

ترکیه دارای آلودگی هوا به ویژه در مناطق شهری خود است. یکی دیگر از مسائل زیست محیطی آلودگی آب ناشی از ریختن مواد شیمیایی و شوینده است. نگرانی در مورد نشت نفت ناشی از افزایش تردد کشتی ها در تنگه بسفر وجود دارد. این کشور جنگل زدایی نیز دارد.

محبوب‌ترین شهرهای ترکیه

ترکیه یکی از پربازدیدترین کشورهای جهان است که در آخرین شمارش سالانه بیش از 30 میلیون بازدید کننده در سال دریافت می کند که بسیاری از آنها با ویزای الکترونیکی ترکیه بازدید می کنند. مجموعه‌ای خیره‌کننده از مناظر و فعالیت‌ها برای ارائه به مسافران، از مکان‌های تاریخی باستانی گرفته تا بازارهای شلوغ و سواحل بکر همه را می‌توانید در نقشه ترکیه بیابید.

نقشه ترکیه

آب و هوا به این نحوه است که هیچ زمان بدی در سال وجود ندارد. در اینجا تعدادی از بهترین شهرهای ترکیه برای سفر به شما معرفی شده است. برخی از آنها ساحلی، برخی دیگر داخلی، برخی باستانی و برخی دیگر مدرن هستند که همه از جذابیت‌های فراوان نقشه ترکیه می‌باشد.

آنکارا

آنکارا، پایتخت ترکیه و دومین شهر پرجمعیت، چیزهای بیشتری از ساختمان های دولتی برای ارائه دارد. همچنین خانه برخی از بهترین موزه های کشور از جمله موزه هنر و مجسمه سازی و موزه علم و فناوری است. بازدیدکنندگان همچنین می توانند مقبره کمال آتاتورک، پدر بنیانگذار ترکیه مدرن را ببینند. اما مسلما بهترین جاذبه آنکارا ارگ است. این قلعه با دیوارهای ضخیم و خیابان های پر پیچ و خمش قرن هاست که بازدیدکنندگان را مسحور خود کرده است.

استانبول پلی بین شرق و غرب

مشهورترین و نمادین ترین شهر ترکیه بیش از هر شهر دیگری روی زمین دست به دست شده است و هر موج جدیدی از حاکمان اثر خود را بر جای می گذارد. شرق در استانبول با غرب ملاقات می کند و این به مکان انرژی و تضادهایی می بخشد که کمتر کسی می تواند با آن رقابت کند. علاوه بر لذت بردن از تاریخ و افق نفس گیر، بازدیدکنندگان می توانند در بهترین رستوران های کشور نیز غذا بخورند. جاذبه‌های برتر عبارتند از ایاصوفیه، که زمانی کلیسا و سپس مسجد، و بازار بزرگ با تمام قیمت‌های بالقوه‌اش است.

ازمیر شهر افسون دریای اژه و ویرانه های باستانی

سومین شهر پرجمعیت ترکیه در کنار دریای اژه قرار دارد. نقاط برجسته عبارتند از بازار جذاب رومی/یونانی آگورا و آکروپولیس. سواحل شنی سفید در دسترس هستند. این شهر همچنین دارای مجموعه ای چشمگیر از موزه های مربوط به پدر بنیانگذار آتاتورک، دریا، باستان شناسی، هنر و مجسمه سازی و موزه کودکان است.

آنتالیا شهر سواحل بزرگ و آبشارها

آنتالیا یک جواهر مدیترانه ای با یک شهر قدیمی به خوبی حفظ شده با یک قلعه است. 2 ساحل عالی در نزدیکی و دیگر مکان های طبیعی چشمگیر مانند آبشار دودن وجود دارد. این یک پایگاه عالی برای کسانی است که به دنبال انجام فعالیت های ماجراجویی در فضای باز مانند دوچرخه سواری چهارچرخ و رفتینگ هستند. این شهر همچنین دارای یکی از بهترین آکواریوم های ترکیه است.

ادیرنه

در نزدیکی مرز یونان و بلغارستان، جاذبه اصلی ادیرنه، مسجد باشکوه سلیمیه است که از نظر بسیاری به عنوان یکی از بهترین نمونه های معماری مسلمانان شناخته می شود. بازار بزرگ نیز ضروری است. این شهر همچنین به دلیل مسابقات کشتی نفتی خود شناخته شده است. چند موزه با کیفیت نیز وجود دارد که به باستان شناسی و هنر اسلامی اختصاص داده شده است.

بورسا

در نقشه ترکیه بورسا اولین پایتخت امپراتوری عثمانی بود و به همین دلیل خانه بسیاری از ساختمان‌های قدیمی نمادین و چشمگیر مانند مسجد Ulu Cami است. این شهر دارای تعداد زیادی پارک جذاب است و نزدیک به کوه اولوداگ، یکی از محبوب ترین پیست های اسکی ترکیه است. می‌توانید با تله‌کابین از کوه بالا بروید و از مناظر خیره‌کننده و همچنین اسکی عالی در هنگام بارش برف لذت ببرید.

CESME شهر دریاهای فیروزه‌ای و موج سواری

در شبه جزیره‌ای در دریای اژه، جذابیت اصلی Cesme سواحل آن با آب های فیروزه ای آن است. این شهر پایتخت بادی موج سواری و کایت-سورف ترکیه و یکی از بهترین مقاصد برای انجام این ورزش‌ها در جهان است. از دیگر جاذبه های آن می توان به چشمه های آب گرم آن اشاره کرد. ویرانه‌های باورنکردنی یونان باستان در افسوس، با کتابخانه و آمفی‌تئاتر بزرگ، در همین شهر قرار دارند.

بدروم شهر به سبک یونانی

بدروم یک شهر بندری زیبا است که خیابان های سفید رنگ آن تأثیر آشکار یونانی دارد. بیشتر به خاطر قلعه باشکوهی که توسط شوالیه هاسپیتالر ساخته شده است، شناخته شده است. در فاصله کمی از بدروم، شهر باستانی هالیکارناسوس قرار دارد. مقبره آن یکی از عجایب هفتگانه جهان و زادگاه معروف سفرنامه نویس افسانه ای هرودوت بود.

قونیه شهر قهوه و درویش

قونیه شهری پر افتخار و سنتی با تاریخی غنی است. در اینجا می توانید اجرای دراویش چرخان مشهور جهان را ببینید، از معماری عثمانی در مسجد عزیزیه قدردانی کنید و قهوه و شیرینی های خوشمزه ترکی را در منطقه تپه علاالدین میل کنید. برای علاقه مندان به طراحی، دو موزه ارزش بازدید دارد، یکی به کاشی و دیگری به کنده کاری های چوب و سنگ اختصاص دارد.

اورفا

اورفا، در مرز جنوبی ترکیه، حس خاورمیانه ای دارد. این شهر محل زندگی ساکنان ترک، کرد، ارمنی و عرب است و زیارتگاهی است. اعتقاد بر این بود که این شهر شهر ابراهیم است. برای دوستداران ماقبل تاریخ، گوبکلی تپه در نزدیکی آن، مگالیت های نوسنگی را ارائه می دهد که گمان می رود قدمت آنها به 10000 سال قبل از میلاد برمی گردد.

نقشه ترکیه را از کجا تهیه کنیم؟

در اینجا اطلاعاتی در مورد خرید نقشه ترکیه برای دستگاه GPS شما وجود دارد. اطلس سفر من Lonely Planet Turkey یک اطلس به سبک کتاب است. نقشه‌های راه و سایر نقشه‌ها در بسیاری از مغازه‌های استانبول از جمله کتاب فروشی‌ها به فروش می رسد. من معمولاً منتظر می مانم تا به آنجا برسم تا نقشه ها را بخرم تا بتوانم یکی را انتخاب کنم که فکر می کنم واضح ترین و آسان ترین برای استفاده است.البته نقشه‌ها در تمام شهرهای ترکیه به فروش می رسند، به خصوص در مقاصد توریستی انتخاب های خوبی دارند.

موقعیت‌یابی نقشه ترکیه با استفاده از GPS

می توانید از نقشه و عملکردهای GPS گوشی هوشمند خود در ترکیه استفاده کنید. می‌توانید موقعیت‌یابی عمومی را فقط از طریق Wifi دریافت کنید (اگر در نزدیکی نقاط اتصال Wifi هستید، مانند یک شهر)، اما برای دقیق‌ترین خوانش مکان، باید به سرویس داده تلفن همراه (سلولی) دسترسی داشته باشید. ارزان ترین راه برای دسترسی به داده، خرید سیم کارت ترکیه ای برای گوشی هوشمند خود است.

نقشه ترکیه

می‌توانید از Garmin، TomTom یا دیگر دستگاه‌های سیستم موقعیت‌یابی جهانی (GPS) خود در ترکیه استفاده کنید، اما نقشه‌های ترکیه ممکن است در مجموعه نقشه‌ای که قبلاً در دستگاه خود دارید گنجانده نشوند.برای دستگاه‌های GPS Garmin، احتمالاً مجموعه نقشه City Navigator Europe NT — ترکیه را می‌خواهید. در اینجا چیزی است که پوشش می دهد. حتماً نسخه انگلیسی نقشه های GPS را دریافت کنید، اما هنگام برنامه ریزی مقصد، ابتدا باید استان [به ترکی] را قبل از اینکه بتوانید شهر را وارد کنید، قرار دهید.

نقشه ترکیه: مناطق و شهرها

شهرهای مهم ترکیه – استانبول، ازمیر، آنتالیا، آنکارا – و همچنین مناطق آن (تراکیا / مرمره، دریای اژه، مدیترانه، کاپادوکیه و غیره) مهم هستند. ترکیه 1565 کیلومتر (970 مایل) از شرق به غرب و 550 کیلومتر (400 مایل) از شمال به جنوب در عریض ترین نقاط آن است. داشتن نقشه های شهری و نقشه های راه خوب قبل از سفر به ترکیه مفید است، اما اگر ندارید، جای نگرانی نیست. وقتی به ترکیه رسیدید، تعداد زیادی نقشه خوب را خواهید دید که به راحتی در ترکیه در دسترس هستند.

مسیر‌های حمل و نقل در نقشه ترکیه

در اینجا نکاتی درباره سفر در ترکیه با هواپیما، اتوبوس، ماشین، قطار، کشتی و کشتی آورده شده است. ترکیه برای سفر نسبتا آسان است، اما کشور بزرگی است و شما نیازمند نقشه ترکیه خواهید بود. همه راه‌های حمل و نقل ممکن است در تعطیلات شلوغ باشد. بر این اساس برای سفر خود برنامه ریزی کنید و حتما نقشه ترکیه را برای خطوط ریلی و زمینی، بزرگراه‌ها بررسی کنید.

هواپیما

ترکیش ایرلاینز (خطوط هواپیمایی ترکیه) و تعدادی دیگر از شرکت‌های هواپیمایی با صلاحیت، پروازهایی در میان شهرهای بزرگ دارند که برای مسافت‌های طولانی‌تر مناسب و نسبتاً ارزان هستند (بیشتر کرایه‌ها یک طرفه 89 تا 250 TL هستند). Onur Air، Atlasjet، Anadolujet، Pegasus Air و Sun Express دارای سیستم مسیرهای بیشتر و کرایه های معقولی هستند.

اتوبوس

روزانه هزاران اتوبوس مدرن و مجلل بین شهرها و شهرهای ترکیه تردد می کنند. بیشتر ترک‌ها به این نحو سفر می کنند. متأسفانه دریافت کرایه‌ها و برنامه ها دشوار است اما وقتی به ترکیه رسیدید می توانید این کار را به راحتی انجام دهید. حرکت‌ها روزانه است و در بیشتر مسیرها نیازی به رزرو قبلی ندارید.

ماشین

اگر راننده ای با تجربه هستید و می توانید یک گیربکس استاندارد را مدیریت کنید و می خواهید آزادی حرکت و تنوع بیشتری داشته باشید، اجاره ماشین در ترکیه را در سفر خود بگنجانید.

سخن پایانی

با توجه به مطالبی که در بالا ارائه گردید و با شهر‌ها و موقعیت‌های مکانی ترکیه با هم آشنا شدیم، تا الان متوجه شده‌ایدکه ترکیه کشوری بزرگ و نیز دارای شهر‌های بزرگ و پر جمعیت است. بخصوص شهر استانبول، آنکارا و ازمیر که افراد زیادی هر ساله برای اقامت کوتاه مدت یا بلند مدت انتخاب می‌کنند. آشنایی با نقشه ترکیه و کسب شناخت کافی از موقعیت شهر‌ها بسیار مفید خواهد و باعث می شود به راحتی در شهر‌های بزرگ ترکیه گم نشوید.

موسسه مهاجرتی آرال گام با سال‌ها تجربه در زمینه اخذ اقامت ترکیه سعی نموده است تا تجربه اخذ ویزای توریستی را برای شما لذت بخش‌تر نماید و آن را در سریع‌ترین زمان ممکن در دسترس شما قرار دهد.

اشتراک گذاری
چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
4.3 از 5 از 7 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *