موسسه مهاجرت به ترکیه آرال‌ گام

ترجمه و معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه

ترکیه ترجمه و معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه

امروزه به علت وجود سیستم آموزشی با کیفیت بالا و شهریه نسبتا مناسب در بسیاری از رشته ها طرفداران بسیاری را از سراسر جهان به ادامه تحصیل در رشته مورد نظرشان در کشور ترکیه ترغیب کرده است. تحصیل در مقاطع مختلف کشور ترکیه مانند بسیاری از کشورها نیازمند ارائه برخی از مدارک لازم جهت اخذ پذیرش فرد متقاضی در آن کشور است. یکی از مدارکی که اغلب جهت تحصیل در مقطع کاردانی و کارشناسی از فرد متقاضی درخواست می­شود، گواهی معادل سازی مدرک تحصیلی یا (Denklik Belgesi) است.

ترجمه و معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه

در حقیقت مدرک معادل سازی یا Denklik Belgesi سندی است که نشان می­دهد مدرک دیپلم دبیرستان شما معادل دیپلم دبیرستان ترکیه است و بنابراین شما واجد شرایط تحصیل در یک موسسه آموزش عالی در ترکیه هستید. بطور کلی این گواهی معادل سازی، برای ثبت نام به عنوان دانشجوی تمام وقت بین المللی در مقطع کارشناسی در تمامی دانشگاه های ترکیه مورد نیاز است. بدین ترتیب بسیاری از دانشگاه های کشور ترکیه از جمله دانشگاه های معروف و سطح یک ترکیه ، اخذ گواهینامه معادل سازی دبیرستان را به منظور نهایی شدن ثبت نام شما در موسسه آموزش عالی موردنظر درخواست می­کنند.

اگر شما نیز متقاضی تحصیل در کشور ترکیه هستید، در این مقاله اطلاعات لازم در خصوص ترجمه و معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه را در اختیار شما قرار داده ایم.

تعریف معادل سازی مدارک یا Denklik Belgesi:

به فرآیند معادل سازی دیپلماتیک مدرک دبیرستان (برای دانش آموزان مقطع کارشناسی) و دریافت مدرک دیپلم ترکی معادل آن Denklik Belgesi گفته می­شود. این گواهی در حقیقت تایید می­کند که مدرک یا گواهی مقطع دبیرستان شما معادل هم هستند. برای کلیه مدارک تحصیلی که قبل از ورود به ترکیه بدست آورده اید، میتوانید جهت تحصیل در ترکیه مدارک معادل آنها را درخواست داده (لازم بذکر است که این امر در کشورهایی قابل انجام است که فرآیند ضمیمه آموزش در کنسولگری یا سفارت جمهوری آنها قابل انجام باشد).

همچنین لطفاً به خاطر داشته باشید که از آنجا که هر کنسولگری ترکیه این مدرک را صادر نمی­کند، قبل از شروع درخواست گواهی معادل سازی، مهم است که شرایط کنسولگری ترکیه را در کشور موردنظرتان بررسی کنید.

انتظار می­رود که دانش آموزان قبل از ورود به دانشگاه نسبت به ثبت نام و دریافت گواهی معادل سازی اقدام کنند. لطفا در نظر داشته باشید که این فرآیند ممکن است چندین هفته طول بکشد. دانش آموزان همچنین می­توانند گواهی معادل سازی را از مدیر استان ملی نیز دریافت کنند. البته تحصیل در ترکیه در شهر استانبول با استفاده از مدرک دیپلم دبیرستان و ریزنمرات فارغ التحصیلی اصلی نیز قابل انجام است (لازم بذکر است که شرایط اخذ پذیرش بدین صورت از کشوری به کشور دیگر متفاوت است) ؛ اما فرآیند Evaluation و معادل سازی مدارک بیشتر از درخواست مدرک معادل سازی زمان­بر خواهد بود.

نکته دیگر آنکه در استانبول در نهایت ارائه مدرک معادل سازی ترکیه یکی از مدارک مورد نیاز برای نهایی شدن پذیرش شما در دانشگاه ها خواهد بود. بنابراین در روند اخذ پذیرش دانشگاه های کشور ترکیه، در مرحله ثبت نام قبل از شروع دانشگاه، مدتی به شما فرصت داده می­شود تا این مدرک معادل سازی ترکیه را دریافت کرده و به دانشگاه موردنظر تحویل دهید.

لازم بذکر است که اگر فرایند معادل سازی ترکیه برای مدارک شما طول بکشد، معمولا دانشگاه به دانشجو این فرصت را می­دهد تا در دوره ها و کلاس های خود شرکت کند. البته همانطور که قبلا اشاره شد، لطفا توجه داشته باشید که دانشگاه شما تا زمانی که گواهی معادل سازی را به دانشگاه ارسال نکنید، ثبت نام شما را تکمیل شده ندانسته و در آینده دچار مشکل خواهید شد.

همچنین در نظر داشته باشید که دانشجویانی که گواهی معادل سازی مدراک­شان رد می­شود، مشمول حالت قبلی نبوده و مجاز به ثبت نام قانونی در کلیه دانشگاه های کشور ترکیه نخواهند بود. لازم بذکر است که قوانین و مقررات مربوط به گواهی معادل سازی توسط وزارت آموزش عالی کشور ترکیه تعیین شده و ارائه درخواست گواهی معادل سازی بر عهده دانش آموزان است و دفتر دانشجویان بین المللی تنها می­تواند شما را در این فرایند راهنمایی کند.

مدارک لازم جهت ثبت درخواست گواهی معادل سازی ترکیه:

گواهی معادل سازی مهمترین و ضروری ترین سند برای اثبات درخواست شما برای معادل بودن تحصیلات دبیرستانی است. مهم است بدانید که گواهی معادل سازی معمولاً هنگام ثبت نام ارائه می­شود. با این حال، دانشگاه معمولا به شما زمان بیشتری می­دهد تا آن را پس از ثبت نام ارسال کنید. برای اینکه ثبت نام شما معتبر باشد، باید گواهینامه های معادل خود را ظرف 3 ماه پس از اتمام ثبت نام به دفتر بین المللی دانشجویان تحویل دهید. شما باید اصل دیپلم و رونوشت خود را همراه با گواهی معادل خود به دفتر دانشجویان بین المللی ارسال کنید.

در حین ثبت نام، کارکنان دفتر دانشجویی بین المللی دیپلم و ترجمه اصلی شما را بررسی و کپی می­کنند و سپس مدارک اصلی را به شما پس می­دهند، زیرا برای ارائه درخواست معادل سازی به مدارک اصلی به وزارت آموزش و پرورش نیاز دارید.

دفتر دانشجویان بین المللی از شما می­خواهد که فرمی را امضا کنید که این تعهد رسمی از طرف شما برای بازگرداندن اصل مدارک و ارائه گواهی معادل شما به دفتر دانشجویان بین المللی در یک زمان معین خواهد بود. پس از جمع آوری تمام اسناد مورد نیاز، باید پرونده درخواست خود را به دفتر معادل سازی (Denklik Ofisi  به زبان ترکی) در طبقه همکف ساختمان اداره آموزش و پرورش استان در استانبول (‘İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’  به زبان ترکی) ارسال کنید.

شما باید مدارک خود را به میز برنامه (به زبان ترکیBaşvuru odası در دفتر ارائه دهید. پس از ارسال مدارک، آنها به شما یک قرار ملاقات می­دهند که تاریخ مربوطه را با یک شماره شناسایی روی آن نشان می­دهد. در ادامه شما گواهی معادل بودن و اسناد اصلی خود را از طریق این قرار ملاقات در تاریخ قرار ملاقات خود که در آن کاغذ نوشته شده است، دریافت خواهید کرد. شما می­توانید نسخه ای از این رسید را ظرف 10 روز پس از ثبت نام خود به عنوان مدرکی مبنی بر درخواست معادل سازی خود به دفتر بین المللی دانشجویان تحویل دهید. همچنین می­توانید عکس آن را نیز از طریق ایمیل ارسال کنید به آدرس internatonal-students@okan.edu.tr ایمیل کنید.

در حالی که گواهی معادل بودن خود را دریافت می­کنید، فراموش نکنید که مدرک دیپلم و ترجمه اصلی خود را از دفتر معادل سازی درخواست کرده و بررسی کنید که آیا اصل تمامی مدارک خود را به طور کامل و صحیح به شما بازگردانده شده است یا خیر.

برای ثبت درخواست جهت دریافت گواهی معادل سازی ترکیه، شما باید مدارک زیر را برای این درخواست ارائه دهید:

 • فرم درخواست دیپلم معادل: شما باید این فرم را به صورت کامل تکمیل کنید.
 • کپی گذرنامه (صفحه اصلی آن و در صورتی که با ویزا وارد ترکیه شده اید نسبت به کپی صفحه ویزا نیز اقدام کنید، اگر با ویزا وارد ترکیه نشده اید، صفحه آخرین مهر ورودی به ترکیه را کپی کنید)
 • دیپلم اصلی، گواهی فارغ التحصیلی هر مقطع از دبیرستان، مدرک گواهی فارغ التحصیلی و تمامی ریز نمرات آن (شامل تمامی مدارک دوران دبیرستان می­شود)

الف) اگر دیپلم یکی از کشورهای امضا کننده کنوانسیون آپوستیل را دارید (برای دیدن لیست اینجا کلیک کنید)، دیپلم و ریزنمرات دبیرستان شما باید ارسال شود (اجباری).

ب) اگر کشور شما در کشورهای امضاکننده کنوانسیون آپوستیل ذکر نشده است، دیپلم و ریز نمرات مدرسه شما باید توسط ابتدا توسط وزارت آموزش و پرورش کشور شما و بعد توسط وزارت خارجه مهر و تایید شود.

 • ترجمه محضری از دیپلم و رونویسی: فقط در صورتی الزامی است که اسناد به یکی از زبانهای عربی، انگلیسی، آلمانی و یا فرانسوی نیستند.
 • رونوشت نامه پذیرش دانشگاه
 • کارت اجازه اقامت دانشجویی (اگر در زمان درخواست دارید).

در حین ثبت نام، یکبار تمام اسناد اصلی خود را به فرد مسئول نشان دهید. منابع دانشجویی، این اسناد را کپی کرده و اسناد اصلی را به شما باز می­گردانند (شما باید نسخه های اصلی را برای درخواست معادل خود بعدا به وزارت آموزش و پرورش ارائه دهید). منابع دانشجویی از شما می­خواهند که فرمی را امضا کنید که در حقیقت نوعی از تعهد رسمی از طرف شما برای بازگرداندن مدارک اصلی و دریافت گواهی معادل مدارک خود در یک زمان معین خواهد بود.

پس از جمع آوری تمامی مدارک مورد نیاز، شما باید پوشه حاوی تمام مدارکتان را به دفتر معادل سازی (که در زبان ترکی به آن ‘Denklik Ofisi’ گفته می­شود)، تحویل دهید. این دفتر در ساختمان آموزش دپارتمان آموزشی استانبول (İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’) قرار دارد. در واقع شما باید مدارک خود را به میز تیم پذیرش (که در زبان ترکی به آن ‘Başvuru odası’ گفته می­شود(، تحویل دهید.

پس از ارسال مدارک، تیم پذیرش برای شما یک وقت ملاقات ارسال خواهند کرد که تاریخ خاصی را نشان می­دهد.

این قرار ملاقات همراه با یک شماره شناسه است که باید از طریق آن بعدا گواهی معادل سازی مدارک خود را دریافت کنید.

نکته مهم: ظرف 8 روز پس از ثبت درخواست شما برای دریافت مدرک و گواهی معادل سازی مدارکتان، شما باید کپی این سند را به منابع دانشجویی و IRO ببرید. همچنین می­توانید ازین کپی سند عکس گرفته و فوراً آن را از طریق ایمیل به هر دو دفتر ارسال کنید. لازم بذکر است که اگر این کار را نکنید، دانشگاه حق دارد ثبت نام شما را لغو کند.

سند معادل سازی، یکی از حیاتی ترین اسناد برای اثبات درخواست شما در دانشگاه مربوطه است. لطفا به خاطر داشته باشید که گواهی معادل سازی هنگام ثبت نام معمولاً باید ارائه شود. با این وجود، برخی از دانشگاه های کشور ترکیه به شما زمان بیشتری می­دهند تا بعد از پذیرش، این گواهی را ارسال کنید.

نحوه ثبت درخواست مدرک معادل سازی ترکیه:

برای ثبت درخواست گواهی معادل سازی دبیرستان، باید از طریق لینک زیر درخواست خود را ارائه دهید:

https://edenklik.meb.gov.tr

شما باید تمامی اطلاعات آموزشی و شخصی خود را تکمیل کرده و سپس مرکز Equivalency مورد نظر خود را انتخاب کنید تا در آنجا ادامه فرآیند معادل سازی مدارک خود را انجام دهید. لطفا در نظر داشته باشید که در صورت تحصیل در دبیرستان در ترکیه، نیازی به اخذ سند معادل سازی یا Denklik نخواهید داشت.

برای دانش آموختگانی که مدرک دیپلم کارشناسی یا کارشناسی ارشد قبلی خود را در خارج از ترکیه گذرانده اند، باید مدرک دیپلم خود را توسط شورای آموزش عالی ترکیه (YÖK) تأیید کنند و بنابراین دیگر نیازی به دریافت گواهی Denklik  نخواهید داشت.

اگر به صورت حضوری در ترکیه در شهر استانبول هستید، گواهینامه معادل سازی را می­توانید از اداره تحصیلات ملی دانشگاه مربوطه در استانبول دریافت کنید.

آدرس جهت مراجعه حضوری:

Binbirdirek M.İmran Öktem C. No:1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL

نحوه دریافت نتیجه معادل سازی مدارک:

باید در تاریخ مشخص شده در فرم، به قرار ملاقات خود با دفتر Equivalency بروید. مدارک مربوط به سند ملاقات، گذرنامه و کارت اجازه اقامت دانشجویی (در صورت وجود) را به همراه خود داشته باشید. شما باید سند قرار ملاقات خود را به میز نتایج (به زبان ترکی (‘Sonuç Odası’ ارسال کنید.

ب) اگر درخواست معادل سازی شما تأیید شود، میز نتایج به شما “گواهینامه معادل سازی (که در زبان ترکی به آن Denklik Belgesi” ” گفته می­شود) را ارائه و تحویل خواهد داد. در هنگام تحویل گرفتن گواهی معادل سازی خود لطفا تمامی مدارکی که قبلاً ارائه کرده اید را در پوشه خود بررسی کنید تا ببینید آیا همه آنها وجود داشته باشند. و تمامی اسناد ارسال شده و سند معادل سازی شما به طور کامل به شما بازگردانده شود.

ج) پس از دریافت گواهینامه معادل سازی خود، لطفاً آن را به همراه تمام مدارک لازم به منابع دانشجویی دانشگاه مربوطه تحویل دهید. مجددا یادآوری میکنیم که اگر همه این مدارک را به منابع دانشجویی ارسال نکنید، ثبت نام شما لغو خواهد شد. همچنین زمان نیز مهم بوده و سعی کنید در کمترین زمان ممکن بعد از دریافت گواهی معادل سازی، این مدرک را تحویل این بخش از دانشگاه مربوطه دهید چرا که منابع دانشجویی به همه این اسناد به زودی نیاز خواهند داشت.

در مواردی که دانشجو در زمان ارسال درخواست خود به دانشگاه، دارای کارت اجازه اقامت دانشجویی نباشد، ممکن است “گواهی معادل سازی موقت” یا Geçici denklik belgesi  برایتان صادر شود. در این حالت، باید یکبار دیگر برای دریافت “گواهی معادل دائمی” نیز درخواست دهید و در ادامه کارت اجازه اقامت دانشجویی خود را دریافت خواهید کرد.

 • به منظور درخواست مدرک معادل دائم ؛
 1. یک نسخه از “گواهی معادل موقت” خود را قبل از ارائه به منابع دانشجویی ببرید.
 2. فرم درخواست ارائه شده توسط میز برنامه(Başvuru odası) را دوباره تکمیل کنید.
 3. کپی “گواهی معادل موقت”، کارت اجازه اقامت را به همراه کپی فرم درخواست به همراه داشته باشید.
 4. میز برنامه مجددا برای شما یک قرار ملاقات تعیین می­کند تا گواهی معادل سازی دائمی خود را دریافت کنید.

سپس گواهینامه موقت خود را به این بخش ارائه داده و گواهی معادل سازی نهایی خود را در تاریخ ملاقات دریافت خواهید کرد.

 1. پس از دریافت گواهی دائمی خود، لطفاً آن را به منابع دانشجویی تحویل دهید. در نظر داشته باشید که در نهایت باید گواهینامه معادل دائمی خود را به همراه تمامی مدارک ارائه دهید. یادآوری این نکته ضروری است که چک کردن وجود تمامی مدارک لازم بر عهده شما بوده و در صورت وحود نقص مدرک در هر مرحله ای، ثبت نام شما تکمیل نشده و منابع دانشجویی می­توانند ثبت نام شما را لغو کنند.

د) اگر درخواست معادل سازی شما رد شود، میز نتایج به شما یک نامه رسمی ارائه می­دهد که در آن اطلاعاتی در مورد اینکه چرا درخواست شما رد شده ذکر شده است. در این حالت مدارکی که قبلاً ارسال کرده اید را مورد بررسی قرار داده و مطمئن شوید که درخواست معادل سازی شما همراه با مدارک صحیح ارائه شده است. وجود عبارت “Ret” در سند رد درخواست مدارک معادل سازی، بدین معناست که مدارکی را که در سند خود ارسال کرده اید، ناقص بوده و مدارک تان برای صدور مدرک معادل سازی کافی نیست و یا این احتمال وجود دارد که برخی از مدارک موجود در پرونده شما گم شده است.

در این صورت، لطفاً تمام سند را به دفتر روابط بین الملل دانشگاه بیاورید تا کارکنان آنجا مدارک شما را بررسی کرده و راهنمایی لازم را در خصوص پرونده شما در اختیارتان قرار دهند.

سوالات متداول در این موضوع

برخی سوالاتی که ممکن است برای شما پیش آمده باشد

چگونه می توانم “Denklik” خود را دریافت کنم؟
گزینه اول: درخواست از سفارت محلی ترکیه و یا کنسولگری محل زندگی شما؛ گزینه دوم: اگر این امر توسط سفارت ترکیه در کشور محل اقامت شما صادر نمی­شود، پس شما باید آن را از وزارت آموزش جمهوری ترکیه دریافت کنید. لطفاً قبل از ثبت نام به عنوان دانشجو در Koç ، نامه معادل سازی را درخواست دهید.
هنگام درخواست “Denklik” خود چه مدارکی باید همراه داشته باشم؟
خلاصه لیستی از مدارک مورد نیاز: 1- دیپلم اصلی دبیرستان و رونوشت + کپی آن 2- گذرنامه (کپی از صفحه اطلاعات شخصی + صفحه مربوط به مهر تاریخ ورود به ترکیه) 3- فرم (باید فرم موجود در صفحه 2 را پر کرده و آن را امضا کنید) 4- کپی نامه پذیرش دانشگاه موردنظر. هنگام ارسال مدارک، رسید ارسال را نیز از بخش مربوطه درخواست کنید.
چرا به معادل سازی مدرک در ترکیه نیاز خواهم داشت؟
نهاد رسمی در ترکیه که موسسات آموزش عالی خارجی را به رسمیت می­شناسد، شورای آموزش عالی (Yüksek Öğretim Kurulu – YÖK) به آدرس اینترنتی www.yok.gov.tr می­باشد. سازمان آموزش عالی ترکیه وظیفه به رسمیت شناختن اعتبار ورود به دانشگاه را نیز بر عهده دارد. این سازمان به دانشجویان داخلی و بین المللی در مواردی مانند به رسمیت شناختن تحصیلات کاردانی و کارشناسی، تصمیمات مربوط به مدارک تحصیلی و ارائه خدمات دیگر نیز کمک می­کند. مطابق با تصمیمات اتخاذ شده توسط این سازمان تمامی دانش آموزان بین المللی که مدارک تحصیلی خود را در خارج از کشور به دست آورده اند، لازم است فرآیند معادل سازی مدارک­شان را جهت تکمیل ثبت نام دانشگاه مربوطه انجام دهند.
در چه شرایطی می توان از گواهی معادل سازی استفاده کرد؟
الف) به منظور تعیین اینکه آیا موسسه آموزش عالی که فرد قصد تحصیل در خارج از کشور را دارد، توسط شورای آموزش عالی ترکیه به عنوان موسسه صادرکننده می­تواند مدارک دانشگاهی را اعطا کند. ب) هنگام انتقال از موسسات آموزش عالی خارج از کشور به موسسات آموزش عالی در ترکیه استفاده شود. ج) ارائه اطلاعات به موسسات و سازمان هایی مانند وزارت امور خارجه ، وزارت کشور ، کانون های وکلا ، استانداری ها ، دانشگاه ها ، به ویژه پرداخت های بهداشتی ، بسته به درخواست شخص فارغ التحصیل از خارج ، د) برای دریافت معادل دکتری برای تحصیلات دکتری دریافت شده از موسسات آموزش عالی خارج از کشور ، جهت کسب اطلاعات بیشتر به بخش روابط بین دانشگاهی مراجعه کنید ، ه) برای اتباع خارجی که از موسسات آموزش عالی در جمهوری ترک قبرس شمالی فارغ التحصیل شده اند و قصد دارد از دیپلم خود در خارج از ترکیه استفاده کنند.
گواهینامه فارغ التحصیلی چیست؟
این سندی است که نشان می دهد فردی که از یک موسسه آموزش عالی خارج از کشور فارغ التحصیل شده است از یک موسسه و برنامه آموزش عالی شناخته شده فارغ التحصیل شده است، اما دارای گواهینامه معادل سازی دیپلم نیست.
چه کسی مدرک معادل سازی را صادر می­کند؟
این خدمات توسط بخش خدمات تشخیص و معادل سازی به نمایندگی از شورای آموزش عالی کشور ترکیه ارائه می­شود.
گواهی معادل سازی دیپلم چیست؟
این مدرک است که نشان می­دهد مدرک دیپلم که معادل آن در نظام آموزش عالی ترکیه معادل کدام رشته تحصیلی و مقطع و درجه است.
مدرک گواهینامه فارغ التحصیلی چیست؟
این سندی است که نشان می­دهد کدام رشته دانشگاهی و مدرک تحصیلی مورد نظر در سیستم آموزش عالی ترکیه معادل مدرک موردنظر است.
آیا بین گواهینامه معادل دیپلم و گواهینامه معادل فارغ التحصیلی تفاوتی وجود دارد؟
هر دو گواهی عملکرد یکسانی را انجام می­دهند و هیچ تفاوتی در اعتبار آنها وجود ندارد.
اگر گذرنامه ای که باید در طول درخواست ارائه شود گم شود، آیا سند ورود و خروج از اداره کل امنیت کافی است؟
در طول ارزیابی برنامه ها، ارائه اسناد ورود و خروج از اداره کل امنیت کافی نیست. افرادی که گذرنامه خود را از دست داده اند، باید نامه ای رسمی از مقامات رسمی مبنی بر گم شدن گذرنامه مورد نظر خود به هیئت مدیره اداره موردنظر ارسال کنند.
از کجا می­توانم گواهی معادل دبیرستان بگیرم؟
برای دریافت گواهی معادل سازی دبیرستان، می­توان آن را از اداره آموزش و پرورش ملی استان یا منطقه یا نمایندگی های ترکیه در خارج از کشور دریافت کرد.
هزینه درخواست گواهی معادل سازی چقدر است؟
برای هزینه خدمات 150 TL دریافت می­شود.
هنگام پرداخت هزینه برای معاملات شناسایی و معادل سازی، در قسمت توضیحات چه چیزی باید نوشته شود؟
هنگام پرداخت هزینه درخواست ، “نام ، نام خانوادگی و نوع برنامه معادل سازی” در قسمت توضیح نوشته شده است. در صورت درخواست اطلاعات یا اسناد ، “نام ، نام خانوادگی ، هزینه دادخواست” را می­توانید در این قسمت یادداشت کنید. آیا هزینه های واریزی قابل استرداد است؟ خیر
آیا می توان هزینه واریز شده را در صورت رد درخواست معادل سازی مسترد کرد؟
خیر
آیا حضور شخص در شورای آموزش عالی در زمان تعیین وقت برای درخواست معادل سازی ضروری است؟
تمامی متقاضیانی که برای ساعت 09:00 وقت می­گیرند، باید قبل از ظهر در هیئت مدیره اداره موردنظر حضور داشته باشند و متقاضیانی که برای 14:00 بعد از ظهر وقت ملاقات می­گیرند نیز همین طور هستند.
چگونه می توانم ببینم درخواست من در چه مرحله ای است و آن را ردیابی کنم؟
همه داوطلبانی که درخواست خود را به صورت آنلاین ارسال کرده اند می­توانند روند پرونده های خود را از طریق دولت الکترونیکی با شماره شناسایی و یا شماره ملی خارجی که در طول درخواست استفاده کرده اند، دنبال کنند.
چگونه می توان در مورد تصمیمات گرفته شده در مورد درخواستم اطلاعات کسب کنم؟
کلیه تصمیمات گرفته شده به صورت کتبی به آدرس اعلام شده اطلاع داده می­شوند. همچنین شما می­توانید با ارسال سوال خود به بخش به روز رسانی آدرس مکاتبات یا اعلان نتیجه را پیگیری کنید.
چگونه می­توان اطلاعات تماس را به روز کرد؟
شما می­توانید درخواستی مبنی بر به روز رسانی اطلاعات تماس اعلام شده قبلی را از طریق پست یا دادخواست دستی به هیئت مدیره ارائه داد.
کمیسیون مشورتی حوزه علمی چیست؟
کمیسیون مشورتی حوزه علمی، کمیسیونی متشکل از دانشگاهیان مستقل از دانشگاه های مختلف است که در زمینه های مختلف دانشگاهی متخصص هستند و امتحانات دانشگاهی را به صورت جداگانه بر روی پرونده انجام می دهند.
در صورت تغییر اطلاعات هویتی، چه اطلاعات هویتی در گواهی معادل دیپلم گنجانده شده است؟
از آنجا که اسامی افراد در مدارک معادل دیپلم نوشته شده است، مشابه مدارک تحصیلی دریافت شده از موسسات آموزش عالی که از آنها فارغ التحصیل شده اند، تغییرات بعدی اطلاعات هویتی در سند ثبت نمی­شود. با این حال، در پشت گواهی معادل دیپلم اتباع ترکیه، اطلاعات هویت فعلی درج خواهد شد.
زمانی که تصمیم به رسمیت شناخته نشدن در مورد دانشگاه مورد نظر توسط YÖK گرفته می­شود، این موضوع چه معنایی دارد؟
این بدان معناست که موسسه آموزش عالی خارجی مربوطه و برنامه آن که فرد در آنجا فارغ التحصیل شده است، از نظر شورای آموزش عالی کشور ترکیه معتبر نبوده و بنابراین این سازمان مجاز به اعطای گواهی معادل مدارک دانشگاهی به فرد متقاضی نیست.

سخن پایانی

با توجه به مطالب گفته شده باید درنظر داشته باشید که کلیه مدارک لازم جهت ثبت نام خود در دانشگاه مربوطه در ترکیه را به موقع آماده کنید. پیشنهاد ما این است که در ابتدا با بخش آموزش دانشگاه موردنظر خود ارتباط گرفته و کلیه روند معادل سازی مدارک تان را از این بخش جویا شوید. سپس با توجه به شرایط مالی خود جهت انجام فرایند معادل سازی مدارک تان در کشور ترکیه اقدام کنید. لازم بذکر است که زمان ارائه گواهی معادل سازی مدارک تحصیلی به دانشگاه مربوطه محدود بوده و باید در اسرع وقت جهت اخذ این گواهی اقدام شود. عدم ارائه این گواهی منجر به لغو پذیرش فرد متقاضی خواهد شد.

مقاله قبلی
مقاله بعدی
اشتراک گذاری
چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
3.7 از 5 از 3 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. آواتار ریحانه
  ریحانه
  ۲۷ شهریور ۱۴۰۲

  ببخشین شما صفرتاصد معادل سازی مدارک تحصیلی در ترکیه را انجام میدین یا نه؟

  • آواتار آرال گام
   آرال گام
   ۲۷ شهریور ۱۴۰۲

   بله
   لطفا با شماره 02122270399 یا 09191916011 تماس بگیرین.

 2. آواتار شادی رحمانی
  شادی رحمانی
  ۲۷ شهریور ۱۴۰۲

  برای معادل سازی مدارک دیپلم و ریزنمرات دیپلم به ما گفتن که باید از طریق سفارت ترکیه در ایران اقدام کنیم لطف میکنین مارو راهنمایی کنین الان باید چیکار کنیم
  وقتمونم کمه باید تا 20 روز دیگه برای تحصیل برم استانبول
  دانشگاه اوکان پذیرش گرفتم

  • آواتار آرال گام
   آرال گام
   ۲۷ شهریور ۱۴۰۲

   لطفا با شماره 02122270399 یا 09191916011 تماس بگیرین تا مشاوران موسسه آرال گام به صورت کامل راهنمایی کنند