موسسه مهاجرت به ترکیه آرال‌ گام

دانشگاه چاغ

تحصیل دانشگاه چاغ

دانشگاه بین‌المللی چاغ یک دانشگاه بنیادی

تحصیل در اروپا و دانشگاه‌های سطح بالای آن همیشه یکی از بحث‌های داغ محافل دانشجویان ایرانی است. اما به دلیل مسائل و موارد مختلف از جمله پایین آمدن شدید ارزش پول ملی، برخی از دانشجویان از رفتن به خارج از کشور منصرف می‌شوند. البته این تمام مسئله نیست و شاید مشکلات فرهنگی و دوری کشورهای اروپایی نسبت به ایران و همچنین دشوار بودن رفت و آمد بین دو کشور هم مزید بر علت باشد.

در میان کشورهای موردعلاقه دانشجویان ایرانی به تازگی نام دانشگاه‌های ترکیه نیز به چشم می‌خورد. یکی از دانشگاه‌های بین‌المللی و معتبر ترکیه که از سطح بالای آموزشی برخوردار است دانشگاه چاغ این کشور است. اگر شما نیز در حال تحقیق در مورد دانشگاه‌های برتر کشور ترکیه هستید این مطلب می‌تواند بسیار برای شما مفید و روشن‌کننده باشد. در ادامه به بحث در مورد فواید تحصیل در ترکیه و علی‌الخصوص دانشگاه چاغ می‌پردازیم.

تاریخچه دانشگاه چاغ

کشور ترکیه نسبت به سایر دانشگاه‌های اروپایی در کشور‌های مختلف از نظر قدمت سابقه بسیار کمتری دارد. البته باید به این نکته نیز اشاره کنیم که با این‌که حدود چهل سال از تاسیس دانشگاه‌های معتبر، سطح بالا و بین‌المللی ترکیه می‌گذرد اما کیفیت آموزش در آن‌ها با سایر دانشگاه‌های اروپا برابری می‌کند.

دانشگاه چاغ

دانشگاه چاغ یک دانشگاه بنیادی است که در سال ۱۹۹۷ توسط بنیاد آموزش بایبوغان تأسیس و شروع به فعالیت کرد. در ابتدای فعالیت در برخی از رشته‌ها دانشجویان علاقمند را از کشور ترکیه و سپس از سایر کشورها جذب کرد. دانشگاه چاغ در شهر طرسوس که یک شهر کوچک و نه چندان معروف است واقع شده است. نزدیک‌ترین شهری که ممکن است نامش برای ما ایرانی‌ها آشنا باشد و به دانشگاه نزدیک است شهر آداناست.

البته شهر طرسوس خود یک شهر تاریخی است و مقصد گردشگران بسیار زیادی از سراسر دنیا محسوب می‌شود. این دانشگاه در طی حدود سی سالی که از عمر آن می‌گذرد کم‌کم رشته‌های بیشتری را برای آموزش به لیست خود اضافه کرده است. در حال حاضر نیز تقریبا در بیست رشته به تعلیم و تربیت دانشجویان می‌پردازد که در ادامه به صورت دقیق‌تر به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

مزایای تحصیل در دانشگاه چاغ

دانشگاه چاغ به عنوان یکی از فعال‌ترین دانشگاه‌های کشور ترکیه می‌تواند از نظر علمی امکانات بسیار زیادی به دانشجویان خود اعطا کند. اگر شما هم علاقمند به رشته‌های علوم انسانی و علوم اجتماعی هستید باید بدانید که دانشگاه چاغ در این رشته‌ها خود را در سطح جهان بسیار فعال نشان داده است.

اکثر افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی مخصوصا در مقاطع تحصیلات تکمیلی دارند علاقمندان به رشته خود هستند. یعنی بیشتر دوست دارند که در آن رشته به تحقیق و پژوهش بپردازند و همچنین آینده شغلی خود را در رشته موردعلاقه‌شان روشن ببینند.

دانشگاه چاغ از این نظر نیز می‌تواند یک انتخاب هوشمندانه برای دانشجویان عزیز باشد. زیرا شما در این دانشگاه با برقراری ارتباطات گسترده با دانشگاه‌های معتبر و سطح بالای دنیا می‌توانید به تمام اهداف تحصیلی خود برسید.

آینده ای درخشان با مدرک معتبر

شما پس از فارغ‌التحصیل شدن در هر مقطعی از دانشگاه چاغ یک مدرک معتبر بین‌المللی دریافت خواهید کرد. داشتن یک مدرک معتبر بین‌المللی راه شما را برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در کشور‌ها و دانشگاه‌های سطح بالا و با رنکینگ بهتر هموار می‌کند.

یکی از مشکلات دانشجویان ایرانی برای تحصیل در مقاطع بالاتر در دانشگاه‌های معتبر اروپا و آمریکا همین مسئله است. ممکن است یک دانشجو به لحاظ کیفی واقعا شرایط ادامه تحصیل در دانشگاه بهتری را داشته باشد اما تجربه ثابت کرده که برخی از این دانشگاه‌ها مدارک دانشگاه‌های ایران را قبول ندارند.

بنابراین شما تقریبا با همان هزینه تحصیل در دانشگاه‌های ایران می‌توانید تحصیل در یک دانشگاه‌ بین‌المللی را تجربه کنید. در این صورت شما در پایان تحصیلاتتان در انتها مدرکی را در اختیار دارید که تمام دانشگاه‌های جهان آن را می‌پذیرند.

برخی اوقات دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه دیگر قصد ادامه تحصیل ندارند و به وارد شدن به بازار کار فکر می‌کنند. اگر بعد از اتمام تحصیلات خود شما قصد ورود به بازار کار در کشورهای خارجی را داشته باشید آن‌ها از شما رزومه تحصیلی مرتبط درخواست می‌کنند.

در این شرایط نیز داشتن مدرک بین‌المللی از یک دانشگاه معتبر می‌تواند به ورود شما به بازار کار در اروپا و آمریکا بسیار کمک کند. با اندکی مقایسه و تحقیق می‌توانید به راحتی متوجه ارزش تحصیل در این دانشگاه نسبت به دانشگاه‌های داخل کشور شوید.

بورسیه های تحصیلی دانشگاه چاغ

دانشجویان ایرانی برای تحصیل در دانشگاه‌های بین‌المللی اروپا همیشه از مشکلات مالی به عنوان یک مشکل ثابت یاد می‌کنند. این مشکلات می‌تواند از پرداخت شهریه دانشگاه‌ها تا مدیریت هزینه‌های زندگی یک دانشجو گسترده باشد. با توجه به ارزان‌تر بودن لیر ترکیه نسبت به یورو شما می‌توانید با یک هزینه بسیار کمتر از آن چیزی که به دانشگاههای اروپایی پرداخت می‌کنید تحصیل در سطح بین‌المللی را تجربه کنید.

اما نکته قابل بحث در این بخش این است که بسیاری از افراد نمی‌دانند که بعضی از دانشگاه‌های ترکیه به دانشجویان خود بورسیه‌های تحصیلی مناسب نیز ارائه می‌کنند. یکی از این دانشگاه‌ها دانشگاه چاغ ترکیه است. شما می‌توانید در هر مقطعی در صورت داشتن شرایط لازم که از طرف دانشگاه اعلام می‌شود تا ۵۰ درصد از هزینه‌های دانشگاه خود را بورسیه دریافت کنید.

هزینه های مقرون به صرفه

همان‌طور که اشاره شد دانشگاه چاغ برای برخی از دانشجویان خود در مقاطع مختلف بورسیه‌هایی را در نظر می‌گیرد. اما با توجه به ویژگی‌های مثبتی که تا به اینجا از این دانشگاه بین‌المللی ذکر کردیم تحصیل در این دانشگاه بدون بورسیه هم ارزش دارد.

اگر بدترین شرایط را در نظر بگیریم و هیچ بورسیه‌ای به شما تعلق نگیرد باز هم شما از نظر هزینه‌ها شرایط سختی را پیش رو نخواهید داشت. هزینه‌هایی که این دانشگاه به عنوان یک مرکز خصوصی از دانشجویان خود دریافت می کند تقریبا برابر است با هزینه‌هایی که شما در دانشگاه‌های آزاد یا غیرانتفاعی ایران پرداخت می‌کنید.

در مورد هزینه‌های زندگی در کشور ترکیه مخصوصا شهر‌هایی که از استانبول، ازمیر و شهرهای بزرگ‌تر دور هستند نیز شرایط به همین گونه است. اگر نگاهی به هزینه‌های اجاره خانه، خورد و خوراک و حتی پوشاک در کشور ترکیه بیندازید متوجه نزدیک بودن آن به هزینه‌های زندگی در ایران خواهید شد.

نزدیکی از هر جهت

مهم‌ترین و آخرین مزیتی که در این مطلب در مورد دانشگاه چاغ به آن اشاره می‌کنیم نزدیکی جغرافیایی، فرهنگی و عادات غذایی مردم دو کشور است. اگر از دانشجویان بین‌المللی بپرسید که سخت‌ترین مشکلی که با آن دست و پنجه نرم می‌کنند چیست بی‌شک جوابشان غربت، دوری از کشور و همچنین دشوار بودن رفت و آمد خواهد بود.

دانشگاه چاغ

اما شما با تحصیل در ترکیه دیگر این مشکل را نخواهید داشت. شما می‌توانید با پرداخت هزینه سفر بین شهری در ایران بین ایران و ترکیه نیز در رفت و آمد باشید. به این صورت دیگر نباید نگران دلتنگی‌های مرسومی که بین مهاجران و خانواده‌های آنان اتفاق می‌افتد باشید.

یکی دیگر از چالش‌های مهاجران ایرانی همیشه مسئله غذا بوده است. شما در مهاجرت تحصیلی به ترکیه تقریبا از این نظر هم مشکلی نخواهید داشت. سبک آشپزی ترکیه‌ای و ایرانی و ادویه‌های استفاده شده در غذاهای دو ملت بسیار به یکدیگر نزدیک است. شما می‌توانید بدون احساس تغییر در عادات غذایی خود به راحتی در این کشور زندگی کنید.

از دیگر نکات مهم زندگی در ترکیه برای ایرانیان می‌توان به شبیه بودن فرهنگ دو ملت اشاره کرد. شما به راحتی می‌توانید با ترک‌ها ارتباط برقرار کنید و از قوانین اجتماعی آن‌ها مطلع شده و آن‌ها را رعایت کنید. با توجه به مسائل ذکر شده شما عمده‌ترین مشکلاتی که مهاجران ممکن است به خاطر آن قید مهاجرت را بزنند را حل شده خواهید یافت.

مقاطع مختلف تحصیلی

دانشگاه چاغ با داشتن چهار دانشکده رشته‌های بسیار زیادی را تحت پوشش خود قرار می‌دهد. از این رو دست شما برای انتخاب رشته موردعلاقه خود و تحصیل در این دانشگاه بسیار باز خواهد بود. این دانشگاه در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجویان بین‌المللی را می‌پذیرد.

اصولا دانشگاه چاغ معروف به تربیت عملی دانشجو در رشته‌های مختلف است. در ادامه توضیح مختصری به صورت جداگانه در مورد مقاطع مختلف تحصیلی در این دانشگاه به شما ارائه خواهیم کرد.

مقطع کارشناسی

شما پس از گذراندن مقاطع مختلف در مدرسه و گرفتن دیپلم می‌توانید به اخذ پذیرش از این دانشگاه فکر کنید. اساتید دانشگاه چاغ تمام تمرکز خود را بر این می‌گذارند که افراد فارغ‌التحصیل در مقطع لیسانس بعد از اتمام تحصیلاتشان به معنای واقعی کارشناس رشته‌های خود باشند. یعنی به راحتی بتوانند در بازار کار مربوط به تحصیلاتشان مشغول به کار شوند شوند.

معمولا افرادی که می‌خواهند خیلی زود وارد بازار کار شوند پس از اتمام دوره کارشناسی از دانشگاه چاغ، در ترکیه و کشورهای اطراف به راحتی به جستجوی شغل می‌پردازند. اما اگر قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را نیز داشته باشند می‌توانند به عنوان دانشجوی دانشگاه چاغ با دردسر کمتری نسبت به دانشجویان جدیدالورود وارد مقاطع بعدی شوند.

مقطع کارشناسی ارشد

معمولا افرادی که با عشق و علاقه رشته تحصیلی خود را انتخاب می‌کنند به فارغ‌التحصیلی در مقطع کارشناسی اکتفا نمی‌کنند. آن‌ها ترجیح می‌دهند در مقطع کارشناسی ارشد نیز تحصیل کنند تا اطلاعات کسب شده و پایه‌ای که در مقطع قبلی کسب کردند را ارتقا دهند.

مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه چاغ سطح بسیار قابل قبول و قابل مقایسه‌ای را با دانشگاه‌های بین‌المللی اروپایی و آمریکایی داراست. معمولا دانشجویانی در مقطع ارشد این دانشگاه درس می‌خوانند که قصد تحقیق و پژوهش در رشته خود را دارند. همچنین دانشگاه با در نظر گرفتن بورسیه‌هایی برای دانشجویان برتر این مقطع، آن‌ها را در این مسیر به لحاظ مالی حمایت می‌کنند.

مقطع دکترا

تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه چاغ داستانی کاملا متفاوت دارد. فرض را بر این می‌گذاریم که شما از مقطع لیسانس به بعد را در این دانشگاه مشغول به تحصیل بوده‌اید. اگر همچنان این دانشگاه را برای ادامه تحصیل مدنظر دارید باید انتظار سطح بالای آموزش و همچنین فعالیت‌های حرفه‌ای‌تر در زمینه پژوهش را داشته باشید.

معمولا دانشجویان دکترا در دانشگاه چاغ با اساتید خود در پروژه‌های پژوهشی همکاری می‌کنند و بابت این همکاری حقوق دریافت می‌کنند. برخی دیگر از دانشجویان نیز به صورت مستقل با دانشگاه قراردادهای کاری امضا می‌کنند و در همین محیط به عنوان پژوهشگر، استادیار یا استاد تمام مشغول به کار می‌شوند.

دانشگاه چاغ

همان‌طور که از توضیحات ارائه شده پیداست شما قطعا با حضور در دانشگاه چاغ می‌توانید آینده تحصیلی خود را تضمین کنید. همچنین بعد از اتمام دوران تحصیلتان می‌توانید به ادامه فعالیت و همکاری خود با دانشگاه امیدوار باشید که این یک ویژگی فوق‌العاده در مورد این دانشگاه است.

مهم ترین رشته های ارائه شده در دانشگاه چاغ

اکنون که تقریبا اطلاعات مفید و کاملی راجع به دانشگاه چاغ دارید شاید به این فکر کنید که این دانشگاه را برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر انتخاب کنید. اگر این قصد را داشتید حتما به سایت دانشگاه مراجعه کنید و از رشته‌هایی که توسط این دانشگاه در مقاطع مختلف ارائه می‌شود مطلع شوید.

ما در اینجا به برخی از محبوب‌ترین و مهم‌ترین رشته‌هایی که این دانشگاه در زمینه آن‌ها دوره‌های آموزشی در مقاطع کارشناسی، فوق لیسانس و دکترا برگزار می‌کند اشاره می‌کنیم.

 • مدیریت ‌بازرگانی بین‌المللی
 • روابط بین‌الملل
 • مالی و بانکداری بین‌المللی
 • تجارت بین‌الملل و لجستیک
 • بانکداری و بیمه
 • ترجمه کاربردی انگلیسی
 • تجارت خارجی
 • توسعه کودک
 • اسناد پزشکی و منشی
 • بهداشت و ایمنی شغلی
 • خدمات اجتماعی
 • مؤسسه علوم اجتماعی متشکل از مدیریت بازرگانی
 • روانشناسی
 • زبان و ادبیات ترکی
 • حقوق عمومی
 • حقوق خصوصی
 • آموزش زبان انگلیسی
 • مدیریت مؤسسات بهداشتی
 • روابط بین‌الملل و جهانی ‌سازی
 • ترجمه و تفسیر انگلی

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم تمام اطلاعات موردنیاز شما دانشجوی عزیز در مورد دانشگاه خصوصی و بین‌المللی چاغ را به شما ارائه کنیم. پس از کسب اطلاعات لازم در مورد دانشگاه چاغ و مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل پیشنهاد دیگری نیز برای شما داریم.

درست است که شما می‌توانید در ترکیه دانشگاه‌های رتبه بالا و باکیفیت را برای تحصیل انتخاب کنید. اما توصیه می‌کنیم حتما برای تحصیل در ترکیه در صورت نداشتن تجربه در این زمینه جهت اخذ پذیرش از موسسات و دفاتر مهاجرتی معتبر و باسابقه کمک بگیرید.

زمانی که یک وکیل آگاه و باتجربه در زمینه مهاجرت تحصیلی در کنار شما باشد شما می‌توانید با جلوگیری از اشتباهات ناشی از کم‌تجربگی مهاجرت بهتری را برای خود رقم بزنید. متاسفانه تجربه‌های بسیاری مبنی بر سوءاستفاده شیادان و کلاهبرداران از افراد ناآگاه در زمینه مهاجرت گزارش می‌شود که می‌توان با اندکی تحقیق و مطالعه و بالا بردن آگاهی از آن جلوگیری کرد.

اشتراک گذاری
چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
اولین کسی باشید که به این پست رأی میدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *